RC Modelcilikte Kompozit Kalıp/Parça Yapım Teknikleri

Dün gece kalıbın 24saati dolunca kalıbı açtım. Bu sefer olması gerektiği gibi sorunsuz açıldı kalıp :) hem de heli pali değil uçak pervane pali kullanarak :lollol::lollol::lollol:
Ayıp ettin abi bende geçen kırdığım palleri yollayacaktım. :lol::lol:
Şaka maka gözün aydın abi.:saygilar:

Parçanın kalıptan çıktıktan sonraki traşlama/temizleme işlemlerini frezede yapabilmek için basit bir mastar tasarlayıp bastım:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

bu mastarın bir tarafı hücum kenarı, diğer tarafı firar kenarını temizlemek için tasarlandı:

Üzerindeki çıkıntı frezenin tablasındaki yarığa tam oturacak şekilde tasarlandı. Böylece işlem sırasında kayması engellendi. Delikler ise freze çakısının geçmesi için:

Ohh mis gibi oldu parçamız :)

Son haliyle 114 gram oldu, parçanın sağlamlığı düşünülürse gayet iyi bir ağırlık bu :thumbup:

Sistemin çalışması aşağıdaki paylaşımın en sonundaki videolarda görülebilir :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Valla senden korkulur kardeşim :D , harikasın :bravo::thumbup::thumbup:

Sayın adminim, korkmanıza gerek yok, vallahi de billahi de ısırmıyorum :evil:

Buarada bu yöntem benim icadım birşey değildir, ticari olarak kompozit model uçak üretimi yapılan yerlerde genellikle kalıptan çıkan ürünlerin oturtulup etraflarının traşlandığı, servo kapaklarının falan açıldığı CNC tezgahlar olur. Benim frezem minicik olduğu için ben de bu yöntemin böyle bir uyarlamasını yaptım işte, bu kompozit üreticilerin sistemleri ile marangozların kenar şekillendirmek için kullandıkları router sistemlerinin karışımı birşey oldu :)
:saygilar:

Vallahi eline sağlık! ? Kalıbı açmak midye açmaktan daha kolay olmuş. ?? Öte yandan,frezede kenarları traşlarken süpürgeyi kim tutuyor? Ufaklık olamaz, henüz küçük. Ev halkından bir kişi kalıyor o zaman! ? O'na da ???

Teşekkür ederim :)
Kalıp normalde böyle açılıyor işte :) geçen sefer bize şaka yapıyormuş kendisi :lollol:

Süpürgeyi eşim tutuyordu, sağolsun yardımını esirgemez böyle ihtiyaç anlarında. Ufaklık için henüz erken dediğiniz gibi, şimdilik hem süpürge hem freze çalışınca tercihi topuklamak oluyor :)

Bu serinin de son videosu gelsin :thumbup:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yeni seri Me-262 gövdesinin kalıplanması üzerinden devam edecek.

Ha bir de araya biyerlere şu Salim’in duman yakıtı deposunun yapılışını (lost foam yöntemi) tekil video olarak eklemem lazım ?

Ben beğenmedim ,hiç bir zorlanma belirtisi,bir iki damla ter bile damlamamış.Mimiklerde aceba dedirten bir ifade bile yok .Olmamış maalesef .:laugh::laugh:
Ahmet ustam , biliyorsun ki ter bazen alından damlamıyor, yusssuuuf ile yapılan bazı pazarlıklarda ter başka yerden çıkar ama , başkaları bunu anlayamaz ;D:lol:

Eyy :RCKolik: obası! Yatıp kalkıp böyle muhteşem admin ve moderatörlerimiz olduğuna şükredelim...

Bugün dedim kendi kendime, yeni bir seri geliyor ama o seriden önce son serinin videolarını konunun başında derli toplu bir şekilde düzenleyeyim. Konuya girdim, Adminimize “abi sana zahmet şu numaralı mesajın hemen arkasına boş bir mesaj açıver ki ben de videolarımı düzenleyip bir arada koyayım o mesaja” diyecektim, mesajın yerini belirlemek için ilk sayfaya girdim ve bir de baktım zaten tam kafamda olan şey yapılmış pazar günü ???

Kim yaptı emin değilim ama tam Adminlik bir iş bu :evil: Her kim yaptı ise eline aklına sağlık :bravo::bravo::bravo:
:saygilar: