Solidworks Sanal Uçak İnşaatı

Bu videodaki eleman nasıl bir kaplama yapmıştı? kaplama sırasında arka tarafın ağırlığını kontrolden kaçırmış olabilir mi?

Model hayli eski bir tasarım, haliyle eski motor ve radyo sistemlerine, yani ağır ekipmana göre tasarlanmış. Dahası o zamanlar elemanların ulaşabildikleri balsa seçenekleri de müthişti, o eşşek ölüsü ekipmanı burna koyup kuyruğu da "contest grade" denilen tüyden az bişey daha ağır olan balsa ile yaptıysa uçak dengeli olmuştur, kaplamada ipek kullanıldığını biliyoruz zaten :)

Tasarımı solidworks ile yapman burada da avantajlı olur, tüm uçağı sayısal ortamda modelleyebilirsen ulaşabileceğin dahtaların özelliklerine göre kaba da olsa bir ağırlık merkezi hesaplaman mümkün olur, ona göre gerekirse burnu uzatman en basit yol olacaktır. Kuyruğun boyu ile oynamanı tavsiye etmem, kuyruk moment kolu ve kuyruk yüzey alanları birbirile bağlantılıdır, kısaltınca eğer oransal oalrak alanları da arttırmazsan uçuş karakterine etkir, bu etki ne kadar olur, hissedilir mi hissedilmez mi bilemem, ama burnu uzatmak daha basit bir iş sonuçta :)

Ya da illa buruna ağırlık koyman gerekirse radyal motor takarsın olur biter :lollol::evil:

Bu videodaki eleman nasıl bir kaplama yapmıştı? kaplama sırasında arka tarafın ağırlığını kontrolden kaçırmış olabilir mi?

Model hayli eski bir tasarım, haliyle eski motor ve radyo sistemlerine, yani ağır ekipmana göre tasarlanmış. Dahası o zamanlar elemanların ulaşabildikleri balsa seçenekleri de müthişti, o eşşek ölüsü ekipmanı burna koyup kuyruğu da "contest grade" denilen tüyden az bişey daha ağır olan balsa ile yaptıysa uçak dengeli olmuştur, kaplamada ipek kullanıldığını biliyoruz zaten :)
Dikey stabilize ve rudder direk düz balsadan. Heralde 6mm denilmişti daha önce :) Ben ölçü görmedim. Bu videoları indirirken keşke 360da indirmeseydim ;D Yada uçağı yapan adam gibi bir gözlük bulmam lazım burnumun üstüne :D

Yatay stabilizede şu şekilde. Üstünüde balsa ile kapatıyor.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Videolara baktım. Kanat ile gövde aynı kaplamadan. Stabilizeleri kaplama yaparken çekmemiş. Ama kanat ve gövde ile aynı malzemeden kaplandığını ileriki videolarda görebiliyorum.
Tasarımı solidworks ile yapman burada da avantajlı olur, tüm uçağı sayısal ortamda modelleyebilirsen ulaşabileceğin dahtaların özelliklerine göre kaba da olsa bir ağırlık merkezi hesaplaman mümkün olur, ona göre gerekirse burnu uzatman en basit yol olacaktır. Kuyruğun boyu ile oynamanı tavsiye etmem, kuyruk moment kolu ve kuyruk yüzey alanları birbirile bağlantılıdır, kısaltınca eğer oransal oalrak alanları da arttırmazsan uçuş karakterine etkir, bu etki ne kadar olur, hissedilir mi hissedilmez mi bilemem, ama burnu uzatmak daha basit bir iş sonuçta :)

Ya da illa buruna ağırlık koyman gerekirse radyal motor takarsın olur biter :lollol::evil:
O zaman 3cm burundan uzatayım çizerken. Olmazsa tekrar bir düzenleme yapılabilir.
Bu model için radial motorun hayalini bile kurmadım :lol:
Aslında daha önce konuştuğumuz gibi yakıtlı yerine elektrik motor da kullanabilirim. O konuda henüz kesin bir karara varmış değilim. Elimde 6s 6200mah 40c pil var. 850g ağırlığında. Ağırlık dengesini bir şekilde ayarlayabilirim pilli olursa. Ama bakınca elektrikli sistem bu pille yakıtlı sistemden en aşağı yarım kilo ağır olacak gibi hesap ettim. Bu uçak için iyi olmayabilir. Elektirikli mi yakıtlı mı diye karar vermede acele etmeme gerek yok sanırım. Sanal inşaat bittikten sonra yardımlarınızla bunun kararını vermeye çalışırım :)

Kanat son halini aldı. Aileronları ekleyebilirdim fakat kesime gittiğinde iyi olmazdı diye düşündüm. Bütün parçaları yapıştırdıktan sonra alieronları kesmek daha doğru olur diye düşündüm. Birde beni uğraştıracaktı baya. Sonuç olarak aileronları eklemedim :D

Kanat 1485 mm civarı.

Kanadın üstten görünümü

Kanadın alttan görünümü

Dihedral uzak çekim. kanat uçları 1" havada kalacak şekilde dihedral verdim.

Dihedral yakın çekim

İniş takımı yuvaları alttan çekim

İniş takımı yuvası üstten çekim

Servo yuvası. Servoyu monte etmek için aşağıya bir platform yapmayı düşündüm. Standart boy servo için. Fakat ne konumda monte etmek doğru olur fikrim yoktu. Bu yüzden sadece yuva olarak bıraktım.

Montaj dosyası ektedir. Bakmak isteyenler için. İki parça olarak paylaştım boyut yetmediği için.

Ekli dosyalar

• Kwik fli mk3 kanat.zip
    957.7 KB · Görülme: 6
  • Montaj.zip
    164.9 KB · Görülme: 7
Bana sorarsan, gel hazır yaklaşmışken şunu 1600 mm ye tamamla, tak 46-55 arası bir 2 zamanlı alkol motoru cayır cayır uçsun derim.:saygilar:
Orijinalinden 2+2=4cm uzun yaptım aslında ben. İskelet 150cm ama bir 5-10cmde kanat uçlarına yapılacak yuvarlatma işlemi için ekleniyor. Yani kanat 155/160cm civarı olur diye tahmin ediyorum :)

Aslında önerilerle kanatta modifiye edilecek yerleri elimden geldiğince yapmaya çalışabilirim.

Mesela tekerler birbirlerine çok yakın gibime geliyor benim. Tellerin arası 45cm. Tekerleri dışa doğru koyduğumuzu varsayarsak 50cm olur. Tekerlerden sonraki kanatlarda 55cm.
Yani 55cm/T/50cm/T/55cm şeklinde olacak. Bu muhtemelen yeterlidir çünkü planda bu şekilde. Fakat modifiye edilerek iki teker arasını 15cm daha uzatmak mantıklı olur mu? İnişlerde kanat uçlarını korumak ve acemi inişleri kompanse edebilmek için. Yani 45cm/T/65cm/T/45cm gibi.

Bütün ölçüleri metrik sisteme çevirdin, göbeğin çatladı. Eee... Dihedral niye 1 inch? :)
Havalı olsun diye abi :lol::lol: Şaka bir yana onu da 2,54cm olarak hesap ettim. Ama yazarken 2,54cm yerine 1" yazayım dedim :D

Orijinalinden 2+2=4cm uzun yaptım aslında ben. İskelet 150cm ama bir 5-10cmde kanat uçlarına yapılacak yuvarlatma işlemi için ekleniyor. Yani kanat 155/160cm civarı olur diye tahmin ediyorum :)
Gayet güzel bir boyut olmuş bence. 150 cm den aşağı kanat boyutunda model gösterişli görünmüyor. Uzaklaştığında görmek zorlaşıyor. Ayrıca uçuş kalitesi ve güvenliği de model büyüdükçe artıyor. Bunlar tercih ya da zevk meseleleri elbette ama hazır böyle ciddi bir işe girişmişken, ortaya çıkan ürün de büyük çaplı olsun, göz doldursun diye fikir belirttim sadece:saygilar:
Bu arada gayet güzel görünüyor. Tebrik ediyorum.

Malesef havlu attım :D
Kanadı bir şekilde çizdim. Bence güzelde oldu. Fakat iş gövdeye gelince kanattaki gibi olmadı. Her türlü eğikliği benim çizmem gerekiyor ki benim gibi acemi biri için çok zor bu. Youtubede çiziyor adamlar gayet güzel. Fakat benim o seviyeye gelmem baya uzun zaman alır :D Açıkçası nasıl çizdiklerine bakmadım. Fakat çok canım sıkıldı sayılarla uğraşmaktan. İleride bu tarz çizimlerin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra başka bir uçağı daha güzel çizmeye çalışabilirim.

Ben her ne kadar ortaya güzel bir iş çıkaramasam bile bu uçağın nasıl yapıldığına dair çok fazla bilgi edinmiş oldum. Neredeyse bütün parçaları ezberledim. Aynı zamanda solidworksda hayli zaman geçirmiş oldum. Programın 'ABC' sini öğrendim sanırım. Yani bu işe başlarken hedeflediğim amaçların çoğuna ulaşmış oldum :D

Sonuç olarak ortaya bir görüntü çıkması açısından kanadın üstüne ölçülere uyarak iskeleti çizmeye çalıştım. Buyrun resimler.

Kanadı bir şekilde çizdim. Bence güzelde oldu. Fakat iş gövdeye gelince kanattaki gibi olmadı. Her türlü eğikliği benim çizmem gerekiyor ki benim gibi acemi biri için çok zor bu. Youtubede çiziyor adamlar gayet güzel. Fakat benim o seviyeye gelmem baya uzun zaman alır :D Açıkçası nasıl çizdiklerine bakmadım. Fakat çok canım sıkıldı sayılarla uğraşmaktan. İleride bu tarz çizimlerin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra başka bir uçağı daha güzel çizmeye çalışabilirim.

Ben her ne kadar ortaya güzel bir iş çıkaramasam bile bu uçağın nasıl yapıldığına dair çok fazla bilgi edinmiş oldum. Neredeyse bütün parçaları ezberledim. Aynı zamanda solidworksda hayli zaman geçirmiş oldum. Programın 'ABC' sini öğrendim sanırım. Yani bu işe başlarken hedeflediğim amaçların çoğuna ulaşmış oldum :D

Sonuç olarak ortaya bir görüntü çıkması açısından kanadın üstüne ölçülere uyarak iskeleti çizmeye çalıştım. Buyrun resimler.

Çizimler iyi görünüyor Alı Haydar, acaba erken mi havlu attın diye düşünüyorum. ? takıldığın noktada ipuçları verecek üyeler olacaktır.

Çizimler iyi görünüyor Alı Haydar, acaba erken mi havlu attın diye düşünüyorum. ? takıldığın noktada ipuçları verecek üyeler olacaktır.
Sorma Serkan hocam takıldığım noktalar o kadar çok ki. Hatta bazen o lanet noktalara takılamıyorum, tıklayamıyorum bile. Yani şöyle uzaktan bakınca uçağa benziyor evet ama içeride düzeltilmesi gereken o kadar çok şey var ki. Derdimi anlatamıyorum fakat bu tarz programı kullananlar beni anlıyorlardır sanırım :D

Son düzenleme:
Aslında şunları ayrı olarak da eklemek istiyorum. Ben bu uçağı solidworksda; güzel görünmesi için değil tam anlamıyla sanal bir inşaat olması için çizdim. Bu yüzden zımpara atılacak yerleri yuvarlatılacak yerleri hiç hesaba katmadan çizdim. (Genel olarak gövde için konuşuyorum) Aynı zamanda bütün küçük parçaları ayrı ayrı çizdim. Tıpkı gerçek modelde olduğu gibi. Bu yüzden çizilmiş sanal tahta parçalarını montajlarken çok sorun yaşıyorum. Her birinin her kenarına montajlayavağım parçanın açısına göre açı vermem gerekiyor. Eğer sadece solidworksda güzel gözükmesi için çizecek olsam; belirli iskelet parçalarını kılavuz alarak yuvarlak veya elips bir gövde çizebilirim. Tabi bilmiyorum yapabilir miyim, sadece bir düşünce :D Sonuç olarak görüntü amaçlı bir çizim olurdu ve gerçek inşaata pek bir faydası olmazdı.

Sac büküm yapmışsın
Sac bükümle olmaz ama

Sac büküm yapmışsın
Sac bükümle olmaz ama
Saç büküm derken eğrilerden mi bahsediyorsun?
Düzenleme: Sanırım eğrilerden bahsediyorsun. Teşekkür ederim uyarı için. Montaj yaparken, bu tarz eğriler kullandığım yerlerin başlangıç ve bitiş noktalarını referans alarak montajı tamamlamaya çalıştım. Tabi bazen bu mümkün olmuyor. Bu eğriler yerine küçük küçük düz çizgiler kullanmamı mı tavsiye edersin? ?

Son düzenleme: