Tarot 650 + Naza M v2 + 4S 10A lipo havalanma problemi

BLackX

Çalışkan Uye
Web sitesi
www.omerkose.net
Arkadaşlar Merhaba;

Dün pil rodajını yapmak üzere ilk kez quad'ı dışarı çıkarttım. Hover testi yapmak istedim fakat quad'ı bir türlü stabil bir şekilde havalandıramadım. Quad ya öne yatma eğilimine gidiyordu ya da geri yatma eğilimine gidiyordu. GPS modda neredeyse hiç havalandıramadım. Attitude mode'da kalkmayı denedim stabil olarak olmasada yalpalayarak kalktı. Fakat çok kısa bir süre sonra yine sağa sola hareket ederek düştü. Hatta ufak bir kırımda yaşadım (ayaklardan birisi kırıldı). Quad'ın ağırlık merkezini ortadan ip bağlayarak ayarladım. Burada da sanki bir problem yok gibi.

Çok uzattım farkındayım fakat 6-7 ay gibi bir süre emek verip parçaları tek tek özenle topladıktan sonra bu halde havalanmayınca insanın canı gerçekten sıkılıyor. ESC'ler Hobbyking F-30A kullanıyorum. SimonK yazılım attığım için herhangi bir ayar, kalibrasyon yapma imkanım yok. Kalkış öncesi GPS kalibrasyonu da yaptım fakat bir türlü stabiliteyi sağlayamadım.

Bu arada gain ayarları defaultta. Hiçbir değişiklik yapmadım. Gain ayarlarının kalkışa bir etkisi varmıdır?

Sizce quad'ın havalanmama sebebi ne olabilir? Önerebileceğiniz bir çözüm varsa yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Ömer geçmiş olsun.. :( , şimdi millet Gölyaka'da eğleniyor , akşama doğru sana yardımcı olacaklardır , kırım üzücü olmuş , hele ki onca emekten sonra , ama atlatılır üzülme , her derdin bir hal çaresi bulunur inşallah..... :saygilar:

Hakan abi çok teşekkür ediyorum. İnşallah çözeriz abi. Akşamı dört gözle bekleyim o zaman :) Tekrardan sağolun :saygilar:

Omer Kose' Alıntı:
Hakan abi çok teşekkür ediyorum. İnşallah çözeriz abi. Akşamı dört gözle bekleyim o zaman :) Tekrardan sağolun :saygilar:
Ömer merhabalar. Muhakkak kontrol etmişsindir ama gene de sormam gerekiyor. Pervanelerin ve motorların balansını kontrol ettin mi? Pervanelerde "tracking" var mı?

Zafer abi merhabalar. Acikcasi tracking'i kontrol etmedim. Sadece pervane balanslarini yapmistim. Pervanelerde tracking olup olmadigini kontrol edecegim.

Abi pervaneleri kontrol ettim tracking görünmüyor. Gain ayarları kalkışı etiler mi acaba bilginiz varmıdır?

Selam hocam motorlar nedir? Timing-sync sorunları olabilir ESC'lerde f-30a yüksek sarımlı motorlarda sorun çıkartabiliyor.
ha birde gain ayarlarından da olabilir tabiki. 10ar 10ar düşürün bir de öyle deneyin..

Motorlar Sunnysky X4108S-17 380KV kullaniyorum. Bu konfigte birkac quad gordum onlarda bir sorun yoktu ama bende neden oldu anlamadim :) Bakalim bugun gain ayarlari dahil birkac degisiklik yapacagim. Sonucu buradan bildiririm.

Bayagi bir gec donuyorum ama dun sonunda ilk hoverimi yaptim :) Sorun ESC'lerden kaynaklaniyormus. Hobbyking 30A SimonK firmware ile kullaniyordum. Bu ESC'leri Hobbywing XRotor 40A ile degistirdim sonuc mukemmel :) Dunku 20dklik hover sonrasinda bugun pili son kez rodaj icin sarja taktim. Gercek ucuslar da yakindir :) Hepinize cok tesekkur ediyorum.

Hadi gözün aydın Omer :halay: ilk uçuş ilk Hover, artık gerisi gelir :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hobbywing xrotor naza için biçilmiş kaftan... Hadi hayırlı olsun

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet abi cok tesekkurler. Kazasiz belasiz hover'i yaptim coksukur. Darisi devamina :D

Selcuk bey aynen oyleymis bende sonradan ogrendim. Tesekkurler.

Omer Kose' Alıntı:
...Bu ESC'leri Hobbywing XRotor 40A ile degistirdim sonuc mukemmel :) Dunku 20dklik hover sonrasinda bugun pili son kez rodaj icin sarja taktim. Gercek ucuslar da yakindir :)
Hayırlı uğurlu olsun Ömer, kırımsız uçuşlar. :thumbup:

Türker abi çok teşekkürler :halay: