Sümer Yamaner! Bu bir meydan okumadır! (PM Model T67 inşaatı)

Teşekkür ederim abim, seninkinden ne haber? Bak çok oyalanırsan PM Piper ile senin büyük Piper'a meydan okurum haa :evil:

Eline sağlık abi. Harika gözüküyor. ? Şimdiden keyifli ve kırımsız uçuşlar. ?

Teşekkürler :)

Evren hocam eline sağlık çok güzel olmuş eminim çok da güzel uçacaktır :thumbup: valla özendim ben de. Bir de en son yaptığım serbest uçuş modeli uçmamıştı :laugh: yeni bir deneme isteği doğdu.

Teşekkür ederim, Uçuş kısmı için pek de iddialı değilim, evde yatağa doğru yapılan ilk süzülme testleri fena sonuç vermedi ama çok kısa mesafe/süre olduğu için gerçek anlamda karakterini anlamak mümkün değil bu testlerde. Hem süzülme testleri hem de uçuş için uzun otluklu bir alan en uygun yerdir (model inişlerde hasar görmesin diye), Ummanda kim kaybetmiş uzun otlu alanı da ben bulayım :D Sanılanın aksine çöl de değil ki memleket çimen yerine kumlarda deneyeyim :D anca plajda var o kadar kum, orda da kumdan çok su var, hiç hoş değil :D Mecbur haftasonu asfalt üzerinde yapacağım ilk denemeleri, o zaman göreceğiz iyi uçup uçmayacağını :thumbup:

Serbest uçuş modelleri uçurmak aslında Radyo kontrollü modellerden daha zordur, sonuçta kontrol yok :D İyi uçabilmesi için çok düzgün inşa edilmeli ve çok iyi ayarlanmalı, yani kolay iş değil. Ama çok öğretici, o yüzdenben her zaman RK öncesi biriki serbest uçuş modeli tavsiye ederim. Bu meretleri düzgün inşa edip ayarlamayı öğrenen kişi işin en temel prensiplerini öğrenir, sonradan yapacağı RK modeller de ip gibi düzgün uçan modeller olur :thumbup:

Kaç gram çıktı son haliyle?

Şu an motor dahil tam 34 gram kuşumuz.

Model hakikaten güzel oldu, eline sağlık! Sıra geldi uçuşa...

Teşekkür ederim. Haftasonunu iple çekiyorum:thumbup:

Kanadı gerdirme için bu şekilde sabitleme aklıma gelmezdi benim. Muhtemelen stroforu ikiye böler, iniş takımını ikisinin arasına denk getirip, kanadı sabitlerdim. ?

O da bir yöntem tabi ki ve gayet güzel işe yarardı, ama köpük benim için çok değerli burada :D kesmeye kıyamazdım :laugh:

Son detaylar da eklendi.
Kanatlardaki şeritler ve tescil numaraları sulu çıkartma olarak yapıştırıldılar.

Kanopi çerçevesi fırça ile içerden griye dışardan beyaza boyandı:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kokpit içi ve arkası gri, gösterge panelinin üstü mat siyahla boyandı.

Malesef elimdeki kanopi biraz hasarlı, belki ileride sağlam bir tane bulur değiştiririm ümidiyle kanopiyi kalıcı olarak yapıştırmak yerine ince “blue-tac” ruloları ile ilerde istersem sökülebilecek şekilde yapıştırdım:

Sol kanat ucundaki şeridi yapıştırırken kırmızı kısmından koca bir parça koptu, bu parçayı yerine yapıştırdım ama yine de boşluklar kaldı, oralara da kırmızı boya ile rotuş yaptım. Biraz sırıttı, belki ileride tüm şeridi boyarım.

Kitin kapsamında model şu anda resmen tamamlanmış durumda :thumbup: Ama benim ufak bir dokunuşum daha olacak, küçük maskeler kesip uçağın tescil numarasındaki P leri B ye dönüştürecek şekilde boyama hareketleri yapacağım :)

Düzenleme: Sümer abinin telif hakkı iddiaları nedeniyle uçağın tescilinin CPM olarak kalmasına karar verildi ?

Son düzenleme:
Kitin kapsamında model şu anda resmen tamamlanmış durumda :thumbup: Ama benim ufak bir dokunuşum daha olacak, küçük maskeler kesip uçağın tescil numarasındaki P leri B ye dönüştürecek şekilde boyama hareketleri yapacağım :)
Hayır buna izin veremem!

• Haha
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Yok yok yap da bir TC-CBM olsun

Olmuş mu?

Olmuş mu?

Harika olmuş. Bir de kokpitinde ben oslaydım! :)