Spitfire Mk9 - 3 Boyutlu baskı- Maiden

OOOO son bomba :)

bizim Çekoslavakyalı :p çocukların sıradaki projesini öğrendim az önce :):):) Spitfire ile aynı ölçekte bir F4U Corsair! :yuppi: :yuppi: :yuppi: Corsair sevenler parmak kaldırsın!

Hemen 2 kilo lacivert filament siparişi verelim :)

Özgür Evren Varol' Alıntı:
OOOO son bomba :)

bizim Çekoslavakyalı [emoji14] çocukların sıradaki projesini öğrendim az önce :):):) Spitfire ile aynı ölçekte bir F4U Corsair! :yuppi: :yuppi: :yuppi: Corsair sevenler parmak kaldırsın!

Hahahaaa... Dönen retractları da hazır et. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sağolasın abi, o pist yok mu o pist, model uçurmanın yasak olduğu ülkede modelleri uçurduğumuz alana bak :) Bu piste bişeyi indirememek zaten esas beceri :)

Sırf bu pistin gazına zaten türbin motorumu aldım ben de, uçacaksam burda uçmaya başlamalıyım diye, Hurricane maideni yapılır yapılmaz jet inşaatı procesi tezgaha konacak :)
Oooh süper bir proje daha geliyor :halay: :yuppi:

Vallahi çok geç kaldınız sayın adminim :) merak etmeye başlamıştım :D :RCKolik:
Hafta başı olunca evet biraz geç kaldım, farkındayım :laugh:

OOOO son bomba :) bizim Çekoslavakyalı :p çocukların sıradaki projesini öğrendim az önce :):):) Spitfire ile aynı ölçekte bir F4U Corsair! :yuppi: :yuppi: :yuppi: Corsair sevenler parmak kaldırsın!

%p ben, %p ben :D

Projenin biri bitmeden diğeri başlıyordu :hoppa: :yuppi:

Bu modelin hem rengine hem de kanatlarındakı açıya hastayım. Hatta az daha buyuklereoyuncak'dan indirimde olan micro modelini alıyordum :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hahahaaa... Dönen retractları da hazır et. :)

Sen şu devrelerden iki üç tane yolla bana abi ne olur ne olmaz. Kodları ben değiştiririm burda :D

Evren bey gerçekten uçağın uçuşundan keyif almamak mümkün değil. :coolxf: :bravo:

Düşük motor ve kulağa çok hoş gelen pervane sesleri müzikal kıvamında. :)

Benim böyle bir uçağım olsa bırakın üzerinden motorunu, pervanesini almayı kanadını bile sökeceğimi zannetmiyorum. ;D :lollol:

Bir de uçağa datalogger falan takmak nedir, yapmayın böyle şeyler. :eek:f: Bu konulara heliciler olarak zaafımız var, şimdi durduk yere uçakçılara adam kaptırmayalım. :laugh:

Uçakçı dediğin sezgisel olur. :lollol: :lol:

Çok keyifli bir projeydi, güzel paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler. :RCKolik:

Bu arada corsair'ın dönen retraklarının da hastasıyız. :laugh:

Fön makineleri için (türbin motorlar) aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Belki smoke falan eklerseniz, madem böyle de bir pist var çok mantıksız değil. (Az mantıksız) :laugh: Ben olsam türbin motoru scale bir heli ile birleştirirdim şahsen, Lama falan çok keyifli oluyor. :coolxf:

Öbür türlü semaya doğru ışık hızında giden bir saç kurutma makinasıdır jet uçakları bence. :eek:f: Bir RC modelci kendisinden sürekli kaçmaya çalışan bir modeli neden tercih eder acaba, anlayamıyorum. :rolleyes:

Zevk meselesidir, saygı duyarım o ayrı. :saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geçmiş olsun. Kırım sebebi belli mi ? :-\

Sagolun, kirimin nasil oldugu gayet bet kameraya kaydedildi... videoyu yukleyecegim. Tam kirim aninin yarim saniye sonrasi da fotograflandi..

Olay soyle gelisti, sabahin ilk ucusunda touch and go icin soldan geldim normal bir sekilde ve tekerler yere deger degmez burun kismi yapisma yuzeyinden ayrilarak komple koptu ve ucaktan ayrildi, ucak hala enerjisi oldugu icin ve agirlik merkezi birden bire arkaya kaydigi icin sahlandi az bisey tirmandi ve dogal olarak tepeustu yere yapisti...

Kopan parcanin yapisma yuzeyi soyle gorunuyor:

Gayet temiz bir sekilde ayrildi yani. Tekerlerin yere konma hizi normalden belki biraz daha sertti ama kesinlikle boyle bir modelin dayanamayacagi bir sertlikte degildi bence. Bu belki tasarimda bir zayif nokta, belki ben yapistirirken bir hata yaptim, yada benim burundaki ekipmanlarim (hem motor hem pil) tasarimcinin onerdiklerinden daha agir oldugu icin boyle bir sey oldu... kesin olan sey bu yapisma yuzeyinin guclendirilmesi gerektigi... bir parca cam elyafi kumasla ve laminasyon epoksisiyle sarimasinda fayda var :)

Govdedeki hasar cok kolay tamir olur, ama kanat soru isareti... en kotu yeni bir kanat basariz :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geçmiş olsun bu modelin en güzel tarafı istediğin ara parçayı basabiliyorsun.Çok sürmez siz halledersiniz.

Geçmiş olsun Evren Bey, eminim tamiratını yapmak sizin için zor bir iş olmaz. :agreed: Pervanede birşey yoksa gerisi pek önemli değil bence. :laugh: Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla da bir sorun yok gibi. :hoppa:

Birleşim yerlerinde girinti çıkıntılar yapılarak yapışma yüzeyini arttıracak bir revizyon yapılabilir belki tasarımcı tarafından. Bu sayede elyaf uygulamasına da gerek kalmazdı.

Yapışma yüzeylerinin fazlasıyla düz olduğunu düşünüyorum. :rolleyes:

Geçiş olsun Evren hocam :-\ Herkes gibi benim de merak ettiğim en önemli konu pervaneye bir şey oldu mu ?

Kırım sebebi üç aşağıdaki beş yukarı belli. Sizin modeli yeniden ayağa kaldırmanız max 2 gün, sonra kaldığınız yerden uçuşlara devam :thumbup:

Sağolun arkadaşlar. Dediğiniz gibi tamiri kolay bir kırım, en kötü bütün kanadı yeniden basarım...

Ekipmanlar sağlam görünüyor ama tabiki detaylı bir inceleme gerekecek... pervane sadece ucu surtunmus gibi gorunuyor. Gobegi derinlemesine kontrol etmekte fayda var...

Türker Bey, ek yerleri dümdüz çünkü o ekler baski sirasinda tablaya basan yuzeyler, girintili cikintili yapmak cok kolay degil. Açıkçası bu yapışma yüzeyleri ilk 3D baski modelden beri sorguladığım birşeydi ama hafif modellerde sorun olmadı hiç. İşler büyüdükçe kuvvetler ve gerilimler de artıyor haliyle. Bu ek yerinin üst tarafında da kapak olduğu için tam anlamıyla çember kapanmıyor, haliyle mevcut birleşime binen yükler de daha fazla oluyor... kaza bilgisini fotoğrafları falan tasarımcılarla da paylaşıyorum, elbet bir iyileştirme düşüneceklerdir. Sonuçta bildiğim kadarıyla tasarımcıların kendisi haricinde bu modeli ilk uçuranlardan birisiyim...