Tandem Helikopter

Mehmet YILMAZ

Çalışkan Uye
Trex450 ile bulasip ta uzun sure devam etmedigim helikopter isine devam etmek istiyorum. Bir kit alip toplamaktansa klon 450 parcalarini kullanarak CH-47 benzeri tandem helikopter insa etme dusuncesindeyim. Hazir olarak satilan ccpm tandem helikopter kiti aradigimda iki ayri modele denk geldim. Birisi . Digeri de

Hirobo Chinook'un 3000 yurro'ya yakin fiyati benim helikopter ihtiyacim ile ortusmediginden bastan eledim. Twinrexx ise malesef uzun suredir satista degil. Bunlari goz onune alarak twinrexx'in yaptigi gibi iki adet 450lik saseyi kic kica birlestirerek tandem yapilabilir mi konusunda sizlerin fikirlerini almak istiyorum. Guc aktarimi ve birlestirme kisminda 3d fdm yazici ile uretilen parcalar dusunuyorum. Eger ki olabilecek gibiyse side plateleri tek parca yaypip(hirobo ch-47'deki gibi) cnc routerda kestirebilirim de.

Tandem helikopterin mixi ve gyrosu gibi konularda hazir cozumler mevcut. Bazi acik kaynakli cozumler de var ancak o derin konulara girmeden once heikopter isinde uzman arkadaslar bu projenin fizibilitesi konusunda goruslerini belirtilerse cok sevinirim. Referans olmasi icin Twinrexxin fotografini ekledim.

Suan icin faz A seviyesini gecmesi zor olarak gozukse de yatirim miktari nispeten az oldugu icin ikilemdeyim. Aradigim yabanci forumlarda dahi bu konu ile ilgili bilgiler cok kisitli. Duron motorundan yapma fixed pitch ve thrust vectorin kullanan bicopterler mevcut ancak ben duron sevmedigimden bu tur cozumler ilgi alanimin disinda kaliyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bir kit alip toplamaktansa klon 450 parcalarini kullanarak CH-47 benzeri tandem helikopter insa etme dusuncesindeyim. Hazir olarak satilan ccpm tandem helikopter kiti aradigimda iki ayri modele denk geldim. Birisi . Digeri de
Bu tandem modelinin bir benzerini zamanında @LEVENT UYGUN abimiz porje olarak başlamıştı.

Kendisi bu tür konularda oldukça tecrübeli ve bilgili bir abimiz. Fakat ne yazık ki son dönemlerde foruma ender giriyor. :(

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp