Taranis X9D ile temel bir Uçak / Quad ayarı yapılması.

Arkadaşlar, bilgiler için teşekkür ederim!

Nesimi Sakmak' Alıntı:
...
Abi senin kullandığın alıcı X8. Bu alıcıya göre mod seçilmesi gerekiyor. Aynı işlemin yapıldığı yerde bir iki satır üstte verici modu yanlış hatırlamıyorsam D16 olarak seçili olması gerekiyordu. Bu doğruysa alıcıdaki güç kesildiğinde de telemetri kayıp uyarısı veriyor. Acaba alıcıyı beslediğin güçte sorun olabilir mi? Bind işlemi olmamışsa zaten servoları hareket ettiremezsin. Sanırım videolu bir mesaj daha iyi olacak.
...

Bugün yukarda dediklerini tekrar bir kontrol ettim, doğru. Yalnız radyoyu alıp bir kaç oda öteye gittim. Hem de "range" açıkken, bir kesinti olmadı. Ama geri gelip radyoyu tekrar alıcının yanına koyunca aynı şey oldu. Acaba yakında sinyalin aşırı güçlü olmasının etkisi olabilirmi, bilmiyorum.

Zafer SAHIN' Alıntı:
"Weight" özelliği miks kullanımında işe yarıyor. Örnek olarak zagi için miks hazırladığınızı düşünün.
...
EPA'nın ne olduğunu bilmiyorum ama amaç, giriş ve çıkışları, istenilen oranlarda birbirleri ile karıştırabilmek. Fakat tek başına weight değerini değiştiriseniz. "Servos" menüsünde yapılabilecek olan minimum ve maksimum "end point" leri değiştirme ile aynı sonuca ulaşırsınız.

Uzun lafın kısası, bu kumandada istenilen sonucu elde etmenin ikiden fazla :laugh: yolu var :) .

Zafer SAHIN' Alıntı:
EXPO değerlerinin aktif olabilmesi için istediğimiz koşulları sağlayan istediğimiz EXPO oranlarının ayrı ayrı tanımlanması gerekiyor. Söylenişi biraz karışık gelse de uygulanışı gayet kolay.

Benim kumandamda kanal sıralaması AETR (Aileron - Elevator - Throttle - Rudder) olduğu için 1. Input aynı zamanda Aileron. Sizin kumandanızda farklı olabilir, uygun INPUT ile eşleştirmek lazım.
...
Bu söylediğimi Companion TX yazılımında oluşturup, "SIMULATE" ozelliği sayesinde test edebilirsiniz. İstediğiniz gibi bir yapılandırma oluşturduktan sonra da USB üzerinden kumandanıza yükleyebilirsiniz.

EPA, "End Point Adjustment"'ın kısaltması, yani verdiğiniz bilgilerdeki "end point"'in ta kendisi. Kanal sıralamasını ben de AETR yapmıştım. Gerçi mantığını anlamadan oldu ama, olsun. :)

Şimdi bu bilgiler ışığında bir deneyeceğim. Ama kumandayı elime almadan olayı gözümde canlandıramadım. Companion'da hazırlayıp yükleme işi de iyiymiş. Bir de onu kurcalayayım bakayım! :rolleyes:

Eveeet, bu akşam, aşağıda verdiğiniz bilgiler ışığında biraz daha kurcaladım. Ayrıca, tamamen sihirbaz aracılığı ile yeni bir model tanımladım ve tipini uçan kanat seçtim. Dönüp bunun da içine baktığımda input ve mix olayında taşlar yerine oturdu. Expoyu denemedim, ama o da kafama yattı.

Böylece ilk 4 kanala takılı, 4 servoya hükmetmeyi başardım. Üzerine bir de 5. kanala bir servo takayım dedim, ama orda kaldım! :( 5. kanala karşılık gelen Input menüsüne girdim, bir anahtar atadım, ama servo ile bağlantısını kuramadım. Yani servoyu hareket ettiremedim.

Eminim siz biliyorsunuzdur! Değil mi? :bravo:

:halay: :halay: Bu sorunun cevabını ben biliyorum. :yuppi: :yuppi:

Bir önceki sayfada yazmıştım ve resimleri vardı. Yeni kanal girişlerinin INPUT dan değilde MIXER menüsünden yaparsan çalışacak abi. Sanıyorum bu olay Taranis Plus'a özgü bir olay. Zafer Bey kumandasında INPUT dan kanal atadığında çalışıyor. İlginç...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben biraz karışık anlatıyor olabilirim ama INPUT menüsü, ilk mesajımda da belirttiğim üzere, hangi çubukların, hangi anahtarların ya da hangi pot düğmelerininin giriş olarak(kontrol girişi, veri girişi v.b.) ayarlanacağını belirlediğimiz menü. INPUT menüsünde, henüz alıcı kanalları tarafı ile ilgili hiç bir işlem yapmamış oluyoruz.

MIXER menüsü ise işin çıkış kısmı yani alıcı kanallarının hangi girişler ile ilişkilendirileceğini belirlediğimiz menü. MIXER menüsünde, ister isek INPUT menüsünde belirlediğimiz ve ( I ) belirteci ile işaretlenmiş INPUT'ları kullanırız, istersek doğrudan çubukları anahtarları ve pot düğmelerini, INPUT menüsüne bağlı kalmadan doğrudan burada seçebiliriz. Ama bir kanala bir çıkış sinyali vermek istiyorsak, MIXER menüsünden yapılıyor.

İlk mesajımdaki örnekte de ;
- INPUT menüsünü kullanarak, SC isimli anahtarı INPUT olarak belirliyorum ve ona SW1 diye isim veriyorum
- MIXER menüsünde, 5. kanala SW1 isimli INPUT'u atayarak işlemi tamamlıyorum. INPUT menüsünü hiç kullanmadan, SC anahtarını burada da belirleyebilirdim ama işi karıştırayım dedim biraz :).

MIXER menüsünde zaten anahtarları, çubukları, pot düğmelerini belirleyebiliyorsak, niye INPUT menüsüne ihtiyacımız var ? Hem INPUT menüsünde, hem de MIXER menüsünde, arzu ettiğimiz değerleri istediğimiz oranda karıştırıp, birazda kısık ateşte pişirdikten sonra gerçekten arap saçı gibi miksler elde edebiliyoruz ki anladığım kadarı ile planör kullanıcılarının gerçekten de çok sevdiği bir özellik bu... Ya da flybarlı bir helikopter için CCPM miksi oluşturulacaksa, tek başına MIXER menüsünü kullanmak hem karmakarışık hem de yetersiz kalabiliyor.

INPUT ve MIXER ilişkisini ifade edecek biraz farklı bir örnek vermek gerekirse:

- INPUT menüsünde ve MIXER menüsünde Aileron için %100 weight ile bir test modeli oluşturun ve bu kanala bağlı servonun hareketlerini kontrol edin.
- INPUT menüsünde %80 weight ve MIXER menüsünde %125 weight verin ve aynı servoyu tekrar kontrol edin. Servonun hareketleri hiç değişmeyecektir çünkü INPUT menüsü ile aileron çubuğunun hareketlerinin %80'ini alıp, MIXER menüsü ile %125 yükselterek çıkışa vermiş oluyorsunuz => 0,80 x 1,25 = 1.

• Beğen
Tepkiler: kemal ufuk
Bundan sonraki hamlelerim Zafer abinin, Nesimi abinin aldığı ekipmanları almak yönünde olacak :laugh:

:saygilar: :saygilar: :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bundan sonraki hamlelerim Zafer abinin, Nesimi abinin aldığı ekipmanları almak yönünde olacak :laugh:

:saygilar: :saygilar: :saygilar:

Bilmukabele :D ... Forza'yı kaçırdım ama Reaktor'u aldım. Yanlız Protoss çok uğraştırıcı, onu biraz düşünmem lazım :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Bilmukabele :D ... Forza'yı kaçırdım ama Reaktor'u aldım. Yanlız Protoss çok uğraştırıcı, onu biraz düşünmem lazım :).

Forza yine aynı fiyat olsa açık söyleyeyim yine alırım, bu sefer satmam da :) Gittim 400 lira verdim 130x aldım (mcpx bl varken hem de :eek: ), hala daha yok kuyruğu, titremesi vs. harcamaya devam ediyoruz. Keşke forza kalsaydı diyorum :)

Reaktor'dan çok memnunum...

Protosu ise tavsiye etmiyorum abi :) O konuda haklısın... Biraz uğraştım montaj aşamasında (kanopi, kılavuz makaralar, servo binding)... Ama büyüklük, hafiflik, pal sesi olarak beğeniyorum hala... Zaten helifreak yorumları da bunu destekliyor. Align SAB Gaui üçgeninden çıkmak istedim, pişman değilim :)

Seneye bakalım, Logo 550 mi olur, Goblin 570 mi olur, başka bişey mi olur, bakacağız :laugh:

Zafer SAHIN' Alıntı:
INPUT ve MIXER ilişkisini ifade etmek biraz farklı bir örnek vermek gerekirse:

- INPUT menüsünde ve MIXER menüsünde Aileron için %100 weight ile bir test modeli oluşturun ve bu kanala bağlı servonun hareketlerini kontrol edin.
- INPUT menüsünde %80 weight ve MIXER menüsünde %125 weight verin ve aynı servoyu tekrar kontrol edin. Servonun hareketleri hiç değişmeyecektir çünkü INPUT menüsü ile aileron çubuğunun hareketlerinin %80'ini alıp, MIXER menüsü ile %125 yükselterek çıkışa vermiş oluyorsunuz => 0,80 x 1,25 = 1.

Ben diyorum işte bu kumanda çok başka bir şey. Bu kumandaya hakim olan birisi diğer marka kumandaları oyuncak niyetine kullanır. Açık kaynak olunca böyle oluyor herhalde. Herkes farklı bir bölümünü yapmış ve herkes kendi bildiğini uygulamış gibi. ;D ;D Neyse mutlaka çözeceğiz bu konuları ki henüz telemetri ve ses ayar kısımlarına girmedik. O kısımları ayrı terane...

Aslında örneği şöyle verecektim ama vazgeçtim ;D

- INPUT weight %85
- MIXER weight %124
- SERVOS min-max %95

Sonuç => 0,85 x 1.24 x 0.95 ~= 1

Yani ağırlıkları ve oranları bu şekilde girerseniz, servo hareketi gene aynı kalır :).

Nesimi Sakmak' Alıntı:
:halay: :halay: Bu sorunun cevabını ben biliyorum. :yuppi: :yuppi:

Bir önceki sayfada yazmıştım ve resimleri vardı. Yeni kanal girişlerinin INPUT dan değilde MIXER menüsünden yaparsan çalışacak abi. Sanıyorum bu olay Taranis Plus'a özgü bir olay. Zafer Bey kumandasında INPUT dan kanal atadığında çalışıyor. İlginç...
...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Ben biraz karışık anlatıyor olabilirim ama INPUT menüsü, ilk mesajımda da belirttiğim üzere, hangi çubukların, hangi anahtarların ya da hangi pot düğmelerininin giriş olarak(kontrol girişi, veri girişi v.b.) ayarlanacağını belirlediğimiz menü. INPUT menüsünde, henüz alıcı kanalları tarafı ile ilgili hiç bir işlem yapmamış oluyoruz.

MIXER menüsü ise işin çıkış kısmı yani alıcı kanallarının hangi girişler ile ilişkilendirileceğini belirlediğimiz menü. MIXER menüsünde, ister isek INPUT menüsünde belirlediğimiz ve ( I ) belirteci ile işaretlenmiş INPUT'ları kullanırız, istersek doğrudan çubukları anahtarları ve pot düğmelerini, INPUT menüsüne bağlı kalmadan doğrudan burada seçebiliriz. Ama bir kanala bir çıkış sinyali vermek istiyorsak, MIXER menüsünden yapılıyor.

İlk mesajımdaki örnekte de ;
- INPUT menüsünü kullanarak, SC isimli anahtarı INPUT olarak belirliyorum ve ona SW1 diye isim veriyorum
- MIXER menüsünde, 5. kanala SW1 isimli INPUT'u atayarak işlemi tamamlıyorum. INPUT menüsünü hiç kullanmadan, SC anahtarını burada da belirleyebilirdim ama işi karıştırayım dedim biraz :).

MIXER menüsünde zaten anahtarları, çubukları, pot düğmelerini belirleyebiliyorsak, niye INPUT menüsüne ihtiyacımız var ? Hem INPUT menüsünde, hem de MIXER menüsünde, arzu ettiğimiz değerleri istediğimiz oranda karıştırıp, birazda kısık ateşte pişirdikten sonra gerçekten arap saçı gibi miksler elde edebiliyoruz ki anladığım kadarı ile planör kullanıcılarının gerçekten de çok sevdiği bir özellik bu... Ya da flybarlı bir helikopter için CCPM miksi oluşturulacaksa, tek başına MIXER menüsünü kullanmak hem karmakarışık hem de yetersiz kalabiliyor.
...

Arkadaşlar, çoook teşekkür ederim!

Bugün 5. ve 6. kanala bağlı servoları verdiğiniz bilgiler doğrultusunda çalıştırdım. :halay:

Ve işin mantığı da yavaş yavaş belirmeye başladı. Yani, aslında bilgisayardaki gibi;

INPUT menüsü: Veri girişini yaptığımız donanım, klavye, kart okuyucu vb gibi.

MIXER menüsü: İşlenmiş verileri aldığımız donanım, ekran, yazıcı vb gibi. Aslında bu menünün ismi, benzer şekilde, OUTPUT olsaymış daha anlamlı olacakmış.

Sanıyorum işin püf noktası da burası, ama daha gidecek çok yolum var!

Bu arada, radyoyu kurcalarken aklıma gelip de sonra sormayı unuttuğum bir şey;

Hem INPUT, hem de MIXER menüsünde değişkenler içinde "modes" diye bir başlık ve karşısında 12345678 şeklinde değişkenler var. Bu sayıların üzerine gelip Enter tuşuna bastığımda kaybolup, tekrar bastığımda yeniden beliriyorlar. Bunun işlevi hakkında bir fikriniz var mı?

Öte yandan, aşağıdaki sorunun cevabını da buldum! :)

Omer Erkan' Alıntı:
...
3-Alıcının bind işlemini MODEL SETUP ekranındaki, Receiver karşısındaki "bind" seçeneği ile yaptım. Ancak, alıcı radyonun bir karış yanında olmasına karşın zırt pırt sesli "telemetry lost" ve "telemetry recovered" uyarıları veriyor. Bu sırada alıcı radyodan sinyal de almıyor, dolayısı ile servolar duruyor. Yani, bu kadar yakın mesafeden nasıl sinyal kaybı olabilir? Yoksa "bind" işlemini eksik mi yapıyorum?
...

Burada da tahminim doğru çıktı. FrSky'ın sitesindeki sorulan sorulara baktığımda, benzer bir soru ve cevabı buldum;

hi I bought the x9d with x8r receiver. I bind the receiver but I have this signal from tx , telemetry lost telemetry recover when im closed to the plane. when I have this massage the rx going in faild save for a seconds. I m afraid to use this teceiver on my plane. could you help?

Hi, it's normal, don't fly too close to the plane, it will make the channel blockage, then you will get the message of telemetry lost.

Yani, vericiden gelen sinyalin aşırı olması kanalların kilitlenmesine yol açıyor, kısacası "doz aşımı" .

Omer Erkan' Alıntı:
Hi, it's normal, don't fly too close to the plane, it will make the channel blockage, then you will get the message of telemetry lost.

Yani, vericiden gelen sinyalin aşırı olması kanalların kilitlenmesine yol açıyor, kısacası "doz aşımı" .

Bu normal uçağı çok yakınınızda uçurmayın demek kolay ama ne kadar bir yakınlıktan bahsediliyor acaba. Hadi uçak yakında uçmaz diyelim, mini quad hoverda iken dibine kadar girdiğim durumlar oluyor. Bu durumda ne yapıcaz acaba. Bizimkisi de bir çelişki, kumandayı gücü fazla olduğu için seviyoruz ama bu fazla gücünde yan etkileri oluyormuş.

Ömer Abi bilgilendirme için teşekkürler. Bu yakınlık konusuna takıldım ben. Akşam bir test yapmam lazım. Ne kadar yaklaşabiliyormuşuz bakalım.

Omer Erkan' Alıntı:
Bu arada, radyoyu kurcalarken aklıma gelip de sonra sormayı unuttuğum bir şey;

Hem INPUT, hem de MIXER menüsünde değişkenler içinde "modes" diye bir başlık ve karşısında 12345678 şeklinde değişkenler var. Bu sayıların üzerine gelip Enter tuşuna bastığımda kaybolup, tekrar bastığımda yeniden beliriyorlar. Bunun işlevi hakkında bir fikriniz var mı?

Bu soru çalışmadığım yerden geldi. Ben de merak ediyorum...

Nesimi Sakmak' Alıntı:
...
Bu soru çalışmadığım yerden geldi. Ben de merak ediyorum...

Nesimi, bu sorunun cevabını da Companion'u biraz kurcalayınca buldum sanırım. Companion'da INPUT ekranına girip, bir kanalı düzenlemek istediğinde açılan pencerede "Flight Modes" diye bir başlık ve karşısında 1'den 8'e kadar numaralanmış kutucuklar var. Bunları işaretleyebiliyorsun. Input kulakçığından önce de "Flight Modes" diye bir kulakçık var ve burada 8 tane uçuş modu tanımlayabiliyorsun. Sanırım burada tanımlanan uçuş modlarını input ve mixer içinde kullanabilmek için bir seçenek. Ha, bu uçuş modları nasıl tanımlanır şu an bir fikrim yok! Kurcaladıkça göreceğiz...

Öte yandan, Companion'da pencerelerin altında "Simulate" kutucuğu var. Buraya tıklayınca Taranis ekranı açılıyor ve yaptığın ayarları bu ekranda görebiliyorsun. Peki, yaptığın ayarları bir model üzerinde canlandırma ve nasıl etki yarattığını görme imkanı var mı?

Omer Erkan' Alıntı:
Nesimi, bu sorunun cevabını da Companion'u biraz kurcalayınca buldum sanırım. Companion'da INPUT ekranına girip, bir kanalı düzenlemek istediğinde açılan pencerede "Flight Modes" diye bir başlık ve karşısında 1'den 8'e kadar numaralanmış kutucuklar var. Bunları işaretleyebiliyorsun. Input kulakçığından önce de "Flight Modes" diye bir kulakçık var ve burada 8 tane uçuş modu tanımlayabiliyorsun. Sanırım burada tanımlanan uçuş modlarını input ve mixer içinde kullanabilmek için bir seçenek. Ha, bu uçuş modları nasıl tanımlanır şu an bir fikrim yok! Kurcaladıkça göreceğiz...

Öte yandan, Companion'da pencerelerin altında "Simulate" kutucuğu var. Buraya tıklayınca Taranis ekranı açılıyor ve yaptığın ayarları bu ekranda görebiliyorsun. Peki, yaptığın ayarları bir model üzerinde canlandırma ve nasıl etki yarattığını görme imkanı var mı?

Abi bu yazı çok karışık geldi. Anlamaya çalışıyorum. İllaki faydalı ve kullanışlı bir şeydir ama iyice bir kurcalamak gerek. Eve gidince bakayım ben buna.

Canlandırma sanırım oluşturduğun modeli kumandaya attıktan sonra oluyor. İşin açıkçası ne kumandayı ne de bilgisayar programını ciddi bir şekilde karıştırma fırsatı bulamadım henüz. Havalar düzelinceye kadar çözeriz diye düşünüyorum.

Bu gün şu Flight Modes işini denedim.

Flight Modes ekranında FM01'i seçtim ve uydurma bir FM tanımladım. Yani saçma sapan değerler girdim. Sonra gittim bir Mixer tanımlaması içinde bunu seçtim. Daha doğrusu 8 taneden 2. dışındakileri kaldırdım. Sonra atadığım anahtarı açıp kapatarak sonucu gözlemledim. Henüz tam anlamış sayılmam ama, bu FM ayarları ile servoda gecikmeler, yavaşlatmalar da yapılabiliyor. 8 tane olmasının sebebi de sanırım 8 tane anahtar (switch) olması.

Öte yandan, internette biraz gezinince aşağıdaki dökümanlara ulaştım. Taranis ve Open TX hakkında oldukça geniş bilgiler var. Güncelmidir, değilmidir bilmiyorum ama, yeni olanlar için faydalı olacağını düşünüyorum.