[Urun]: Spektrum iX12 12 Kanal Android Tabanlı DMS-X Kumanda

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bir de bu kumandayı geliştiren kişileri dinleyelim :thumbup:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Videoki konuşmaların kısa bir özeti şu şekilde :

* Wifi üzerinden Kuman'da registir işlemi ve Firmware güncelleme
* Micro usb üzerinden her turlu konfigürasyon işlemi. Yakında ESC konfigürasyonu da mümkün olacak
* Gimbal etrafında bulunan 4 vida kullanarak kumandanın arkasını açmadan mode ve sertlik değiştirme imkanı
* Tüm eski Kumanda modelleri ile tam uyum ve benzer menü seçenekleri
* Bir zamanlar Futaba ile olay olan modellerin gerçek resimlerini kullanma imkanı
* Kendi yazdığımız her turlu metni sesli sistemde kullanma imkanı
* Ergonomik olarak en çok beğenilen DX9 ile ayni fiziksel özellikler
* Nerede ise her iki ayda bir cikmasi planlanan güncellemeler ile hazır olarak gelecek bir suru yeni özellik
* FPV sistemler için uzak mesafe external alıcıları ile seri bağlantı ile kullanma imkanı...

Spectrum hiç bir zaman sıcak gelmemiştir bana. Ama bu bana bile ilginç geldi. Yalnız aklıma takılan bir şey, acaba uçuş esnasında sinyali kesip, araya reklam koyar mı? Malum, Android!

Gelecek bir güncelleme ile aletin çökmesi. Güncellenen güvenlik ilkesi nedeniyle bir önceki işletim sistemi sürümüne dönememe. Bari root edeyim düşüncesi ile Google başında sabahlama. Root da edemeyince eski kumandayı kilerden çıkarıp tozunu silme...
Eklendiği iddia edilen özelliklerin büyük bir kısmı alete blender eklemekle eşdeğer.

Sonuçta yapılan şey dört eksendeki stick hareketini aktarmak. Şimdi kanallarda 4096 çözünürlük modası var örneğin. Ne işe yarıyor? Daha mı hassas uçuyorsunuz? Bir sticki 4096 farklı konuma ayrı ayrı getirebiliyor musunuz örneğin?
Uçak kumandalarında gaz kanalına bir bakın. 10 bin tl'ye alınan 4096 çözünürlüklü Futaba kumandanın gaz kanalı yaklaşık 30 tırtıklı. Yani 30 farklı konum mümkün. Ama çözünürlük 4096. Eee???
Tabii yenilik heyecan verici ama mantık olmazsa olmaz. Di mi...

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Söylediklerine tamamen katılıyorum Sümer abi , ne kadar çok ayrıntı , o kadar çok arıza riski demek.Lakin teknoloji gelişiyor ve yeni bebelerin oyuncakları bile android sistem . Firma da bu yönde bir atak yapmış .Şahsen anlatılan bu özelliklerin ben yüzde 10'unu bile kullanamazken , oldukça geliştirilen bu sistemle , sen , wifi üzerinden ameliyathanedeki robota bağlanıyorsun , sahadan hastaneye gitmeden , kumandanla ameliyat yapıyorsun.Nasıl abi , :lol:

Sümer Yamaner' Alıntı:
...Uçak kumandalarında gaz kanalına bir bakın. 10 bin tl'ye alınan 4096 çözünürlüklü Futaba kumandanın gaz kanalı yaklaşık 30 tırtıklı. Yani 30 farklı konum mümkün. Ama çözünürlük 4096. Eee???

30 tırtık mı :eek: Aman yarabbi, ben ON - OFF çalışıyor diye biliyordum o sticki. ;D

Şimdi neden 10 bin tl olduğunu anladım. :lollol: :lol: :lol:

Evet yeni haberler var. Bu sefer haberimiz BRAIN Geliştirme ekibinden "Onthesnap" ürünle ilgili olarak bazı paylaşımlarda bunundu. Buyrun bu da özeti.

Brain-2 Android uygulaması Bluetooth üzerinden direkt olarak çalışacaktır. Sadece Bluetooth olmayan Brain ünitelerle Micro USB üzerinden kablolu bağlantı için küçük bir çalışma yapmamız gerekiyor.

Spektrum Telemetri ve kumanda entegrasyonun eskiden olduğu gibi çalışmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

iX12 yeni bir kapı açtı ve entegrasyon olarak bir çok yeni şeye imkan sağladı. Yapılacabilecek yeni şeylerin sınırını Spektrum firmasının API kısmını geliştiricilere ne kadar açacağı belirleyecek.
Fakat şu aşamada bu mümkün gözükmüyor. Çünkü Spektrum güvenlik nedeni ile Android ve Radio CPU arasında Firewall benzer bir şey tanımlamış durumda. Eğer bizim gibi 3rd party geliştiricilere bu bloktan geçme imkanı sağlanırsa her şey mümkün olabilir.

IX12 üzerinde 2 farklı işlemcinin olması gerçekten güzel. Bir tanesi RF kontrol ederken diğeri Android kısmı ile ilgileniyor. Buna göre Android CPU da sorun yaşansa bile model sorunsuz bir şekilde kontrol edilebilecektir.

Şahsen yeni kumandayı sevdim ve bir tane hemen sipariş ettik.

Bence android kullanarak çok doğru bir karar vermişler, ancak en büyük problem yeterince özelleştirilmemiş bir android tabanı kullanıyor olmaları.
Ben uzun bir süre oturana ve bu kumanda yazılımları rc verici olarak kullanmaya özelleşmiş olmadıkça alıp güvenip kullanmayı düşünmüyorum.
Kumandada voice record'un ne işi var? Yada google maps'in?
2 ayrı işlemci olayı iyi düşünülmüş bir detay değil, olmazsa olmaz bir tasarım gereksinimi bence,
Ancak BT kullanımı, Wifi güncellemeye açık oluşu çok güzel özellikler. Özellikle de BT ile apk üzerinden ünite ayarı ile artık ünite ayarlama olayı tamamen başka bir boyuta taşınmış oluyor. Helal olsun diyorum :) Hem de neredeyse bütün ünitelerde mobil uygulama ile BT üzerinden ayar var. Yani bu kumandayı kullanmaya başlar başlamaz bu mümkün, harika birşey.

Kağan Kazancı' Alıntı:
Bence android kullanarak çok doğru bir karar vermişler, ancak en büyük problem yeterince özelleştirilmemiş bir android tabanı kullanıyor olmaları.
Ben uzun bir süre oturana ve bu kumanda yazılımları rc verici olarak kullanmaya özelleşmiş olmadıkça alıp güvenip kullanmayı düşünmüyorum.
Benzer şeyleri ben de düşünüyordum ama artık bu kaygılarım oldukça azaldı Kağan.

Elbet 2-3 ay bekleyip gerçek kullanıcı yorum ve sorunlarına bakmak lazım ama bence Spektrum'un Android konusunda bu ilk işi değil ;) Dolayısıyla tecrübelerini kesinlikle bu kumandayı geliştirirken kullanmışlardır. Bu yüzden ben ciddi bir sorun beklemiyorum, yani inşallah :laugh:

Bence gerçekten spektrum muhendisleri iyi iş çıkarmış. Kumanda üzerinden bt ile bütün ünite ayarlarına hakim olmak bile bence büyük başarı, tabi ilk sürümünde belki ufak tefek problemler çıkabilir ama büyük bir sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum, tabi kullanıcı yorumlarını beklemek lazım bakalım ne çıkacak, yakışıklı kumanda vesselam :) :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Söylediklerine tamamen katılıyorum Sümer abi , ne kadar çok ayrıntı , o kadar çok arıza riski demek.Lakin teknoloji gelişiyor ve yeni bebelerin oyuncakları bile android sistem . Firma da bu yönde bir atak yapmış .Şahsen anlatılan bu özelliklerin ben yüzde 10'unu bile kullanamazken , oldukça geliştirilen bu sistemle , sen , wifi üzerinden ameliyathanedeki robota bağlanıyorsun , sahadan hastaneye gitmeden , kumandanla ameliyat yapıyorsun.Nasıl abi , :lol:

Ameliyatı ameliyathanede yapmak daha keyifli. Sahada da uçak uçurmak. Yani her şeyin yeri var.
Şehir hatları vapuru satıcısı gibi bir kumandadan söz ediliyor burada. Kalem alana yanında limon sıkacağı ve saç tokası hediye. :lol:
Tıpta özellikle de cerrahide eskiden her şeyden anlayan hekim modası vardı. Hekim yetersizliği gibi sebeplerle haklı görülebilecek bu bakış açısına göre bir hekim uzmanlık alanı ne olursa olsun her şeyden anlamalıydı. O zamanların son derece kısıtlı bilgi birikim ve paylaşım olanakları da düşünüldüğünde aslında bu mümkün olabiliyordu. Bugün modern tıpta artık uzmanlıklar kendi içlerinde bölünmek zorunda kaldı. Çünkü normal bir insan geniş bir alanda üretilen tüm bilgiyi bir anda özümseyip değerlendiremiyor. O nedenle spesifik çalışıyor. Örneğin ben mide bağırsak sistemi ameliyatları üzerinde uzmanlaştım. Bir diğer arkadaşım tiroid üzerine uzman. Bir başkası meme cerrahisi yapıyor. Bizim camiada her şeyi yapabildiğini iddia edenlere iyi gözle bakılmaz. Temel felsefemiz, sağlık gibi kritik bir konuda dar bir alanda derinlemesine bilgi ve deneyim sahibi olmaktır.
Sahada kullanacağım kumandanın da sadece kendi alanında iyi olmasını isterim. Blender işlevi olmasını değil. Ya da WiFi ağına girip dizi izlemek istemem kumanda ekranında.
Aslında olay basit. Sağlık alanında da illa yenilik olacak illa fark yaratacağım diye birçok zorlama iş yapılıyor. Abuk sabuk ameliyat teknikleri atılıyor ortaya. İki sene içinde bu teknikler kaybolup gidiyor. Ehh teknoloji alanında da aslında ciddi bir tıkanma içindeyiz. Kumanda dedin mi üç aşağı beş yukarı ne olacağı belli. İki stick olacak. Birkaç buton birkaç slider. Güzel de bir ekran oldu mu tamam. Biraz da ergonomiye zaman ayır. Olsun sana kumanda. Peki nasıl bir yenilik üretip çarkı döndüreceksin? Öyle ya birilerini hayran bırakıp ürününü satman lazım. İşte bu durumda aklına ilk gelen şeyi eklersin kumandaya. Yemeği değiştiremiyorsan bari bolca baharat ekle ki yiyen mutlu olsun.
Padişaha bir adam getirmişler. Marifeti 40 adım öteye diktiği dikiş iğnesine ipliği 40 adımdan atıp delikten geçirebilmesiymiş. Adam demo yapmış. Herkes şaşkın. Padişah "buna kırk kese altın verin" demiş. Adam çok sevinmiş tabii. Padişah eklemiş "sırtına da kırk sopa vurun"!!! Adam şaşkın. Padişah açıklamış. "Kırk kese altın bu inanılmaz yeteneğin için, kırk sopa da vaktini ve emeğini böyle saçma sapan bir şeye harcadığın için".

Eee ne zaman sipariş veriyorsunuz yeni kumandalarınızı? :lol:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Eee ne zaman sipariş veriyorsunuz yeni kumandalarınızı? :lol:
Ben 2018 bütçesine koydum abi :laugh: ;D

RCGroups tarafından hazırlanan telekonferans üzerinden yapılan ürün inceleme videosunu da paylaşalım ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

güzel donatmışlar fakat şu anten meselesi halen aynı daha estetik bi gorüntu verebilirlerdi..

Kumanda gerçekten güzel, Bluetooth üzerinden destekleyen üniteleri ayarlaması harika, almazsa olmazmı? değil tabiki, ama bütçe sıkıntısı yok ise şımarıklık yapılabilir [emoji7]

Bu arada Mehmet abi sen kendin sipariş ettin sanırım değilmi?

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi