Sedona by Yasin Yanık

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
3 m Piper macerası sürüyor. Birçok hata ve eksiklik çıktı. Deneyimli abimiz Yeto Usta uçağa el attı ve nihayet sona yaklaştık. Kanatlar kaplanıp tamamı boyanacak ve montajını yapacağım.
Yeto Abimden birçok püf noktası öğrendim. Biraz elimi geliştirebilmek ve kendimi sınamak için nispeten basit bir model kiti arayışına girdim. Yasin Yanık arkadaşımızın tasarlayıp kestiği Sedona imdadıma yetişti. Hızlı bir kesim sonrası paket geldi.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu seferki kit eğer basılı karton bir kutuda olsaydı profesyonel bir firmanın ürünü diyebilirdim.

İki pafta plan, kanat borusu ve kılıfı, aileron menteşe telleri (birazdan göreceksiniz) vs vs birçok detay kitte mevcuttu.

Aileronlarda boydan boya telli geçme menteşe kullanılmıştı. Bazı ekstra güçlendirmeler gerekse de oldukça başarılı bir uygulama olmuştu.
Tabii aralarda motivasyon şeysi olmadan işler yürüyemezdi.

Bu sefer Yeto Usta'dan aldığım tüm tüyoları kullanarak çok rijid bir kanat yaptım. Gerçi 160 cm kanadın toplan ağırlığı (kaplama hariç) 950 gram oldu ama bence değdi.

Bugün iniş takımını da yapıp ayakları üzerine kaldırdım

Model pil dahil 2900 gram civarında bitecek. 2500 gram civarında çekiş veren bir EMax motor ve 4S 4000 mAh pille uçacak. Bence gayet de güzel uçacak. Ama bunun için önce kaplanması lazım. Kaplamalar ise Banggood'dan yola çıktı. Bakalım ne zaman ulaşacak ve ben bu işi becerebilecek miyim...

Sumer abi sessiz ve derinden ilerlemissin, hic caktirmadin gercekten ?

Gule gule ucur abicim, kirimsiz, bol gunesli ucuslari olsun.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
İniş takımı, yekeler, motor yatağı vs. kitten çıkıyor mu abi? Menteşeler koyulmuş gördüğüm kadarıyla ama ötekiler fotoğraflarda yoktu.

• Beğen
Tepkiler: Yasin_Yanık
İniş takımı, yekeler, motor yatağı vs. kitten çıkıyor mu abi? Menteşeler koyulmuş gördüğüm kadarıyla ama ötekiler fotoğraflarda yoktu.
Sadece aileron menteşe sistemi var. Motor için yatak gerekmiyor zaten. Doğrudan + parça ile motor kutusuna vidalanıyor. Diğerleri yok kitte.

Sadece aileron menteşe sistemi var. Motor için yatak gerekmiyor zaten. Doğrudan + parça ile motor kutusuna vidalanıyor. Diğerleri yok kitte.
Teşekkür ederim abi. Bu tasarım sadece elektrikli için mi? Motor kutusu yerine motor ayakları takılsa glow motor da takılır herhalde.

Kaplamalar bir an önce gelse de uçuşunu da görsek.:heartxf:

Ellerine sağlık abi çok güzel görünüyor. Belki almak isteyenler olur, ortalama bütçe ve Yasin Yanık iletişim bilgileri var mıdır?

• Beğen
Tepkiler: Yasin_Yanık
Teşekkür ederim abi. Bu tasarım sadece elektrikli için mi? Motor kutusu yerine motor ayakları takılsa glow motor da takılır herhalde.

Kaplamalar bir an önce gelse de uçuşunu da görsek.:heartxf:
Aslında elektrikli tasarımı daha farklı. Bendeki glow ama ben elektrikli yaptım.

? Hayırlara karşı.
Kolay gelsin.:saygilar:
Bi dakka bi dakka, yargısız infaz yapmayalım. Savunmaya söz hakkı verelim.
Gerçek anlamda model yaptığım dönemler 70'li yıllar. Jet Model kitleri ve planlarından. O zamanki olanaksızlıklar nedeniyle de hiçbir zaman tam bir inşaat mümkün olmazdı. En azından benim için. Onca seneden sonra 2020 yılında Piper yapmaya kalktım. Hem tasarımındaki sorunlar hem de benim acemiliğim sonucunda Yeto Abim işe el attı. Hala da uğraşıyor. Ben de gidi gelip onu izledim, önerilerini kafama not ettim ve bir yerde artık basit bir kit toplayarak çıraklık tezimi yapıp kalfalığa terfi edeyim diye düşündüm.
Elimde 2.5 kg çekiş üreten motorlar ve 4S 3700 mAh piller de vardı. Onları da değerlendirmek adına bu yolu seçtim.
Bugün Yeto Ustam kanatları inceledi ve "dört dörtlük olmuş bunlar" dedi. :thumbup: Sonra oturup bir kanadı birlikte kapladık. Tabii aslında o kapladı, kolay yerlerde ütüyü bana verdi. Ama bir önceki kaplama öğretmenim @Özgür Evren Varol gibi bildiği tüm detayları bıkıp yorulmadan anlattı. Diğer kanadı da ben kaplayacağım inşallah.