Taranis X9D ile faydalı kullanım örnekleri.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
TARANIS Lobisi boş durmuyor ve kendilerine yeni kullanıcı kazandırmya çalışıyor :lollol: :lol: Buradan SPEKTRUM Lobisine sesleniyor, hadi arkadaş uyumayalım :laugh: ;D

Taranis biraz "Multikopter Kumandası" yaftası yemiş bile olsa, herhangi bir amaç(helikopter, uçak, planör, araba, ev otomasyonu...) için rahatlıkla kullanılabilecek bir kumanda. Birebir Spektrum kumanda kullanma şansım olmadı ama okuduğum kadarı ile yeni serilerde yeni özellik diye sunulan herşeyden kat kat fazla özellik, Taranis'de halihazırda mevcut... Yok satellite, yok bind derdi gibi sıkıntıları da yok. Çoğu alıcısı zaten ek hiç bir şey yapmadan diversity özellikli olarak kullanılabiliyor. Taranis'in en büyük handikapı, kasasının eski kalan görünümü. Ama kasasının içini açtığınız zaman, gayet titiz bir işçilik ile lehimlenmiş ve yerleştirilmiş kartlar, anahtarlar ve kabloları görebilirsiniz. Neyse... Bu kadar reklam yeter :lol: :lollol: ...

Nesimi bey, 12/12 no'lu TELEMETRI menüsünde, A1 ve RSSI ile ilgili ayarlar mevcut. Ama "Cells" bilgisine bağlı bir menü ya da ayarı malesef bulamadım.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Nesimi bey, 12/12 no'lu TELEMETRI menüsünde, A1 ve RSSI ile ilgili ayarlar mevcut. Ama "Cells" bilgisine bağlı bir menü ya da ayarı malesef bulamadım.

Doğru telemetri kısmında yok. O ayarları sanal anahtarlar( sanki ingilizce daha anlaşılır logical switch) kısmından ayarlıyorsunuz. Sizin yaptığınız da doğru aslında ama sadece bir anahtar tanımlamaya gerek yok. İlk fotolar üzerinden gidersek IaI<x yerine a>x tanımlıyorsunuz. Oraya gireceğiniz voltaj değerinin altında ölçüm aldığında Special Function kısmında ayarladığınız uyarıyı vermeye başlıyor. Mesela bende bu değer A2 portunda. A2 low battery şeklinde uyarı veriyor. Yine bende L2 ye ayarlı olan diyelimki 10 volta düştüğünde ayarlamış olduğum critical battery uyarısını vermeye başlıyor. İşyerinde olduğum için foto koyamıyorum. Hoş kumanda da arabada. Dur bakayım bir fırsat bulabilirsem fotolarını çekerim. Yani demek istediğim sizin SF anahtarını ayarlamanıza gerek kalmıyor. Zaten beş dakikalık uçuşta devamlı voltaj takip edecek değiliz.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Sümer abi, beklediğin hata :p :D ... Kumandanın varsayılan halinde desteklediği fonksiyonları geçtim, kumanda LUA ile yazılmış scriptleri çalıştırabiliyor ...

Yani sırf kumandayı açarak bile, bir uçağı pistten kaldırıp bir alan turu yaptırıp geri piste geri getirebilmek(teorik olarak) mümkün ...

Fatura için de adresi veriyorum Sümer abi :
Papua Yeni Gine ... :lollol: :lol:

Allah'Im Allah'ım aklıma mukayyet ol... ;D

Taranis'e kolay kurulum sihirbazı (wizard) desteği eklemek.

Taranis kumandalarda 2.X firmware versiyonununda, normal şartlar altında yeni bir model tanımladığınızda, varsayılan olarak sizin için 4 kanallı(aileron, elevator, throttle, rudder) bir model oluşturur. Modelinizi isteğinize göre biçimlendirebilmek için gerekli değişiklikleri, bu temel 4 kanallı modelin üzerine teker teker eklemeniz gerekir. Fakat 2.X versiyonu ile gelen LUA desteği sayesinde, Taranis'e bir kolay kurulum sihirbazı eklemek mümkün. 1.X versiyonunda kolay kurulum için için "TASLAKLAR" kullanılıyordu ama 2.X versiyonunda "TASLAKLAR" mevcut değil.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kolay kurulum sihirbazı sayesinde, yeni bir model tanımladığınızda otomatik olarak yukarıda gözüken ekran açılıyor ve ihtiyacınıza göre bir çok parametresinin kumanda tarafından otomatik olarak tanımlandığı modeller oluşturmanız mümkün oluyor.

Kolay kurulum sihirbazı desteği eklemek için kumandanın yazılımının 2.0.1 ve yukarı versiyonu olması gerekiyor. Kurulum adımları ve gerekli "wizard.zip" dosyası aşağıdaki linkte mevcut.

Ama yapılması gereken zaten sadece "wizard.zip" dosyasını SD kart üzerindeki gerekli klasöre açmaktan ibaret. 2.0.1 ve 2.0.2 versiyonlarında "/TEMPLATES", 2.0.3 ve üzeri versiyonlarda "/SCRIPTS/WIZARD" klasörüne dosyaları kopyalamak gerekiyor.

Son olarak belirteyim, kolay kurulum sihirbazında şimdilik helikopter(CCPM) sihirbazı çalışmıyor durumda... Ne zaman bu desteğin ekleneceği konusunda maalesef bir bilgiye ulaşamadım. Hoş artık tüm ayarlar flybarless ünite üzerinden yapıldığı için çok da zorunlu bir seçenek değil...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Türker'ciğim faturayla falan uğraşmayalım. Kargo adresimi yazayım gerisini sen halledersin! :p :D
Anlaştık Sümer abi, yalnız sponsorun hatırına Taranis kumandayla ayarlanmış bir helinin tanıtım ve uçuş videosu gayet şık olur diye düşünüyorum. :laugh:
Heliyi ve kameramanı nerden bulacağız diye hiç düşünme abi onları da ben ayarlarım. :halay:

Türker Akgün' Alıntı:
Anlaştık Sümer abi, yalnız sponsorun hatırına Taranis kumandayla ayarlanmış bir helinin tanıtım ve uçuş videosu gayet şık olur diye düşünüyorum. :laugh:
Heliyi ve kameramanı nerden bulacağız diye hiç düşünme abi onları da ben ayarlarım. :halay:

Ayarla zevkle kırayım! :D Ben helikopter uçurmayı beceremem. O kadar yetenekli değilim! :p

Zafer SAHIN' Alıntı:
Taranis biraz "Multikopter Kumandası" yaftası yemiş bile olsa, herhangi bir amaç(helikopter, uçak, planör, araba, ev otomasyonu...) için rahatlıkla kullanılabilecek bir kumanda. Birebir Spektrum kumanda kullanma şansım olmadı ama okuduğum kadarı ile yeni serilerde yeni özellik diye sunulan herşeyden kat kat fazla özellik, Taranis'de halihazırda mevcut...

Buna rağmen herkes spektrum, futaba, jr, hitec kullanıyorsa bunu nasıl açıklasak ki :rolleyes:

Daha önce söylemiştim, yine söylüyorum. Zafer abinin konuları, paylaşımları okurken cahillikle hayranlık karışık duygular uyanıyor bende. Hem diyorum adama bak ne bilgili, hem de ulan ne cahilim on satır yazı okudum ikisini anca anladım diyorum. Kumandanın olayı da bu galiba, Taranis'i hakkıyla kullanabilmek için Ziu Şeng olmak gerek, ama spektrum için Ahmet Mehmet Rasim olmak yeterli :laugh: Ki zaten biz helicilere modelimizi kontrol için o kadarı yetiyor. Beynimizi zorlamayalım, anlaşılır olanı seçelim diyoruz.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Buna rağmen herkes spektrum, futaba, jr, hitec kullanıyorsa bunu nasıl açıklasak ki :rolleyes:
Yani senin gibi aykırı modelci bunu söylüyor ya Rasim ... Bunun cevabı aslında basit. Alışkanlıklardan kopamama, yeni şeyler öğrenmeye gösterilen direnç, geleneksel olan yöntemler ile devam etme isteği, "opensource" kültürüne karşı varolan önyargılar gibi bir çok neden sayabilirim. Tabii ki avantaj ve dezavantajları üzerinden gitmeye kalkarsak, nurtopu gibi 300 sayfalık yeni ve ucu hiç bir yere varmayacak tartişmamız olur ama konu ile ilgili benim genel düşüncem bu yönde.

Her farklı FBL ünitede sayfalarca döküman okuyan, anlayan ve sonrasında bunları karşıdakilere video çekip anlatan "senin" ise bence Taranis'in zorluğundan dem vurman bence olmaz. Varsayılan bir 4 kanallı model oluşturmak 10 saniye, sonrasında tüm iş FBL üniteye kalıyor. Anahtar atamalarının mantığını kavramak, bir FBL kontrolcüsünü anlamaktan çok da zor değil. Sezgisellik ve kullanım kolaylığı olarak bir Futaba, bir Spektrum olmadığını elbette kabul ediyorum ama, her seferinde farklı üniteleri farklı modelleri (hemen hemen :) )gözü kapalı deneyebilen birisi de bu "sezgisellik" eksikliğini bence pek de dert etmez... Ki kumanda, her modelde değişen bir FBL ünite gibi değil, sadece bir defa öğrenmek yetecek...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Yani senin gibi aykırı modelci bunu söylüyor ya Rasim ... .....
.... her seferinde farklı üniteleri farklı modelleri (hemen hemen :) )gözü kapalı deneyebilen birisi de bu "sezgisellik" eksikliğini bence pek de dert etmez... Ki kumanda, her modelde değişen bir FBL ünite gibi değil, sadece bir defa öğrenmek yetecek...
Süper tespitler Zafer Hocam. Bu güzel açıklamalar sonrası Ayrıcı modelci Rasim :laugh: kardeşimizden yeni bir kumanda haberi bekliyoruz :lol: