Real Flight USB Simulator Kumanda Tanıtım Problemleri ve Çözümleri

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Son zamanlara özellikle simulator kullanmaya yeni başlayan arkadaşlardan çok fazla "Kumanda Ayar Problemleri" hakkında soru gelmeye başladı.

Her ne kadar açılan konu başlıklarında çözümleri sizlerle paylaşmaya çalışıyor olsakta, artık konunun derli, toplu ve daha kolay erişebilir olması açısından ayrı bir başlık altında toplanma zamana geldi diye düşünüyorum.

Bundan sonra USB Simulator kumanda tanıtımı ile ilgili yaşadığınız yeni sorunları bu konu başlığı altında sormanızı rica ederiz.

1- USB Kumanda mı tanıtdım, ama üzerinde bulunan bazı Switch'ler çalışmıyor.
Genelde %90 oranında USB kumanda üzerinde bulunan Switch'ler yazılım ile uyumsuzluk çıktığı için çalışmamaktadır.

Zaten bu nedenle özellikle çok kritik olan bazı switchler (hem heli hem de uçak için) EMU3.3 crack yazılım menusunde "Keyboard Mapping" kısmında tanımlanmaktadır. (Bakınız "EMU Crack Yazılım Menusu" resmine)

EMU Crack Yazılım Menusu
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Kurulum işlemini "Kurulum PDF" uygun yaptım ama Heli / Uçak düzgün uçmuyor. Sürekli bir tarafa yatıyor / dönüyor. Kumandam tam olarak modeli kontrol etmiyor sanki. Bunu nasıl düzeltebilirim acaba ?
Özellikle bu soru heli için çok sorulmaktadır.

Unutmayalım 6 kanal heliler, yerden havalandıktan sonra havada sabit olarak hiçbir zaman kalmazlar. Sürekli bir yöne doğru hareket ederler. Zaten bu özellikleri nedeni ile 4 kanal helilerden farklıdırlar ve gerçek uçuş öncesi mutlaka simulator çalışması gerekmektedir. Hover dediğimiz bu aşama zaman içerisinde pratik yaptıkça gelişecektir.

Fakat sizin probleminiz, yukarıda bahsettiklerimizden daha farklı ve ciddi boyutta bir dengesizlik / kontrolsüz durumu var ise, o zaman sıra ile aşağıdaki adımları kontrol edin.

a- Kumanda Kalibrasyonu :
Her ne kadar "Kurulum PDF Sayfa-7 anlatılmış olsada aşağıdaki adımları yaptığınızdan emin olun.

"Controller" menusunden "Control Calibration" seçin ve aşağıdaki işlemleri yapın. Bu sizin kumandanızın Stick MIN ve MAX hareket alanını yazılıma tanıtacaktır.

b- Kumanda Kanal Ayar Kontrollü :
Verdiğiniz komutların doğru hareketi verebilmesi için "Channel Mapping - Kanal Atalama" işleminin doğru yapılmış olması gerekiyor. Bunu kontrol için :

Kumandayı bağlayıp programı acıp, "Controller" menusunden "Channel Mapping" Sayfasına gelin.

SAG Stick- YUKARI / AŞAGI Hareket edince :Channel -2 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-2 Pitch1 olmalı
SAG Stick- SAG / SOL Hareket edince :Channel -1 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-1 Roll olmalı
SOL Stick- YUKARI / AŞAGI Hareket edince :Channel -3 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-3 Throttle" olmalı
SOL Stick- SAG / SOL Hareket edince :Channel -4 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-4 Yaw" olmalı

şeklinde olmalıdır.

c- Az da olsa model Saga/ Sola doğru dönmeye devam ediyor.
Yukarıdaki sıra ile kontrol ettiniz. Eskisi kadar model tuhaf hareket etmiyor ama az da olsa saga/sola... kayma yapıyor ise ; bu durumda

Bu durumda Kumanda üzerinde bulunan "TRIM" ayarları ile küçük kaymaları engel olabilirsiniz. Mesela ;

Heli az da olsa sağa doğru kayıyor ise, kumandanın aileron kontrolü verdiğimiz sağ stick'inin altında bulunan trim ayarını sol tarafa doğru sağa doğru olan kayma hareket durana kadar verebilirsiniz.

d- Yukardakilerin hepsini yaptım ama model deli gibi dönmeye / yatmaya devam ediyor. Ne yapmalıyım ?
Bu durum en zor kısım. Büyük ihtimal elinizdeki USB kumandanın EMU Crack ayarları default gelenler ya da "Kurulum PDF"'de "Art-Tech USB Kumanda" için verilen değerlerdn cok daha farklı değerlere sahip.

Bu durumda "EMU Crack Yazılımı" üzerinde bulunan "Joystick Channel Mapping : X1 Axis, Y1 Axis, X2 Axis, Y2 Axis" değerlerini deneme yanılma yöntemi ile değiştirmenizden başka çare yok :embarras: Size fikir vermesi amacı ile değişik kumandaların bu değerlerini ekteki tablodan görebilirsiniz.

Bir de daha önce paylaştığımız "KURULUM Videolarını" belirtildiği gibi kurulum ve ayarlamaları yaptığınızdan emin olunuz. Özellikle aşağıdaki 2 videoyu yeniden izlemenizi tavsiye ederiz.

Real Flight KURULUM Videoları

]

3- Model kırılımca, RESET tusuna basın diye bir şey cıkıyor ama USB kumanda böyle bir şey yok ? Nasıl yapabilirim ?
En kolay yöntemi "Auto RESET". Bunun için "Setting" menusundan

Interlik Controller'in tüm fonksiyonlarını kullanabilmek

Kumanda komutlarından bazıları olması gerekenden TERS çalışıyor. Nasıl düzeltebilirim ?

RFG4 Exe, Installer Hatası- Win 7 64 bit Kurulum Sorunu :

Ynt: Ynt: Real Flight USB Simulator Kumanda Tanıtım Problemleri ve Çözümleri

Sağol abi ama düzelmedi sildim tekrar kurdum gene aynı ilk yüklediğimde hani sana dedim ya pal açı değişiyor ama havalanmıyor o zaman stickler çalışıyordu o nasıl olduysa düzelmiş şimdide stickler gitti .s :-\

Ynt: Real Flight USB Simulator Kumanda Tanıtım Problemleri ve Çözümleri

"Calibration" sırasında ekrandaki mavi barlar hiç mi oynamıyor stick hareketlerine bağlı olarak ?

Bir de daha önce paylaştığımız "KURULUM Videolarını" izledin ve ona göre yaptın değil mi ??

Real Flight KURULUM Videoları

Özellikle şu iki video

[vimeo]http://vimeo.com/35662746[/MEDIA]

[vimeo]http://vimeo.com/35662762[/MEDIA]

Evet abi deamond tools ile bu şekilde kurdum

Berkay35' Alıntı:
Evet abi deamond tools ile bu şekilde kurdum
Valla Berkay ayarlari da yukaridaki gibi yaptim diyorsun, baska ne olabilir senin problemin hic bir fikrim yok :embarras:

Berkay,
Throttle Cut diye bir switch var Auto rotation yapabilmek için. Onun aktif olması halinde pervane açısı değişir ama motor devri artmaz. Klavyeden açıp kapatılabiliyor, onun aktif olmadığından emin ol.

O sorun düzeldi kendiliğinde şuan switchler çalışmıyor ve gereğinden fazla saçma hareketler yapıyor

bende thk sim kumanda var bütün ayarlar tammam da o arkadaki iki tane şeyi görevlendiremedim bide dönen şey ne işe yarıyo

Hakan Öztürk' Alıntı:
bende thk sim kumanda var bütün ayarlar tammam da o arkadaki iki tane şeyi görevlendiremedim bide dönen şey ne işe yarıyo
Dönen şeyi fazla kafaya takmayın, heli için cok fonksiyonel değil ;) Arkadaki derken, neyi kasdettiniz onu anlamadım :rolleyes:

Ynt: Ynt: Ynt: Real Flight USB Simulator Kumanda Tanıtım Problemleri ve Çözümleri

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hakan Öztürk' Alıntı:
Dönen şeyi fazla kafaya takmayın, heli için cok fonksiyonel değil ;) Arkadaki derken, neyi kasdettiniz onu anlamadım :rolleyes:
abi hani motoru durduruy pal açılarına filan bakıyon diğeride 3d için motor hep aynı hızda dönüyo eksi filan alıyo onu açıyo onları naasıl atıcaz göreve bi işe yaramıyo şuan

Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: Real Flight USB Simulator Kumanda Tanıtım Problemleri ve Çözümleri

Hakan Öztürk' Alıntı:
abi hani motoru durduruy pal açılarına filan bakıyon diğeride 3d için motor hep aynı hızda dönüyo eksi filan alıyo onu açıyo onları naasıl atıcaz göreve bi işe yaramıyo şuan
Şimdi anladım ;) Fakat bunun açıklamasını zaten ilk mesajın 1. maddesi olarak yapmıştık :)

Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: Ynt: Real Flight USB Simulator Kumanda Tanıtım Problemleri ve Çö

Hakan Öztürk' Alıntı:
Şimdi anladım ;) Fakat bunun açıklamasını zaten ilk mesajın 1. maddesi olarak yapmıştık :)

tşkler abi benimde öle yapık kılavyeden yapıyomda hani yapma iğtimali varmı diye sordum yani benden kaynaklanan yaıpılması gerken başka ayar filan diye

Real Flight USB Simulator Kumanda Tanıtım Problemler

Hakan Öztürk' Alıntı:
tşkler abi benimde öle yapık kılavyeden yapıyomda hani yapma iğtimali varmı diye sordum yani benden kaynaklanan yaıpılması gerken başka ayar filan diye
Anladım Hakan. Senin yaptığın doğru, atladığım bir şey yok. Ne yazık ki çalışmıyor. Yani en azından benim bildiğim başka bir çözüm yok :)

Real Flight USB Simulator Kumanda Tanıtım Problemler

Hakan Öztürk' Alıntı:
Anladım Hakan. Senin yaptığın doğru, atladığım bir şey yok. Ne yazık ki çalışmıyor. Yani en azından benim bildiğim başka bir çözüm yok :)
teşekkürler abi