Tamiya TT-02 Beyaz özel şasi

Üstadım, eğer kit orijinal bir üretimse, ki Tamiya' dan bahsediyoruz , emin ol o plastik parçalar , sonradan yapılan unbranded mi deniyordu , yani markasız üretilmiş upgrade adı altında üretilen alüminyum parçalardan daha kaliteli ve daha düzgün üretilmiş parçalar.Bunu mini titandan biliyorum , her yeri plastik ama taş gibi sağlam bir model.Klon üretim helilerdeki eksik kusurları da zamanında kurcalamış tüm arkadaşlar bilirler. Yani dediğin gibi o güzel cıvıl cıvıl eloksallı parçalar, o kadar da tatmin edici bir sonuç doğurmuyor bazen.Hatta bazen verdiğin paraya bile hayıflandırıp bir de üstüne verdiğin müthiş emek kâr kalabiliyor.
Şükür ki torna var , ah o torna bende de olsa , neler yapılırdı neler , her usta modelciye lazım lakin imkan meselesi , 3-5 bin bandındayken alayım bir tane , birşey yapamazsam satarım gider diyordum , şimdi 10-12 bin bandına çıktılar, artık senin atölyeden çıkanlara bakarak teselli bulacağız ,çare yok.
Alü mod şu an arabalarda da çok moda , hele hele crawler dalında....
Lakin fiyatlar anlamsız uçuk , sanırım su akarken testiyi doldur mantığını çinliler iyice çözmüşler. :) :saygilar:

Valla yaris ortami olunca, veya kendinle yarisinca zevkli oluyor demek ki bu araba isi ? Zaman zaman hepimiz cekiliyoruz, ama kontrolleri birakinca dusmeyen bir model olarak yeterince heyecan yaratmadigi icin, heves gecince yuzune bakilmiyor. En azindan benim oyle oluyor.

Ben de kendimce soyle bir yol dusundum; crawler toplayayim diyorum, yanlis birsey yaparsam dusecek birseyler olur ? Olur mu benim isim??

Üstadım, eğer kit orijinal bir üretimse, ki Tamiya' dan bahsediyoruz , emin ol o plastik parçalar , sonradan yapılan unbranded mi deniyordu , yani markasız üretilmiş upgrade adı altında üretilen alüminyum parçalardan daha kaliteli ve daha düzgün üretilmiş parçalar.

Vallahi çok doğru, adamların plastik kalitesi çinlinin aluminyumundan çeliğinden daha iyi :D Ne kazalar ayptım hiç bir şeyi kıramadım, modifiye setle ilk temasta sözüm ona çelik vida kırıldı... Tamiya işini biliyor, evet süper iyi değildi araba ama hedef kitlesi de malum, yarışacak olan adam gidip TRF serisi şasimi alsın diyor, orda toleranslar da düşük, parçalar da çok daha iyi kaliteli ve şasinin her bir köşesi ayarlanıyor, ha üzerinde 500 usdlik bir fiyat etiketi var ama ufak bir ayrıntı :D TT02 için de yine tamiyanın ürettiği pek çok modifiye parçası var, onlar kesinlikle yüksek kaliteli, ama yine fiyat etiketi söz konusu, 5 tanesini alınca bu bilmem kaç parçalı setin parasına ulaşılıyor, ama kafa da rahat oluyor. Neyse kendimi bu arabacıların çarklarına kaptırmadan evdeki imkanlarla yedek ve modifiye parça yapma fikrine eğiliyorum gittikçe, 3D yazıcı ve torna kendini amorti etsin dimi :)

Alü mod şu an arabalarda da çok moda , hele hele crawler dalında....
Lakin fiyatlar anlamsız uçuk , sanırım su akarken testiyi doldur mantığını çinliler iyice çözmüşler. :) :saygilar:

Yarış arabalarındaki upgradeleri anlıyorum da crawlerlardaki aluminyumlara onca para saçmaya çok aklım ermiyor. ama zevk meselesi diyecek birşey yok :)

Valla yaris ortami olunca, veya kendinle yarisinca zevkli oluyor demek ki bu araba isi ? Zaman zaman hepimiz cekiliyoruz, ama kontrolleri birakinca dusmeyen bir model olarak yeterince heyecan yaratmadigi icin, heves gecince yuzune bakilmiyor. En azindan benim oyle oluyor.

Ben de kendimce soyle bir yol dusundum; crawler toplayayim diyorum, yanlis birsey yaparsam dusecek birseyler olur ? Olur mu benim isim??

Abi yarış yoksa araba bir noktadan sonra sıkar. Tabi araba seviyorsan ve sırf estetiği için bir nevi koleksiyon gibi yapıyorsan o ayrı. Yarış illa başkalarıyla olmak zorunda da değil, benimki gibi kendinle yarışmak, kendini iyileştirmek ve geliştirmek için kademeli hedefler koymak da bir yere kadar yeterli gelebilir :D

Yarışma işine gireceksen, ister on road olsun ister buggy tarzı arabalar, işler ciddileşiyor, açıkçası uçak ve helikopterden bile daha karmaşık ve maliyetli noktalara gidebiliyor. İleri seviye yarışlar o kadar acımasız ki, bolca para ve vakit harcamak gerekli. dahası ufacık bir ayar veya pilotaj hatasıyla en önde gittiğin yarışı kaybetmek anlık bir olay. Çok acımasız gerçekten :) Türkiye de 2003 te en son katıldığım yarışta Ankaralı pilotların sürüşlerine şahit olunca bu iş benim için çok maliyetli, ben sadece uçakla devam edeyim demiştim :D Adamlar çok hızlı ve hatasız gidiyor, onu geçebilmek için senin daha hızlı ve hatasız gitmen gerekli, onun için de çok iyi bir araba (bolca para) bolca yedek ve opsiyon parça (daha da çok para) ve her gün antreman yapman (delice vakit) lazım. Eh vakit ve nakit denklemi ters orantılı malum, vaktin varsa naktin yok demektir, naktin varsa vaktin yok demektir. İstanbulda pist vs de uzakta olunca trafik vs derken vakit iyice sıkıntı...

Crawler fikrin iyiymiş :lollol: :thumbup: deneyebilirsin :) Bizim F-350 şu aralar evde başka bir eğlenceye hizmet ediyor, Denizin bebekliğinden kalma üzerine bindiği bir arabası var, onu kamyonete bağlıyoruz, deniz arabasında ben kamyonetin kontrolünde salonda deli danalar gibi herifi çekip döndürüyorum. Başı da dönmüyor namussuzun, yetmez mi diyorum hayır devam diyor :D F-350 de birinci viteste nasıl bir çekiş gücüne sahipse tık demeden çekiyor herifi evde. Bir ara bir videosunu yükleyeceğim görürsünüz :D Artık işten gelir gelmez karşılanma repliğim "Baba, kamyonetle beni çekseneeee" oldu :lollol::lollol::lollol:

Evren abi ilgiyle okudum. Zamanında Kyosho DRX ve Traxxas Slash 2wd maceralarım olmuştu. Hatta slash heralde 3 tane falan vardı eskişehir ekibimizde, üni kampüste ve açık arazide bir dönem eğlenmiştik biraz. Emre abiye ve senin yarış tavsiyelerine aynen katılıyorum. Heli uçak tek olarak uçuşta, yarışmadan da yeterince heyecanlı ama arabayla deli gibi ordan oraya hedefsiz bir şekilde gitmek sıkıyor hepimizin malumu...

Şu anda da tamiya tt-02b buggy topladım. Daha liposunu ayarlayıp kullanmadım ama bir ara el atacağım. Hız olarak heralde 25km/h civarlarında kalırım, tamamen stok. Rulman yok, plastik yataklar var. Aktarma organları plastik... Sadece stok olarak CVA yağlı amortisörlerle geliyor. Motor torque tuned, esc TBLE-02s...

Çok upgrade düşünmüyorum, çok seversem rulmanlar ve ana şaft sadece... Senin sete de baktım 130-180 dolar arası fiyatlar gördüm. Keşke 1 dolar 1 tl olsa :D

Keyfili duruyor ama keyif alabilmek için her zamanki gibi bilmek gerek. :) Müsait bir zamanda biraz yarış dinamiklerinden de bahsedebilir misin ? Çizgi, viraj, amortisör ayarı, frenleme, hızlanma, aerodinamik etkiler, lastik seçimi, sağlam konular var burada diye tahmin ediyorum. ;)

Bunları bilmek güzel olurdu, gelecekte sanalda olsa bir yarışa gireriz belki. :saygilar:

Şu anda da tamiya tt-02b buggy topladım. Daha liposunu ayarlayıp kullanmadım ama bir ara el atacağım. Hız olarak heralde 25km/h civarlarında kalırım, tamamen stok. Rulman yok, plastik yataklar var. Aktarma organları plastik... Sadece stok olarak CVA yağlı amortisörlerle geliyor. Motor torque tuned, esc TBLE-02s...

Kutu açılışını yaptığın buggy değil mi? Şasi neredeyse tamamen aynı, en azından merkezdeki herşey aynı diyebiliriz. Buggyde dişli oranını arttırmışlar ama tekerlekler daha büyük, sonuçta motorun bir turu başına arabanın ilerleme miktarı neredeyse aynı kalıyor. 17 pinyon 70 spur ve 80 mm çaplı tekerleklerle, 2S lipo ve o motorla 35 km/h civarında bir son hızın olması lazım.

Çok upgrade düşünmüyorum, çok seversem rulmanlar ve ana şaft sadece... Senin sete de baktım 130-180 dolar arası fiyatlar gördüm. Keşke 1 dolar 1 tl olsa :D

Bence şafttan yana bir sorun yok, kitten çıkan şaft eğlencelik kullanım için fazlasıyla yeterli, hatta yedekli çıkıyor malum ;) ama rulman değişikliği şart.

o dediğin kur oranını dün gibi hatırlıyorum :(

Keyfili duruyor ama keyif alabilmek için her zamanki gibi bilmek gerek. :) Müsait bir zamanda biraz yarış dinamiklerinden de bahsedebilir misin ? Çizgi, viraj, amortisör ayarı, frenleme, hızlanma, aerodinamik etkiler, lastik seçimi, sağlam konular var burada diye tahmin ediyorum. ;)

Bunları bilmek güzel olurdu, gelecekte sanalda olsa bir yarışa gireriz belki. :saygilar:

Bahsedeyim bahsetmesine de ben bu işin uzmanı değilim, elbet benden daha iyi anlatan bir kaynak vardır nette :)

Bahsedeyim bahsetmesine de ben bu işin uzmanı değilim, elbet benden daha iyi anlatan bir kaynak vardır nette :)
Yok senden daha iyi anlatamaz bence kimse. :RCKolik:

Normalde arabacılar forumlar için biraz tehlikeli bir grup benim gördüğüm kadarıyla. Anormal derecede sonuç odaklı, kuralsız ve dağınık kullanımları var.

" Gel bro, boşver ayar mayar yakalım lastikleri.... " tarzında. :lollol: 4 kanallı heliler gibi forum katili bir branş olarak görüyorum, bu yüzden biraz mesafeliyim bu branşa. :rolleyes:

Peki bu tarz profildeki bir gezgin senin konuyu görünce acaba ne der. :eek:

" Bu nedir arkadaş, ben bu kadar yazıyı okuyacak olsam uzaya roket gönderirim. :mad: Bro gel gidelim, bunlar deli deli " :lol: :lol:

Doğal seleksiyon ve sıkıntı yok. Aynen devam. :hoppa: :hoppa:

Son düzenleme:
Yok senden daha iyi anlatamaz bence kimse. :RCKolik:

Teşekkürler :) teveccühün :)

Normalde arabacılar forumlar için biraz tehlikeli bir grup benim gördüğüm kadarıyla. Anormal derecede sonuç odaklı, kuralsız ve dağınık kullanımları var.

" Gel bro, boşver ayar mayar yakalım lastikleri.... " tarzında. :lollol: 4 kanallı heliler gibi forum katili bir branş olarak görüyorum, bu yüzden biraz mesafeliyim bu branşa. :rolleyes:

Aslında "arabacı" tayfasındaki bu tür problemler dronecular da da gördüğümüz ve ucu fena halde bize dokunmuş, canımızı yakmış olan sorunla aynı bence. Herhangi bir bilgi birikimine, öğrenmeye, kültürü benimsemeye gerek olmadan gidip parayı verip birşeyi satın alıp kullanmak... Pilotajı elzem bir şekilde gerektiren RC branşlarında (uçak ve helikopter) bu zihniyet zaten başlamadan sonlanıyor, bu meretlerin havada kalabilmesi için gerektirdiği beceriler mecburen kişiyi bir "öğrenme süreci" içerisine sokuyor, bu süreçle birlikte doğal olarak diğer bazı önemli noktalar da ediniliyor (istisnalar da yok değil tabiki). Sonuçta yaptığı için sorumluluğunun, tehlikelerinin bilincinde olan bir kullanıcı ortaya çıkıyor, bu kullanıcı aynı zamanda bilginin önemini ve ulaşılmasındaki, biriktirilmesindeki emeği de daha iyi biliyor oluyor :) Ama malesef araba, ve drone farklı bir boyutta, raftan al, iki fiş tak, yallah yanla/havalan. Haliyle çok daha fazla kişi, çok daha az gereksinimlerle (sadece para yeterli) bunlara ulaşabiliyor. Sonuçta da bahsettiğin gibi bir kullanıcı profiline denk gelme ihtimali üstel bir şekilde artıyor.

Öte yandan, aynı dronecular için söylediğim gibi arabacılar için de istisna bir profil var. Bu kişiler sorumluluk sahibi, bilinçli ve rastgele birşeyler yapmak yerine araştırma/öğrenme/deneme çevrimini tekrar tekrar yapan, kendilerini geliştiren insanlar. Benim kasttettiğim de bu gruptaki insanlar, mutlaka benden çok çok daha tecrübeli, çok daha fazla şey bilenler vardır içlerinde, ha biyerde bu bilgileri paylaşıyorlar mı paylaşmıyorlar mı onu bilmiyorum :) yukardaki gruptan gına gelip kabuklarına çekilmiş, sadece yüzyüze buluşmalarda veya kapalı ortamlarda bu tür muhabbetlere giriyor olabilirler, gayet anlaşılır birşey :D

Peki bu tarz profildeki bir gezgin senin konuyu görünce acaba ne der. :eek:

" Bu nedir arkadaş, ben bu kadar yazıyı okuyacak olsam uzaya roket gönderirim. :mad: Bro gel gidelim, bunlar deli deli " :lol: :lol:

Doğal seleksiyon ve sıkıntı yok. Aynen devam. :hoppa: :hoppa:

Youtube'a geliyor böyle yorumlar bazen :D, Malum oturup birşeyler yazmak için harcadığım zamana acımam, varsa vaktim yazarım, yada videoda mır mır mır konuşurum saatlerce :) gayet iyi biliyorsunuz sanırım :D ama bu yorumlara yazılacak tek satır cevap için harcanacak vaktim yok malesef :) dediğin gibi, doğal seleksiyon, gelir geçer... biz yolumuza devam edelim, ilerleyelim.

Belki fırsat oldukça burada ufak ufak (önceki mesajlardaki gibi) püf noktalarına, ayarlara etkilerine vs dair yazılar yazarım. Ama şu aşamada toplu bir yazı veya video derleyecek vaktim yok malesef, zira herşeyden önce bu iş aslında dışardan görünenden çok daha derin bir konu, ikincisi, sırada bekleyen ve uçan nesneleri ilgilendiren "eğitici" projeler var, onları daha fazla ertelemek istemiyorum. :RCKolik: