[Urun]: Align Trex 500L Dominator

Szabo dün eline geçen 500 dominator ü toplamış ve resmini yaplaştı. Havanın düzelmesini bekliyor modelle ilgili ilk maiden yine ondan gelecek sanırım.

Merak ettiğim için soruyorum, bu modelin kullandığı pil 6S 3300mah sanırım.

Peki uçuş süresi ile ilgili bir tecrübe var mıdır?

Rasim, Kadir 5 dk civarı uçuyordu diye hatırlıyorum. Ama bunun 1-2 dk sı kuyruk milim kaçtımı, inverte alırken hafif sola çektimi diye araştırmakla geçti hep ;D ;D

Bakalım bu aralar baya gazdayız. Hepimiz hurricane, piro flip vs yapıyoruz lafta. Bu gaz ile düşmez sağ kalırsak uçuş sonunda tam süreyi hesaplarız sanırım :laugh:

Abi anlamiyorum sizi vallahi 4,5 dakika uc 1 saat jenerator basinda bekle o pil setleri icinde bi dunya para ver,
Liponun tehlikesinemi yanarsin, az ucus suresinemi yanarsin, eziyetinemi yanarsin,
Nitro motorun verdigi tadi asla verememesini hic muhabbete ortak etmiyorum bile :thumbup:

Bas nitroyu cik dolas gel birdaha bas ;D ;D 480cc ana bidon ve yedek depo ile neredeyse 15 dakika ucus surem var, :RCKolik:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Merak ettiğim için soruyorum, bu modelin kullandığı pil 6S 3300mah sanırım.

Peki uçuş süresi ile ilgili bir tecrübe var mıdır?

Tamer 'in söylediği gibi 4,30 da indiriyorum piller halen 3,90 larda oluyor, epeydir modeli almadım elime :)

Evrim SUTEL' Alıntı:
Abi anlamiyorum sizi vallahi 4,5 dakika uc 1 saat jenerator basinda bekle o pil setleri icinde bi dunya para ver,
Liponun tehlikesinemi yanarsin, az ucus suresinemi yanarsin, eziyetinemi yanarsin,
Nitro motorun verdigi tadi asla verememesini hic muhabbete ortak etmiyorum bile :thumbup:

Bas nitroyu cik dolas gel birdaha bas ;D ;D 480cc ana bidon ve yedek depo ile neredeyse 15 dakika ucus surem var, :RCKolik:

Bununla ilgili master Ergün'ün güzel bir nitro-elektrik kıyaslaması vardı müsait bir anında paylaşırsa durumu daha iyi izah eder. Çok sık uçulması durumunda nitro çok daha pahalıya geliyor ayrıca evde yakıt kokusu, her uçuşdan sonra motor temizliği v.b. nedenlerle artık uğraşmak istenmediğinden nitro malesef çok tercih edilmiyor. Ancak uçuş süresi, yakıt olduğu sürece sıkılanana kadar uçulması ve yakıtın son damlasına kadar aynı performası vermesi gibi artılarını da yok sayamam...

4lt yakıt olmuş 130 lira... Kaç uçuş gidiyor bilmiyorum. 700 size nitrolar su gibi içiyor onu biliyorum. 600 de veya daha küçük boyutlarda durum biraz daha kabul edilebilir. Gasser olsa neyse de, nitro demek para demek günümüzde :laugh:

Ben protosta 2600mah lipolarla 6dk dan fazla uçuyorum Evrim abi, nitro tarzı low rpm uçsam herhalde o uçuş sürelerini yakalarım. 4,5dk da nerden çıktı???

İğne ayarı, zengindi fakirdi, yağı pisliği yok, balatası contası yok... Tak uçur...

100 tane helici varsa, bunun 90'ı sadece elektrikli takılıyor. Kalan 10 nitrocunun da 5'i hem elektrikli hem nitro devam ediyor. Kala kala 5 tane falansınız, bence sorgulayın neden böyle diye :p

Yada kimse kimseyi sorgulamasın, hobi sonuçta, herkesin zevkine kimse karışamaz :saygilar:

5 dakikalık disiplinli normal alan turundan sonra bile pert oluyorum , 10-15 dakika uçanlara Allah kolaylık versin.... :laugh:

Valla bu işlerde çok keskin köşeli olmamak lazım :D

Süre bazında bakarsak, 90'lık bir nitro heli ile 3d uçuş süresi 6-7 dk, 5800mAh 12s lipolarla 5.30 veriyor X7. Daş gibi pilotaj ile 720 paller ve 900 rpm kafa turuyla 12 dk soft 3d uçan var yine X7 ile. O heli ile 15-16 dk hover yapılabilir. Ben kendi adıma 4500 mAh lipolarla 5 dk sport uçuş yapabiliyorum.

Şarj işi ise tamamen duygusal yeterliliğe bağlı. Thunder Power'ın 12c şarj kapasiteli pilleri var, ki bu uygun şarj aletin de varsa 5dk'nın altında şarj süresi demek. Yani depoyu doldurmakla hemen hemen aynı :D

Nitronun uğraşı ve pisliğine girmiyorum bile. Ayar aşamaları elektrikliden çok daha uzun ve tecrübe istiyor. Ayrıca nitro sesi ve dumanı herkesin hoşuna gitmeyebilir, + bir özellik olarak bakmamak lazım.

Lipo pillerin (şimdilik) süper stabil materyaller olmadığı bir gerçek, ama nitrometan da su değil sonuçta. Herşeyde olduğu gibi bu hobide de riskler var. Riskleri mümkün olduğunca azaltmak da kişinin kendi elinde.

Yanlış anlaşılmasın, nitro elektrikliden daha iyidir/kötüdür gibi kıyaslama yapma derdinde değilim, zaten bu kıyaslama çok saçma bana göre, ki yapılacak olsa bile bunları kıyaslamak bana düşmez. Rasim'in dediği gibi bu iş zevk işi, sadece çok kesin konuşmamak lazım. :D Ben de yılbaşında bir NX7 toplamaya niyetliydim, ama kurlar murlar derken bakalım o zaman durum ne olacak. Herkesin yavrusu kendine güzel, benim için en güzel heli X7, daha da güzeli yok :D

Emre Kaman' Alıntı:
Valla bu işlerde çok keskin köşeli olmamak lazım :D

Süre bazında bakarsak, 90'lık bir nitro heli ile 3d uçuş süresi 6-7 dk, 5800mAh 12s lipolarla 5.30 veriyor X7. Daş gibi pilotaj ile 720 paller ve 900 rpm kafa turuyla 12 dk soft 3d uçan var yine X7 ile. O heli ile 15-16 dk hover yapılabilir. Ben kendi adıma 4500 mAh lipolarla 5 dk sport uçuş yapabiliyorum.

Şarj işi ise tamamen duygusal yeterliliğe bağlı. Thunder Power'ın 12c şarj kapasiteli pilleri var, ki bu uygun şarj aletin de varsa 5dk'nın altında şarj süresi demek. Yani depoyu doldurmakla hemen hemen aynı :D

Nitronun uğraşı ve pisliğine girmiyorum bile. Ayar aşamaları elektrikliden çok daha uzun ve tecrübe istiyor. Ayrıca nitro sesi ve dumanı herkesin hoşuna gitmeyebilir, + bir özellik olarak bakmamak lazım.

Lipo pillerin (şimdilik) süper stabil materyaller olmadığı bir gerçek, ama nitrometan da su değil sonuçta. Herşeyde olduğu gibi bu hobide de riskler var. Riskleri mümkün olduğunca azaltmak da kişinin kendi elinde.

Yanlış anlaşılmasın, nitro elektrikliden daha iyidir/kötüdür gibi kıyaslama yapma derdinde değilim, zaten bu kıyaslama çok saçma bana göre, ki yapılacak olsa bile bunları kıyaslamak bana düşmez. Rasim'in dediği gibi bu iş zevk işi, sadece çok kesin konuşmamak lazım. :D Ben de yılbaşında bir NX7 toplamaya niyetliydim, ama kurlar murlar derken bakalım o zaman durum ne olacak. Herkesin yavrusu kendine güzel, benim için en güzel heli X7, daha da güzeli yok :D

Sana aynen katılıyorum Emre, özellikle thunder power in magna serisi pillerden dolar 1,75 e geriler ise bir düzine alacağım :):)

Dolar 1.75 olduğu gün Logo700xxtreme alıyorum :D

:D , ülkemizde dolar fırlamış da ne zaman geriye düşmüş ki... :laugh: , Bence herkes alacak olduğu şeyi şimdiden alıp depolasın ,bu yılbaşı değil ama gelecek yılbaşı dolar 4 lira bandında gezer haberiniz olsun... :(

kadir kocaman' Alıntı:
Sana aynen katılıyorum Emre, özellikle thunder power in magna serisi pillerden dolar 1,75 e geriler ise bir düzine alacağım :):)

Valla kim almaz ki :D Ama olasılık piyango çıkma olasılığıyla aynı..

Rasim Öztürk' Alıntı:
Dolar 1.75 olduğu gün Logo700xxtreme alıyorum :D

Dolar 1.75 olsun 4 tane heli alırım. İmza kampanyası başlatalım change.org'da ;D

Nitro/Elektrikli tartışmasına ben de çok giriyorum. Ancak kendi zevkim için 1 tane 700'lük nitro kesinlikle alacağım.

Bana nitro çok tatlı geliyor , sesi kokusu.. Performans için elbette 700 elektrikli modelim duracak. Nitroyu haftada 3-4 depo olarak kullanmaya niyetliyim.

Dolar kuru çok düşerse ya da çok param olursa NX7 ve X7 serisini kesinlikle toplamaya niyetim var ama çok düşük bir ihtimal :laugh: