Sedona by Yasin Yanık

3 m Piper macerası sürüyor. Birçok hata ve eksiklik çıktı. Deneyimli abimiz Yeto Usta uçağa el attı ve nihayet sona yaklaştık. Kanatlar kaplanıp tamamı boyanacak ve montajını yapacağım.
Yeto Abimden birçok püf noktası öğrendim. Biraz elimi geliştirebilmek ve kendimi sınamak için nispeten basit bir model kiti arayışına girdim. Yasin Yanık arkadaşımızın tasarlayıp kestiği Sedona imdadıma yetişti. Hızlı bir kesim sonrası paket geldi.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu seferki kit eğer basılı karton bir kutuda olsaydı profesyonel bir firmanın ürünü diyebilirdim.

İki pafta plan, kanat borusu ve kılıfı, aileron menteşe telleri (birazdan göreceksiniz) vs vs birçok detay kitte mevcuttu.

Aileronlarda boydan boya telli geçme menteşe kullanılmıştı. Bazı ekstra güçlendirmeler gerekse de oldukça başarılı bir uygulama olmuştu.
Tabii aralarda motivasyon şeysi olmadan işler yürüyemezdi.

Bu sefer Yeto Usta'dan aldığım tüm tüyoları kullanarak çok rijid bir kanat yaptım. Gerçi 160 cm kanadın toplan ağırlığı (kaplama hariç) 950 gram oldu ama bence değdi.

Bugün iniş takımını da yapıp ayakları üzerine kaldırdım

Model pil dahil 2900 gram civarında bitecek. 2500 gram civarında çekiş veren bir EMax motor ve 4S 4000 mAh pille uçacak. Bence gayet de güzel uçacak. Ama bunun için önce kaplanması lazım. Kaplamalar ise Banggood'dan yola çıktı. Bakalım ne zaman ulaşacak ve ben bu işi becerebilecek miyim...
sümer hocam trainer kiti beğenmene sevindim :).
3 m Piper macerası sürüyor. Birçok hata ve eksiklik çıktı. Deneyimli abimiz Yeto Usta uçağa el attı ve nihayet sona yaklaştık. Kanatlar kaplanıp tamamı boyanacak ve montajını yapacağım.
Yeto Abimden birçok püf noktası öğrendim. Biraz elimi geliştirebilmek ve kendimi sınamak için nispeten basit bir model kiti arayışına girdim. Yasin Yanık arkadaşımızın tasarlayıp kestiği Sedona imdadıma yetişti. Hızlı bir kesim sonrası paket geldi.

Bu seferki kit eğer basılı karton bir kutuda olsaydı profesyonel bir firmanın ürünü diyebilirdim.

İki pafta plan, kanat borusu ve kılıfı, aileron menteşe telleri (birazdan göreceksiniz) vs vs birçok detay kitte mevcuttu.

Aileronlarda boydan boya telli geçme menteşe kullanılmıştı. Bazı ekstra güçlendirmeler gerekse de oldukça başarılı bir uygulama olmuştu.
Tabii aralarda motivasyon şeysi olmadan işler yürüyemezdi.

Bu sefer Yeto Usta'dan aldığım tüm tüyoları kullanarak çok rijid bir kanat yaptım. Gerçi 160 cm kanadın toplan ağırlığı (kaplama hariç) 950 gram oldu ama bence değdi.

Bugün iniş takımını da yapıp ayakları üzerine kaldırdım

Model pil dahil 2900 gram civarında bitecek. 2500 gram civarında çekiş veren bir EMax motor ve 4S 4000 mAh pille uçacak. Bence gayet de güzel uçacak. Ama bunun için önce kaplanması lazım. Kaplamalar ise Banggood'dan yola çıktı. Bakalım ne zaman ulaşacak ve ben bu işi becerebilecek miyim...
sümer hocam trainer kiti beğenmene sevindim:saygilar:."Öncelik piper için birşeyler söylemek isteyeceğim:). Eksiklerim çıktı evet. ancak sizlerin sayesinde bu 55cc piper kit için doğru bildiğim yanlışları ve eksikleri günceleyerek version 3 olarak son halini aldı iddia ediyorum Türkiye'de kit olarak emsali yok :coolxf:. hele ki yeni tip tamamen gizli aileron sistemi enfest, Yardımların için sana çok teşekkür ederim:saygilar:."
Basit bir trainer diye bir çok detayı göz ardı etmeden bir trainer için fazla mesai harcadım :). başarılıda oldu. kırımsız uçuşlar dilerim.

Basit bir trainer diye bir çok detayı göz ardı etmeden bir trainer için fazla mesai harcadım :). başarılıda oldu. kırımsız uçuşlar dilerim.
"Basit bir trainer" sözünü yanlış anlama lütfen. Kitte gerçekten çok emek var. Ama toplaması BASİT be kardeşim! Ben bile becerdiğime göre! :D :p

İniş takımı, yekeler, motor yatağı vs. kitten çıkıyor mu abi? Menteşeler koyulmuş gördüğüm kadarıyla ama ötekiler fotoğraflarda yoktu.
merhaba, kite sümer abinin bir çok malzemesi elinde olduğu için bir çok parçayı koymadım. kendisinin istediği hali ile gönderdim. ön iniştakımını 4mm ve arka iniş takımlarını 5mm yay telinden bükerek kite ekliyorum. pushrod telleri, yekeler servo teli tutucu vs herşeyi kite ekleyebilirim.

Teşekkür ederim abi. Bu tasarım sadece elektrikli için mi? Motor kutusu yerine motor ayakları takılsa glow motor da takılır herhalde.

Kaplamalar bir an önce gelse de uçuşunu da görsek.:heartxf:
nitro ve elektrikli olarak kit ürettim. bu modelin uçuşuda mevcut ilk defa yapılmıyor bir çok kez yapıldı. bu model bir çok yönüyle taşıma kolaylığı açısından portatif. mesela yatay ve dikey stab sökülebilir tasarladım.

Ellerine sağlık abi çok güzel görünüyor. Belki almak isteyenler olur, ortalama bütçe ve Yasin Yanık iletişim bilgileri var mıdır?
detaylar için 0552 335 1483 numaradan ulaşabilirsiniz. numara vermek forum kurallarına uygun mu bilmiyorum ama moderatör silebilir hata yaptıysam.

"Basit bir trainer" sözünü yanlış anlama lütfen. Kitte gerçekten çok emek var. Ama toplaması BASİT be kardeşim! Ben bile becerdiğime göre! :D :p
yok artık abi eline su dökemeyiz kit toplamada hele ki sende ki kit montaj aletleri çok harika, özellikle menteşe yuvası açma aparatı nedir öyle. en nefret ettiğim iş menteşe montajlamak :D. Montajını gerçekten çok basitleştirdim sonuçta trainer diye ilk defa kit toplayacaklar için idi. ancak sümer hocam sen biraz eskilere dönmek istedin gibi :) .

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Kiti hazırlayan Yasin kardeşimin de sizin de ellerinize sağlık Sümer bey! Toplaması keyifli olduğu belli, uçuşu da aynı olacaktır eminim. Ayrıca bu modele NGH GT9 9cc benzin motoru da iyi gider sanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Yasin_Yanık
Kiti hazırlayan Yasin kardeşimin de sizin de ellerinize sağlık Sümer bey! Toplaması keyifli olduğu belli, uçuşu da aynı olacaktır eminim. Ayrıca bu modele NGH GT9 9cc benzin motoru da iyi gider sanıyorum.
Abi zenginlik başa bela. 55 cc altı benzinli motor kullanmıyorum! :lol::lol::lol:

bu trainer için 60 lık nitro ve 10cc benzin motorlar içinde 200cm kanatta tasarladım. mevcuttur hocam. :saygilar:

bu modelin orjinali budur. tasarım tamamen bana aittir. aşağıda uçuş videosuda mevcuttur. Pilot Türken ÖREN kardeşimdir. hezarfende uçuşu gerçekleşti.

Biraz elimi geliştirebilmek ve kendimi sınamak için nispeten basit bir model kiti arayışına girdim. Yasin Yanık arkadaşımızın tasarlayıp kestiği Sedona imdadıma yetişti. Hızlı bir kesim sonrası paket geldi.
Vay güzel bir süpriz oldu abi , ellerine sağlık ve hayırlı uğurlu olsun :thumbup: Maiden videosunu da merakla bekliyoruz :hoppa:

Eğer yarın gövde yanlarını ve kuyruk takımını kaplayabilirsek Pazar maiden planlıyoruz.