Tekne için fikirler ve tavsiyeleriniz lütfen.

Km teli olduğunu farkettim. Bende bulduğum birkaç aracın km tellerini saklıyorum. 2 arkadaş beraber kullandığımız atelyede torna ve freze olması kendimize yapma imkanı sağlıyor. Tornada uğraşmak yerine bazı parçaları hazır almak daha basit oluyor. Sizin motor flex birleşim yeride bu tarz parçalardan.

• Beğen
Tepkiler: Adem CANITEZ
Km teli olduğunu farkettim. Bende bulduğum birkaç aracın km tellerini saklıyorum. 2 arkadaş beraber kullandığımız atelyede torna ve freze olması kendimize yapma imkanı sağlıyor. Tornada uğraşmak yerine bazı parçaları hazır almak daha basit oluyor. Sizin motor flex birleşim yeride bu tarz parçalardan.
Çok şanslısınız, kendi atölyenizin olması süper, yaratıcılık ve geri dönüşüm güzel ve faydalı şeyler, hem cebe hem dünya ya hemde ülkeye, sonuçta kdv ödenen her şey milli servet.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Selamlar;
@Emre Büyükok
En sonunda suya indirdim tekneyi ? yüzüyor vallahi yüzüyor:lollol: mesela su almadı:). bu kadar şımarıklık yeter:D:saygilar:
Ekte kısa bir video ve güneş yüzünden tam belli olmayan fotolar yükledim, tek başıma deneme yapınca başka video çekemedim, tekne ağırlığım toplam da 4kg, motor bilgileri net olarak yok ancak baya güçlü. 14.4 volt würth Şarjlı dan söküldü. Batarya olarak 14.4 volt Li-ion 2.5Ah kullanıldı. Quicrun 1060 fırçalı esc Pervane olarak 85mm 7 pal fan pervanesi kullanıldı. Elimde yedek olarak 40 mm çapında 3 palli pervane var(foto) uygun olurmu acaba
öneri ve eleştrilerinizi almak istiyorum uygun görürseniz.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

En sonunda suya indirdim tekneyi ? yüzüyor vallahi yüzüyor:lollol: mesela su almadı:). bu kadar şımarıklık yeter:D:saygilar:
Ekte kısa bir video ve güneş yüzünden tam belli olmayan fotolar yükledim, tek başıma deneme yapınca başka video çekemedim, tekne ağırlığım toplam da 4kg, motor bilgileri net olarak yok ancak baya güçlü. 14.4 volt würth Şarjlı dan söküldü. Batarya olarak 14.4 volt Li-ion 2.5Ah kullanıldı. Quicrun 1060 fırçalı esc Pervane olarak 85mm 7 pal fan pervanesi kullanıldı. Elimde yedek olarak 40 mm çapında 3 palli pervane var(foto) uygun olurmu acaba
öneri ve eleştrilerinizi almak istiyorum uygun görürseniz.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Kısa denemede pek anlaşılmasa da 85 mm 7 pal pervane motorun fazla ısınmasına neden olabilir. 40 mm. 3 pal istediğiniz hız ve çekişi verirse daha makul görünüyor.. Üst güverte vs eklenince ağırlık biraz daha artacak,
Elinize sağlık, her defasında daha gelişir ve güzel olur.:)

Kısa denemede pek anlaşılmasa da 85 mm 7 pal pervane motorun fazla ısınmasına neden olabilir. 40 mm. 3 pal istediğiniz hız ve çekişi verirse daha makul görünüyor.. Üst güverte vs eklenince ağırlık biraz daha artacak,
Elinize sağlık, her defasında daha gelişir ve güzel olur.:)
üst güverte dümdüz ne çıkıntı var ne de başka birşey, düz yani:) sadece kapak görevi, ağırlık içinde 4kg. pervane değişimi yapacağım haklısınız soğutucu kullansam da ısındı motor.
( Elinize sağlık, her defasında daha gelişir ve güzel olur.:) ) uzun zaman oldu başlayalı ve baya yol katettim mutlu olmanın yaşı yok :)
genel olarak kumanda pilinin zayıf olması servolar da titreme ve sistem de komutsuz hareket etme gibi hareketlere sebep olabiliyor değil mi ?

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
üst güverte dümdüz ne çıkıntı var ne de başka birşey, düz yani:) sadece kapak görevi, ağırlık içinde 4kg. pervane değişimi yapacağım haklısınız soğutucu kullansam da ısındı motor.
( Elinize sağlık, her defasında daha gelişir ve güzel olur.:) ) uzun zaman oldu başlayalı ve baya yol katettim mutlu olmanın yaşı yok :)
genel olarak kumanda pilinin zayıf olması servolar da titreme ve sistem de komutsuz hareket etme gibi hareketlere sebep olabiliyor değil mi ?
Servo titremesi; servonun kalitesizliğinden, Servoya giden akımın yetersizliğinden veya kömürlü motora çok yakın ise motorun ürettiği manyetik alandan vs etkiniyor olması gibi sebeplerden olabilir. Deneme yanılmalarla sorunu halledeceğinize inanıyorum.
Not: Dümen servosu büyük tiplerden ise alıcının verebileceği akım yetmiyor ihtimalı yüksek.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayırlı olsun. İlerlemeler faydalı yönde. 7 pal pervane kesinlikle uygun değil. Çapın büyük olması, hava itmeye göre dizayn edilmesi, suda aşırı akım çekmesine sonuçta motor yada esc yanmasına sebep olabilir. 40 mm pervane çok daha uygun olacaktır. Tekne daha ağırlık istiyor. Su kesimi dediğimiz çizgiye kadar suya girmez ise dengesiz yüzer. 12Volt 7Ah 2 adet akü ile hem ağırlık dengesini yakalarsınız hemde uzun süre yüzdürebilirsiniz.

Hayırlı olsun. İlerlemeler faydalı yönde. 7 pal pervane kesinlikle uygun değil. Çapın büyük olması, hava itmeye göre dizayn edilmesi, suda aşırı akım çekmesine sonuçta motor yada esc yanmasına sebep olabilir. 40 mm pervane çok daha uygun olacaktır. Tekne daha ağırlık istiyor. Su kesimi dediğimiz çizgiye kadar suya girmez ise dengesiz yüzer. 12Volt 7Ah 2 adet akü ile hem ağırlık dengesini yakalarsınız hemde uzun süre yüzdürebilirsiniz.
Teşekkür ederim Emre bey, pervane konusun da çalışmalara başladım. Ağırlık konusun da da aynı şekilde

merhaba;:RCKolik:
konu kesinlikle menzil uzatma ile alakalı değildir sadece emniyete alma, uzun zamandır uğraştığım teknemi bitirdim, 35 mhz bir kumanda kullanıyorum, ancak denizde sinyallerin zayıfladığı konusunda bazı söylentiler duydum(doğruluğu konusunda hiçbir fikrim yok) 1 m ya da daha uzun teleskopik radyo anteni kullansam alıcı antenini de buna bağlasam faydası olur mu? 200/250 m civarı bir uzaklığa göndereceğim için tereddüt içerisindeyim, alıp başını giderse ne yaparım vallahi kendimi yerden yere çarparım :lollol: çok uzun zamandır uğraşıyorum çünkü. gerçi ilk başta emniyet için bir ip ya da misina ile bağlamayı düşünüyorum.

Alıcı anten uzunluğu hesaba göre değişir. Belli bir oranda anten uzatılabilir. Desibel artışı olur ama etraftan alacağı parazit te artar. Anteni çok uzatırsanız desibel düşer. En iyisi alıcı antenini uzatmamak.

Menzil kontrolunu (range check) karada yapın, sonra denizde yüzdürün. 250 metre sinyalin kaybolabileceği fazla bir menzil değil. Gene de deniz şartları nedeniyle bir misina makarası iyi olur.

• Beğen
Alıcı anten uzunluğu hesaba göre değişir. Belli bir oranda anten uzatılabilir. Desibel artışı olur ama etraftan alacağı parazit te artar. Anteni çok uzatırsanız desibel düşer. En iyisi alıcı antenini uzatmamak.

Menzil kontrolunu (range check) karada yapın, sonra denizde yüzdürün. 250 metre sinyalin kaybolabileceği fazla bir menzil değil. Gene de deniz şartları nedeniyle bir misina makarası iyi olur.
teşekkür ederim;
ben yine de kara ile bağlantısını koparmayayım:D. deniz de telsiz sinyali yoğunluğu (kumandanın FM bandını kullanması nedeniyle, ilişkilimidir bilemem tabi) kara da ki meskun mahaldeki yoğunluğundan çok daha fazlası olabileceği potansiyelini de göz ardı etmemiş olurum.

35 ve 72 mhz gibi radyo sistemleri yaygın kullanılan 2.4 ghz ler kadar su yüzeyinde kayıp yaşamazlar.
Teknenin başı ne tarafa kıçı ne tarafa bakıyor göremeyecek kadar üzağa gönderip zora sokmayın kendinizi.
Görerek kontrol edilebilecek mesafede kumandanız da sorun yoksa sıkıntı yaşamazsınız.
Kamera verici vs. alıp tekneye monte ederseniz daha da uzağa gidebilirsiniz.
Ayrıca belki bir otopilot kartı takıp kumanda menzili dışına çok uzaklara da gönderip getirebilirsiniz.;)

• Beğen
Levent bey ve Mehmet beye katılıyorum. Eğer anten boyu orjinal boyuyla aynı ise antenin tamamı tekne dışında olursa sıkıntı olmaz. Eski kumandalarımla (27-35 72 mhz) sıkıntısız tekne kullanırken 2.4 ghz ile diğer frekanslar kadar kesintisiz kullanmam mümkün olmadı.

• Beğen
teşekkür ederim;
Kesinlikle görsel kontrol dışına çıkmadan bu işi kıvırmaya çalışacağım,
Kamera ve oto pilot Olayı çok cazip miş :)

Anteni tekne dışına bakır ya da alüminyum
Bir çubuk üzerine sarmayı düşünüyorum. Üç bağlantısını boşta bırakarak