[Urun]: Raptor G4 E720

Selam arkadaşlar. Uzun zamandır yeni bir model alıpta şöyle güzelce toplamadıydık :) Deniz kardeşim ile promodele girince zaten kendimizi tutamıyoruz. Promodelin sahibi ve Haluk unda gazına gelerek birde güzel fiyat verince dayanamadık aldık geldik :)

Deniz modeli çok özenli bir şekilde, 8 saatte elektronik hariç topladı. maalesef ben yanında olamadım. Denize burdan teşekkürler.

Model elektroniksiz halde çok hafif geldi, sanki 700E den hafifti, elektroniği takınca belli olur dedik. Şu an elektronik takılı ve cidden hafif.

Elektroniği yerleştirme görevi bana düştü. Fakat ilk defa bir modelde hiç sıkılmadan elektronik yerleşimi yaptım. Aslında elektroniği takmak zevklidir fakat alan dar olursa tam bi işkence olur. Fakat G4 te alan sıkıntısı diye birşey yok. En kiçik deliğe kol girer (buda abartı oldu pardon :D) Ön taraftaki klasik burun kısmı elektronik yerleşiminde çok kolaylık sağlıyor.

G4 te en çarpıcı özellik, nitro ile ep modellerinin birerbir aynı gövdeyi kullanıyor olması. Nitrodan ep ye çevirirken bir motor mount, 2 adette yan yanak alıp işi bitiriyorsunuz. Nitroya geçerkende aynı şey geçerli.

G4 te TT firması, subtrimi tarihe gömmüş, link uçlarını sıkmayı-açmayı tarihe gömmüş, swash levelerı tarihe gömmüş.

Raptor G4 E720
2mm karbon fiber gövdeye sahip,
kuyruk borusu 25mm,
main shaft 15mm,
boyu 1400mm,
kullandığı pal 710mm,
kuyruk pali 105mm,
main gear 17mm helical,
main gear/pinion: 111/11T standart,
gear ratio 1:10.09:4.67 standart
Ağırlık (Full ekipman): 3750g

Kutu içeriği :
Kit, CF kuyruk pali, kitapçık, 2 adet locktite, 1 adet gress, 1 adet alyan tool, 2 adet pil cırtı

Gerekenler :
Motor: Brushless, 470-520kv
Pinion Gear: 12T (w/470 - 520kV motor) 13T (w/450 -470kV motor)
ESC 80 - 120A 12s
Gyro: Flybarless 3 axis
3x Cyclic Standart Size Servo (Yüksek torklu ve HV servolar tavisye)
1x Standart High Speed Tail Servo (Yüksek torklu ve HV servolar tavisye)
Battery: 12S (6S x 2) 5000 - 6000mAh at least 25C
Main Blades: 690mm or 710mm carbon fiber

Yapılan en büyük yeniliklerden biri ise,

1- Servo hornların özel bir tasarım olması. Servoların standart hornları kullanılmıyor. Bunun yerine kutudan çıkan (Futaba type) servo hornları kullanılıyor.
Bu hornlar iki kısımdan oluşuyor. 1. kısım servo kafasındaki dişliyi kavrarken diğer kısımda, kafaya takılan parçayı kavrıyor. fakat bu iki parça vidaları sıkılmadığı takdirde birbirlerinin etrafında rahatça dönebiliyor. Bu sayede servo kendini merkezledikten sonra doğru açıyı en hassas şekilde bulup vidaları sıkıp işi bitirmenizi sağlıyor.

2- İkinci yenilik, servoların hareket ettirdiği, aileron ve elevator levelerları belli bir noktada içlerinden 2 adet ince ve uzun alyan geçirmek suretiyle sabitleniyor ve swash dümdüz oluyor. Ayar yaparken bu sabitlemeyi yapıp kumanda dan ve FBL üniteden servoları merkezledikten sonra servo hornlar sıkılmak suretiyle mükemmel 90 derecelik açı yakalanıyor.

3- Üçüncü yenilik, bütün linkler fabrikasyon olarak ayarlı ve kesinlik açılmıyor veya kapanmıyor, kuyruk linki hariç. Bu sayede levelerlar alyanlar ile sabitlendikten sonra swash dümdüz olduğunda gördüğünüz şey kafa açısı mükemmel derecede sıfır :) yani sıfırlamak için açı ölçere ihtiyacınız yok.

4- Dördüncü güzel özellik ise, pil yuvası. Alana gittiğinizde kanopiyi kesinlikle çıkarmıyorsunuz. Pil yuvasındaki 2 adet mandal ile tek harekette pilleri çıkarıp değiştirip tekrar takabiliyorsunuz.

Bu mükemmel yenilikler sayesinde model kesinlikle kusursuz.

Sizleri Deniz kardeşimin hazırladığı unboxing videosuyla ve elektronik yerleşiminden sonra çekilen fotolar ile başbaşa bırakıyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim

Raptor G4 E720 Uçuş Videosu (Ahmet Göktaş) :
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çok afili bir model Allah utandırmasın ,güle güle iyi günlerde kırımsız uçuşlar dilerim.

servo setup ile ilgili bir video.

Çok güzel model Ahmet bey ve harika bir konu. :thumbup: Güzel paylaşımınız için çok teşekkürler, sizin ve Deniz'in eline sağlık. %p

Büyük bir keyifle okudum ve izledim. :)

Thunder Tiger G4 almamak için kendime zor mukayyet olduğum bir kit. :coolxf: Gerçekten kalitesi kendini belli ediyor.

Keyifle, kırımsız uçuşlar dilerim. :saygilar:

Gelir gelmez çok güzel bir konu paylaşmıssın Ahmet, eline emeğine sağlık :thumbup:

Bugün işler acaip yoğun. Bu nedenle henüz detaylı inceleme fırsatı bulamadım :embarras: ama akşam ilk fırsatta videolar dahil detaylı inceleme yapacağım.

Bu model zamanında Türker kardeşim için de düşündüğümüz güzel bir modeldi. O yüzden merak ediyorum yorumlarını :)

Öncelikle yeniden hayırlı uğurlu olsun Ahmet. :thumbup:

Yoğun bir iş gününden sonra ancak detaylı olarak konuya bakma imkanım olabildi. :embarras:

Gerçekten çok detaylı ve güzel bir çalışma olmuş, Deniz'in de süper videoları ile beraber :bravo:

Zaten Sen ve Deniz'i, Türker ile bana benzetiyorum. Birbirinizi tıpkı bizde olduğu gibi iyi gaza getirip, eğleniyorsunuz ve para harcıyorsunuz :laugh:

İtiraf edeyim Raptorları nedense sevemedim :rolleyes: Ama bu G4 ilk piyasaya çıkınca fikrim değişmeye başladı. Şu ana kadar detaylı inceleme yapmaya fırsatım olmadığı için fark edemediğim ve senin yukarıda açıkladığın 4 tane yenilik ile modele olan hayranlığım 1 kat daha arttı. %p

Bana göre tek kusuru biraz yüksek olan fiyatı. Keşke biraz daha ucuz olabilseymiş :embarras: O zaman ben de bir tane almayı düşünebilirdim :D

NOT: Bu arada Deniz'in açtığı atölye'nin ismini tam anlayamadım ? Ismi ne demişti.

NOT: Celalettin abi senin de eline sağlık :) Swasplate lever olayının nasıl çözüldüğünü çok net anlatan bir video paylaşmışsın.

Son olarak Ahmet, bunun maiden uçuşunu henüz yapmadığınız, doğru mudur ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle yeniden hayırlı uğurlu olsun Ahmet. :thumbup:

Yoğun bir iş gününden sonra ancak detaylı olarak konuya bakma imkanım olabildi. :embarras:

Gerçekten çok detaylı ve güzel bir çalışma olmuş, Deniz'in de süper videoları ile beraber :bravo:

Zaten Sen ve Deniz'i, Türker ile bana benzetiyorum. Birbirinizi tıpkı bizde olduğu gibi iyi gaza getirip, eğleniyorsunuz ve para harcıyorsunuz :laugh:

İtiraf edeyim Raptorları nedense sevemedim :rolleyes: Ama bu G4 ilk piyasaya çıkınca fikrim değişmeye başladı. Şu ana kadar detaylı inceleme yapmaya fırsatım olmadığı için fark edemediğim ve senin yukarıda açıkladığın 4 tane yenilik ile modele olan hayranlığım 1 kat daha arttı. %p

Bana göre tek kusuru biraz yüksek olan fiyatı. Keşke biraz daha ucuz olabilseymiş :embarras: O zaman ben de bir tane almayı düşünebilirdim :D

NOT: Bu arada Deniz'in açtığı atölye'nin ismini tam anlayamadım ? Ismi ne demişti.

NOT: Celalettin abi senin de eline sağlık :) Swasplate lever olayının nasıl çözüldüğünü çok net anlatan bir video paylaşmışsın.

Son olarak Ahmet, bunun maiden uçuşunu henüz yapmadığınız, doğru mudur ?

Çok saolun abi, inşallah yarın bunun ilk uçuşunu yapıcaz, Usame, Engin, Adem ile birlikte :) Herhangi bir sorun olmaması için 3 gündür sürekli önüme alıp kontrol ediyorum. Son olarak bu akşamda detaylı bir daha bakıcam ayarlara vs.

Model cidden çok hoş, fiyatı pahalı ama yurt dışı fiyatından çok çok ucuza verdiler bize sıkı pazarlık ile :D hayırlısı bakalım

ahmet.goktas' Alıntı:
Çok saolun abi, inşallah yarın bunun ilk uçuşunu yapıcaz, Usame, Engin, Adem ile birlikte :) Herhangi bir sorun olmaması için 3 gündür sürekli önüme alıp kontrol ediyorum. Son olarak bu akşamda detaylı bir daha bakıcam ayarlara vs.

Model cidden çok hoş, fiyatı pahalı ama yurt dışı fiyatından çok çok ucuza verdiler bize sıkı pazarlık ile :D hayırlısı bakalım
O zaman şimdiden hayırlı maidenler %p Maiden videosunu da merakla bekliyoruz ;)

Ynt: [Urun]: Raptor G4 E720

Eveet bugun buz gibi havada Usame kankamin o mubarek ellerinin vbara ayar yapmasi ve toplarken yaptigimiz yanlislari farkedip duzeltmesiyle, mukemmel bi ucus yaptik. Model super oldu ve icinde 5.3 pro yuklu olan mini vbar cakmasi FuBar mukemmel calisti.

Valla soguk havaya ragmen hem muhabbet hemde modelin guzel ucusu acayip keyfimi yerine getirdi. Yanliz scorpion nick edition sart onu farkettik. İstedigin pili tak motor yemiyo :) lutfen kusura bakmayin soguktan fidyo cekemedik maalesef :(

İşte modelcilik budur :thumbup: Soğuk sıcak denemeden maiden ucuşunu başarılı bir şekilde yapmışsınız, bravo Ahmet :bravo: Videosunun olması zaten mucize olurdu :D

Motor performans olarak sizi tatmin etmemiş anlaşılan ama üzerindeki motor ne olduğunu merak ettim doğrusu ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İşte modelcilik budur :thumbup: Soğuk sıcak denemeden maiden ucuşunu başarılı bir şekilde yapmışsınız, bravo Ahmet :bravo: Videosunun olması zaten mucize olurdu :D

Motor performans olarak sizi tatmin etmemiş anlaşılan ama üzerindeki motor ne olduğunu merak ettim doğrusu ??

Saol Mehmet abi, iyiki Usamenin mekana gitmişiz bütün ayarları eksik noktaları orda bulduk :)
abi üzerindeki motor ani hareketlerde kesinlikle tatmin etmiyor. Pulse 65C pil taktik banamısın demedi :) model T700E den birazcık daha hafif belki yeter dedik emme olmadı. birde bu kadar iyi ekipmanlı modele de Helidrive SK3 560KV motor da yakışmaz, motorun altına 200$ sıkışmış :)

ahmet.goktas' Alıntı:
Saol Mehmet abi, iyiki Usamenin mekana gitmişiz bütün ayarları eksik noktaları orda bulduk :)
abi üzerindeki motor ani hareketlerde kesinlikle tatmin etmiyor. Pulse 65C pil taktik banamısın demedi :) model T700E den birazcık daha hafif belki yeter dedik emme olmadı. birde bu kadar iyi ekipmanlı modele de Helidrive SK3 560KV motor da yakışmaz, motorun altına 200$ sıkışmış :)
Valla iyi yapmışsınız. En azından Usamenin ofisinde sıcak bir ortam, soğuk bir gün için süper olmuştur ;)

Desene yeni bir motor siparişi yolda :D Bu durumda bize de şimdiden hayırlı olsun demek düşüyor :)

Ahmet evde Align 700M motor kuzu gibi yatıyor bu sendeki motordan iyimidir anlamam iyi ise vereyim dene. %p

Ynt: [Urun]: Raptor G4 E720

ahmet.goktas' Alıntı:
Eveet bugun buz gibi havada Usame kankamin o mubarek ellerinin vbara ayar yapmasi ve toplarken yaptigimiz yanlislari farkedip duzeltmesiyle, mukemmel bi ucus yaptik. Model super oldu ve icinde 5.3 pro yuklu olan mini vbar cakmasi FuBar mukemmel calisti.

Valla soguk havaya ragmen hem muhabbet hemde modelin guzel ucusu acayip keyfimi yerine getirdi. Yanliz scorpion nick edition sart onu farkettik. İstedigin pili tak motor yemiyo :) lutfen kusura bakmayin soguktan fidyo cekemedik maalesef :(
Tebrikler, kazasız belasız maiden uçuşu yapmış olmanız çok güzel. :bravo:
Güzel tespitlerde yapılmış, gerisi sadece vakit ve nakit meselesi artık. :laugh:
Bir kez daha hayırlı olsun. :saygilar:

Raptor G4 E720 Uçuş Videosu (Ahmet Göktaş) :

Çok temiz, net ve güzel bir uçuş olmuş Ahmet :bravo: Ahh bir de motor bayılmasaymış, tadından yenmezmiş doğrusu :embarras: Paylaşım için teşekkürler, eline sağlık :thumbup: