S500 QUAD

M.Enes Koyuncu

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese Merhabalar. Birkaç sorum olacaktı?
1- @İzzet Camcıoğlu hocamın son görülmesi 22 Ağustos 2019 gözüküyor. Kendisi forumumu yoksa modelciliği mi bıraktı?
2- @Mustafa Koç hocamın gençlik merkezi konusunun altına Elbistan Bilsemdede böyle bir şeyin olduğu yazıyordu güneydoğu bölgesinde Gençlik Merkezi,Model uçak pisti türü şeyler var mıdır bildiğiniz?
3- Parça üretimi ile ilgili konulara baktım fakat tasarlama ve bir yerden karbonfiber türü ürettirme ile ilgili bir şey göremedim böyle bir konu forumda bulunmakta mıdır acaba yada bildiğiniz yerli yabancı bir kaynak var mıdır?
4-Li-po dan bütün uçağa yayılan devreye sigorta ve anahtar nasıl koyabiliriz @Sumer Yamaner hocamın bu konuda bir kaç forumu var ama pek anlayamadım
5-Sizce aşağıdaki bilgilere göre uçuş süremiz ne olur? e-calc ile yapmaya çalıştım fakat iyi bir sonuç elde edemedim
6- Servolar ile nasıl bir yük taşıma mekanizması yapabiliriz fikirlerinizi bekliyorum?330 g su şişesi 6 cm yükseklik 5 cm çap
7-Son olarak kapalı mekanda telemetriyi kontrolcüye bağlayıp diğer modülü ise pc ye bağladığımda herhangi bir bilgi akışı olmuyor? 57600 ile bağlıyorum doğrudur deği mi?
biliyorum yukarıdakilere bakıp yine bir yarışmacı diyeceksiniz ama size @Sumer Yamaner hocamın imzasında itham ettiklerinden olmadığımı söyleyebilirim.

Kontrol Kartınız
ArduPilot Mega 2.8
Model Sınıfı
500
Motor, Pervane ve ESC
DJI 2212 920kv, 8045 Pervane, 30A Octo ESC
Kumanda Alıcı ve Verici
FLYSKY FS-İ6, FS-İA6B
Extra Ekipman
M8N GPS, 433 Telemetri
  • Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
"Karbonfiber türü ürettirme" ?
@Özgür Evren Varol'ûn çok sayıda yazısı ve videosu var bu forumda kompozit malzeme ile ilgili. Ama senin aradığı şey var mı? Bilemedim...

"Lipo'dan bütün uçağa yayılan devre" ?
Biz ayrı dünyaların insanıyız muhtemelen...

Uçus süresini bu şekilde hesaplayamazsın. Hele çok pervanelilerde daha da zor. Çeşitli programlar ve hesaplamalar vasıtasıyla sadece bir motorun çektiği enerjiyi ve bir pilin kapasitesini biliyorsan yaklaşık bir değer alırsın. Gerçekler her zaman farklıdır. Uçuş stili, ağırlık, irtifa vs. gibi çok fazla etken var. Süreyi yaklaşık olarak hesaplamanın yegane yolu tecrübedir.

"Servolar ile nasıl bir yük taşıma mekanizması yapabiliriz fikirlerinizi bekliyorum?"
Bu konudaki fikirlerim buraya sığmaz. Hayal gücünü kullanman gerek.

"57600 doğrudur deği mi" ?
Değil ki bağlantı kuramıyor! Bluetooth mu kullanıyorsun da 57600 kullanıyorum diyorsun? Telemetri alıcısı ve vericisi nedir? Bağlantı protokolü vs vs vs ...
Kapalı mekanda GPS mi kullanacaksın? Aldığın telemetriyi Fysky kumandada mı almaya çalışıyorsun?
Ne yapmaya çalıştığını anlayamadım. Basit şeylerle başla. Temeli olmayan bir gökdelen yapmaya çalışıyorsun.

Neredeyse Enes kardeşimin kabuslarına giriyormuşum farkında olmadan! :)
Fakat adam imzama kadar okumuş yaa helal olsun. :D
LiPo ile uçak arasına sigorta konulmaz. Aman haa. Olmadık bir anda sigorta atarsa kontrol tamamen gider. Ama bir anahtar ya da benzeri bir şey mümkün. Ancak elektrikli bir uçakta o akıma dayanacak anahtar yarım kilodan fazla olabilir. O nedenle benim yöntemim soketler ile işi çözmek. Şöyle... Örneğin 90 A altında bir akım çekilecekse sistemden, LiPo'nun eksi ucu sisteme normal bağlanır. Artı hattına bir XT90 konnektörün dişi tarafı monte edilir. Yani konnektörün bir ucuna pil bağlanır diğer ucuna bağlanan kablo ESC, alıcı vs her neyse sisteme gider. Bunun karşılığında XT90 konnektörün erkeğinin iki ucu kalın bir telle kısa devre edilir ve silikonlanır. Bir tür kontak anahtarı gibi çalışır. Yani uçağa enerji vermek için soket yerine yerleştirilir ve devre tamamlanmış olur.

Sümer hocam çok güzel açıklamış ama ben şartnameyi incelmiştim orada sigorta zorunlu yazıyordu ne mantıksa neyse geçen sene farklı bir forumda aşağıda linkini koyduğum parçayı görmüştüm hem anahtar hem sigorta bir arada bulunuyor böyle bir şeyde kullanılabilir.

Sümer hocam çok güzel açıklamış ama ben şartnameyi incelmiştim orada sigorta zorunlu yazıyordu ne mantıksa neyse geçen sene farklı bir forumda aşağıda linkini koyduğum parçayı görmüştüm hem anahtar hem sigorta bir arada bulunuyor böyle bir şeyde kullanılabilir.
O şartnameleri yazanların modelcilikten anladığını hiç sanmıyorum.

DBF yarışmalarının şartnamesinde bu sigorta vardı, 40 amperlik bildiğimiz arabalarda kullanılan sigortadan takılırdı motorla motoru besleyen pil arasına. Alıcı ve servolar ayrı bir pille beslenirdi. Bu sigortanın kullanım amacı da basitti, kurallarda güç sınırlaması vardı, pildeki maksimum hücre (nimh) sayısı sınırlıydı, akımı da bu sigortayla sınırlayıp her takımın adil bir şekilde yarışması sağlanıyordu :)

Servoları ve alıcıyı ayrı pille beslemek iyi fikirmiş abi. Sigortaya belli olmaz durduk yere yamuk yapabilir.

DBF yarışmalarının şartnamesinde bu sigorta vardı, 40 amperlik bildiğimiz arabalarda kullanılan sigortadan takılırdı motorla motoru besleyen pil arasına. Alıcı ve servolar ayrı bir pille beslenirdi. Bu sigortanın kullanım amacı da basitti, kurallarda güç sınırlaması vardı, pildeki maksimum hücre (nimh) sayısı sınırlıydı, akımı da bu sigortayla sınırlayıp her takımın adil bir şekilde yarışması sağlanıyordu :)
Bir gün ben de şartname yazarsam, uçaklara sigorta yerine SumeronicsRC Power Analyser takılmasını şart koşacağım! Daha güvenli olur. Aşırı güç harcamış olan diskalifiye edilir. :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bir gün ben de şartname yazarsam, uçaklara sigorta yerine SumeronicsRC Power Analyser takılmasını şart koşacağım! Daha güvenli olur. Aşırı güç harcamış olan diskalifiye edilir. :thumbup:

Süper fikir :thumbup:
şeyy, diyordum ki, bizim takımın uçağına takılacak analizörün potansiyometresini acıcık kısık verebilir misin, az yaktı göstersin, kısma ücreti neyse veririz sorun değil :)

Süper fikir :thumbup:
şeyy, diyordum ki, bizim takımın uçağına takılacak analizörün potansiyometresini acıcık kısık verebilir misin, az yaktı göstersin, kısma ücreti neyse veririz sorun değil :)
Asla! (Özel mesajdan konuşalım) :lol::lol::lol:

Hocam bence şartname hazırlayıp yarışma düzenlemeyi düşünmelisiniz güzel fikir "1. Hezarfen Model Uçak Yarışması":D

"Karbonfiber türü ürettirme" ?
@Özgür Evren Varol'ûn çok sayıda yazısı ve videosu var bu forumda kompozit malzeme ile ilgili. Ama senin aradığı şey var mı? Bilemedim...

"Lipo'dan bütün uçağa yayılan devre" ?
Biz ayrı dünyaların insanıyız muhtemelen...

Uçus süresini bu şekilde hesaplayamazsın. Hele çok pervanelilerde daha da zor. Çeşitli programlar ve hesaplamalar vasıtasıyla sadece bir motorun çektiği enerjiyi ve bir pilin kapasitesini biliyorsan yaklaşık bir değer alırsın. Gerçekler her zaman farklıdır. Uçuş stili, ağırlık, irtifa vs. gibi çok fazla etken var. Süreyi yaklaşık olarak hesaplamanın yegane yolu tecrübedir.

"Servolar ile nasıl bir yük taşıma mekanizması yapabiliriz fikirlerinizi bekliyorum?"
Bu konudaki fikirlerim buraya sığmaz. Hayal gücünü kullanman gerek.

"57600 doğrudur deği mi" ?
Değil ki bağlantı kuramıyor! Bluetooth mu kullanıyorsun da 57600 kullanıyorum diyorsun? Telemetri alıcısı ve vericisi nedir? Bağlantı protokolü vs vs vs ...
Kapalı mekanda GPS mi kullanacaksın? Aldığın telemetriyi Fysky kumandada mı almaya çalışıyorsun?
Ne yapmaya çalıştığını anlayamadım. Basit şeylerle başla. Temeli olmayan bir gökdelen yapmaya çalışıyorsun.
Deniz hocam kusura bakma sanki biraz sinirlendirmişiz seni
433 mhz Telemetriyi usb den direk pc ye bağlayıp missionplanner'dan bilgi alacağim nasıl bağlanırız?

Bildikleri hiçbir şey yok 3 tane terim biliyorlar diye şartname yazdırmışlar @Sumer Yamaner hocam inşallah bir gün senin gibilerin yazdığı şartnameleri okuruz...

Son düzenleme:
Deniz hocam kusura bakma sanki biraz sinirlendirmişiz seni
433 mhz Telemetriyi usb den direk pc ye bağlayıp missionplanner'dan bilgi alacağim nasıl bağlanırız?

Bildikleri hiçbir şey yok 3 tane terim biliyorlar diye şartname yazdırmışlar @Sumer Yamaner hocam inşallah bir gün senin gibilerin yazdığı şartnameleri okuruz...
Estafurullah, niye sinirlenmiş olayım. Öyle bir algı oluştuysa özür dilerim.
Ben uçaklarla ilgilenmeye başlamadan önce çok pervaneli "uçan tanımlanabilir cisimler" ürettim. O zamanlar bu forum bu kadar dolu değildi. Başka Türkçe forum da yoktu. Hala yok. Tek kaynağım Youtube ve üç tane de yabancı RC forumuydu. Sıfır bilgi ile başlarken bile senin sorduğun soruları sormamıştım. Otonom uçuş yaptırma aşamasına kadar da geldim. Son yaptığım tricopter 3s 2700'lik batarya ile sakin bir uçuş ile ve yüksüz haliyle asgari 15 dakika havada kalabiliyordu. En az 1kg yük taşıma kapasitesindeydi ve o haliyle en az iki dakika uçabilecek durumdaydı. Hala rafımda tozlu bir halde duruyor.
Uçurmaktan çok, çok daha fazla zamanımı bilgisayar başında geçirmeye başladığımı farkedince köpükten uçaklara başladım. Bambaşka bir öğrenme süreci başladı benim için ve gene kimseye bir şey sormak zorunda kalmadım, çünkü ihtiyacım olan tüm bilgi zaten ortalıktaydı.
Ben mühendislik veya benzer bir branş okumadım. Temelini dahi bilmem. Sadece keyif aldığım bir şeyin nasıl "çalıştığını" ve nasıl yapıldığını merak ederim. Ve araştırırım.
Soru sorduğum zaman bile neyi niçin yapmaya çalıştığımı, nerede niye takıldığımı belirtirim ve cevabı tartışabilecek durumda olurum çoğu zaman, çünkü araştırmışımdır, ama mantığını anlayamamışımdır.
Senin sorularında bir araştırmışlık göremedim. Muhtemelen benim hatam bu.
Yukarıdaki cevabımda sorularını anladığım şekilde cevap vermeye çalıştım sadece...

Son düzenleme: