RC Modelcilikte Kompozit Kalıp/Parça Yapım Teknikleri

Bu videolar Me-262 projesi konusunda paylaşılmıştı ama konu kompozit üretim olduğu için burada da paylaşmakta fayda görüyorum.

Bilgisayarda Fusion 360 ile 3boyutlu tasarımından kalıplanmasına ve o kalıpla nihai parçanın üretimesine ait video serisi:

Bölüm 2.1. Burun konisi tasarımı:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bölüm 2.2. Burun konisi kalıp hazırlığı

Bölüm 2.3 : Burun konisi kalıp yapımı

Bölüm 2.4 : Burun konisi imalatı

Bu videolar Me-262 projesi konusunda paylaşılmıştı ama konu kompozit üretim olduğu için burada da paylaşmakta fayda görüyorum.
Aynen kardeşim :thumbup: Ben de ileride bulunması kolay olsun diye bu mesajı ilk sayfadaki 4.mesaja kopyaladım :saygilar:

Herkese merhabalar,

Konudaki son mesaj üzerinden uzunca süre geçmiş ancak yeni bir konu açmadan önce buradan yazmanın faydalı olabileceğini düşündüm. Özgür abinin yaptığı gibi ben de bir dişi kalıbı 3B yazıcıdan çıkartarak bir uçak gövdesi üretme niyetindeyim. Kalıp basımı bir süredir devam ediyor ve şu anda elimde olan parçalardan birkaçının fotoğrafları şu şekilde:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yakından baskı kalitesinin gözlemlenmesi için bu fotoğrafların faydalı olabileceğini düşündüm.

Youtube üzerindeki videolardan ve forumdaki konulardan incelediğim kadarıyla 3B yazıcıdan dişi kalıp ürettikten sonra kompozit yatırma yapmadan önce yapılması gereken işlemler şu şekilde ilerliyor:

Her aşamada dolgu astarı ile astarlayıp 220, 400 ve 600 kum ile ıslak zımparalamak. Bu işlem için kullanmak üzere ve ürünlerinin uygun olabileceğini düşündüm. Yüzey alanım büyük olacağından ilk iki kat için sıvı olanı kullanıp son katta elimde uygun boyama ekipmanı bulunmadığından sprey ile son katı geçmeyi planladım.

Devamında yapılması gereken iş ise bazkat boya ile kalıbı boyalamak ve ardından vernik ile parlatmak. Bunun için ise sırasıyla ve ürünlerinin uygun olabileceğini düşündüm. Bu ürünlerinin kullanımı için ve de gerekliydi. Onları da listeme ekledim.

Konuya çok fazla hakim olmadığımdan sipariş verdikten sonra maddi kayba uğramamak ve ürünlerin israf olmasının da önüne geçmek için tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu işi yurt içinden edinebileceğim ürünler ile ve çok da bütçemi zorlamadan yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

Konuya çok fazla hakim olmadığımdan sipariş verdikten sonra maddi kayba uğramamak ve ürünlerin israf olmasının da önüne geçmek için tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu işi yurt içinden edinebileceğim ürünler ile ve çok da bütçemi zorlamadan yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.
Konunun uzmanlarından @Özgür Evren Varol kardeşimiz bu aralar biraz yoğu. Bu yüzden foruma biraz geç girebiliyor. Fırsatı olduğun mutlaka size yardımcı olmaya çalışacaktır. :saygilar:

Herkese merhabalar,

Konudaki son mesaj üzerinden uzunca süre geçmiş ancak yeni bir konu açmadan önce buradan yazmanın faydalı olabileceğini düşündüm. Özgür abinin yaptığı gibi ben de bir dişi kalıbı 3B yazıcıdan çıkartarak bir uçak gövdesi üretme niyetindeyim. Kalıp basımı bir süredir devam ediyor ve şu anda elimde olan parçalardan birkaçının fotoğrafları şu şekilde:

Yakından baskı kalitesinin gözlemlenmesi için bu fotoğrafların faydalı olabileceğini düşündüm.

Youtube üzerindeki videolardan ve forumdaki konulardan incelediğim kadarıyla 3B yazıcıdan dişi kalıp ürettikten sonra kompozit yatırma yapmadan önce yapılması gereken işlemler şu şekilde ilerliyor:

Her aşamada dolgu astarı ile astarlayıp 220, 400 ve 600 kum ile ıslak zımparalamak. Bu işlem için kullanmak üzere ve ürünlerinin uygun olabileceğini düşündüm. Yüzey alanım büyük olacağından ilk iki kat için sıvı olanı kullanıp son katta elimde uygun boyama ekipmanı bulunmadığından sprey ile son katı geçmeyi planladım.

Devamında yapılması gereken iş ise bazkat boya ile kalıbı boyalamak ve ardından vernik ile parlatmak. Bunun için ise sırasıyla ve ürünlerinin uygun olabileceğini düşündüm. Bu ürünlerinin kullanımı için ve de gerekliydi. Onları da listeme ekledim.

Rıdvan merhaba,
Bu yazdıkların (benim videoda anlattıklarım) olmazsa olmaz değil, eğer kalıbın yüzeyi, haliyle de ürünün yüzeyi parlak olsun istersen bu yüzey tesviye yöntemini takip etmen gerekli, ama eğer ürünün yüzey kalitesi o kadar önemli değilse veya parça üzerinde emek harcayıp yüzeyini güzelleştirmeye razıysanız direk baskı kalıptan da ürün alabilirsin. Zaten bu yaptığın kalıpların iç yüzeyleri tesviye için biraz zorlayıcı görünüyor açıkçası.

Yüzey hazırlamaya girişmezsen hem masraftan hem işçilikten kurtarabilirsin bir miktar, ancak kalıp ayırıcı olarak hem wax hem de sıvı PVA kullanmanı tavsiye ederim.
Kolay gelsin

Konunun uzmanlarından @Özgür Evren Varol kardeşimiz bu aralar biraz yoğu. Bu yüzden foruma biraz geç girebiliyor. Fırsatı olduğun mutlaka size yardımcı olmaya çalışacaktır. :saygilar:

Sayin adminim, dürtme için teşekkürler :)

Dün ve bugün itibariyle nefes alabilir hale geldim. Cuma'yı cumartesiye bağlayan geceyarısı Umman'ı terk ettik, yurda ayak bastık. Önümüzdeki cumartesi sabahı da ben yeni macera için uçağa biniyor olacağım bakalım. :saygilar:

Rıdvan merhaba,
Bu yazdıkların (benim videoda anlattıklarım) olmazsa olmaz değil, eğer kalıbın yüzeyi, haliyle de ürünün yüzeyi parlak olsun istersen bu yüzey tesviye yöntemini takip etmen gerekli, ama eğer ürünün yüzey kalitesi o kadar önemli değilse veya parça üzerinde emek harcayıp yüzeyini güzelleştirmeye razıysanız direk baskı kalıptan da ürün alabilirsin. Zaten bu yaptığın kalıpların iç yüzeyleri tesviye için biraz zorlayıcı görünüyor açıkçası.

Yüzey hazırlamaya girişmezsen hem masraftan hem işçilikten kurtarabilirsin bir miktar, ancak kalıp ayırıcı olarak hem wax hem de sıvı PVA kullanmanı tavsiye ederim.
Kolay gelsin
Sıvı waxı katı waxtan sonra mı uygulamalıyım? Bir de yanılmıyorsam sıvı wax kullanımı sonrası kalıptan çıkan yüzeyin temizlenmesi gerekiyordu. Bu durum için buna ihtiyaç var mıdır?

Sıvı waxı katı waxtan sonra mı uygulamalıyım? Bir de yanılmıyorsam sıvı wax kullanımı sonrası kalıptan çıkan yüzeyin temizlenmesi gerekiyordu. Bu durum için buna ihtiyaç var mıdır?

Sıvı wax da bir alternatif olabilir ama benim tavsiyem sıvı PVA olur.

Önce 320 numara ile bi yüzey temizliği (ıslak), sonrasında wax uygulaması, en son da PVA uygulayıp üretime geçilebilir. Hem wax hem pva uygulamasını ürün bilgilerindeki şekilde uygulamaya özen göstermek gerektiğini de hatırlatalım.

Ürün kalıotan çıkınca PVA filmini temizlemek gerekir tabi ama suyla kolayca yıkanır o da.

elimde yok ancak temin edeceğim. Elime geçen waxın da özelliklerine bakıp öncelikle baskı esnasında hata aldığım parçalar üzerinde dediğiniz gibi tesviye yapıp adımları buradan paylaşacağım.

Teşekkür ederim :)

Elimdeki wax ın specification ına ulaşamadım. Önceden kullandığımda basit ayırma işi için gayet yeterliydi. Yüzeye uygulayıp 15 dakika beklemem yeterli oluyordu. Bu tarz bir iş için önceden kullanmadım. Önceden kullanan oldu mu acaba bu ürünü?

Tekrardan merhabalar,
Birkaç gündür yazamıyorum ancak süreci kısaca özetleyeyim.
3D baskı alırken elektrik kesintisi nedeniyle yarım kalan parçalar vardı elimde. Deneme için bunlardan birini kullandım. Özgür abinin dediği gibi 320 lik su zımparasıla zımparaladım.

Çok daha iyi bir işçilik çıkartılabilirdi ancak elimde zımpara takozu yoktu ve en kısa zamanda modele uygun olacak şekilde basacağım. Dediğim gibi deneme olduğundan bu durumu şimdilik göz ardı edebiliriz.
Waxın spec lerine yine ulaşamadım ve hatta üretici firmaya sitesi üzerinden de yazdım ancak malesef dönüş gelmedi. Ben de diğer katı waxlardaki gibi önce kalın bir kat atıp sonra temiz iki pamuk ile 2. ve 3. kat olacak şekilde geçmeye çalıştım.

Bir kez bu işlemi tamamladıktan sonra yaklaşık 10 dakika bekledim ve 2. kez aynı işlemleri tamamlayıp el yatırmasına geçtim. Epoksiyi sürerken biraz yapışkanlık hissi var gibiydi. Yeni bir fırça denememden dolayı da olabilir fakat bu durum beni tedirgin etti açıkçası. Model içerisindeki fotoğrafını malesef çekmeyi unutmuşum :cry:

Modeldense çok rahat bir şekilde çıktı. Daha sonradan öğrendiğime göreyse bu wax için 2. ve 3. pamuk kullanımına gerek yokmuş sanırım. 1 kat atıp biraz bekledikten sonra (yaklaşık 1-2 dakika) 2. katı atıp işleme koyulabiliyormuşsunuz.

Mükemmel bir işçilik yok ortada evet ama deneme ve ilk tecrübe olduğundan sonuçlardan ben şu an için memnunum. Wax ın sorun çıkartmaması çok sevindirdi çünkü aksi bir durumda yaklaşık 1000 ₺ ye Huntsman marka yeni bir wax almam gerekecekti ;D

Şuanki aşamada 3D yazıcıdan diğer kalıpların da çıkmasını bekliyorum. Kalıplar çıktığında ise üst ve alt kapılara eklediğim kumaşları düzgün şekilde yapıştırma işini nasıl yapabileceğimi çözmem gerekiyor.

Herkese tekrar merhabalar,
Kalıpların üretimi bitti. Sıcak silikon ile kalıpları yapıştırdım. Gayet rijit oldular.

Önceden denediğim wax tan 2 kat atıp ardından sıvı pva uygulaması yaptım.
Şu aşamada el yatırması yöntemini kullandım. Bazı daha güçlü olması gereken noktalara en dışa karbon kumaş (200 gram) atarak önce ince (ölçmedim ama sanırım 50 gramlık) cam elyaf ardından da kalın (yine yaklaşık 200 gramlık) cam elyaf atarak yatırdım. Takviyeleri saymazsak 2 kat kumaş atmış oldum.
Üretim hassasiyetim yine takdir edersiniz ki mükemmel seviyesinde değil. İlk deneme ve el yatırması için fena değil diyebileceğim seviyede.

Bazı noktalarda aşağıdaki gibi kalkmalar oluştu.

Deneyimlerimden çıkardığım dersleri kısaca özetlemem gerekirse özellikle kullandığım kalıptaki gibi küçük girinti çıkıntıları bu kalınlıktaki kumaşlar ile el yatırması yöntemiyle dönmek cidden çok zor. Bir taraf yapıştığında diğer taraf yapışmıyor. Vakum kullanılırsa bu sorun giderilebilir. Ya da daha ince kumaşları küçük kesip çok kat atmak da el yatırması için alternatif olabilir. Bir diğer nokta da heyecandan kumaşları yönüne dikkat etmeden yerleştirmişim :cry: Sonraki üretimde buna mutlaka dikkat edeceğim.

Sıradaki aşama tekrar farklı kumaşlar kullanarak (tercihen daha ince veya daha küçük kesilmiş) el yatırmasını tekrarlamak ve ardından da vakumlayarak bir yatırma gerçekleştirmek.
Son olarak 2 taraf gövdenin ağırlığı 260 ve 280 gram oldu. Gövdenin uzunluğu 1 metrenin birkaç cm üzerinde genişlik ise ortalama 12 cm civarında. İlerleyen üretimlerde daha hafiflerini üretebileceğime inanıyorum. (Kumaşları tartıp toplam ağırlığın %70 i kadar epoksi hazırlamıştım. İlerleyen aşamalarda biraz daha azaltabilirim bu oranı)

Fotoğraflardaki dağınıklık için kusura bakmayın.;D