RC Modelcilikte Kompozit Kalıp/Parça Yapım Teknikleri

Merhaba arkadaşlar, bir süredir aklımızda olan ama yoğunluktan bir türlü el atamadığım bu konunun adını koyup çalışmalara başlamış olmak adına bu PErşembe günü (28 Haziran 2018) Türkiye saati ile 22:00 da serinin ilk videosu olacak olan "Canlı Yayın" ile karşınızda olmayı planlıyorum.

Bu ilk yayında kompozit nedir, ne avantajları vardır, dezavantajları zorlukları nelerdir, ne tür malzemeler gereklidir vs gibi genel konuları konuşmayı planlıyorum.

Kompozit işçiliği RC modelciliğin her dalında kullanımı olan ve çok basit bir tamirat işinden, tüm uçağı yada helikopter gövdesini, tekneyi vs, yapmaya kadar varabilecek oldukça geniş bir konu, ve aslında sanılanın aksine, eğer tamamen kompozit bir model yapmak gibi bir niyetiniz yok ise, çok da zor olmayan, fazla ekipman gerektirmeyen bir işçilik. Bu yüzden bu video serisinin herkes için faydalı bilgi kırıntıları içerebilecek bir konu olacağını umuyorum.

Serinin ilerleyen videolarında da kısmen canlı yayınlarla kısmen de bantan videolarla, farklı şekil ve özelliklere sahip, fonksiyonel gereklilikleri de farklı farklı olan çeşitli parçaların kalıplarının yapımı ve sonrasında da bu kalıplarlardan da esas parçaların elde edilmesini anlatmaya çalışacağım.

Şu aşamada yapmayı planladığım, hem Hurricane hem de Panther için olan parçalar bu seride bize konu mankeni olarak eşlik edecekler :) Bu parçaların üretimleri sırasında vakum kullanmayacağım, niyetim bu tür kısmi parça üretimleri ve ticari kaygı ile yapılmayan kompozit işleri için ille de vakum pompası ve ilgili düzeneklerin gerekli olmadığını da uygulamalı olarak göstermek.

Perşembe akşamı görüşmek üzere :RCKolik:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
YARARLI LİNKLER, DÖKÜMANLAR
1-)
Burada pek çok farklı kompozit işi için eğitim yazıları var, her biri için gerekli malzemeler de listelenmiş durumda. Tabi adamlar kendi sattıkları mallardan listelemişler ama önemli değil, her üreticide benzer yada muadil ürünler var. Temel bilgiler için faydalı olacaktır.

—————————————————————————————-

2-) Geçen gün eski dosyalarımı kurcalarken elimde fibreglast firmasından da pek çok öğretici döküman olduğunu hatırladım. daha önceden paylaştığımız CST firmasının dökümanlarına ilave olarak bunu da paylaşmakta fayda var:

Bu site fazlasıyla ve oldukça yararlı bilgiler içermekte. (Ben elimdeki dosyaları 2008 de indirmişim ama görünüşe göre epey bir ilave de yapmışlar geçen zaman içinde)

Yeni başlayanlar için tavsiye edeceğim, ilk önce okunması gereken yazıları da listeleyeyim:

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlgi Alanı
Uçak
“Lost Foam” yöntemiyle yapılacak depo uygulaması

3D Baskı kalıp ile cam elyafı epoksi kompozit parça üretimi

Girizgah ve kalıp anlatımı:

Kalıba kalıp ayırıcı wax uygulama:

Kumaş yatırma öncesi hazırlıklar:

Test kalıbı canlı yayın açılım videosu

İkinci denemenin “time-lapse” videosu :) Uygulama açısîndan daha önceki videolarda anlattığımla aynı çoğunlukla. Burada farklı olarak yukardaki mesajda görünen karbon iplikler ile güçlendirmeler yaptım. Hücum kenarında da cam fiber kumaş yerine yine karbon ip kullandım.

Bu serinin de son videosu gelsin :thumbup:

Bu videolar Me-262 projesi konusunda paylaşılmıştı ama konu kompozit üretim olduğu için burada da paylaşmakta fayda görüyorum.

Bilgisayarda Fusion 360 ile 3boyutlu tasarımından kalıplanmasına ve o kalıpla nihai parçanın üretimesine ait video serisi:

Bölüm 2.1. Burun konisi tasarımı:

Bölüm 2.2. Burun konisi kalıp hazırlığı

Bölüm 2.3 : Burun konisi kalıp yapımı

Bölüm 2.4 : Burun konisi imalatı

T-2 Buckeye - Jet Motorlu 3D baskı model yapımı

Bu bölümde Modele türbin motorunun monte edilmesi için tasarladığım sistemin kompozit olarak üretilmesi için tasarlayıp bastığım 3D baskı kalıp parçalarının üretime hazırlanması sırasında uyguladığım yüzey tesviye işlemleri ile ilgili detaylı bilgiler paylaşılmaktadır. Bu bilgiler sadece bu modele ve bu işleme özel olmayıp tüm zımparalama (sulu ıslak zımpara yapma) işlemleri için faydalı olacak bilgilerdir. Motor montaj sistemi bu kalıplar kullanılarak cam elyafı kumaş, epoksi ve gerekirse de karbon ile desteklenerek, el ile yatırma yöntemiyle üretilecektir.

Giriş
Farklı aşamalardaki parçaların görünümleri
Kullanılan astar ve macunlar
Zımparalar
Zımpara blokları
Islak zımparalama temelleri
İlk kat astarın zımparalanması
İkinci kat astar ve macunun zımparalanması
Son kat astarın zımparlanması
Baz kat boya uygulanmış durum ve verniğe hazırlama

merakla 1 gün bekle video açılmasın iyimi şans benim pc de açılmadı