Şarj Cihazı 3s Lipoyu 2s okuyor.

Musab ÇOBAN

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar,
Öncelikle sorunum hakkında forumda konu bulamadım, varsa kusuruma bakmayın lütfen.
Ben bu hobide yeni biri olarak lipo pil şarj etmeyi yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum. Elimde 3s 4000mAh 30c bir lipo var. Şarj cihazım da imax B6.
Lipoyu normal bir şekilde şarj seçeneğine gelip 4a ve 3s seçiyorum, başlattığımda "R:2SER S:3SER" çıktısını veriyor ekran. Yani şarj cihazı 1 hücreyi okumuyor.
Bu şekilde onaylayıp şarja başlarsam şarj cihazı 2-2.5 dk sonra yeniden başlatıyor kendini. Sıkıntı nerede olabilir, yardımlarınızı bekliyorum...
İyi forumlar!

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Başka bir 3S pil bağlayıp denediniz mi?
Zira sonuçta 2 alternatif var, ya şarj cihazının balans soketinde problem var, ya da pilin balans soketi yada balans kablo bağlantılarında bir sorun var.
Aslında pilde sorun olup olmadığını, bir avometre yardımı ile balans çıkışlarını ölçerek anlayabilirsiniz, daha da basiti; varsa bir Li-Po Checker ile pili kontrol edin. :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Li-Po Checker Yoksa da:

Pil aşırı boşalmış olmasın? 7-8v'ta kadar düştüyse de yapabilir.

Levent abi, öncelikle teşekkür ederim.
Lipo alarmı siprişi vermiştim banggooddan ama gelmedi, pilottr den aldım öyle olunca. Deneyim sonucu bildireceğim.

Emre abi, aşırı boşalmasını sağlayacak birşey yapmadım aslında, ama bunu şarj cihazından kontrol edebilir miyim? Yoska multimetre veya voltaj checker mı lazım illa?

İyi günler :saygilar:

Pili şarj cihazına bağladıktan sonra "LiPo Charge" değil "LiPo Balance" seçeneği seçilmeli. (LiPo ekranına girildiğinde soldan üçüncü butonla bir tıklama sonrası bu seçeneğe ulaşılır.)
Şarjı başlattıktan sonra aynı butona bir kez daha basarak hücre voltajlarını gösteren ekrana girilir. Burada her bir hücrenin gerilimini kontrol ederek sorunun kaynağına yaklaşılabilir.

Ben imax bilmiyorum da, Sümer abimiz cevabı vermiş. Umarım çözülür sorun.

Teşekkür ederim Sümer abi, pilin balansını yaptım. Hücre voltajları birbirine çok yakın. Ama şarj cihazı hala iki hücre okuyor.
iyi günler.

Şarj cihazında mı sıkıntı var bilmiyorum işte Sümer abi.

Şöyle bir konu var, bir inceleyin. :rolleyes:

Levent abi konu benim sorunumun aynısı. :)
Arkadaş orada çözmüş işi yarım saat şarjda tutarak ama benim şarj cihazı şarjı başlattıktan 1-2 dk sonra kendiliğinden reset atıyor.

son hücre çok düşük voltajda ise şarj cihazı bunu görmeyebilir, 1-2 dk boyunca 4 amper ile nicd modunda şarj edip tekrar lipo modda şarj etmeyi deneyin, ben hücre gerilimi çok düşmüş lipoları bu şekilde tekrar düzeltiyorum.

Musab ÇOBAN' Alıntı:
Levent abi konu benim sorunumun aynısı. :)
Arkadaş orada çözmüş işi yarım saat şarjda tutarak ama benim şarj cihazı şarjı başlattıktan 1-2 dk sonra kendiliğinden reset atıyor.

Şöyle deneyelim, muhtemelen olacak, Li-Po Charge seçeneğini seçiyoruz, pilin balans konnektörünü şarj cihazına bağlamadan,
(bu arada; "Li-Po Charge" seçtiğimizde eğer balans konnektörünü bağlarsak, otomatik olarak "Li-Po Balans" charge yapar)
ve 3S / 4000 mah ayarlayarak, şarjı başlatıyoruz, eğer 1-2 dakika sonra balans charge da yaptığı gibi şarjı kesmeden devam ediyorsa, 10 dakika kadar şarj ettikten sonra, şarjdan alıyoruz ve bu sefer balans soketini takıyoruz ve Li-Po Balance seçerek şarjı başlatıyoruz, zaten eğer her hangi bir hücrenin voltajı daha önce okunmayacak kadar düşükdüyse artık okunabilir seviyeye geldiği için; 3R;3S okuması lazım ve şarj etmesi lazım. Ama yine okumuyorsa ve şarj etmiyorsa, daha önce de dediğim gibi 2 alternatif var, ya balans soketlerinde problem var (soğuk lehim VS.), ya da kablolarda.

Fatih abi, İiginiz için çok teşekkür ederim. Dediğini de denedim ama bir değişiklik yok... Hangi modda olursa olsun cihaz 2. dk dan sonra kendiliğinden şarjı iptal ediyor.
Levent abi, olmadı bismillah diyip kabloları teker teker kurcalayacağım galiba :) :saygilar:

başka bir pilde ne gibi sonuç veriyor? denedinizmi? tüm pillerde aynıs sorunu yapıyorsa şarj cihazı arızalıdır yada kablolarda temassızlık vardır, olasılıkları denemek lazım.