Tekne için fikirler ve tavsiyeleriniz lütfen.

Alıcı antenini bobin şekline getirmeyiniz. Çok gerekliyse uzun bir plastik çubuk üzerine geniş aralıklarla spiral olarak sarabilirsiniz. Antenin 1 metre kadar olduğunu varsayarsak 80 cm lik bir plastik çubuk kullanabilirsiniz. Anteni mümkün olduğunca spiral olarak sarmamak gerekir.

35 ve 72 mhz cihazlar kullandıydım yakın zamana kadar. (Hala da bir 72 mhz futabam var önemli ve büyük modellerde onu kullanırım.) Uçaklarda gövdeden geriye salardım uzun alıcı antenini,
Model büyükceyse dikey stabilzerin tepesine kadar uzatır orada bantla ucunu bantla tutturuduk.
Teknede de illaki estetik anlamda ortada bir direk olması gerek. Anten burundan kıça doğru direk tepesinden geçirilerek uzatılır.:)

• Beğen
Tepkiler: Adem CANITEZ
Merhaba;
Uzunca aradan sonra teknem üzerindeki gelişmeleri yazmak istedim. Baştan beri bir macgyver ımsı bir prejeydi devam ediyorum:) motor soğutması için su pompası almıştım, ama birtürlü devamlı değil de gerektiğinde çalışsın istiyordum ama bulamıyordum. Bir gün benim oğlanın bozuk oyuncak arabası içindeki röleler gözüme çarptı ? 5v çalışır yani ??
——————————————————————————————————————————————————
Suya indirdim bugün, farkındayım burunda ağırlık fazla, ama şunu düşündüm burunda fazla bir direnç olmasına rağmen sürat ve manevra iyi gibi ne dersiniz

• Beğen
Tepkiler: Okan akça
selamlar;
sayın üyeler tekrar merhaba, size bir müjdem var. inanmayacaksınız ama sonunda başardım. hem de yaklaşık 30/40 km kuzey/kuzeydoğu dan rüzgarlı zeytin köyde, bilmeyenler için yüzünüzü denize döndüğünüzde tekneye sancak/ sancak kıç omuzluk tan acayip bir rüzgar vardı.
teorik te tahmin ettiğim gibi üst güverte den alacağım rüzgarı bertaraf etti, karşıdan gelen dalganın tekne üstünden aşmasını, hem de videolarda var iki defa alabora tehlikesi atlattım (benim hatam aslında direkt kıçtan aldım dalgayı) ağırlık noktası aşağıda kaldı. altta kısa bir salma var oraya kurşun ağırlık koymayı düşünüyorum ki ağırlık noktamı iyice aşağıya çekmek istiyorum böylelikle stabil seyir daha mümkün olacak.
ben tekne ağır oldu sanıyordum ama değilmiş, tam olması gereken ağırlıkta olmuş. Dikkat ederseniz dalga önüne düştükten sonra dalga çukuruna kayarken çok aşırı çürük yapmadı pervane, gerçi bende o anda motor ambele olmasın diye gaz kesmiştim ama yine de iyi durdu yani :)

vallahi çok mutlu oldum emeklerinin karşılığını almanın mutluluğu başka :)

bu konuma sizlerin önerileri ile geldim, lütfen eksikleri yazarsanız çok mutlu olurum. daha bununla o arkada atlayan yazılı orkinos ya da palamut olabilir onları avlayacağız :)

motor 700 kasa
pervane 3 palli 40 mm
pil 14.4 4s li-ion
dümen servosu 9 gr micro, yetti valla hayret :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
vallahi çok mutlu oldum emeklerinin karşılığını almanın mutluluğu başka :)

bu konuma sizlerin önerileri ile geldim, lütfen eksikleri yazarsanız çok mutlu olurum
Hadi gözünüz aydın :thumbup: Tekne konusundan pek anlamadım için herhangi bir önerim olamayacak ama sizi mutlu görmek hepimizi sevindirdi :RCKolik:

Ben olsam tekneye mutlaka bir flama direği yapardım ??
Yapılacak serkan bey,
uzaktan seçilmiyor, direk değil aslında Strafor bir küre koymayı düşünüyorum. Turuncu/beyaz baş ve kıç belli olmuyor uzaktan. Hem de alabora olma konusunda belki bi yardımı olur. Hacı yatmaz misali
:saygilar:

merhaba,
flysky fs i6x kumanda ve 6 kanal alıcı kullanıyorum. kumanda üzerinden voltaj takibi yapabiliyorum, araştırmalarımda mesafe sensörü takılabildiğini öğrendim. Ben aradım ama tam olarak isimlerini bilmediğim için bulamadım, ayrıca en ucuzundan birde fpv kamera sistemi kurabilirmiyim. öneride bulunabilirmisiniz rica etsem

Son düzenleme:
daha bununla o arkada atlayan yazılı orkinos ya da palamut olabilir onları avlayacağız :)
Ben espri olsun diye söylüyorsunuz zannetmiştim. :laugh: Sonra videoda gerçekten atlayan balıkları görünce çok şaşırdım. Bu kadar sığ sularda dolandıklarını bilmiyordum, bu konularda tam bir cahilimdir.

Birde "pervanenin çürük yapması" sudan çıkması anlamına mı geliyor acaba ? Tahmin tamamen, yeni bir cahillik örneği. :)

Birde "pervanenin çürük yapması" sudan çıkması anlamına mı geliyor acaba ? Tahmin tamamen, yeni bir cahillik örneği. :)
Sen de çok cahilmişsin be Türker’im :D Bunu ben bile biliyorum :lollol::lol:
Pervane suyu itme gücüne tam ceviremez ve pompalarda olduğu gibi suyu çiğnerse buna “çürük yapma” diyorlar :) İnşallah yanlış yazmamışımdır :lol:

Ben espri olsun diye söylüyorsunuz zannetmiştim. :laugh: Sonra videoda gerçekten atlayan balıkları görünce çok şaşırdım. Bu kadar sığ sularda dolandıklarını bilmiyordum, bu konularda tam bir cahilimdir.

Rica ederim Türker bey espri mi olur hiç, hayaller ve hedefler büyük ;) ucuz bir fpv sistemi kurup bu iri balıkları yakaladığım anda elle kıyıya çekebileceğim bir sistem kurmayı düşünüyorum. Ayrıca dikkatiniz için de teşekkür ederim :saygilar:

çürük yapma konusu önemli teknelerde, tabi bu sadece dalga üstünde iken değil pervanenin açısı su hattının yukarda kalması vb. Durumlarda oluyor. Pervanenin veriminin %70 e kadar düşmesine bir anda devir yükselmelerine neden olur ki bu hiç istenmeyen bir durum. Tabi bu durumun modelcilikte özellikle sürat teknelerinde ki olayını bende bilmiyorum :) bunu @emrebuyukok daha iyi izah edebilir :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Sen de çok cahilmişsin be Türker’im :D Bunu ben bile biliyorum :lollol::lol:
Pervane suyu itme gücüne tam ceviremez ve pompalarda olduğu gibi suyu çiğnerse buna “çürük yapma” diyorlar :) İnşallah yanlış yazmamışımdır :lol:
Vallahi bravo Mehmet bey, bilgim yok deyip topu taça atıyorsunuz, sonra da teknik açıklamalar havada uçuyor :lollol::bravo: