Sizce Benim Uçağım Uçar mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

samet kara

Yeni Uye
Yasaklı
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba , kıdemli yazılım geliştiricisi olarak bir hobi edinmek istedim. Kendime hedef belirledim:

1. Hedef: İlk model uçağımı yapmak.
2. Hedef: Uzun menzilli, kameralı insansız hava aracı
3. Hedef: 4 kanatlı basit drone
4. Hedef: İnsan taşıyabilen drone veya uçak (duruma göre şekillenecek)

Yazılım altyapım olduğu için arduino yazılımı bana gayet kolay geliyor. Sadece tek zorlandığım kaporta. Herhangi bir ekipmanım olmadığı için straforu bıçakla kesiyorum. İlk denemem olduğu için neyin nasıl olduğunu öğrenmek amacım. Uçarsa tadından yenmez.

Kaportayı yaptım şimdi mekanik aksamını sipariş ettim bekliyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Konu basligindaki sorunuza sade bir cevap vereyim: Ucar

Gerisine yorum yapmak istemiyorum, zira "basit" konularmis... Hallediverirsiniz onlari... Kaporta falan... Basit isler...

Konu basligindaki sorunuza sade bir cevap vereyim: Ucar

Gerisine yorum yapmak istemiyorum, zira "basit" konularmis... Hallediverirsiniz onlari... Kaporta falan... Basit isler...
Bu kadar ironi yapmanıza gerek yok aslında, gayet eleştiriye açığım. Yukarıda belirttiğim gibi elimde yaptım ilk deneyimim absürt biraz yamuk yumuk beklentim yok. Sadece sizin gibi tecrübelilerden şu şekil yorumlar beklerim açıkçası; uçak ama garip uçar, sandığın kadar basit değil o işler vs.

ek olarak kaporta hitabım yanlış onun ismi vardır. bende bilmediğim için yazıverdim geçtim. bilmemek ayıp değil hemen celallenmenize gerek yok bence burada devlet yönetmiyoruz hobi eğlence

Kanatların gövdeyle yaptığı açıya dikkat ederseniz uçma ihtimali var. Yani kanadın alt yüzeyi yerle paralel olmamalı. Şöyle 5 derece falan havayı aşağı akıtacak şekilde olursa belki uçar :D Tipi şimdilik bir şeye benzemiyor ama kenarlarını falan yumuşatırsanız o zaman bir şeye benzeyebilir.

Bu kadar ironi yapmanıza gerek yok aslında, gayet eleştiriye açığım. Yukarıda belirttiğim gibi elimde yaptım ilk deneyimim absürt biraz yamuk yumuk beklentim yok. Sadece sizin gibi tecrübelilerden şu şekil yorumlar beklerim açıkçası; uçak ama garip uçar, sandığın kadar basit değil o işler vs.

ek olarak kaporta hitabım yanlış onun ismi vardır. bende bilmediğim için yazıverdim geçtim. bilmemek ayıp değil hemen celallenmenize gerek yok bence burada devlet yönetmiyoruz hobi eğlence
Uzun yazmak istemiyorum ama soyle izah edeyim: Ironi yapinca alinanlar oldugu gibi, sandigin kadar basit degil diyince de alinanlar oluyor... Herkesin huyuna gitmek gibi bir zorunlulugum olmayinca ben de ironi yapiyorum nacizhane. Burada bir farkindaligi edinmenizi oneririm. Forumda sizinkine benzer tonla konu mevcut. Zahmet edip bi gidip eskileri kurcalayin

Paylasiminizla ilgili genel kritiklerim:

Sectiginiz ucak alttan kanatli... Bir egitim ucagi olmaktan cok cok uzak... Tecrubeli bir modelcinin elinde keyifli ucar muhakkak ancak sizin seciminiz olan model baslangic icin dogru bir tercih degil...Nasil baslarim diye bir arama yaparsaniz baya bir konu cikacaktir forumda karsiniza, biraz goz gezdirin...

Surekli donen servo tercih ettiginizi gordum, belirli bir amac dogrultusunda mi sectiniz servonuzu ?

Bir de, listenize bakinca bir kumanda sistemi siparis etmediginizi goruyorum. Elinizdeki kumanda nedir ?

Kanatların gövdeyle yaptığı açıya dikkat ederseniz uçma ihtimali var. Yani kanadın alt yüzeyi yerle paralel olmamalı. Şöyle 5 derece falan havayı aşağı akıtacak şekilde olursa belki uçar :D Tipi şimdilik bir şeye benzemiyor ama kenarlarını falan yumuşatırsanız o zaman bir şeye benzeyebilir.
adam ama kanatını biraz yukarı eğik yapmıştı o yüzden eğik yaptım bende birazcık :D

Uzun yazmak istemiyorum ama soyle izah edeyim: Ironi yapinca alinanlar oldugu gibi, sandigin kadar basit degil diyince de alinanlar oluyor... Herkesin huyuna gitmek gibi bir zorunlulugum olmayinca ben de ironi yapiyorum nacizhane. Burada bir farkindaligi edinmenizi oneririm. Forumda sizinkine benzer tonla konu mevcut. Zahmet edip bi gidip eskileri kurcalayin

Paylasiminizla ilgili genel kritiklerim:

Sectiginiz ucak alttan kanatli... Bir egitim ucagi olmaktan cok cok uzak... Tecrubeli bir modelcinin elinde keyifli ucar muhakkak ancak sizin seciminiz olan model baslangic icin dogru bir tercih degil...Nasil baslarim diye bir arama yaparsaniz baya bir konu cikacaktir forumda karsiniza, biraz goz gezdirin...

Surekli donen servo tercih ettiginizi gordum, belirli bir amac dogrultusunda mi sectiniz servonuzu ?

Bir de, listenize bakinca bir kumanda sistemi siparis etmediginizi goruyorum. Elinizdeki kumanda nedir ?
Kumanda almadım daha çünkü arduino vs gelsin bi kodunu yazayım çalıştırayım yavaş yavaş sipariş edeyim dedim. çünkü alacağım kumanda 3-4k o yüzden acele etmek istemedim korktum yanlış bir şey alırım diye.

sipariş ettiğim malzemeleri videodan gördüğüm kadarıyla sipariş etmeye çalıştım.

size bir şey sormak istiyorum; bu uçak başlangıç için baya yordu beni ama modelin kaportasını çıkarmak için önerdiğiniz malzeme nedir ? birde elimle yamuk yapabiliyorum. yamuk yapmamak için öneriniz nedir.

izlediğim videolarda adamların genelde özel makineleri var.

size bir şey sormak istiyorum; bu uçak başlangıç için baya yordu beni ama modelin kaportasını çıkarmak için önerdiğiniz malzeme nedir ? birde elimle yamuk yapabiliyorum. yamuk yapmamak için öneriniz nedir.
Ise kaporta dememeyi aliskanlik edinerek baslayalim...

Simdi, govde, kanatlar, kuyruk, inis takimi, canopy, cowling gibi kavramlara alisin derim. Turkceleri var, amerikancasi var, literaturu biraz kurcalayinca hep karsiniza cikan konular olacak bunlar...

Yaptiginiz model, sekillendirilmis bir kopukten ibaret. Ana kanatta bir kiris barindiran, inis takimi, motor yatagi, yeke ve servo yataklari guzelce detaylandirmaniz sizin faydaniza olur...

Hazir baslangic asamasindayken, size ustten kanatli bir trainer ucak imal etmenizi oneririm... Depron, Fotoblok gibi malzemelerden yararlanabilirsiniz...

• Beğen
Tepkiler: samet kara
Bu uçak için ne kodu yazacağını çok merak ettim gerçekten Samet kardeşim.

Bu uçak için fazla değil ancak ileri hedeflerim için daha önce de bahsettiğim gibi ancak çok merakından dolayı sana açıklamak gerekirse,
- gps sistemi, otomatik pilot yazılımı
- modül yönetimleri
- kamera görüntü işleme haraket algılayıcılar vs

gibi çok fazla.

Bu uçak için fazla değil ancak ileri hedeflerim için daha önce de bahsettiğim gibi ancak çok merakından dolayı sana açıklamak gerekirse,
- gps sistemi, otomatik pilot yazılımı
- modül yönetimleri
- kamera görüntü işleme haraket algılayıcılar vs

gibi çok fazla.
Müthiş... Ama bunları Arduino'da "blink" eskizini yazan herkes yazabilir zaten.

Surekli donebilen servo aileronlar icin uygun olmayabilir. Ayrica 2 adet siparis etmissiniz, bir servo ile iki aileron kontrol bir servo da elevator icin mi ? Rudder icinde gerekir. Ek olarak bence aileronlar icin cift servo daha saglikli. Baslangic icin bu modelde ucuzluk mikro servolardan kullanabilirsiniz. 4 Adet siparis verin. Malzeme olarak sicak silikon, kirtasiyeden alinabilicek maket kartonu ve falcata yeterli govde icin.

Müthiş... Ama bunları Arduino'da "blink" eskizini yazan herkes yazabilir zaten.

Bunları internet ortamında online yönetebilme bu işin backend api servis yazılımı vs olur sadece telsizle iletişim değil belki hat takılır internet üzerinden iletişim vs vs

ek olarak derdin nedir anlamadım senin neyi bana kanıtlamaya çalışıyorsun ?

yani sen şunu mu diyorsun; ya kardeş bu işte yazılım yok :D

Bunları internet ortamında online yönetebilme bu işin backend api servis yazılımı vs olur sadece telsizle iletişim değil belki hat takılır internet üzerinden iletişim vs vs

ek olarak derdin nedir anlamadım senin neyi bana kanıtlamaya çalışıyorsun ?

yani sen şunu mu diyorsun; ya kardeş bu işte yazılım yok :D
Ne haddime.

• Haha
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Surekli donebilen servo aileronlar icin uygun olmayabilir. Ayrica 2 adet siparis etmissiniz, bir servo ile iki aileron kontrol bir servo da elevator icin mi ? Rudder icinde gerekir. Ek olarak bence aileronlar icin cift servo daha saglikli. Baslangic icin bu modelde ucuzluk mikro servolardan kullanabilirsiniz. 4 Adet siparis verin. Malzeme olarak sicak silikon, kirtasiyeden alinabilicek maket kartonu ve falcata yeterli govde icin.
Çok teşekkür ediyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...