THK Model Uçak

Eğer Ankara'daki birkaç kişiye (modelci demiyorum) ucuz malzeme sağlamak gibi bir işlevden uzaklaşırlarsa (bu benim kişisel fikrimdir, kanıtım yok) belki eski ivmeyi yakalayabilirler.
Bu bahsettiğiniz durum bir çok kişinin aklına geliyor Hocam maalesef... Ben de aynen böyle düşünüyorum.
Yoksa basit ve ucuz 2 zamanlı motorlar dururken "jet motorları" getirtmelerini izah edebilmenin bir yolu yok!
Bu güzide kurumun bu hallere gelişi, her bozuk giden kurumumuzda olduğu gibi yine kahrolası siyasetçilerin marifeti. Gelmiş- geçmiş-geçmekte olan hepsi. "Zehir-zıkkım olsun" demek şu zamanda yapabileceğim tek şey:(

Ahhh THK ah,
Türkiye'de model ve modelcilik alanında en fazla bilgi birikimi, tecrübe ve imkana sahip kuruluş. Aslında kuruluş amaçları da bu ama maalesef bu hedeften çoooook uzaktalar. Sebebi kötü yönetimi vizyonsuzluk vs birçok şey olabilir. Sonuçta devletin çok büyük kaynağı israf oluyor, büyük bir yetenek atıl kalıyor.

1997 de modelciliğe başladığımda uçak yapmak için plan istemeye gitmiştim, depolarına girme fırsatım oldu, balsa ve basılı plan dağlarını görünce ağzım açık kalmıştı. Zor şer bir sayfa trainer planı ile döndüm.

İzmir'e yerleştikten sonra uçuş alanları konusunda bilgi almak için birkaç kez Karşıyaka ve Menemen THK şubelerine gittim ama birilerini bulmak ne mümkün.

Yorumlarda da bahsettiğiniz gibi mağaza ilk açıldığında ürün çeşitliliği oldukça fazla ve fiyatlar gayet makuldu. Maalesef o günleri arıyoruz.

Belki bir gün kuruluş amaçlarına hizmet etmeye başlarlar dileğiyle.

Bu kaplama film lerine 100 küsür ve kargo ve KDV ve ve vermektense uçağın kanadını 5cm uzun yapıp, reklamcılardan bu paralara 4 uçak kaplayacak folyonun ağırlığı ile kaplama filminin gramaj farkı ne kadardır.
hep merak etmişimdir.
Nedeni hiç kaplama film im olmadı

Küçük bir gözlemimi yazarak konuya küçük bir katkı da ben sağlamış olayım. Tahminen 5 yıl kadar önce kurumun inönü'deki yerleşkesinde model uçak ve iha konusunda sertifika almak için bir süre vakit geçirdiğimde gözlemlediğim bir olay beni gerçekten üzdü ve rahatsız etti. Emekli bir asker (yanlış olmasın ailesi ya da kendisi o detayı unuttum şimdi) her sene oradaki tesislerde istediği kadar kalabildiğini ama bu sene ise kendisinden belli bir ücret talep edildiğini ve de üstelik onların gösterdiği bir odada kalması gerektiğini ve bu durumun kendisini çok rahatsız ettiğinden dem vurarak aynen şunları söyledi. Kardeşim burası benim, ben bu vatana hizmet etmişim ve ben burada kimsenin izni ve inayetiyle kalacak değilim. Ben sokaktaki sıradan biri değilim ki o sıradan vatandaş gibi ücret karşılığı ve de onların gösterdiği yerde kalayım. O kişinin bu düşünceleri onun işaret ettiği o "sokaktaki sıradan bir vatandaş olarak beni" çok rahatsız etmişti. Yani sokaktaki sıradan vatandaş olarak bizlerin görevi onların bir nevi tatil köyü gibi gördükleri ve kullandıkları bir kurumu kurban derileri üzerinden ya da bağışlarla finanse etmek miydi. Burası benim dediğin yer babanın çiftliği mi? Yanlış anlaşılma olmasın bunları hiç bir siyasi saikle yazıyor da değilim ben sadece bir gözlemimi yazmak istedim.

Bu kaplama film lerine 100 küsür ve kargo ve KDV ve ve vermektense uçağın kanadını 5cm uzun yapıp, reklamcılardan bu paralara 4 uçak kaplayacak folyonun ağırlığı ile kaplama filminin gramaj farkı ne kadardır.
hep merak etmişimdir.
Nedeni hiç kaplama film im olmadı
Ben de gerçek kaplama filmi kullanmayı öğrenmeden önce böyle düşünüyordum. Yanılmışım. Reklamcı folyosu güç uygulanan, ağır, kalın ve son görünümü gerçek kaplamadan çok geride kalan bir ürün. İki avantajı var. Bizim piyasada kaplama filminden ucuz ve çok renk seçeneği var.

Ben de gerçek kaplama filmi kullanmayı öğrenmeden önce böyle düşünüyordum. Yanılmışım. Reklamcı folyosu güç uygulanan, ağır, kalın ve son görünümü gerçek kaplamadan çok geride kalan bir ürün. İki avantajı var. Bizim piyasada kaplama filminden ucuz ve çok renk seçeneği var.
Siz şanslısınız kaplama konusunda,
Sizin yeto ustanız var.
Saygılarımla teşekkürler bilgi için

• Haha
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Az önce THK'nın sitesine girince birçok ürünün satışa çıktığını gördüm. Açıkçası olması gereken fiyatlar konusunda hiç bilgim olmasa da bana satış fiyatları pek uygun gelmedi. Bizim alım gücümüz epey düştüğünden midir yoksa gerçekten istenen ücretlerin çok yüksek olduğundan mıdır bilmem ama pek alınabilecek gibi durmuyor, en azından şahsım için. Üzüldüğüm nokta THK ' da trainer balsa kit olarak bir tek kit var onun da daha önce forumda okuduğum yorumlara dayanarak satış fiyatının pahalı olduğunu söyleyebilirim. Aslında böyle bir kurumun özellikle ülkemiz şartlarında hobimizi geliştirmek için çaba göstermesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bana göre satışa sunduğu ürün seçimleri yanlış. Yine de alabilecek olanlar için aşağıda birkaç örnek sunuyorum. Umarım ilerleyen günlerde bize uygun uçakları da THK'da görme imkanı buluruz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

PİLOT RC DECATHLON 107'' 2,70 M BEYAZ V2 - 13.550,00 TL

Model:Decathlon -% 28
Kanat açıklığı:107 inç (2.700 mm)
Uzunluk:74 inç (1.890 mm)
Kanat alanı:1.913 "² (12.344 cm²)
Ağırlık:19,36 lb (8,8 kg)

PİLOT RC EXTRA 330 SC 60'' 1,52 M BEYAZ YEŞİL - 3.990,00 TL

Model:Extra 330Sc -% 20
Kanat açıklığı:60″ (1.520mm)
Uzunluk:56 inç (1.430 mm)
Kanat bölgesi:720 "² (4.648 cm²)
Ağırlık:5,73 lb (2,6 kg)

DAHİL EDİLEN DONANIM:​

• Tüm temel aksesuarlarla birlikte eksiksiz şasisi (karbon fiber ana şasi, kuyruk tertibatı ve kanat borusunun yanı sıra fiberglas kontrol kornaları ve tekerlek paçaları gibi)
  • Kuruluma hazır menteşeler ve önceden monte edilmiş kanopi
  • Tekerlekler, akslar ve tekerlek paçaları
  • servo bağlantı çubukları
  • Kanat taşıma çantası

PİLOT RC LASER 88'' 2,23 M SARI MAVİ - 11.500,00 TL

Model:Lazer -% 30
Kanat açıklığı:88 inç (2.240 mm)
Uzunluk:83,5 inç (2,120 mm)
Kanat bölgesi:1.291 "² (8.330 cm²)
Ağırlık:17,75 lb (8,0 kg) RCGF STINGER 70- DLE 61 GP61cc ile

• Tüm temel aksesuarlarla birlikte komple şasisi (karbon fiber ana şasi, kuyruk dümen tertibatı ve kanat borularının yanı sıra fiberglas kontrol horn ve tekerlek paçaları gibi)
  • Önceden monte edilmiş menteşeler
  • Yakıt deposu ve yakıt borusu önceden hazırlanmış, mıknatıslı yakıt dolum kapağı ve havalandırma valfi
  • Bilye bağlantılı önceden hazırlanmış çekme telleri ve itme çubukları
  • boyalı karbon spinner

PİLOT RC EDGE 540 V2 74'' SARI MAVİ - 6.990,00 TL

Model:EDGE 540
Kanat açıklığı:74 inç (1.880 mm)
Uzunluk:65,95 inç (1,675 mm)
Kanat bölgesi:1.033 "² (6.667 cm²)
Ağırlık:11,66 lb (5,3 kg)

• Tüm temel aksesuarlarla birlikte komple şasisi (karbon fiber ana şasi, kuyruk dümen tertibatı ve kanat borularının yanı sıra fiberglas kontrol horn ve tekerlek paçaları gibi)
  • Yakıt deposu ve yakıt borusu önceden hazırlanmış, mıknatıslı yakıt dolum kapağı ve havalandırma valfi
  • boyalı karbon spinner

PİLOT RC LASER 73'' 1,85 M SARI MAVİ - 7.100,00 TL

Model:Laser 35cc
Kanat açıklığı:73 inç (1.850 mm)
Uzunluk:69,3 inç (1,760 mm)
Kanat bölgesi:1.084 "² (6.966 cm²)
Ağırlık:11,46 lb (5,2 kg)

• boyalı karbon spinner

PİLOR RC VİPER JET 1,8 M 01 – Red, Black, White - 32.200,01 TL

Dahil Edilen Donanım​

• Komple Özel boyalı gövde
  • Alüminyum kanat borusu ve fiberglas kontrol hornaları dahil)
  • Pilot-RC elektrikli Retrac iniş takımları ve ABS özellikli elektrikli frenler
  • Çift cidarlı eksoz borusu (60-100N türbinler için)
  • Tahliye Valfi
  • Mıknatıslı yakıt dolum kapak seti

Gerekli Donanım​

Türbin: 60-100N

Servolar: 9 Adet Servo (4 x Standart Servo (minimum 20kg tork) ve 5 Adet Midi Servo (yaklaşık boyut = 35 x 15 x 30mm, minimum 4kg tork)

Standart Servolar - Aileron ve Flaplar için

Midi Servolar - Elevator ,Rudder, ve Ön Teker dönüş dümeni

PİLOT RC SPORT TRAİNER 88'' 2,20 M YEŞİL KIRMIZI - 2.990,00 TL

Dahil Edilen Donanım​

• Tüm temel aksesuarlarla birlikte komple hava şasisi (karbon fiber ana alt takım, kuyruk yeke tertibatı ve kanat borularının yanı sıra fiberglas kontrol hornaları gibi)
  • Yakıt deposu ve yakıt borusu önceden hazırlanmış, yakıt noktası ve havalandırma valfi
  • Tekerlekler ve akslar
  • Balllink bağlantılı önceden hazırlanmış itme çubukları
  • Plastik vidalar
  • Kanatçık, dümen ve asansör için servo uzatma kilitleri

Gerekli Donanım​

• Motor: 20-35cc veya eşdeğeri elektrik
  • Servolar: 1 adet Gaz,2adet dönüş yukseliş,2adet aileron (2adet flap opsiyonel)

Az önce THK'nın sitesine girince birçok ürünün satışa çıktığını gördüm. Açıkçası olması gereken fiyatlar konusunda hiç bilgim olmasa da bana satış fiyatları pek uygun gelmedi. Bizim alım gücümüz epey düştüğünden midir yoksa gerçekten istenen ücretlerin çok yüksek olduğundan mıdır bilmem ama pek alınabilecek gibi durmuyor, en azından şahsım için. Üzüldüğüm nokta THK ' da trainer balsa kit olarak bir tek kit var onun da daha önce forumda okuduğum yorumlara dayanarak satış fiyatının pahalı olduğunu söyleyebilirim. Aslında böyle bir kurumun özellikle ülkemiz şartlarında hobimizi geliştirmek için çaba göstermesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bana göre satışa sunduğu ürün seçimleri yanlış. Yine de alabilecek olanlar için aşağıda birkaç örnek sunuyorum. Umarım ilerleyen günlerde bize uygun uçakları da THK'da görme imkanı buluruz.

PİLOT RC DECATHLON 107'' 2,70 M BEYAZ V2 - 13.550,00 TL

Model:Decathlon -% 28
Kanat açıklığı:107 inç (2.700 mm)
Uzunluk:74 inç (1.890 mm)
Kanat alanı:1.913 "² (12.344 cm²)
Ağırlık:19,36 lb (8,8 kg)

PİLOT RC EXTRA 330 SC 60'' 1,52 M BEYAZ YEŞİL - 3.990,00 TL

Model:Extra 330Sc -% 20
Kanat açıklığı:60″ (1.520mm)
Uzunluk:56 inç (1.430 mm)
Kanat bölgesi:720 "² (4.648 cm²)
Ağırlık:5,73 lb (2,6 kg)

• Tüm temel aksesuarlarla birlikte eksiksiz şasisi (karbon fiber ana şasi, kuyruk tertibatı ve kanat borusunun yanı sıra fiberglas kontrol kornaları ve tekerlek paçaları gibi)
  • Kuruluma hazır menteşeler ve önceden monte edilmiş kanopi
  • servo bağlantı çubukları
  • Kanat taşıma çantası

PİLOT RC LASER 88'' 2,23 M SARI MAVİ - 11.500,00 TL

Model:Lazer -% 30
Kanat açıklığı:88 inç (2.240 mm)
Uzunluk:83,5 inç (2,120 mm)
Kanat bölgesi:1.291 "² (8.330 cm²)
Ağırlık:17,75 lb (8,0 kg) RCGF STINGER 70- DLE 61 GP61cc ile

• boyalı karbon spinner

PİLOT RC EDGE 540 V2 74'' SARI MAVİ - 6.990,00 TL

Model:EDGE 540
Kanat açıklığı:74 inç (1.880 mm)
Uzunluk:65,95 inç (1,675 mm)
Kanat bölgesi:1.033 "² (6.667 cm²)
Ağırlık:11,66 lb (5,3 kg)

• boyalı karbon spinner

PİLOT RC LASER 73'' 1,85 M SARI MAVİ - 7.100,00 TL

Model:Laser 35cc
Kanat açıklığı:73 inç (1.850 mm)
Uzunluk:69,3 inç (1,760 mm)
Kanat bölgesi:1.084 "² (6.966 cm²)
Ağırlık:11,46 lb (5,2 kg)

• boyalı karbon spinner

PİLOR RC VİPER JET 1,8 M 01 – Red, Black, White - 32.200,01 TL

Dahil Edilen Donanım​

• Komple Özel boyalı gövde
  • Alüminyum kanat borusu ve fiberglas kontrol hornaları dahil)
  • Pilot-RC elektrikli Retrac iniş takımları ve ABS özellikli elektrikli frenler
  • Çift cidarlı eksoz borusu (60-100N türbinler için)
  • Tahliye Valfi
  • Mıknatıslı yakıt dolum kapak seti

Gerekli Donanım​

Türbin: 60-100N

Servolar: 9 Adet Servo (4 x Standart Servo (minimum 20kg tork) ve 5 Adet Midi Servo (yaklaşık boyut = 35 x 15 x 30mm, minimum 4kg tork)

Standart Servolar - Aileron ve Flaplar için

Midi Servolar - Elevator ,Rudder, ve Ön Teker dönüş dümeni

PİLOT RC SPORT TRAİNER 88'' 2,20 M YEŞİL KIRMIZI - 2.990,00 TL

Dahil Edilen Donanım​

• Tüm temel aksesuarlarla birlikte komple hava şasisi (karbon fiber ana alt takım, kuyruk yeke tertibatı ve kanat borularının yanı sıra fiberglas kontrol hornaları gibi)
  • Yakıt deposu ve yakıt borusu önceden hazırlanmış, yakıt noktası ve havalandırma valfi
  • Tekerlekler ve akslar
  • Balllink bağlantılı önceden hazırlanmış itme çubukları
  • Plastik vidalar
  • Kanatçık, dümen ve asansör için servo uzatma kilitleri

Gerekli Donanım​

• Motor: 20-35cc veya eşdeğeri elektrik
  • Servolar: 1 adet Gaz,2adet dönüş yukseliş,2adet aileron (2adet flap opsiyonel)
Hocam banada biraz pahalı geldi acaba bizim alım gücümüzden ve vergideki kaynaklı diye düşünüp biraz araştırdım
Yukarıdaki yeşil akrobasi extra 330sc modelini internette arattım bi sitede fiyatı 234Euro olduğunu gördüm bu fiyatı tl ye çevirdiğimde 2000 küsür tl olduğunu gördüm düz 2000Tl olarak hesaplayalım hadi bunun kargosu 100 Tl tuttu ( biraz düşük bir rakam gibi gözükebilir ama sonuçta toplu gelen bir mal) 2100Tl devler bundan ne kadar vergi alıyor onadanda emin değilim %50 diyelim 1150tl vergi çıkar.
Sonuç 3250Tl. 3990Tl nin yanında normal gibi gözükse de şöyle bir durumda var ben yukarıdaki 234 euro luk fiyatı bir satış sitesinden aldım yani bunu üzerinde kar payıda vardı eminim ki THK bu ürünü çok daha ucuza Pilotrc den alıyordur Pilotrc nin sitesinde türkiyede hangi siteden alabiliriz deyince THK diyor yani arada aracı olmadan THK gayet bunları uygun fiyata alıyor

Son düzenleme:
Arkadaşlar hiç de tuhaf gelmesin. Alıcılarınızın ayarlarını kontrol etmenize gerek yok?
THK misyonundan tamamen uzaklaşmış, birilerine arpalık bir kurum haline dönüştürülmüştür vesselam! Ürünler arasında yeni başlayanlara yönelik hiçbir şey görebiliyor musunuz? 15-20 binlik jet motorlarının yerine 46'lık 55 yada 60'lık, genel ihtiyacı karşılayacak, uygun fiyatlı motorlar görmemiz gerekmez miydi? Gördüğümüz 30-40 binlik jetler bariz bir şekilde adrese teslim, hepsi sipariş! Bilmeden kara çalmak gibi olmasın ama düşünüyorum düşünüyorum, başka bir açıklama bulamıyorum!
Bugün birkaç arkadaşımla bu konu hakkında yazıştım-konuştum. Sinirlerim yerinden oynadı, saydırdım bir sürü, ama bir türlü hızımı alamıyorum:angry:
Atatürk'ün en nadide miraslarından biri idi bu kurum:embarras: Bu hallere getirenlere, gelmiş geçmiş hepsine yazıklar olsun:mad:

Hocam banada biraz pahalı geldi acaba bizim alım gücümüzden ve vergideki kaynaklı diye düşünüp biraz araştırdım
Yukarıdaki yeşil akrobasi extra 330sc modelini internette arattım bi sitede fiyatı 234Euro olduğunu gördüm bu fiyatı tl ye çevirdiğimde 2000 küsür tl olduğunu gördüm düz 2000Tl olarak hesaplayalım hadi bunun kargosu 100 Tl tuttu ( biraz düşük bir rakam gibi gözükebilir ama sonuçta toplu gelen bir mal) 2100Tl devler bundan ne kadar vergi alıyor onadanda emin değilim %50 diyelim 1150tl vergi çıkar.
Sonuç 3250Tl. 3990Tl nin yanında normal gibi gözükse de şöyle bir durumda var ben yukarıdaki 234 euro luk fiyatı bir satış sitesinden aldım yani bunu üzerinde kar payıda vardı eminim ki THK bu ürünü çok daha ucuza Pilotrc den alıyordur Pilotrc nin sitesinde türkiyede hangi siteden alabiliriz deyince THK diyor yani arada aracı olmadan THK gayet bunları uygun fiyata alıyor
Tam burada bir soru sormak istiyorum. Bir kişi yurtdışından bu uçağı 2000 küsür ₺ alıp, kargo gümrük ödeyip 3000-3500 liraya elde ediyor diyelim. 3000-3500 liraya bu uçağı kendisi inşa edemez mi? Konu farklı bir yere gidiyor biliyorum. Zaten THKnın durumu belli. Canımızı sıkmayalım ;D
İnşaat konusunda gerekli el aletlerinin kendisinde olduğunu düşünürsek tabi. Ve tecrübede dahil :lol::lol:

Tam burada bir soru sormak istiyorum. Bir kişi yurtdışından bu uçağı 2000 küsür ₺ alıp, kargo gümrük ödeyip 3000-3500 liraya elde ediyor diyelim. 3000-3500 liraya bu uçağı kendisi inşa edemez mi? Konu farklı bir yere gidiyor biliyorum. Zaten THKnın durumu belli. Canımızı sıkmayalım ;D
Söylemek istediğim tam da bu aslında. Ben balsa bir uçak hiç yapmadım. Henüz fotoblok ile yapabildim ve balsaya geçmek istiyorum. İnternette birçok plan var ama başlamaya bir türlü cesaret edemiyorum, daha önce hiç tecrübe etmediğimden. Her türlü imkan varken birçok farklı tipte trainer kiti kesilmiş hazır halde ve tüm şablonları ile oluşturup satışa çıkaramaz mı? Mesela sadece elektronik ekipman hariç birçok balsa kit. Boyut boyut, model model. Ayrıca bir tık ileri gidersek bunlara uygun elektronik kitler. Mesela şu gramlar arası uçaklar için şu elektronik kit, içerisinde motoru pervanesi esc si servosu gibi, yani tam bir takım. Bence tam da ihtiyaç bu.

Zaten işi bilen adam bu paraları kolay kolay vermiyor. Oturuyor tüm tecrübesiyle kendi yapıyor, kaplıyor. Zevkine göre. Ama bence bizim gibi çaylakları gerek heveslendirmek, gerekse birçok seçenek sunup hobiye daha da çekmek için yapılması gereken bu, yerli hazır kitler.

Yukarıda fiyatı 6.990.-TL olan sarı mavi uçağın Almanya'da bir model mağazasındaki satış fiyatı (kargo filan yok, sadece mağaza fiyatı) 539 Avro. Bu durumda nakliye ve gümrük, kar payı gibi ücretler de eklenince THK'nin fiyatlarının çok da abartılı olmadığını söylemek mümkün. Kaldı ki THK'nın sattığı bu uçaklar üst seviye markalar (özellikle hafifletilmiş, karbon ile takviye edilmiş vs). Ama THK'na yakışır mı? Ayrı bir konu.
En azından sadece zenginlere hitap etse de en azından ürün getiriyor. Başkaları onu da yapmıyor! Şimdi daha uygun fiyatlı markalara ait daha basit uçakları diğer model mağazaları getirsin bakalım. Görelim. Teşvik olur belki de.

Yukarıda fiyatı 6.990.-TL olan sarı mavi uçağın Almanya'da bir model mağazasındaki satış fiyatı (kargo filan yok, sadece mağaza fiyatı) 539 Avro. Bu durumda nakliye ve gümrük, kar payı gibi ücretler de eklenince THK'nin fiyatlarının çok da abartılı olmadığını söylemek mümkün. Kaldı ki THK'nın sattığı bu uçaklar üst seviye markalar (özellikle hafifletilmiş, karbon ile takviye edilmiş vs). Ama THK'na yakışır mı? Ayrı bir konu.
En azından sadece zenginlere hitap etse de en azından ürün getiriyor. Başkaları onu da yapmıyor! Şimdi daha uygun fiyatlı markalara ait daha basit uçakları diğer model mağazaları getirsin bakalım. Görelim. Teşvik olur belki de.
Bir de olayın bu yönü var. En azından getiriyor. Ancak şöyle bir durum da maalesef insanoğlu fırsatçılığı. THK ucuz algısı var. Bence THK'nın daha düşük seviyedeki hobicilere fırsat verecek ürün çeşitliliğine sahip olmaması, diğer sitelerin/firmaların en dandik trainer kitin bile fiyatını şişirmesine sebep oluyor. Çünkü rekabet yok, olanın da en ucuz ürünü ortada. Bunu tek başına THK'ya yüklemek doğru değil belki ama yine de en azından bu kurumun yeni başlayanlar için daha çok çaba göstermesi gerekir diye düşünüyorum

Her türlü imkan varken birçok farklı tipte trainer kiti kesilmiş hazır halde ve tüm şablonları ile oluşturup satışa çıkaramaz mı?
Böyle bir kit şu anda 46lık ve 60lık olmak üzere satılıyor fiyatları makul üreticisi de forumumuzun üyesi @Yasin_Yanık . Bir tane de burada arkadaşlar yaptı ama uçurma fırsatı olmadı henüz. Bir inceleyin bence.

Modeller daha satışa başlamadan önce instagramdan THK nın hesabından bilmem kime şu modeli hayırlı olsun gibisinden paylaşımlar yapıldı buradan biraz kişiye özel getirtiklerini anlıyoruz

Hazır almak yerine kendi yapmak konusunda şöyle bir anımı paylaşmak istiyorum bir gün uçuşa gittik ben daha yeni başladım yanımda yakıtlı uçuralar var neyse onları izliyoruz motorları çok güçlü değil 60-40 lım motorlar. Biri uçarken oradan biri dedi abi çek bakam ne kadar yükselecek uçağı tam gaz 2metre civarına indirdi hızlandı bir anda dikti burnunu havaya uçak baya bi yükseldi sonra gücü yetmedi yıkıldı. Neyse sonra o çek diyen abi uçmaya başladı kendi yaptığı uçağı(bizim gruptaki çoğu uçağı sıfırdan plandan o yapmıştır en az 20 30 tane) onada dediler abi çek bakam ne kadar yükselecek oda aynı şekilde geldi. Burnunu havaya dikti. Bir baktık uçak yükseliyor ama kanat yok :lollol::lol: uçak alttan kanatlıydı o g kuvvetiyle kanadı tutan paçalar kırılmış. Sonra zaten uçakta düştü. En azından motor servo vb elektronikler ve kanat sağlamdı ama uçak pert olmuştu.
Tabi burda bağlantı ekipmanları yapımda kullanılan malzeme kalınlıkları vb şeyler etkili ama bu anımı buraya bırakmak istedim