Spitfire MK8 Kanat Tamiri

Ynt: Ynt: Ynt: Spitfire MK8 Kanat Tamiri

Türker Akgün' Alıntı:
Mesut AKIN' Alıntı:
Ragıp bey teşekkürler :) bende P51 biri severim :) spitfire mk8 , mustang p51d . f4u corsair bu üçlüyü çok seviyorum. mutlaka modeli yapmayı deneyin bence :) çok keyiflidir.

Corsair hep aklımda kalmış bir modeldir benimde. O geriye doğru katlanan retrakları birde parça parça flapları yok mu bitiriyor beni. :coolxf:

Abi valla inşallah nasip olursa ya yapıcam ya alıcam bitane bende :)

bu konuya biraz canlılık getirelim :D

bu konudaki kanat tamiri modelin 2 kanat tamiri idi ancak kanadın aileron eksenindeki balansını kontrol etmeyi unutunca model aileron ekseninde yunusladı ve bir ağacın tepesinde uçuşu son buldu :D kanat yine kırıldı ama tamirli olan yerden değil aksine tamirsiz olan orjinal taraftan :) modeli 6 7 yıl önce almıştım ve ilk yakıtlı modelim olduğu için atmaya kıyamadım hiçbirzaman :D 2 3 yıl raftada beklemişti motorun durumu nedir bilmiyordum ve geçen hafta senelik izinde iken boş vaktimi modeli tamir ederek geçirdim ve bu sefer tüm detaylara dikkat ettim :) model sonunda düzgün bir şekilde uçtu :)

hafta sonu ise motoru söküp bir bakım yapayım dedim nede olsa 6 yıllık motor ve 3 sene afterrun oil olmadan bir köşede yatmıştı, ancak Thunder Tiger kalitesi olacakki motoru açtığımda çok şaşırdım motor tertemizdi, piston segman çiziksiz pırıl pırıldı :) bu arada motor 25 lik :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Üstad konu da model de çok güzel canlanmış :thumbup: O kadar güzel tamir ederim ki orjinalinden sağlam olur diyorsun yani ;D

Modelin sonunda güzel uçması sevindirici :thumbup: Ama burada esas olan bunu bunca yıl saklayıp, tamir edip yeniden hayata göndüren eller, işte modelci işte modelcilik :bravo:

Ben olsam hiç uğraşmaz, atardım doğrusu, hele ki ilk tamir sonrası yeniden kırıldıktan sonra :embarras:

Çıkmadık candan ümit kesilmez diye boşuna demiyorlar. Küllerinden doğurmuşsun üstad modeli. :bravo:

Mesut, ben de bazı modelleri atamıyorum. Hatta ilk modelimi 40 seneye yakın sakladıktan sonra geçen sene merasimle yakmıştık. Ama bir modelin zayıf yönlerini düzelterek yeniden uçar hale getirmek de meziyet. :bravo: Motor konusunda ise TT kaliteli bir marka. Ancak kullanıcılar olarak gösterilen özen ve bilinçli kullanım sayesinde yıllarca bize sorunsuz hizmet ediyorlar. :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Üstad konu da model de çok güzel canlanmış :thumbup: O kadar güzel tamir ederim ki orjinalinden sağlam olur diyorsun yani ;D

Modelin sonunda güzel uçması sevindirici :thumbup: Ama burada esas olan bunu bunca yıl saklayıp, tamir edip yeniden hayata göndüren eller, işte modelci işte modelcilik :bravo:

Ben olsam hiç uğraşmaz, atardım doğrusu, hele ki ilk tamir sonrası yeniden kırıldıktan sonra :embarras:

Mehmet abi teşekkürler :) Türkerin dediği gibi çıkmadık candan ümit kesilmez :D aslında çok sağlam değil şöyle sağlam değil görsellik eskisi gibi güzel değil doğal olarak , yeni kaplama zaten uçak kaplaması değil, evde kaplama yoktu ve tatilde olduğum için model mağzasına gidip alamadım (50km mesafede :D ) bu nedenle reklamcıdan Oracle marka reklam kağıdı ile kapladım ama saç kurutma makinesi ile çok güzel gerdiriliyor :D :D :lollol: :lollol: :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Çıkmadık candan ümit kesilmez diye boşuna demiyorlar. Küllerinden doğurmuşsun üstad modeli. :bravo:

eyvallah Türker aynen dediğin gibi :thumbup: :thumbup: uçar hale geldi sonuçta, fazla model can çıkartmaz dimi :lol:

Omer Erkan' Alıntı:
Mesut, ben de bazı modelleri atamıyorum. Hatta ilk modelimi 40 seneye yakın sakladıktan sonra geçen sene merasimle yakmıştık. Ama bir modelin zayıf yönlerini düzelterek yeniden uçar hale getirmek de meziyet. :bravo: Motor konusunda ise TT kaliteli bir marka. Ancak kullanıcılar olarak gösterilen özen ve bilinçli kullanım sayesinde yıllarca bize sorunsuz hizmet ediyorlar. :thumbup:

abi senin o uçak yakma olayını hatırlıyorum :D insan sahip olduğu şeylerden kolay vazgeçemiyor işte :) bende bu küçük yaramaza kıyamadım gövde sapasağlam sorun sadece kanatta idi kıyıp atamadım , çokta iyi yapmışım :) 3 sene gardırobun üzerinde kırık çöp poşeti içinde bekledi :D ama ilk startta da motor çalışıverdi :D

Mesut konuyu okudum. Ellerine sağlık. Ama anlamadığım birşey var. Aileron servoları nasıl oldu da orijinal yerini terkedip kanadın üstüne gitti?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Mesut konuyu okudum. Ellerine sağlık. Ama anlamadığım birşey var. Aileron servoları nasıl oldu da orijinal yerini terkedip kanadın üstüne gitti?

Sümer abi teşekkür ederim, aileron servoları orjinal yerini terketmedi aslında :) bu model Ep ve GP serisi olduğu için üretici olan Great planes elektrikli kullanacaklar için üstede yatak yapmış :D elektrikli kullananlar çim alanda gövde üzerine iniş yaptıkları için (iniş takımı takmıyorlar) servolar kanat altında zarar görüyor, kandadın üzerindede ayrıca servo yuvaları orjinalinde mevcut :)

model eski ama neyseki google amcam herşeyi saklıyor :D manuelini buldum :)

üstteki fotoğraflarda kanat üstü montajı gösteriyor, alttakinde ise kanat altı montajlı

Ynt: Spitfire MK8 Kanat Tamiri

Hmmm ilginçmiş. Ama kanadın taşımasını sağlayan yüzey üst yüzey olduğu için mümkün olduğunca düzenini bozmamak gerekir. Darda kalmadıkça ıvır zıvır çıkıntılar altta kalmalı.

Üst yüzeyde zaten delik vardı Sümer abi , sadece kaplama altındaydı

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

eline sağlık mesut canavar gibi olmuş yeni kamuflaşsız kanat daha güzel olmuş :D

zaten oldum olası sevmiyorum şu askeri kamuflaj'ı %p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tamam tamam onu anladım. Yine de servoları altta bıraksan daha iyi olurdu demek istedim.

Sümer abi şöyle izah edeyim onuda :) bu uçağı aldığım tarihlerde metal dişli servolar yaygın değildi ve pahalıydı epey , ozamanlar hk yoktu :D ebaydan 9gr lık Towerpro servo almıştım ve plastik dişliydi , uçağıda yeni almışım, küçük model zaten uçuşu zor , ee birde warbird olması uçuşunu epey zorlaştırıyor, bende acemi sayılırım o dönemde, her inişim sert oluyor ve hep servolar diş sıyırıyordu , bende en son , servoları üste taşıdım :D

Iskender Yenimol' Alıntı:
eline sağlık mesut canavar gibi olmuş yeni kamuflaşsız kanat daha güzel olmuş :D

zaten oldum olası sevmiyorum şu askeri kamuflaj'ı %p

Sağol iskender :) bu uçak savaş uçağı sonuçta, kamuflaj olmazsa olmaz ama :) yoksa scale olmaz zaten

HTC One X cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Her ne kadar buluşmalar sayfasında yayınlamış olsakta, daha sonra bulması ve izlemesi kolay olsun diye buraya da kopyalayalım dedik %p

Buyurun 21 Eylül Cumartesi günü, biraz olaylı da olsa, başarılı bir şekilde gerçekleşen son uçuş videomuz :thumbup:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol