Sümer Yamaner! Bu bir meydan okumadır! (PM Model T67 inşaatı)

Hayırdır neden abi ? Maşallah sen de gayet iyi ve hızlı gidiyordun :eek:
Piper nedeniyle ev darmadağın oldu. İnşaatta çıkan bazı can sıkıcı sorunları çözmekle uğraşıyorum. Açıkçası T67'ye dokunmak gelmiyor içimden.

Modelin tescil kodunu değiştirirken kullandığım maskeleme tekniğinin anlatımı:

Burada aslında çok basit bir uygulama var, ama bu teknik misal elinizde hiççıkartma olmasa bile bu tür yazılar veya milliyet işaretleri gibi boyamalar için maske kesmekte kullanılabilecek bir yöntem olduğundan detaylı bir şekilde anlatayım istedim, belki faydalı olur birilerine.

Öncelikle boyama yapılacak şekleveya yazının çıktısına ihtiyacımız var. Benim durumumda elimde zaten TC-CPM çıkartması olduğu için bu çıkartmaları fotokopiyle çoğalttım. Toplam 4 adet maskeye ihtiyacım olacak, ben 8 adet CPM bastım ki 4 tanesindeki P nin üst kısmını kesip diğer 4 tanenin P harfinin altına ekleyerek B haline getirebileyim.
Eğer çok alakasız bir yazıya veya harfe ihtiyacım olsaydı çıkartmaları hiç kullanmadan direk tüm harfleri bilgisayardan çıktı alıp onları kullanırdım.

Aşağıdaki fotoda en üstteki P nin ucunun kesilip iki sıra alttaki P nin altına yerleştirilerek B haline getirildiğini görebilirsiniz:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu şekilde 4 tane Pyi kesip diğerlerinin altına yapıştırarak 4 B elde ettim:

İkinci adımda maske kesilecek kısımların üzerinin koli bantıyla kaplanması var. Bu bant üzerine yapıştırılacak maske bandının alttaki kağıdı yırtmasını engellemek, bir nevi koruyucu ara tabaka. Ayrıca kolibantının pürüzsüz üst yüzeyi de maske bandının yağışkanlığını koruması için önemli. Normalde şeffaf bant kullanırım ama elimde hiç kalmamış, ben de sarı kullandım. Önemli olan bantın şefaflığı, alttaki harfin görülebilir olması önemli.

Koli bandını takiben kesilecek olan maske bandı ilgili harflerin üzerine yapıştırıldı. Burda sadece B harfi ile ilgilendiğim için bantı diklemesine ve sadece B harfini kaplayacak şekilde kullandım. Tüm harfler gerekli olsaydı enlemesine ve iki sıra bant kullanmam gerekirdi. İki veya daha fazla bant gerektiği zaman ek yerlerinin boşluksuz ve bindirmesiz olmasına azami dikkat göstermek gerekli. Kullanılacak maske bandının da az bir miktar şeffaf olması çok faydalı. Burada gördüğünüz Tamiya nın maske bandı, ve bu iş için en uygun bantlardan birisi.

Bir sonraki adımda, yeni ve keskin bir 11 numara bıçak ile, altta görünen harfi referans alarak maske bandını dikkatlice kestim.

Bazı harfler ve şekiller tek parça maske ile yapılamazlar, burada da B harfi ortada bulunan iki adacık sayesinde bu tür bir şekil. Bu tür maskelerin model üzerine taşınması için bir "taşıyıcı" film veya yine bir maske bantına ihtiyaç vardır. Bu amaçlaküçük bir parça maske bandını enlemesine kesilmiş maskenin üzerine yapıştırdım (alttaki yazının üzerinde)

Sonrasında bu taşıyıcı maske bandıyla esas maske bandını bir arada yüzeyden ayırdım. Bu kısım dikkatli bir çalışma gerektiriyor, acele etmeden, sökerken maske bandının altına bakıp tüm maske parçalarının taşıyıcı bant üzerinde olduğundan emin olarak, gerekirse 11 numara bıçağın ucuyla küçük parçaların uçlarını alt yüzeyden ayırıp taşıyıcıya bastırarak ilerlemek gerekli. Aksi halde maskelerin hizaları kayabilir.
Altta tüm maske parçalarının taşıyıcı üzerinde olduğu görülmekte:

Bir sonraki adım bu maske setini boyamanın yapılacağı yere dikkatlice hizalayıp yapıştırmak var:

Ve son adımda da, hizalamadan emin olduğumuzda yine çok dikkatli bir şekilde taşıyıcı filmi veya maskeyi söküyoruz.

Maskeler sökerken asla yüzeyden uzağa doğru çekmemek gerekir, her zaman kendi üzerine katlayıp geriye doğru kaydırarak çekmek gerekir. Aksi halde eğer alttaki boyaveya yüzey zayıfsa zarar görme ihtimali çok yüksek olur. Özellikle bu örnekte mevcut bir sulu çıkartmanın üzerine maskeleme yaptığım için alttaki zar gibi çıkartmaya zararvermeden çalışmam gerekliydi. Tüm dikkatime ve yavaş çalışmama rağmen belli yerlerde çıkartmanın üzerindeki film hafifçe kalktı, buralara şeffaf vernikle dokunarak tamir ettim.

Fotoğraflar güzelde uçmayacak olması @Özgür Evren Varol 'un meydan okuması kısmını askıya almış gibi geldi bana. :)

Şunu dersen hiç sözüm yok " Adam zaten kendi kendine gelin güvey olmuştu.... " :lollol: :lol:

Ortalarda yok ya sallayim biraz :laugh: ;D
Valla az önce kit üreticisinden "10 üzerinden 10" şeklinde bir geribildirim aldım. Uçmayacağını söylememe rağmen...

Valla az önce kit üreticisinden "10 üzerinden 10" şeklinde bir geribildirim aldım. Uçmayacağını söylememe rağmen...
Haddim olmayarak azıcık mevzuya karışsam mı acep?:laugh::)
Bu model yeni mi toplandı ? :eek::saygilar:

Hani böğrüne böğrüne sapladılar derler ya . Cukkkkk !??