Simulator Kumanda Tanıtma Problemi

baral76

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
bütün ayarlarım doğru ama helikopteri kaldırmıyorum.bi tarafa doğru yatıyor mutlaka

Ynt: simulasyon

barış altun' Alıntı:
bütün ayarlarım doğru ama helikopteri kaldırmıyorum.bi tarafa doğru yatıyor mutlaka
Barış Bey,
Öncelikle USB bir simulator kumandasıyla mı yoksa uçtuğunuz kendi kumandanızın training portundan mı bağlanıyorsunuz programa onu sormalıyım. Kendi kumandanızı bağlayarak deniyorsanız kumanda ayarlarına girip modulation ayarını " PPM " yapmanız gerekir. Birçok simulasyon programı örneğin " PCM " gibi farklı protokollerde çalışmazlar.
USB bir simulasyon kumandası ise kalibrasyon bölümüne girerek sinyal sağlıklı mı diye kontrol etmenizi önerebilirim. Eğer kumandadan sağlıklı sinyal gitmiyorsa siz kontrol vermemenize rağmen sürekli aşağıdaki örnekte göreceğiniz kanalların yüzdesel hareketini gösteren ibrelerin hareket ettiğini göreceksiniz. Kalibrasyonun sağlıklı bir şekilde yaptığınızdan ve kontrollerin 0 - 100 arasında sağlıklı çalıştığından emin olun.
[attachimg=1]
Birde kararlı bir yönde sürekli bir tarafa doğru hareket varsa modelde ve trim vererek düzelebilecek bir mertebede ise bunu da deneyebilirsiniz.

Sorunun ne olduğuyla alakalı daha detaylı bilgi verirseniz size daha iyi yardımcı olmayı deneriz. :saygilar:

Ekli dosyalar

• Calibration.jpg
    Calibration.jpg
    34.7 KB · Görülme: 173

site de önerilen usb li kumandayı kullanıyorum mehmet bey in gönderdiği cd deki gibi ayalar yaptım.
helikopteri kalldırmaya başaladığım anda yan sol doğru eğilerek gidiyor.

Ynt: Ynt: simulasyon

barış altun' Alıntı:
site de önerilen usb li kumandayı kullanıyorum mehmet bey in gönderdiği cd deki gibi ayalar yaptım.
Barıs Bey hangi simulator yazılımını kurdunuz, Real Flight, Phoenix ??

real 4 kurulu mehmet bey

barış altun' Alıntı:
real 4 kurulu mehmet bey
Turker'in mesajında belirttiği Kalibrasyon işlemi sırasında Stick konumuna / hareketlerine bağlı olarak göstergeler +100 - 0 - -100 olarak dogru çalışıyor mu peki ?? (Kurulum PDF Sayfa- 7 )

resim

Ekli dosyalar

• 333.jpg
    333.jpg
    49.2 KB · Görülme: 7

resim 2

Ekli dosyalar

• 222.jpg
    222.jpg
    47.7 KB · Görülme: 8

barış altun' Alıntı:
Kumandanın aileron kontrolü verdiğimiz sağ stick'inin altında bulunan trim ayarını sağ tarafa doğru sola hareket durana kadar verip dener misiniz ? Bir yerden sonra hareketin dengelenmesini sağlayabileceğinizi tahmin ediyorum. Aynı şeyi diğer kanallar içinde yaparak olabildiğince modelin siz kontrol vermenden kararlı bir tarafa hareket etmeyeceği durumu yakalamaya çalışın.

bu resimde 1 ch çok hafif oynuyor

Ekli dosyalar

• 444.jpg
    444.jpg
    66.5 KB · Görülme: 11

burda da 2 ch oynuyor

Ekli dosyalar

• 555.jpg
    555.jpg
    49 KB · Görülme: 9

yerde kontrolsüz dönüşler azaldı kalkış yaptığım anda bazen kuyruk üzerine düşüyorum çok gaz verirsemde havada daireler yaparak yükseliyorum.

hiçbir tuşa basmıyorum mesela şuan ama heli olduğu yerde aşırı titriyor sanki gaz verip kesiyor sürekli

barış altun' Alıntı:
burda da 2 ch oynuyor
Kumandayı bağlayıp programı acın ve resimdeki "Channel Mapping" Sayfasına gelin.

SAG Stick- YUKARI / AŞAGI Hareket edince :Channel -2 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-2 Pitch1 olmalı
SAG Stick- SAG / SOL Hareket edince :Channel -1 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-1 Roll olmalı
SOL Stick- YUKARI / AŞAGI Hareket edince :Channel -3 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-3 Throttle" olmalı
SOL Stick- SAG / SOL Hareket edince :Channel -4 Min-0-Max yapmalı ve karşısındaki seçmeli menude "Channel-4 Yaw" olmalı

Siz de durum nedir ??

evetttttttttttttt olacak sanıırm...çok yavaş ve dengeli kalktım sonra çakıldım ama olsun %p