Taranis X9D ile temel bir Uçak / Quad ayarı yapılması.

Zafer ŞAHİN

Mahna Mahna ...
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhabalar ve iyi seneler :).

Taranis ile temel bir Quad/Uçak konfigürasyonunun nasıl yapılacağını anlatıyor olacağım. Fakat öncelikle belirtmeliyim ki tuşlara uzun ya da kısa süre ile basılı tutmak farklı menülere girilmesine yol açabiliyor. Yazıda bu noktaları da belirtiyor olacağım. Ayrıca kumanda ile beraber gelen Firmware(Ben aldığımda OpenTX 1.42 idi...) ile CompanionTX kullanılarak yüklenen OpenTX arasında bazı ufak tefek farklar var. Bu yazıda OpenTX 2.0.8 versiyonu kullanılmıştır. Fakat temelde çok önemli bir fark yok ve hatırladığım farkları belirtiyor olacağım.

Kumanda açıldıktan sonra ve herhangi bir model ayarlanmışsa aşağıdaki gibi bir ekran gözükecektir. Ama eğer hiç bir model ayarlanmamışsa sadece OpenTX logosu gözüküyor olacaktır.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yeni model oluşturmak amacı ile, kumanda açıldıktan sonra, MENU tuşuna kısa basılı tutularak, model seçimi ekranı açılır. (+) ve (-) tuşları kullanılarak boş bir yuva seçilir ve ENT tuşuna uzun basılı tutularak yeni bir model oluşturulur.

Yeni model oluşturulduktan sonra, seçili model olarak yeni oluşturulmuş olan model atanacaktır.

PAGE tuşuna kısa basılarak, yapılandırma menüsüne ait sonraki ekran olan MODEL SETUP ekranına (2/12) geçilir. Model ismi, resmi gibi temel bazı yapılandırmalar bu ekrandan ayarlanır. (+) ve (-) tuşları kullanılarak yukarı aşağı dolaşılır ve ilgili değişiklikler ENT tuşuna basıdıktan sonra yapılır hale gelir. Ufak bir dipnot, Model ismini büyük harflerle yazabilmek için, harf seçildiktan sonra ENT tuşuna uzun basmak gerekiyor.

Ayrıca alıcı da bu ekrandan BIND edilir.

PAGE tuşuna basılarak geçilen sonnraki ekran olan HELI SETUP (3/12) ekranında hiç bir işlem yapılmıyor, görüldüğü gibi Heliler ile alakalı bir ekran.

PAGE tuşuna basılarak geçilen sonnraki ekranda (4/12) FLIGHT MODES ekranı. Dokunmadan bırakıyoruz.

PAGE tuşuna basılarak geçilen sonnraki ekran (5/12) INPUT olarak hangi stikleri ya da anahtarları kullanacağımızı belirlediğimiz bir ekran. Orjinal Taranis yazılımında bu ekran boş geliyor. Orjinal yazılımda "Template"ler var ve boş bir yuva seçildikten sonra bir "Template" menüsü sayesinde seçilen modele temel bir uçak ya da helikopter miksleri otomatik yüklenebiliyordu. OpenTX 2.0.8 sürümünde ise yeni bir model oluşturulduğu zaman Aileron, Elevator, Throttle ve Rudder, INPUT olarak seçilmiş bir şekilde geliyor.

Yeni bir INPUT oluşturmaya örnek olarak, sağ üstteki 3 pozisyonlu SC anahtarını da INPUT olarak belirleyelim. INPUT ekranındaki boş olan 5. yuvaya gelip ENT ile ayar ekranına giriliyor.

"Input name" olarak istediğimiz bir ismi verebiliriz. "Source" olarak da "SC" seçtiğimiz zaman işlem tamamdır. EXIT butonuna basarak çıktığımız zaman INPUT ekranı aşağıdaki gibi gözükecektir.

PAGE tuşuna basılarak geçilen sonraki ekran (6/12) ise MIXER ekranı. Yani INPUT ların hangi alıcı/verici kanalları ile ilişkilendirileceğinin belirlendiği ekran. Orjinal yazılımda INPUT ve MIXER ekranları ayrı ayrı değil beraberdi diye hatırlıyorum ama emin değilim. ***

Biraz önce "SC" anahtarını SW1 isimli bir INPUT olarak belirlemiştik. Burada da CH5'e bu INPUT'u tanımlıyoruz. (+) ve (-) tuşları kullanılarak CH5'in üzerine geldikten sonra ENT ile ayar ekranına giriliyor. Mix name verebilirsiniz ya da vermeyebilirsiniz, tamamamen sizin tercihinize kalmış, fonksiyonel bir fark yaratmıyor.

Tanımı yaptıktan sonra EXIT tuşu ile ekrandan çıktıktan sonra aşadaki gibi gözükecektir.

PAGE tuşuna basılarak geçilen sonnraki ekran (7/12) ise End Point ve Mid point ayarlarının yapıdığı ekran. SERVOS diye bir isim verilmesi ise kafa karıştırıcı olmuş. Temel ayarlar için dokunmuyoruz.

PAGE tuşuna basılarak geçilen sonnraki ekran (8/12) CURVES ekranı... INPUT ve MIXER ayarlarında kullanılmak üzere ön tanımlı uçuş eğrileri burada belirlenebilir. Ama temel ayarlar için bu menüye de dokunmuyoruz.

PAGE tuşuna basılarak geçilen sonnraki ekran (9/12) GLOBAL VARIABLES ekranı... Garip ve karmaşık mikslerin oluşturmak için gerekli değişkenleri burada belirleyebiliyorsunuz. Burasında da dokunmuyoruz.

PAGE tuşuna basılarak geçilen sonnraki ekran (10/12) LOGICAL SWITCHES ekranı... Çeşitli matematiksel fonksiyonların, fiziksel anahtarlar ve çeşitli telemetri verileri ile bağdaştırıldığı bir menü burası. Temel bir konfigürasyonda buraya dokunmuyoruz.

PAGE tuşuna basılarak geçilen sonnraki ekran (11/12) SPECIAL FUNCTIONS ekranı... Bu ekranda, kumandanın sesini anahtarlar ve düğmeler vasıtaası ile açıp kapayabileceğiniz, hatta çok ilginç ve gereksiz özellikler atayabileğiniz özel bir menü.

Kumandanın beraberinde gelen bir ses kütüphanesi var ve SPECIAL FUNCTIONS menüsü vasıtası ile "whizz" isimli sesin (fiyuuuu benzeri bir ıslık sesi :laugh: ), SD isimli anahtar aşağı konuma gelince çalmasını sağlamak için aşağıda gözüken ayarı yapabilirsiniz :). Tabii ki Temel bir yapılandırmada gerek yok.

PAGE tuşuna basılarak geçilen sonnraki ekran ise (12/12) telemetri bilgilerine ait ekran. Telemetri destekli (D serisi ve X serisi alıcıların hemen hepsi telemetri desteklidir.) herhangi bir alıcı kullanılması halinde telemetri bilgileri buradan görülebilir ve kumandanın ekranında hangi bilginin görüleceği ayarlanabilir. "A1" genelde alıcıya ait iç telemetri bilgisinin bulunduğu telemetri kanalıdır. yani alıcıya gelen voltajı gösterir. A2 ve sonraki telemetri kanalları ise harici telemetri kanallarıdır. Yani alıcıların üzerinde A2, A3 ve benzeri telemetri portları bulunur ve bu portlara bağlı sensör veya kartların bilgisini kumandaya iletirler. Kumanda ise, bu sayfadan seçilen bu bilgileri gösterir.

Temel kumanda ayarları şimdilik bu kadar. Aslında bu kadar anlatmış olmama rağmen temelde yapılacak 2 şey var.
1 - Boş bir model yuvası seçip, yeni model oluşturmak.
2 - MODEL SETUP Ekranı kullanarak alıcıyı BIND etmek.

Bu iki adım sayesinde Aileron, Elevator, Throttle ve Rudder kullanan temel bir model ayarlarını yapmış oluyoruz.

Kırımsız uçuşlar.

*** Düzenleme : Orjinal yazılımda INPUT menüsünün ismi STICKS imiş.

Ynt: Taraniz X9D ile temel bir uçak/quad ayarı yapılması.

Zafer bey elinize saglik. Sizin kumandada wizard yok mu? O sekilde model tanimlamak daha kolay ve cift aileron, flap, elevon gibi kanallari kendisi ayarliyor.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Taraniz X9D ile temel bir uçak/quad ayarı yapılması.

Zafer bey, güzel ve, sanırım, işime yarayacak bir anlatım olmuş. Elinize sağlık! %p Zira bir Taranis siparişi de ben vermiştim. Öte yandan biraz da ürkmedim desem yalan olur.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Zafer bey elinize saglik. Sizin kumandada wizard yok mu? O sekilde model tanimlamak daha kolay ve cift aileron, flap, elevon gibi kanallari kendisi ayarliyor.

Orjinal Firmware'de Template'ler vardı ama benim şu anda kullandığım 2.0.8'de template ya da wizard benzeri bir şey göremedim. Açıkçası şimdilik istediğim herşeyi yapabiliyor olduğum için çok da incelemedim.

Omer Erkan' Alıntı:
Zafer bey, güzel ve, sanırım, işime yarayacak bir anlatım olmuş. Elinize sağlık! %p Zira bir Taranis siparişi de ben vermiştim. Öte yandan biraz da ürkmedim desem yalan olur.

Ömer Bey aslında bu yazı, sizinde Taranis aldığınızı okuduğum için aklıma gelen bir yazı oldu. O kadar uzun anlattığıma bakmayın. Temel olarak ayarlanmış bir model için, sadece boş bir model yuvası seçip yeni bir model oluşturmanız yeterli. Aileron, Elevator, Throttle ve Rudder kanalları ayarlanmış bir model otomatik olarak oluşturuluyor.

Elinize sağlık Zafer Bey, yine çok güzel bir yazı olmuş :bravo: :thumbup: Hemen Indeks ilave edelim :RCKolik:

Elinize sağlık Zafer Bey, bundan sonra Taranis alabilirim işte. :laugh: :bravo: :bravo:

Ynt: Taranis X9D ile temel bir Uçak / Quad ayarı yapılması.

Zafer bey izninizle bende wizard uzerinden model eklemeyi anlatayim. Fotolar su an yukleniyor.

SM-N900 cihazımdan gönderildi

Oooo, süper! Artık sırtımız yere gelmez! :halay:

Omer Erkan' Alıntı:
Oooo, süper! Artık sırtımız yere gelmez! :halay:

Ömer Abi aslında kumanda geldiğinde hiç gerek olmadığını görecektin ama böyle bir yazının bulunmasında fayda var.

Kumandam geldiğinde programını upgrade etmiştim. İlk geldiği halinde bu menü varmıydı bilmiyorum hiç kontrol etmedim. Neyse başlayalım.

Yine başlangıç yeni model tanımlamakla oluyor.

Bundan sonrasında sihirbaz devreye giriyor.

İlginç bir şekilde helikopter menüsü seçilemiyor. Diğer alt menüler aktif. Farkettiğiniz üzere multikopter menüsü de var. Klasik uçaktan devam edelim.

Öncelikle motor durumu soruluyor. Hemen belirteyim; kumandanın ön tanımlı olarak verdiği kanal numaralarını değiştirebiliyorsunuz. Seçim yapıldıktan sonra sonraki aşamalara geçmek için PAGE tuşunu kullanıyoruz. ENTER tuşu seçimler için kullanılıyor. (+) ve (-) tuşları menü içinde gezinti için.

Sonrasında aileron var. Tek veya çift servo seçeneğimiz var. Ben en sondaki durumu size göstermek için hepsini maksimum sayıda seçeceğim.

Sonrasında flap seçimi.

Bu diğer kumandalarda var mıdır bilmiyorum ama hava freni seçimi.

Ve en sonda kuyruk düzeni var. Çift elevatör kanalı eklenmesi hoşuma gitti.

Bütün seçimler bittikten sonra tüm kanaların yerleşimini gösteren ekran geliyor. Mutlaka dikkat etmişsinizdir, iniş takımı ile ilgili bir şey sormadı. Sormayacakta. Neden bilmiyorum. Bu işlevi sonradan eklemek veya eğer kullanılmayacaksa hava freni kanalını seçip sonra değiştirmek bir alternatif olabilir. Diğer bir konu da ben tanımlı olan diğer modellerimi ayarlarken throttle cut gibi bazı seçenekleri de sormuştu ama bunda sormadı. İlginç. Bu menü onaylandıktan sonra kumanda ana ekrana dönüyor ve model tanımı başlangıcı bitmiş oluyor. Bundan sonrası ince ayarlara kalıyor. Hemen bir hatırlatma yapayım, bu sihirbazın aynısı bilgisayar üzerinde kullandığımız COMPANİON TX programında da var. Yani bilgisayar üzerinden de yeni bir model oluşturup ayarlarını ve kumanda üzerinde denemelerini yapıp oluşturulan modeli kumandaya aktarabiliyoruz.

Zafer Bey'in belirttiği gibi yeni kanal eklemelerini INPUT menüsünden yapamadım. Bu bölüm nedir tam olarak anlayamadım ama yeni kanal ekleme buradan olmuyor. Yukarıda oluşturduğumuz modelin menüsüne girdiğimde INPUT bölümü aşağıdaki gibi görünüyordu.

Ama MIXER menüsüne girdiğimde durum aşağıdaki gibiydi.

Kumandanın atama yaptığı sviçler isteğe göre değiştirilebiliyor. Bundan sonraki işlemler de bence kumandanın en güçlü özelliklerinden biri olan sesli uyarılar ve telemetri ayarları geliyor. Sesli uyarılar tamamen kişiye özel olabiliyor. Kendi hazırladığınız ses dosyalarını çaldırabiliyorsunuz. Örneğin iniş takımı açık veya kapalı, flap açık veya kapalı gibi daha bir çok işlevi sesli uyarı olarak atayabiliyorsunuz. Zaten standart telemetri bilgileri sesli olarak uyarı veriyor. İsterseniz kumandaya atacağınız sevdiğiniz bir şakıyı da arkaplanda müzik olarak açabiliyorsunuz. Bu da değişik. ;D

Kumanda ile ilgili yazacak çok şey var. Sonraki yazılar telemetri ve sesli uyarı ayarları üzerine olacak. Şimdilik bu kadar...

Nesimi, eline sağlık, teşekkürler!

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bu diğer kumandalarda var mıdır bilmiyorum ama hava freni seçimi.

Bu seçenek diğer kumandalarda glider veya sailplane seçenekleri altında oluyor.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Zafer Bey'in belirttiği gibi yeni kanal eklemelerini INPUT menüsünden yapamadım. Bu bölüm nedir tam olarak anlayamadım ama yeni kanal ekleme buradan olmuyor. Yukarıda oluşturduğumuz modelin menüsüne girdiğimde INPUT bölümü aşağıdaki gibi görünüyordu.

Burası bana biraz EPA'yı çağrıştırdı ama?... :-\

Omer Erkan' Alıntı:
Nesimi, eline sağlık, teşekkürler!

Bu seçenek diğer kumandalarda glider veya sailplane seçenekleri altında oluyor.

Burası bana biraz EPA'yı çağrıştırdı ama?... :-\

Yok. EPA ayarlarının yapıldığı bir ekran var zaten.

Evet arkadaşlar, Taranis'in menülerini kurcalamaya başlayınca sorular da oluşmaya başladı.

Önce yeni bir model oluşturmadan, en baştaki 01 nolu bellek üzerinden bir model ayarlamayı tercih ettim. Öncelikle, geçmişten bildiğim kavramlar ile menüdeki kavramlar arasında bağ kurmaya çalışıyorum. Ama kurcaladıkça kendimi bulmaca çözer gibi hissetmeye başladım! Mantığını anlamam bir hayli zaman alacak anlaşılan. Gelelim ilk uzman sorularına;

1-Seçtiğim belleğe önce isim vermeye çalıştım, verdim de...Ama büyük harfleri bulamadım. Neyse, bunun cevabını Zafer bey zaten aşağıda vermiş. :)

2-5/12 sayfasındaki INPUTS menüsünde seçilen bir işleve girildiğinde (örneğin eleron), "Curve" karşısındaki "Expo" seçeneğini ayarlamak iştediğimde, grafikte merkezdeki hareketi yumuşattığını görüyorum. Ancak bunu atadığım, örneğin SA anahtarını açtığımda servo son bulunduğu yerde kalıyor ve kontrol çubuğunu hareket ettirsem de servo hareket etmiyor. Anahtarı eski konumuna alınca, servo serbest kalıyor. Oysa anahtarın açılıp kapanması ile grafikteki eğri, doğruya dönmeli. Yoksa buradaki "expo" başka bir anlam mı taşıyor?

3-Alıcının bind işlemini MODEL SETUP ekranındaki, Receiver karşısındaki "bind" seçeneği ile yaptım. Ancak, alıcı radyonun bir karış yanında olmasına karşın zırt pırt sesli "telemetry lost" ve "telemetry recovered" uyarıları veriyor. Bu sırada alıcı radyodan sinyal de almıyor, dolayısı ile servolar duruyor. Yani, bu kadar yakın mesafeden nasıl sinyal kaybı olabilir? Yoksa "bind" işlemini eksik mi yapıyorum?

4-Bir önceki soruyla bağlantılı olarak, aynı ekranda "bind" seçeneğinden sonraki "range" seçeneği ile bağlantısı olabilirmi? Veya, bu seçeneğin işlevi nedir?

5-Yine aynı ekranda "Weight" diye bir başlık var. Karşısındaki değerleri değiştirdikçe, EPA işlemini yapıyormuş gibi anlaşılıyor. Ancak, bu işlemin "SERVOS" menüsünde olduğunu biliyoruz. O zaman buradaki "Weight/Ağırlık" ne anlama geliyor?

Eğer biraz daha uğraşırsam "Arduino ile sıyrılan balataların yenilenmesi" başlığı ile bir konu açacağım! :p

Şimdiden teşekkürler!

Omer Erkan' Alıntı:
2-5/12 sayfasındaki INPUTS menüsünde seçilen bir işleve girildiğinde (örneğin eleron), "Curve" karşısındaki "Expo" seçeneğini ayarlamak iştediğimde, grafikte merkezdeki hareketi yumuşattığını görüyorum. Ancak bunu atadığım, örneğin SA anahtarını açtığımda servo son bulunduğu yerde kalıyor ve kontrol çubuğunu hareket ettirsem de servo hareket etmiyor. Anahtarı eski konumuna alınca, servo serbest kalıyor. Oysa anahtarın açılıp kapanması ile grafikteki eğri, doğruya dönmeli. Yoksa buradaki "expo" başka bir anlam mı taşıyor?

Abi bunun cevabını akşam eve gidince vermeye çalışabilirim. Kumanda yanımda değil.

3-Alıcının bind işlemini MODEL SETUP ekranındaki, Receiver karşısındaki "bind" seçeneği ile yaptım. Ancak, alıcı radyonun bir karış yanında olmasına karşın zırt pırt sesli "telemetry lost" ve "telemetry recovered" uyarıları veriyor. Bu sırada alıcı radyodan sinyal de almıyor, dolayısı ile servolar duruyor. Yani, bu kadar yakın mesafeden nasıl sinyal kaybı olabilir? Yoksa "bind" işlemini eksik mi yapıyorum?

Abi senin kullandığın alıcı X8. Bu alıcıya göre mod seçilmesi gerekiyor. Aynı işlemin yapıldığı yerde bir iki satır üstte verici modu yanlış hatırlamıyorsam D16 olarak seçili olması gerekiyordu. Bu doğruysa alıcıdaki güç kesildiğinde de telemetri kayıp uyarısı veriyor. Acaba alıcıyı beslediğin güçte sorun olabilir mi? Bind işlemi olmamışsa zaten servoları hareket ettiremezsin. Sanırım videolu bir mesaj daha iyi olacak.

4-Bir önceki soruyla bağlantılı olarak, aynı ekranda "bind" seçeneğinden sonraki "range" seçeneği ile bağlantısı olabilirmi? Veya, bu seçeneğin işlevi nedir?

Bildiğimiz range test. Vericinin gücünü düşürerek mesafe testi yapmaya yarıyor.

5-Yine aynı ekranda "Weight" diye bir başlık var. Karşısındaki değerleri değiştirdikçe, EPA işlemini yapıyormuş gibi anlaşılıyor. Ancak, bu işlemin "SERVOS" menüsünde olduğunu biliyoruz. O zaman buradaki "Weight/Ağırlık" ne anlama geliyor?

Yine buna da kumandaya bakmadan cevap veremeyeceğim.

Menülerin karışık olduğu kesin. Bende alışmaya çalışıyorum. Dün alanda modele Expo vermem gerekti ama nereden vereceğimi bulamadım. Menüye alışmak için zaman gerekiyor.

"Weight" özelliği miks kullanımında işe yarıyor. Örnek olarak zagi için miks hazırladığınızı düşünün.

- Giriş için kullanacağınız çubuklar sadece aileron ve elevator çubukları
- Çıkışta ise aileron ve elevator kanallarına bağladığınız birer servo var.
- INPUT olarak Aileron ve elevator çubuklarını %100 ağırlık ile belirliyorsunuz.
- MIKS kısmında yanı alıcı kanalı çıkışlarında ise, %50 + %50 ve %50 - %50 olarak girişleri ve çıkışları birbiri ile orantılı olarak karıştırıyorsunuz.

### INPUTS ###
- I1 (Input 1) :
* Weight %100
* Source Aileron
- I2(Input 2) :
* Weight %100
* Source Elevator

### MIXES ###
- CH1 (Elevator) :
* "%50" Elevator
* "%50" Aileron

- CH2 (Aileron) :
* "%50" Elevator
* "- %50" Aileron

EPA'nın ne olduğunu bilmiyorum ama amaç, giriş ve çıkışları, istenilen oranlarda birbirleri ile karıştırabilmek. Fakat tek başına weight değerini değiştiriseniz. "Servos" menüsünde yapılabilecek olan minimum ve maksimum "end point" leri değiştirme ile aynı sonuca ulaşırsınız.

Uzun lafın kısası, bu kumandada istenilen sonucu elde etmenin ikiden fazla :laugh: yolu var :) .

EXPO değerlerinin aktif olabilmesi için istediğimiz koşulları sağlayan istediğimiz EXPO oranlarının ayrı ayrı tanımlanması gerekiyor. Söylenişi biraz karışık gelse de uygulanışı gayet kolay.

Benim kumandamda kanal sıralaması AETR (Aileron - Elevator - Throttle - Rudder) olduğu için 1. Input aynı zamanda Aileron. Sizin kumandanızda farklı olabilir, uygun INPUT ile eşleştirmek lazım.
- Aileron için I1 ya da Input1 altında bir tane değil 3 farklı giriş tanımlayacağız.
- Yeni bir model oluşturulduğu zaman zaten varsayılan olarak Aileron için I1 ya da Input1 altında bir tane giriş tanımlar. İlk önce onu düzenleyeceğiz.
* Expo : -20
* SA↑
- Input1 altında ikinci giriş tanımlanacak
* Expo : 0
* SA-
- Input1 altında 3. ve son giriş tanımlanacak
* Expo : 30
* SA↓

Bu şekilde SA anahtarı yukarıda iken "-20" expo, ortada ike "0" expo, aşağıda iken "+30" expo tanımlanmış oluyor.

Bu söylediğimi Companion TX yazılımında oluşturup, "SIMULATE" ozelliği sayesinde test edebilirsiniz. İstediğiniz gibi bir yapılandırma oluşturduktan sonra da USB üzerinden kumandanıza yükleyebilirsiniz.