UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Utku Yeni' Alıntı:
bende zagileri çok seviyorum 3. model olarak zagi düşünüyorum..(2. olarak kontraplak veya balsa trainer düşünüyorum) gerçekten çok güzel olmuş eline sağlık ağabey

Eyvallah Utku kardeşim, yapmaya karar verdiğinde burdaki paylaştığımız ve paylaşacagımız bilgiler işine yarar umarım.

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Evet gercekten gereken butun bilgiler burada mevcut.Uçus videosunuda merakla bekliyorum.kirimsiz uçuslar :saygilar:

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Utku Yeni' Alıntı:
Evet gercekten gereken butun bilgiler burada mevcut.Uçus videosunuda merakla bekliyorum.kirimsiz uçuslar :saygilar:
Yakın zamanda ilk uçuşu yapıp kısmet olursa video da ekleyecegim [emoji4]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

İlerisini de düşündüğüm için fpv alıcı verici siparişini de vermiştim fakat şuan kameram yok , yurt icinden uygun fiyatlı kamera araştırması yapıyorum şuan bulamazsam yurtdışından sipariş vereceğim , zaman istiyor fakat fiyat farkı uçurumlarindan kurtulmak için yurtdışı en iyi seçenek , zaten hemen montaj yapmayı da düşünmüyorum ki daha zagiyi deneyemedim [emoji1]
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

89₺ ye geldi.
İlerisi için kazançlı anten önerisi alabilirim.

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Fpv ekranlar ve fpv alıcısı için genel olarak lipo pil kullanıldığını gördüm , lipo pillere yazık etmemek amacı ile hatta para vermemek için basit ve etkili bir seçenek olarak li-ion pil kullanmayı düşünüyorum.

Verici için 2s alıcı için 3S aşağıdaki resimlerde kendim yaptığım 2 adet 3S li-ion bataryalar mevcut.
Bu bataryalar uçuş için uygun değil çünkü uçuşa yetecek akımı saglamiyorlar fakat yüksek akım veren Sony vtc serisi, samsung inr18650 25r , panasonic ncr18650B ve LG marka 20amper akım veren pillerle yapılan 2-3-4S pillerin lipodan daha uzun uçuş surelerine sahip olduğunu gördüm.

Panasonic ncr18650B ile yapılmış 4s li-ion batarya testi zagi için 1 saattir bu batarya 3400mah lik değeri ile sektörde en iyi pildir , fakat li-ion pillerde mah değeri arttıkça devamlı deşarj olayı da ters orantılı olarak düşüyor.

Yani aynı pil 2200mah olsaydı verdiği amper daha yüksek olabilirdi bunun çözümü ise samsung inr18650 25r marka model pilde yada Sony vtc serisinde.
Bu piller yüksek devamli akım veriyorlar , bu pillerden sipariş verip 3-4 hücreli bataryalar yaparak uçuşları lipo yerine li-ion bataryalarla yapacağım.

Fpv monitör kullananlar için aşağıdaki resimde yapmış olduğum 3S li-ion bataryalar sağlam çözüm olacaktır , yapımını kendiniz üstlendiğiniz takdirde minimum fiyatla batarya sahibi olursunuz .
Bu pilleri sadece fpv veya RC için değil başka işleriniz içinde kullanabilirsiniz her derde deva bu piller kamp yada şarj istasyonu olarak kullanımda verimli olacaktır.

Öte yandan bu pilleri solar panel ile şarj ederek de kullanabilirsiniz , elinizde bulunan lipo şarj cihazları ile ister doğrudan ister balanslı olarak şarj edebilirsiniz , balanslı şarj için balans konnektorünü sırayla + kutuptan - kutup'a doğru 1'er cell olacak şekilde lehimleme gerekir , konnektorden ölçülen değerler +dan - ye doğru 4-8-12v olarak artıyorsa bağlantınız doğrudur, yanlış olursa balanslı şarj yapamazsınız ileriki zamanlarda bu pil ile daha fazla detay paylaşmayı düşünüyorum.
Küçük bir hatırlatma bu pilleri eski laptop bataryalarını açarak temin edebilirsiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken husus söküm esnasında pillere kısa devre yaptırmamaktır !!!!
Unutmayın bu piller çok güçlü pillerdir patlamaya , yangına hatta yaralanmalara neden olurlar , pillerin ℅95'i (-) kutup olduğu için kısa devre yapmamaları için yalıtımlı kutular içinde kaplaması soyulmamış şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

RC KATEGORİSİ İÇİN KULLANIM ALANI:
RC ARABA , RC UÇAK , DRONE+QUADCOPTER , FPV ALICI-VERİCİ.
Görüldüğü üzere her derde deva :halay:

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

selami dnçer' Alıntı:
.. Küçük bir hatırlatma bu pilleri eski laptop bataryalarını açarak temin edebilirsiniz.

Burada anlamadım nokta zaten eski laptopların bataryaları bitmiş oluyor. Yeni notebook bataryası bile 1-2 sene sonra ciddi performans kaybı yaşanıyor.

Bu durumdaki pilleri kullanmak ne kadar efektif olur, doğrusu şüpheliyim :rolleyes: :islik:

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Burada anlamadım nokta zaten eski laptopların bataryaları bitmiş oluyor. Yeni notebook bataryası bile 1-2 sene sonra ciddi performans kaybı yaşanıyor.

Bu durumdaki pilleri kullanmak ne kadar efektif olur, doğrusu şüpheliyim :rolleyes: :islik:

Abi o ölü dediğin laptop bataryalarının içinde ki bir devre zamanla bataryayı bitik-ölü gösteriyormuş ticaret olayı yani, elbette sıfırı kadar performans vermez ama iyi durumda olanlar &85-90 arası verecektir 10wattlık şerit ledi yaptığım bataryalardan siyah olanla 5 saat yaktı ki en düşük değere sahip olan batarya oydu, sökülen pilleri ölçeceksiniz ölü değerde olanları şoklayacaksınız bakın görün 1amper çekerek şarj olmaya başlıyorlar 4 laptop bataryası söktüm sadece bir tane tam ölü cıktı, 10 kadarını şoklayarak hayata döndürdüm :laugh: sonuç çok iyi.
Diyelimki bu alanda kullanmadınız başka bir sürü alan var kullanabileceğiniz, çok sayıda olursa evin aydınlatmasını bile yapabilirsiniz. 1pack 2200 mah bunu 2pack yaparsanız 4400mah bir gücümüz olur , bunu az kullanılan banyo, lavabo gibi yerlerde şerit led ile 2günden fazla kullanırsız, 1 adet 20watt güneş paneli alın birde regülatör 4 tane 3s yapın bir yandan bedava şarj olayı var :) Benim odamda elektrik tüketimi yok ev 7. katta çatıya 100watt panel attım 4 tane aküm var aydınlatma ve şarj için 20amper akü günlük kullanım için çok geliyor , zaten panel 4 saatte bu akü boş olsa bile fullüyor.
Akü yerine gerekli alanlarda bu pil çok iyi çözüm , ayrıca rc arabamda da denedim 2s olanı araba çıldırıyor :)

Bugün elimde bulunan aksiyon kamerasından fpv için nasıl görüntü alabilirim diye araştırırken karşıma sjcam 4000-5000-ve 6000 modelleri için satılan bir micro USB kablo çıktı

fiyatı Türkiye'de 35₺ olarak gördüm , gözüme bu kablonun data kablosundan olduğu çarptı ve dedim ki bedava olarak bunu herkes yapar ve elimde bulunan bir data kablosunu feda ettim

20 kadar var sorun değil [emoji1] ve kabloyu kestim içinde 4 ayrı kablo var

ve ikisi görüntü-ses çıkışı için bunları renklerden şöyle ayırabiliriz , genel olarak kırmızı (+) siyah (-) elektrik taşıyan kablolardir kalan 2 kablo görüntü ve ses kablosudur. Burda dikkat edilmesi gereken husus keseceginiz kablonun data kablosu olmasıdır

bu kablolar da ikiye ayrılır data+şarj ve sadece şarj olmak üzere eğer kullandığınız kablo sadece şarj içinse kabloyu boşa kesmeyin. Ben nasıl anlayacağım bunun ne kablosu olduğunu diye sorarsanız telefonunuzu pcye bu kablo ile baglayin eğer PC telefonunuzu görüyorsa data+şarj kablosudur görmüyorsa sadece şarj kablosudur. Benim kameramda av çıkışı yok bu yüzden deneyemiyorum, fakat çalışacağından eminim tabi bağlantıları yapıp sjcam serisi kameradan av out seçeneğini aktif etmeniz gerek, Kendi kameram için micro HDMI kablo siparişi verdim ben onunla çözeceğim bu işi .

selami dnçer' Alıntı:
Bugün elimde bulunan aksiyon kamerasından fpv için nasıl görüntü alabilirim diye araştırırken karşıma sjcam 4000-5000-ve 6000 modelleri için satılan bir micro USB kablo çıktı

fiyatı Türkiye'de 35₺ olarak gördüm , gözüme bu kablonun data kablosundan olduğu çarptı ve dedim ki bedava olarak bunu herkes yapar ve elimde bulunan bir data kablosunu feda ettim

Güzel fikir :thumbup: %p

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Abi işe yarayacağından eminim boşa millet para vermesin basit bir kabloya herkesin evinde en az 5 tane vardır bu kablodan :)
Bu arada fiyat olarak 15tl ye de olduğunu gördüm yine de böyle yapılırsa bedava :)

Kablo alttaki görseldeki kablo eğer kendiniz yaparsanız soket isteyebilir bunun için de çözüm var tabi arduino için kullandığımız jumper kablolardan vericinizde bulunan giriş erkek ise dişi , dişi ise erkek konnektor keserek bağlantı yapabilirsiniz.

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Biraz önce yapmış olduğum zagiyi hafif rüzgara rağmen denedim ve rüzgar olayı hava civa rüzgarı delip geçiyor resmen , hiç beklemedigim bir hıza ulaşarak 3-5 saniyede 100metreden fazla yol aldı yükseğe tırmandı ve sonuç olarak çakıldı cakilmasinin nedeni bir hata değil yön verirken altını üstünü anlayamam oldu sonuç panik = 70-80km hızla (tahmini) 50 metreden çakıldı . Sonuç olarak anladım ki zagi uçurmak kolay değil bayağı bir tecrübe istiyor o zamana kadarda sanırım elektronik ve kanat kaybı yaşayacağım ,zagi 3 parçalı olduğu için sol kanat açıldı motor mount yerinden çıktı , lipo darbe aldı . Açıkçası bu kadar hız beklemiyordum demek ki tam gaz acsam hangi hızlara ulaşırdı kim bilir , tabi bu sefer tüm elektronik pert olurdu , neyse ki sağlam hepsi de

• Beğen
Tepkiler: Gürhan Avcı
UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

İlk model olarak Zagi'nin hızlı gelmesi gayet doğal Selami ;) Neyse ki elektronik çok hasar görmemiş. Yerinde olsam bundan sonra EPP 3D yavaş da uçabilen bir model yapıp, oryantasyon ve pilotajımı geliştirmeye bakardım. Ondan sonra istediğin kadar Zagi yapıp uçurursun ;)

UÇAN KANAT (ZAGİ VS.)

Aynen abi o 1 dakikalık kısım bile çok zevkliydi, Epp bulamıyorum abi bulsam zagiyi epp den yapacağım zaten , zagi anladım ki kumandaya anında agresif olarak tepki veriyor dönüş ve kalkış iniş için kumanda sticklerini incitmeden yön vermek gerekiyor , bir 5 dakika ucsaydı keşke :)

• Beğen
Tepkiler: Gürhan Avcı
Merhabalar ben de yeni başladım uçan kanat işine fakat bu kanat kesim olayını yapamıyorum elimde duvar yalıtımı için xps strafor var kalıpları kenara yapıştırırken hangi ölçüye göre yapıştırmak gerekiyor acaba birde kesim sırasında kanadın bir ucu önde diğeri arkada oluyor neresinden başlamak gerek kesim için cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Konu efsane bu güne kadar kacirdigima şaşirdim forumu ıncelememişim pek demekki :) takipteyim aşık oldum konuya:heartxf::heartxf: