Trex 600E Pro One Way Sorunu ve Çözümü

Eyvallah kardesim %p
bende ariyom ariyom hep 502 cikiyo.
sabah uyguladim simdi de bir pil uctum geldim tas gibi olmus masallah :D

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Eyvallah kardesim %p
bende ariyom ariyom hep 502 cikiyo.
sabah uyguladim simdi de bir pil uctum geldim tas gibi olmus masallah :D

:laugh: :laugh:

Abi 450 için konu açıyordum 400 yüzden çıktı galiba 402. :laugh:

Hadi gözün aydın diyelim o zaman. :) Sana extra bir uyarıda bulunayım aklıma gelmişken trex 500 lerin kronik sıkıntısı kuyruk pal tutucusu atması.

İnşallah olmaz ama ben yinede uyarıda bulunmak istedim.Paniklemeden holdu çek ve otorotasyon yap.

Arda Erkan' Alıntı:
:laugh: :laugh:

Abi 450 için konu açıyordum 400 yüzden çıktı galiba 402. :laugh:

Hadi gözün aydın diyelim o zaman. :) Sana extra bir uyarıda bulunayım aklıma gelmişken trex 500 lerin kronik sıkıntısı kuyruk pal tutucusu atması.

İnşallah olmaz ama ben yinede uyarıda bulunmak istedim.Paniklemeden holdu çek ve otorotasyon yap.

Ne diyosun :eek:
kuyruk pal tutucu derken vidalardan mi kurtuluyor?
yoksa kuyruk saftina baglanan gobek komplemi cikiyo.
???

Aslında söyleyip içine kurt düşürmek istemedim. Ama havadayken pat diye bir ses duyarsan ve kuyruk dönme eğlimine girince panikleyip heliye daha büyük bir hasar verirsin diye temkinli ol diye söyledim abi.

Kuyruk pal tutucu vidası kırılıyor. Th curve 80 -85 civarını geçmemekte fayda var. Hasarlı kuyruk pali kullanma balansa sebebiyet verebilir. Pal tutucularında çok az bir boşluk olabilir ama çok olmasın.

Bunların hepsi tam olsada kırabiliyor maalesef.Bu konuyu incelersen anlarsın abi.

Simdi konuyu şaşkınlıkla okudum inan Arda :(
bi kontrol edeyim bakalim.
Vidalarin sıkılmasıni konuda bahsedildigi gibi yapmistim ama yine de bir kontrol edelim bakalim.
ben artik korkarak ucarim heralde Ama soylemen iyi oldu modeli cok yaklastirmam kendime.

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Simdi konuyu şaşkınlıkla okudum inan Arda :(
bi kontrol edeyim bakalim.
Vidalarin sıkılmasıni konuda bahsedildigi gibi yapmistim ama yine de bir kontrol edelim bakalim.
ben artik korkarak ucarim heralde Ama soylemen iyi oldu modeli cok yaklastirmam kendime.

Abi modeli pek kendi hizanda tutma sorun olmaz inşallah Allahın izniyle.

Sadece pilotajına etki etmesine izin vermeyecek şekilde tedbirli ol. Uçuşunu kısıtlama. :saygilar:

Arda Erkan' Alıntı:

Sadece pilotajına etki etmesine izin vermeyecek şekilde tedbirli ol. Uçuşunu kısıtlama. :saygilar:
Kesinlikle olacagi varsa oluyor zaten. Bu durum baska modeller icin de gecerli ;) Bu nedenle ucus sirasinda gerekli tedbirleri alip, ucusu rahat yapmak gerekiyor :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kesinlikle olacagi varsa oluyor zaten. Bu durum baska modeller icin de gecerli ;) Bu nedenle ucus sirasinda gerekli tedbirleri alip, ucusu rahat yapmak gerekiyor :)

Bakalim Mehmet Abi inşallah bi sorun yaşamayız.
ilk gunler stresli geciyor uçarken ama bunlarin da asilacagi inancindayim ;)

Arda Erkan' Alıntı:

Eyvallah Arda :thumbup:
Allah esirgesin diyorum hepimizi %p

Sayın abilerim, en son OWB sorunundan kaynaklı kırım yapdığım için OWB-yi gene değiştirmek gözüme duruyor.:rolleyes: Galiba heli freakda okumuşdum, adamlar Logo600-de başka firma owb-lerin uzun süre gitmediğini yazıyolardı. Ben kendi orjinalini geçen sene temizlik yaparken bozduğum için SAB-ın owb-sini alıb değişdirdim. Ama SAB-ın owb-si de yaklaşık 25 uçuşdan sonra havada iç tarafdan bozuldu.:embarras: Tutuculuk kabiliyyetini kayb etdi. Şimdi her iki tarafa dönüyor main shaft. Bozuk olan SAB owb-sini hub-dan ısıtıb çıkardım, yedekde olan yeni SAB owb-sini hub-un üst tarafına koyub parmağımla daha basdırmamışdım ki owb delikden kayıb diger tarafdan çıkdı. Ölçüm yapdım, hub-un iç kısmı baya genişlemiş. Mesut abinin çivi çözümü güzel bir çözüm ama ben işi daha daha daha da sağlama almak istiyorum. Benim teklifim şöyle. Hub-un 2 ya da 4 tarafından (simmetrik olarak) grub screw bağlamak için yuvalar açıyorum, owb-nin delikler denk gelen yüzeyini de azcık (motor shaftının yüzeyindeki pinyon vidasının denk geldiyi yer gibi) düzleşdiriyorum ki vidalar owb-yi tam sabit tuta bilsin. Bu işlem az-çok pinyonun motor shaftına takılma prensipine benziyor. Eger böyle yaparsam owb-yi direk huba takıb yanlardan da vidaları sıktıkmı iş tamamdır. Çivilemeye ve loktayta falan ihtiyac kalmaz. OWB-yi değiştirmek gerekdiğinde de vidaları açıb kolayca çıkarıb değiştire biliriz. Yılların size kazandırdığı tecrüblerinize dayanarak benim bu teklifime ne diyorsunuz? Delik-deşik edeyimmi HUB-u? :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Ferid senin kırımın sebebi, One way rulmanın bozulması mı? Yoksa kendi yuvasında boşa dönmesi mi?

One way rulmanları nadiren boşa çıkar yanı bunun olması için itici çubukların bir kaçının düşmesi lazım veya içine doğru kaçmış olması lazım.

Dediğin şekilde montaj mümkün ama oraya 4 tane delik açmak hem malzemeyi zayıflatır, hemde sıkma torkunu düzgün ayarlayamazsan One way rulmana zarar verme ihtimalin yüksek, mesut abinin çivi yöntemi daha mantıklı eğer düzgün yaparsan hiç sorun çıkaracağını sanmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
Boyle bir sey yapacaksan 4 degil 3 yerden 120 derece aralikla yapmani tavsiye ederim. Ama yerinde olsam yeni bir hub alirdim :)

Ferid senin kırımın sebebi, One way rulmanın bozulması mı? Yoksa kendi yuvasında boşa dönmesi mi?
Havada bozuldu Ali abi. Yuvasında boşa dönmesi falan olmadı. Ben ondan korkuyodum ama demek ki gayet güzel sabitlemişim değistirirken.

Boyle bir sey yapacaksan 4 degil 3 yerden 120 derece aralikla yapmani tavsiye ederim. Ama yerinde olsam yeni bir hub alirdim :)

yenisini almayı düşünüyorum Emre abi. Eger Ali abinin de dediği gibi malzemeyi zayıflatacaksa 2 tarafdan deleyimmi? Peki 4 degil de 3 taraflı olmasının artısı ne?

Yani Ferid daha önceki sabitleme yönteminde sorun yaşamadıysan, aynı yöntemi kullanmanda bir sakınca yok, boşuna değil diş falan açıp kendini harab etme,senin asıl sorunun modelin farklı marka One way rulmanı kabul etmiyor yerinde olsam 3 e 5 e bakmaz bir tane orjinal sipariş veririm hem kafan rahat olur hem riks minimuma iner

yenisini almayı düşünüyorum Emre abi. Eger Ali abinin de dediği gibi malzemeyi zayıflatacaksa 2 tarafdan deleyimmi? Peki 4 degil de 3 taraflı olmasının artısı ne?

Oncelikle bir delik az olmasi. Hem yapilacak is miktari azalir, hem de Alinin dedigi gibi malzemeye daha az zarar verilir.

Bir diger artisi, eger hub fazlaca genislemis ise owb’in bir sekilde merkezlenmesi gerekecektir ve 3 noktadan merkezlemek 4 noktaya gore cok daha kolaydir. Gerci hub o derece genislemisse zaten isi bitmistir ama, neyse :D

Yeni bi hub al kafan rahat etsin :)

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp