Taranis X9D ile temel bir Uçak / Quad ayarı yapılması.

Omer Erkan' Alıntı:
Bu gün şu Flight Modes işini denedim.

Flight Modes ekranında FM01'i seçtim ve uydurma bir FM tanımladım. Yani saçma sapan değerler girdim. Sonra gittim bir Mixer tanımlaması içinde bunu seçtim. Daha doğrusu 8 taneden 2. dışındakileri kaldırdım. Sonra atadığım anahtarı açıp kapatarak sonucu gözlemledim. Henüz tam anlamış sayılmam ama, bu FM ayarları ile servoda gecikmeler, yavaşlatmalar da yapılabiliyor. 8 tane olmasının sebebi de sanırım 8 tane anahtar (switch) olması.

Öte yandan, internette biraz gezinince aşağıdaki dökümanlara ulaştım. Taranis ve Open TX hakkında oldukça geniş bilgiler var. Güncelmidir, değilmidir bilmiyorum ama, yeni olanlar için faydalı olacağını düşünüyorum.

Abi bu flight mod düşündüğün gibi değil. 8 adet olmasının özel bir sebebi var mı bilmiyorum ama FM0 default uçuş pozisyonu olarak düşünülebilir. Örneğin FM1 ben iniş modu olarak ayarlamak istiyorum. Anahtarlar üç pozisyonlu diyelimki ortası normal, altta iniş ve üstte kalkış olarak ayarladım. Anladığım kadarıyla bu uçuş modu olayı ilk örnekteki gibi iniş modu seçildiğinde gerekli bütün prosedürleri tek seferde yapmaya yarıyor. Nedir; iniş takımlarını aç, flapları indir, motoru belli bir yüzdeye getir, elevatörü biraz kaldır gibi bir çok değişkeni tek bir anahtarla yapabilmeyi sağlıyor. Tabi bu saydığım ayarlar MİXER kısmındaki değişkenlerdi. Aynı zamanda Custom Functions kısmından ayarlayacağımız seslerle bütün yapılan işlemler için uyarı verdirebiliriz. Bu OpenTX menü sistemi biraz değişik. Birçok bölümü birbiriyle ilişkilendirebiliyorsunuz. O yüzden de normal kumandaların yapamayacağı bir çok fonksiyon sizin elinizde olabiliyor. Umarım aklımdan geçenleri yazıya dökebilmişimdir.

Şimdi eklediğiniz linklerden ilki yani PDF olan eski versiyon yazılım için hazırlanmış. Zaten bazı menü isimlerinde de farklılıklar var. İş görebilir ama ikinci linkteki yazı güncel ve çok faydalı olacaktır. Ben bu yazının çıktısını alıp kitapçık haline getirmiştim. Buradaki yazıda yukarıda yazdığım uçuş moduna küçük bir örnek göstermişler.

Bu kumandanın menülerinin tanıtımını, bir FBL heli üzerinden yapan bir yazı;

Flight modes kısmını gayet kısa geçmiş olsa da yazının bütününü okuduğunuzda daha anlaşılır oluyor. Modelinize farklı uçuş karakteristikleri kazandırmak istiyorsanız, bu karakteristikleri tanımlamak ve anahtarlara atamak için an mantıklı bölüm "Flight Modes" bölümü....

Zafer SAHIN' Alıntı:
Bu kumandanın menülerinin tanıtımını, bir FBL heli üzerinden yapan bir yazı;

Flight modes kısmını gayet kısa geçmiş olsa da yazının bütününü okuduğunuzda daha anlaşılır oluyor. Modelinize farklı uçuş karakteristikleri kazandırmak istiyorsanız, bu karakteristikleri tanımlamak ve anahtarlara atamak için an mantıklı bölüm "Flight Modes" bölümü....

Bende bundan bahsediyorum işte. Adam neler yapmış öyle. Biz ne kadar zamanda bu menülerin hepsine hakim olur duruma geleceğiz acaba? Tam mühendislik işi olmuş. :bravo: :yuppi: :yuppi:

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bende bundan bahsediyorum işte. Adam neler yapmış öyle. Biz ne kadar zamanda bu menülerin hepsine hakim olur duruma geleceğiz acaba? Tam mühendislik işi olmuş. :bravo: :yuppi: :yuppi:
Arkadaşlar yapmayın etmeyin :laugh: Altı üstü model uçuruyoruz, uzaya füze göndermiyoruz ki :lollol: :lol: (Şimdi tüm Taranis kullanıcıları beni birazdan linç edecek ;D )

Zor anlaşılanı mühendislik işi olarak mı kabul etmeliyiz her zaman, yoksa kabiliyetli olanın aynı zamanda çok da anlaşılır / kullanıcı dostu olması mı daha bir mühendislik işi midir?

Deyip linç kervanına ben de katılayım :laugh:

Mehmet bey, durun bir saniye, sürprizi bozuyorsunuz :laugh: "Arduino ve Taranis ile uzaya füze gönderme" yazımı daha tamamlamadım :lollol:

Şaka bir yana, bu kumandanın her yeni özelliğini keşfettiğimde gerçekten şaşırıyorum. Bu kumanda ile, modelinizin "sağa keskin dönüş sola keskin dönüş hemen akabinde yukarı tırmanış" gibi önceden belirlenmiş bir hareket serisi yapmasını bile sağlayabiliyorsunuz. Yani benim gibi yeteneksiz pilotların pirofilip yapabilmesi için bolca sim çalışmaya değil bolca OpenTX dökümanı okumaya ihtiyacı var sadece :).

Rasim Öztürk' Alıntı:
Zor anlaşılanı mühendislik işi olarak mı kabul etmeliyiz her zaman, yoksa kabiliyetli olanın aynı zamanda çok da anlaşılır / kullanıcı dostu olması mı daha bir mühendislik işi midir?

IOS - Android, Windows - Linux, Göztepe - Karşıyaka ve şimdi de Taranis - Spektrum ... :).

Rasim Öztürk' Alıntı:

Deyip linç kervanına ben de katılayım :laugh:

Kolay olanı herkes kullanabilir. E o zaman zevki nerde bunun. İnsanı biraz uğraştırmalı, çileden çıkarabilmeli. Saç baş yolmaya başladığın zaman tamam olmuştur. %p ;D ;D Sanırım bu bana maketcilikten kalma bir hediye. Tarifteki gibi olan işleri seviyorum. Kendime bu şekilde eziyet etmek hoşuma gidiyor. Mazoşist miyim neyim anlamadım. ;D Birkaç post önce yazmıştım. Hafta sonu Expoyu vereceğim yeri 10-15 dakika civarı aradım bulamadım.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Taranis - Spektrum

Bu konuda Futaba'yı es geçemem, onu aslı Futaba - Spektrum olmalı Zafer abi :) Ayrıca forumumuzun bitmeyen konularından Heli - Uçak rekabetini de es geçmeyelim.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Kolay olanı herkes kullanabilir. E o zaman zevki nerde bunun. İnsanı biraz uğraştırmalı, çileden çıkarabilmeli. Saç baş yolmaya başladığın zaman tamam olmuştur. Sanırım bu bana maketcilikten kalma bir hediye. Tarifteki gibi olan işleri seviyorum. Kendime bu şekilde eziyet etmek hoşuma gidiyor. Mazoşist miyim neyim anlamadım. Birkaç post önce yazmıştım. Hafta sonu Expoyu vereceğim yeri 10-15 dakika civarı aradım bulamadım.

Bu konu tamamen senin tercihin Nesimi abi... Zor olanı seviyor insan her defaaa :) Mühendisliği hep sorunlara "pratik çözümler" bulmak olarak gördüğümden konuyu biraz deşeyim dedim ;D

Spektrumda mesela hiç aramam ben D/R Expo yu... Doğrudan menüsü var :laugh: