Türk Hava Kuvvetleri Hawker Hurricane Mk2C Trop İnşaatı

Son parti vakumlanan parcalar da kesildi temizlendi montaj yapıldı..

Rudder trim tabini birleştirirken öne yone polisitiren boru ile destek yaptım, geri kalan kısımlar için de balsadan bir çekirdek ekledim:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Trim tabinin alt ve üst uçlarında ve lambanın yuvasının parçalarını birleştirirken ise yine küçük polisitiren şeritler kesip güçlendirme yaptım.

Sonuç fena görünmüyor:

Rudder ile ilgili son detay da trim tabinin kontrol yekesi ve denge ağırlıkları. Onların da prototiplerini tasarladım, vakum için mastarlar elevatorun sabit trim plakalarinin mastarlari ile birlikte baskıda, bir aksilik olmaz ise onları da bu akşam vakumlayıp deneyip görmek niyetindeyim.
3D yazıcı ile işlerimi hızlica bitireyim ki nozzle değişikliği yapıp 109’u basmaya hazır olayım ???

Dün elevatördeki sabit tabler ile rudder’ın denge ağırlıklarını vakumlamıştım:

Dün akşam ve bugün elevatör sabit plakalarını kesip temizleyip birbirlerine yapıştırabildim böylece elevatörlerde plastikten vakumla şekillendirilecek tüm detaylar tamamlanmış oldu. Bundan sonra sabit plakaların yüye tutturulduğu “tırtıklı” kumaş detayı eklenip hepsi temelli yapıştırılacak.

Rudder trim tabinin denge ağırlıkları için yaptığım tasarım için Sarven fazla kısa oldukları yönünde bir yorum yaptı, ben de eldeki resimlere dikkatlice bakınca haklı olduğunu gördüm, boyutu belirlemek için 4 farklı uzunlukta parça tasarlayıp bastım:

Hepsini tek tek yerine koyup farklı açılardan baktık ve en uzununun en iyi göründüğüne karar verdik:

Emin olmak için diğer elemanları da tasarıma ekledim:

Sonuç itibariyle fena görünmüyor ama bunu modele nasıl ekleyeceğimi de bulmam gerekecek :) vakumla şekillendirme pek pratik görünmüyor. ABS ile hepsini printerda basmaya çalışmak ilk deneyeceğim şey olacak ama fazla da ümitli değilim açıkçası. Deneyip göreceğiz :)

Bracing için önerim aluminyum ya da pirinç levhadan bükerek yapman abi. Hem daha pratik olur hem de yüzeyi astarla zımparala ıvır zıvır işlerle uğraşmazsın.

Aynen öyle yaptım :)

Ana parçayı direk PLA baskı olarak basıp destekleri de matbaacıların kullandığı ince aluminyum levhadan kesip biçip büküp yaptım. Biraz geniş oldu ama daha ince kestiklerimi adam gibi düzgün şekillendiremedim..

Ana parça:

Destek ilavesi:

Sonrasında da başı 1.2mm pimi 0.5 mm olan percinler ekledim.

Hazır el atmışken elevatördeki trim tablarinde de bariz bir şekilde belirgin olan ve yuvarlak başlı perçinleri de bu minik arkadaşlarla yapayım dedim.. Fena da olmadı hani :)

Kuyruk ışığını canlandırma vakti geldi diyerekten kolları sıvadım..
Çalıştığından emin olduğum bir beyaz LED’in bacaklarının boyunu ayarlayıp inşaat aşamasında rudderın ve gövdenin içine yerleştirdiğim kabloya lehimledim, yuvaya da biraz sıcak silikon basıp kabloların ve ledin ileri geri oynamasını engelledim.

Komple sistemi denemek için kabloların ön taraftaki ucuna elektrik verdiğimde..... hiçbişey olmadı :lol::lol::lol: Acaba kısa devre mi var diye düşündüm, ama multimetre ile kontrol ettiğimde kısa devre olmadığını gördüm. Gövde içindeki uçlarla LED tarafındaki uçları multimetre ile kontrol ettiğimde ise her iki kablonun da kopuk olduğunu farkettim. İki uçta da hiçbir aktarım yok.

Allahtan inşaat sırasında bu kabloyu değiştirmek gerekirse diyerekten küçük plastik borular döşemiştim. Kabloların rudderdan gövdeye geçtiği noktanın az önünde gövdede küçük bir pencere açtım. Bu kısıma zaten bir "fairing" kaportası geleceği için kesiğin tamir olması da gerekli olmayacak. Kabloların gövdedeki kısmını buradan çekip çıkarttım ve farkettim ki rudderın içindeki kablolar halen sağlam, bu iyi haber zira onları değiştirmek pek kolay bir iş olmazdı. Eski kabloyu söküp yerine yeni bir set kablo lehimleyip yeniden gövdenin içindeki borulardan geçirdim.

Ve sonuç...

:coolxf::coolxf::coolxf::coolxf::coolxf: Haddinden fazla parlak bir navigasyon lambası!!! :lollol::lol::lol: neyse ki birkaç yüz ohmluk bir direnç ve icerden dışardan siyaha boyanmış bir kılıf ile hallolacak bir sorun :)

270 ohm direnc ve biraz siyah boya sonrası...

Direnci 1k Ohm yapınca daha da güzel oldu...

Son düzenleme:
Printeri Bf109 basımı için ayarlamadan hemen önce son bir detaylı parça basımı yapmıştım:

Bunlar rudderda trim kontrol kablolarının girdiği deliği örten zımbırtı ile gövdede de benzer şekilde bişeylerin üstünü örten kaportalsr için mastar. Bugün bir fırsatta bunları da vakumladım, rudderdaki zımbırtıları kesip temizleyip yerlerine yapıştırdım..

Bu parçalarla birlikte rudder and elevatördeki plastik detaylar tamamlanmış oldu. Bundan sonra eklemecek şeyler gerçek uçakta “kumaş” olan detaylar olacak. Bunlar da vinil folyolardan kesilip eklenecekler, gereken yerlerde de zamanında Toni Clark amcadan aldığım “pinked tape” tırtıklı şeritleri kullanılacak.

Printeri Bf109 basımı için ayarlamadan hemen önce son bir detaylı parça basımı yapmıştım:

Bunlar rudderda trim kontrol kablolarının girdiği deliği örten zımbırtı ile gövdede de benzer şekilde bişeylerin üstünü örten kaportalsr için mastar. Bugün bir fırsatta bunları da vakumladım, rudderdaki zımbırtıları kesip temizleyip yerlerine yapıştırdım..

Bu parçalarla birlikte rudder and elevatördeki plastik detaylar tamamlanmış oldu. Bundan sonra eklemecek şeyler gerçek uçakta “kumaş” olan detaylar olacak. Bunlar da vinil folyolardan kesilip eklenecekler, gereken yerlerde de zamanında Toni Clark amcadan aldığım “pinked tape” tırtıklı şeritleri kullanılacak.
Olmadı şimdi! Herşeyi iyi güzel, ve hatta (bana göre tabi) gereksiz detaylı yapıyorsun. Ama zımbırtı nedir ya? Herşeyi detaylı araştırıp anlatıyorsun, modelliyorsun ama adını bile bilmiyorsun. Zımbırtı!