Spitfire Mk9 - 3 Boyutlu baskı- Maiden

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Hala şaşırıyorsanız ben ne diyeyim, baştan beri deliyim ben deli diye bağırıp duruyorum :D
Yok o kısmı anladıkta boyutlarından emin olamamıştık :lol: [emoji23]

Sent from my iPhone using Tapatalk

A350'nin maiden raporu bundan iki paragraf daha uzundu.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Uçakta konuda çok etkileyici gerçekten tebrikler, bu logger cihazıda çok ilgimi çekti uçuş verilerini analiz etme açısından çok işe yarıyor gibi :saygilar:

Evren bey ,başından sonuna her iki modelin imalat ve toplanma sürecini ilgiyle takip ediyoruz.Ellerinize sağlık ,maiden hayırlı uğurlu olsun.Darısı diğer modelin başına,kırımsız keyifli uçuşlar. :saygilar: :bravo: :bravo: :bravo:

Ne güzel işçilik ne büyük emek var bu uçakta ayakta alkışlıyorum. :saygilar:

hayırlı uğurlu olsun nazar değmesin :agreed:

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Abi hele bir maiden inisinin videosunu gör... ben kendi gözlerime inanamadım ne yalan diyeyim [emoji23][emoji23][emoji23]
...

Ben de tam bu inişi diyecektim, çok gerçekçi olmuş. :bravo: Kırımsız uçuşları olur inşallah!...

Mustafa Hacılar' Alıntı:
Uçakta konuda çok etkileyici gerçekten tebrikler, bu logger cihazıda çok ilgimi çekti uçuş verilerini analiz etme açısından çok işe yarıyor gibi :saygilar:

Teşekkürler, logger belli başlı özel durumlarda çok faydalı gerçekten. Ama genel olarak da bir nevi kara kutu olarak modelin içinde bilgi toplamak hoşuma gidiyor. Hem modeli daha iyi tanıma şansı veriyor hem de bişeyler ters giderse nedenini öğrenip tekrarını önlemekte yardımcı olabiliyor. Sevgili adminimiz zaten logger için ayrı bir başlık açmış bile hemen :RCKolik: orada ben kendi tecrübelerimi paylaşacağım daha detaylı olarak...

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Tebrikler Çok detaylı ve güzel bir Maiden Raporu. :saygilar: :saygilar:

Teşekkürler :) biraz aceleye geldi rapor daha güzel yazabilirdim :) Gerçi eşime göre kimse okumaz bu kadar uzun yazıları ama ben birilerinin okuduğunu biliyorum :)

ahmet atıcı' Alıntı:
Evren bey ,başından sonuna her iki modelin imalat ve toplanma sürecini ilgiyle takip ediyoruz.Ellerinize sağlık ,maiden hayırlı uğurlu olsun.Darısı diğer modelin başına,kırımsız keyifli uçuşlar. :saygilar: :bravo: :bravo: :bravo:

Teşekkürler, darısı Hurricane'in de başına diyelim :)

Ali Yalçın' Alıntı:
Ne güzel işçilik ne büyük emek var bu uçakta ayakta alkışlıyorum. :saygilar:

hayırlı uğurlu olsun nazar değmesin :agreed:

Teşekkür ederim :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
250 gram daha fazla.

Şaka bi yana Evren bu forumu uçakçı yapacak. Korkun vantilatörcüleeerrr. :D :p :D :p

O neymiş öyle abi, 4250 gramlık A350 mi olurmuş. Ayrıca airbus tayyarelerinin modellerini yapmanın mantığını anlamıyorum, gerçeği bile kendi kendine uçuyor pilotu süs olarak koyuyorlar kokpite, modelini yapsak ne fayda :p

Omer Erkan' Alıntı:
Ben de tam bu inişi diyecektim, çok gerçekçi olmuş. :bravo: Kırımsız uçuşları olur inşallah!...

Teşekkürler, Aslında ilk inişte böyle bir modeli "3 point landing"e zorlamak akıl karı değil, ama dedim zaten deliyim :) modelin kanat yükünün ne kadar hafif olduğunun güzel bir ispatı bu ama. Bir de Fw190 ın inişlerine bakın, o model 7 kg dı ama kanadı sadece çok az daha büyüktü, haliyle her "3 point" inmeye çalıştığımda bavul gibi yığılıyordu piste :)

Videoları da ilk sayfadaki ilgili mesaja ekliyorum. Şimdilik ilk iki video youtube a yüklendi. Bu ilk iki uçuşta (genel olarak ilk seans diyelim) goproyu kafama takınca hafif yukarı bakacak şekilde ayarlamışım (maiden heyecanı diyelim) o yüzden orjinal kayıtta model ekranın en altında gezinip duruyordu. Ben de videoyu işlerken görüntünün alt kısmından bir çerçeveyi kırptım model daha ortalı olsun diye, aynı zamanda da biraz olsun daha zoomlu bir görüntü oldu ama doğal olarak kalite kaybı da kaçınılmaz oldu. yine de modelin ne yaptığı iyi kötü görünüyor ve sesi duyulabiliyor :)

2. ve 3. seanslarda kamerayı daha iyi bir açı ile oturtabilmişim kafama :)

Biraz da fotoğraf ekleyelim.

İlk olarak "Bir kalkışın fotoromanı" isimli çalışmamız:

Bu aslında dünkü son ve en kötü kalkışımdı (hart diye gazı açtım diyebilirim :) )

Model pist başında harekete başlıyor (burnun merkez hattına göre hafif sağa dönük olduğuna dikkat):

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hızlı bir gaz açma neticesinde model hızlanıyor, kuyruğu yerden kesiliyor ama burnu da fena halde sola kaçıyor (rudder ın atımı da açıkçası yetersiz, fotoğrafta gördüğünüz tam sağ rudder, anca ucu ucuna durdurabiliyor dönmeyi) :

Kuyruk kalkınca ve sola dönüş kontrol altına alınınca gaz arttırılmaya devam edip model ana tekerlekleri üzerinde hızlandırılıyor, bir yandan da daha ufak rudder girdisi ile model olabildiğince merkez hatta yaklaştırılıyor (bu aşamada aşırı rudder girdisi kontrol edilemeyebilecek bir salınıma neden olabilir. karar mekanizması şu şekilde olmalı: gidilen doğrultu güvenli mi? güvenliylse devam, istenirse ufak girdilerle iyileştirme yapılabilir. Yok gidilen doğrultu güvenli değilse anında kalkış iptal... düzeltme çalışması işleri iyice zora sokabilir bu gibi modellerde)

Buarada fotoğraflarda elevatöre dikkatli bakılırsa her daim bir miktar yukarı çekili olduğu görülebilir, nedeni ise pervanenin pahalı olması :D Kalkış koşusu boyunca modelin burun üstü kapaklanmasını önleyecek kadar ama aynı zamanda hücum açısını arttırıp da yerden erken kesilmesine neden olmayacak kadar elevatör komutu verilmeli...

Artık güvenli bir hıza ulaştık, ufak ufak elevatör komutunu arttırıp tekerlekleri yerden kesebiliriz:

"positive rate, gear up" (aaaahhh hobbyking!!!) :)

Birkaç alçak geçiş pozu:

patlıcan moru kısmını göstermemek olmaz dimi :)

Ama son resim aslında rengin azıcık daha açık olsa (gerçek olan renk gibi) ne kadar iyi bir kamuflaj olacağını çok güzel gösteriyor arka plandaki gökyüzü ile...

Biraz da inişlerden fotoğraflar:

Öncelikle resimler için teşekkür ederiz. Güzel yakalanmış kareler :thumbup: Ayrıca 6 videodan 2 tanesi de yüklenmiş :halay: :hoppa:

Yanındaki modelcı amca ile muhabbet de ayrı bir güzel olmuş :)

Bu arada ben mi kaçırdım acaba :rolleyes: Hani bu modelde ses sistemini monte edecek yer yoktu :islik: Yoksa benim kulaklar mı gitmiş :laugh: