Tekne için fikirler ve tavsiyeleriniz lütfen.

İlgi Alanı
Uçak
Selamlar;
Resimlerde görüldüğü üzere birşeyler yapmaya çalıştım, bu yapılanlar tamamen amatör düşüncelerle yapıldı, ancak biraz araştırınca motor ve elektronik için siz deneyimli ustalardan fikir ve öneri almam gerektiğini anladım.
Tekne en:55 cm
Boy: 105 cm
Motor: 14.4 volt bir şarjlı motoru.
Motora bağlı triger kasnak 15mm
Şaftı çeviren 55 mm
Şaft bir kısmı 3mm motor km teli ? pervane şaftı yine 3mm
Pervane 85 mm 7 palli fan pervanesi paller düz değil hafif suyu kaşıklıyacak şekilde eğimli.
Tekne polyesterden yaklaşık aküsüz 1.5 kg civarı akü 2 kg civarı 200 gr civarı da üst kapağı 3.7 kg olacak toplam ağırlık
Şimdiiii gelelim zurnanın zırt dediği yere
Motor yeterlimi?
Pervane olmucak gibi ama ?‍♂️ Öneri ?
Esc?
Kumanda 35 MHz 6 kanal art-tech
Yeke olmuşmu?
Yeke yi çevirecek servo sanırım çok küçük ?‍♂️
vs. Vs. Vs.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kolay gelsin.
Tam bir macgyver, yada mad max birşey oluyor.:rolleyes:
1- Motor o boyut ve ağırlıkta bir tekne için yetersiz. Isınır ve tekne sürünerek gider.:p
2-Şaft, kaplin, şaft kovanı için birşeyler yazmak zor. O fazla açılar ve kısa sürede biribirini yer ve çalışmaz hale gelir. Vibrasyondan söz etmek bile gereksiz.
3-Bu boyutta bir tekne için SERVO çok küçük.
Yekenin detayı pek görünmüyor, olmuş gibi. Yeke mil kovanının tekne içinde su kesiminin hayli üstünde bitmesi su yapmamasını sağlar, göremedim.
Motor, esc ve şaft takımı ile pervanenin hazır kit şeklinde alınmasını, yada kendiniz yapacaksanız uygun malzeme ile hassas yapılmasını tavisiye ederim.
Servo ise daha yüksek torklu , (en az 3-5 kg. ) 40-50 gr. lık birşey olsa iyi olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tekne güzel kalıplanmış, usta işi, ama diğer kısımlar olmamış. Motorun sağlam sabitlenmiş olması gerek. Soğutma boruları motor gövdesine tam olarak temas etmeli. Şaft dağılacak gibi duruyor. Fan pervanesi ve motor küçük. İki kilo akü yerine lipo pil takılırsa ağırlıktan tasarruf olur ama gene de motor ve pervane yetersiz. Soğutma borularının giriş çıkış bağlantılarını sağlam yapmak gerek.

Tekne güzel kalıplanmış, usta işi, ama diğer kısımlar olmamış. Motorun sağlam sabitlenmiş olması gerek. Soğutma boruları motor gövdesine tam olarak temas etmeli. Şaft dağılacak gibi duruyor. Fan pervanesi ve motor küçük. İki kilo akü yerine lipo pil takılırsa ağırlıktan tasarruf olur ama gene de motor ve pervane yetersiz. Soğutma borularının giriş çıkış bağlantılarını sağlam yapmak gerek.
Motor ve şaft gayet sağlam merak etmeyin baya zorlu testten geçti? başarılı. Motor olarak ve pervane olarak ne düşünüyorsunuz yani tavsiye edebileceğiniz kv değeri varmı. Pervane olarak torklu olması açısından çok palli düşünmüştüm, bu sebeple bi redüksiyon uygulaması yaptım devri düşürdüm biraz. Pervane ölçüsü ve PAL sayısı konusunda da öneri alabilirmiyim.
kalıbı kendim yaptım ve döktüm teşekkürler usta değiliz daha ??

Neden alkış tuttuğunuzu anlayamadın doğrusu . Burda yazılanları okuyan forum üyelerinin sizin yaptığınız iş ve işçilikle ilgili bilgisi olduğu kanaatine nereden varıyorsunuz ?
Hatta ve hatta tekne konusunda belkide montaj ve üretim bilgisi olan 3-5 forum üyesinden birisi olma ihtimalinizde çok yüksek .

tepkilere anlam veremedim, benimki sadece öğrenme isteği hadi yaptım olmadı değil yapmadan önceki aşamaları hem öğreneyim hemde yapmak isteyenler için örnek olması.
Bunca kişi içerisinde de bu işten anlamayan ya da fikri olmayan yok değildir ya

Adem bey , gördüğünüz üzere forumumuz genelde uçan modeller ile ilgili içeriğe sahip.
Tekne konusu ayrı bir dal, o da genellikle deniz veya göle yakın bölgelerde yaşayıp yapabilen modelcileri ilgilendiriyor daha çok.
Forumda tekne konusunda uzman, hatta alasını yapabilecek arkadaşlarımız elbette vardır , sorun şu ki , bu arkadaşlar illa ki cevap yazma mecburiyetinde değiller.Kimse paylaşımlarından dolayı burada ücret , ödül, veya övgü almıyor ve böyle olmak zorunda da değil.
Adamın işi vardır ,okumaya zamanı olmamıştır, görmüştür cevap yazmaya zamanı olmamıştır , veya ben gibi zerre fikri yoktur , boşuna laf kalabalığı yapıp, ya da sırf yazdım diye bilgi kirliliği yapmamak adına , sessiz kalmış olabilir.
Bu konuda sabırlı olmanızı ve mümkünse daha çok tekne modelciliği bilgisi veren kaynaklardan araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum :saygilar:

Adem bey , gördüğünüz üzere forumumuz genelde uçan modeller ile ilgili içeriğe sahip.
Tekne konusu ayrı bir dal, o da genellikle deniz veya göle yakın bölgelerde yaşayıp yapabilen modelcileri ilgilendiriyor daha çok.
Forumda tekne konusunda uzman, hatta alasını yapabilecek arkadaşlarımız elbette vardır , sorun şu ki , bu arkadaşlar illa ki cevap yazma mecburiyetinde değiller.Kimse paylaşımlarından dolayı burada ücret , ödül, veya övgü almıyor ve böyle olmak zorunda da değil.
Adamın işi vardır ,okumaya zamanı olmamıştır, görmüştür cevap yazmaya zamanı olmamıştır , veya ben gibi zerre fikri yoktur , boşuna laf kalabalığı yapıp, ya da sırf yazdım diye bilgi kirliliği yapmamak adına , sessiz kalmış olabilir.
Bu konuda sabırlı olmanızı ve mümkünse daha çok tekne modelciliği bilgisi veren kaynaklardan araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum :saygilar:
??
Burdaki sihirli kelime " hobi " ...

Heyecanıma verin na palım, tezcanlı olunca ?
Tabiki hiç kimse cevap yazmak zorunda değil,
Zaten HOBİ olunca maddi karşılık ?‍♂️
neyse ya laf kalabalığı yapmaya gerek yok
Teşekkür ederim. ?
Bi kaç deneme yapalım sonucu yazar tekrar başınızı ağrıtırım ???