Sümer Yamaner! Bu bir meydan okumadır! (PM Model T67 inşaatı)

Bu modelin kanatları biraz planör gibi dar uzun sanki. Gerçeğinde de böyle mi, yoksa dodellerken uçuşu iyilştirmek için mi böyle bir değişiklik yapıldı acep?

Bu modelin kanatları biraz planör gibi dar uzun sanki. Gerçeğinde de böyle mi, yoksa dodellerken uçuşu iyilştirmek için mi böyle bir değişiklik yapıldı acep?

Gerçeği de böyle “görünüş oranı” yüksel bir kanada sahip. Ama model ne kadar ölçekli, kanat alanı ve şekli değiştirildi mi konusunda net bir bilgim yok. Kanat değiştirilse bile daha ince uzun yapmak modeldeki performansı kötü yönde etkiler genellikle...

Doplama:

Kaplama tamamen kuruyunca doplama aşamasına geçtim. Dop olarak su bazlı bir ürün kullanıyorum:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu meret sanki iyice sulandırılmış bir beyaz tutkal gibi görünüyor ama nitro yakıta falan dayanıklı bir ürün olduğuna göre görünüşe aldanmamak lazım :)

Geniş ve yumuşak bir fırça ile bu ürünü kaplama üzerine uyguladım.

Bu da içerdiği epey su nedeniyle kaplamayı önce yumuşatıyor sonra gerdiriyor, yani olası bir çarpılmayı engellemek için parçayı kalıpta sabitlemeye devam etmek akıllıca olur. Dop kuruduğu zaman kaplama sadece gerilmiyor, üzerinde de ince bir film kaplanıyor ve bir nevi plastik gibi bir yüzey elde ediliyor. Ben bir kalın katı takiben hafif bir ikinci kat uygulamayı tercih ediyorum genelde.

Yukarıda anlattığım adımlar takip edilerek kuyruk ve gövde elemanları kaplamaları gerdirilip iki kat dop uygulandılar. Tek fark gövdenin işlemlerinde herhangi bir kalıplama yapmamam oldu, zira gövde 3 boyutlu kafes yapısı nedeniyle daha sağlam ve çarpılma ihtimali çok daha düşük. Ama eğer onu da kalıplamak gerekseydi artık balsalardan çeşitli destekler yaparak sabitlemek mümkün olurdu.

Gövde ve kuyruk elemanları tamamen kuruyunca kuyrukları yerlerine yapıştırdım, ve kanat lastik bağlama çubuklarını yerlerine geçirdim.

Bu model bana gençlik yıllarımda yapıp keyifle uçurduğum Jet Model'in avcısını hatırlattı. O zamanki heyecanı yeniden yaşamayı çok isterdim doğrusu.

E engel olan ne? :) Malesef artık avcıyı izciyi bulamıyoruz ama PM modelin de Atalar modelin de güzel serbest uçuş kitleri bulunabiliyor.

Burada amaç kağıt kaplamanın üzerinde ilave bir yüzey oluşturarak dayanıklılığı arttırmak değil mi ?

Evet abi, kağıdı sağlamlaştırmak ve dış etkenlere, neme karşı koruma altına almak amacıyla uygulanıyor.

Aynen abi, seni geçti :laugh:

Sonuçta meşhur arap atlarının memleketindeyim :D

At yarışı ile hiç aram yoktur, sanırım hayatımda baştan sona izlediğim tek bir yarış vardır, o da tamamen şans eseri bulunduğum yerde televizyonda yayınlanan bir yarıştı. 90ların sonu gibi bir zamandı sanırım. Atlar boxa sokulurken yaşanan sıradışı birşeyler nedeniyleilgimi çekti ve izlemeye başladım, tüm atlar yerlerini almış, ama bir tanesi dışarda, girmem de girmem diye debeleniyor, kimse sakinleştiremiyor. Bir süre sonra hayvancağızı kutuya sokmayı başardılar, ve yarış başladı, buseferdeeleman kutudan çıkmam diye diretiyor :) Velhasıl epey bir gecikmeyle yarışa başlayan bu arkadaş açık ara farkla yarışı kazanmıştı! O günden sonra bu güzel at idolüm oldu :)

Nerde kalmıştık...

Kanadın gerdirme ve doplama operasyonu biraz daha farklı işler gerektiriyor. Kanadın altındaki iniş takımları düz bir zemin üzerinde sabitlenerek gerdirme/doplama yapmaya imkan vermiyor. Önde dedim şöyle güzel bir sistem tasarlayıp 3D yazıcımla basayım, tüm kanadı olması gerektiği açılarla tutsun ve gerdirme sırasında da çarpılmaları engellesin. Sonra düşündüm, böyle bişey yaparsam Sümer abiye mızıkçılık yapması için bahane yaratırım :D ilkel yöntemlerle devam etmeye karar verdim :p

Kanadın orta kısmı nispeten kolay oldu, iniş takımlarının açıklığı ve yüksekliği elimdeki köpük ile sıradan bir sabitleme yapmama imkan tanıdı.

Ama kanat panelleri için kitten çıkan sinirlerden arta kalan balsa parçaları kullanmamı gerektirdiler. Bu parçalarınaltına yine kitteki lazer kesim balsalardan arta kalan kısımlarla ayaklar yapıştırdım:

Bu iki desteği uygun mesafede ve açıda yerleştirerek köpüğün üzerine iğneledim:

Ve kanadı tersolacak şekilde bu destek/yatakların üzerine yerleştirdim

Herşeyin düzgün ve sağlam olduğuna emin olunca gerdirme/doplama işlemlerini sırasıyla kanada uyguladım ve iğnelerle sabitleyerek kurumalarını bekledim.

Diğer kanat için de aynı yataklar ters çevrilerek kullanıldılar.

Pervane montajı:

Modelin pervaneve şaft montajı aşağıdaki parçalardan oluşuyor.
Bir adet plastik burunluk (beyaza boyandı), bir şaft, bir boncuk ve tabii ki pervane:

Montaj sıralaması şu şekilde oluyor. Şaft halka tarafı (lastiğin geçeceği kısım) arkada kalacak şekilde burunluğun içindeki delikten geçiyor, sonra boncuk yerine takılıyor, en son da pervane yerleştiriliyor. Boncuğun görevi pervane ile burunluğun sürtünmesini azaltmak.

Pervane geçtikten sonra da şaftın ucuna 90 derecelik bir büküm yapılarak montaj tamamlanıyor.

Model bitti demeye son birkaç adım kaldı!

Model bitti demeye son birkaç adım kaldı!

Eline sağlık abi. Harika gözüküyor. ? Şimdiden keyifli ve kırımsız uçuşlar. ?

Evren hocam eline sağlık çok güzel olmuş eminim çok da güzel uçacaktır :thumbup: valla özendim ben de. Bir de en son yaptığım serbest uçuş modeli uçmamıştı :laugh: yeni bir deneme isteği doğdu.
Kaç gram çıktı son haliyle?

Model hakikaten güzel oldu, eline sağlık! Sıra geldi uçuşa...
Nerde kalmıştık...

...

Ama kanat panelleri için kitten çıkan sinirlerden arta kalan balsa parçaları kullanmamı gerektirdiler. Bu parçalarınaltına yine kitteki lazer kesim balsalardan arta kalan kısımlarla ayaklar yapıştırdım:

Bu iki desteği uygun mesafede ve açıda yerleştirerek köpüğün üzerine iğneledim:

Ve kanadı tersolacak şekilde bu destek/yatakların üzerine yerleştirdim

Herşeyin düzgün ve sağlam olduğuna emin olunca gerdirme/doplama işlemlerini sırasıyla kanada uyguladım ve iğnelerle sabitleyerek kurumalarını bekledim.

Diğer kanat için de aynı yataklar ters çevrilerek kullanıldılar.

Kanadı gerdirme için bu şekilde sabitleme aklıma gelmezdi benim. Muhtemelen stroforu ikiye böler, iniş takımını ikisinin arasına denk getirip, kanadı sabitlerdim. ?