[Urun]: Turnigy 9XR Yeni Kumanda

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar,

Hobbking beklenen yeni kumandası "Turnigy 9XR" artık satışta. Bakalım fiyat / performans ilişkisi açısından abisi "Turnigy 9X" kadar başarılı olacak mı ? Kötü haber, tahmin edileceği üzere şu an stoklarda bitmiş durumda.

Bana göre ürünün en büyük artısı "PPM, "PCM" desteğinin bulunması ve şu an için piyasadaki nerede ise TÜM PROTOKOLLERI alacağınız extra moduller ile destekliyor olması(DSMX,DMS2,FASST, FrSky).

Sırf bu yüzden 2. bir kumanda olarak, özellikle micro modellerde kullanmak için, bir tane almayı planlıyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ürün Adı: Turnigy 9XR
Fiyatı : $ 50 (Bu fiyata modul,alıcı ve pil dahil değildir)
Ürün Linki:
Ürün Web Sayfası:

Özellikleri:
Kanal Sayısı: 8ch ppm/9ch pcm
Ekran: 128*64LCD (Backlit)
Model Tipi: Heli/Acro/Glid
Model Hafızası: 16
Mod Desteği: 1, 2, 3, 4
Encoder tipi: PPM / PCM
Modul Arayüzü : JR Uyumlu (DSMX,DMS2,FASST, FrSky)
Simulator Bağlantısı: Var (JR & Futaba)
Buzzer: Var

Extra Gerekli Olanlar:
1- Battery 3S Lipo
2- RF Module

Öne Çıkan ARTILARI:
1- "PPM, "PCM" desteğinin bulunması ve şu an için piyasadaki nerede ise TÜM PROTOKOLLERI alacağınız extra moduller ile destekliyor olması(DSMX,DMS2,FASST, FrSky).
2-9XR DSM2 protokolünü kullandığı için geriye dönük 9X uyumluluğu takılan FlySky modülü ile sağlanabiliyor
3- 9XR 9X gibi açık kodlu frimware'e sahip.
4- Üzerindeki Frimware portu sayesinde yazılımlar ER9X tarzı Custom Frimware'ler daha kolay yüklenip güncelleme yapılabiliyor
5- Ekranı artık ışıklı
6- Kasası swithleri knobları kısaca malzeme kalitesi 9X'den çok daha iyi. Ekranı çizilmez Gorilla Glass ekran...
7- 9XR, 9X'de kullanılan Atmega çipi kullanıyor...

Tanıtım Videosu:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ürün Fotoları:

Desteklediği Moduller:

Ynt: [Urun]: Turnigy 9XR Yeni Kumanda

Herşeyi çok güzel olmuş , ama şu tutma yeri biraz daha kibar olsa , bir de lipo batarya işi, valla ne yalan söyleyeyim ben lipolardan tırsıyorum arkadaş , yanar manar , nicd bataryayla çalışmaz mı ki bu alet?

Turnigy 9XR Yeni Kumanda

Kumanda da LIPO kullanmanın en büyük RISKI, eski kumandaların Voltaj alarm değerleri Ni-CD göre ayarlı olması ve alarm değerinin değiştirilemez olması idi.

Şimdi son çıkan kumandalar LIPO desteği ve buna bağlı olarak Voltaj alarm değeri değiştirme seçenği mevcut. Mesela Spectrum DX8'da da var bu özellik. Dolayısıyla bence LIPO kullanımında ciddi bir risk yok :thumbup:

Fakat senin sorduğun Ni-CD desteği konusunda şu an için en azından benim bilgim yok :embarras:. Yakında kullanım sayısı arttıkca bu husus da netleşir büyük ihtimal ;)

Kumanda dediğin böyle olur işte %p Yok onun protokolü, yok bunun protokolü demiyecek. :bravo:

Diğer firmalarda habire yeni protokol bulmak için uğraşacaklarına kumandalarının özelliklerini ve kalitelerini arttırmak için uğraşsınlar bence.

Görünüşü çok "janjanlı" olmuş. Anladığım, sana 9 kanallı bir kumanda temeli veriyor, sen hangi protokala uyarsan uy diyor. Hatta "ben halk adamıyım, protokolla işim olmaz" bile diyebilirsin. :laugh: Yalnız, anlaşılan modüller fiziki olarak JR uyumlu olması gerekiyor.

Ynt: Ynt: [Urun]: Turnigy 9XR Yeni Kumanda

Omer Erkan' Alıntı:
Görünüşü çok "janjanlı" olmuş. Anladığım, sana 9 kanallı bir kumanda temeli veriyor, sen hangi protokala uyarsan uy diyor. Hatta "ben halk adamıyım, protokolla işim olmaz" bile diyebilirsin. :laugh: Yalnız, anlaşılan modüller fiziki olarak JR uyumlu olması gerekiyor.
Evet abi aynen öyle, çok güzel özetlemişsin :bravo:

Mehmet abi bu kumandayi pille calistirma imkanimiz yokmu. Lipo sartmi. Bide bi aydir bakiyorum hep backorder. Onun yerine turnigy 9x inde modulsuz versiyonu var. Onada her modulu takabiliyomuyuz 9xr gibi.

Ynt: Ynt: [Urun]: Turnigy 9XR Yeni Kumanda

ali çınar' Alıntı:
Mehmet abi bu kumandayi pille calistirma imkanimiz yokmu. Lipo sartmi. Bide bi aydir bakiyorum hep backorder. Onun yerine turnigy 9x inde modulsuz versiyonu var. Onada her modulu takabiliyomuyuz 9xr gibi.
Merhaba Ali,

Pil ile çalışma imkanı var mı emin değilim :embarras: Eğer illa bunu almak istiyorsan BACKORDER'da iken ödeme yapıp bekleyebiliyorsun. Böylece gelen partide hemen sıray girip sana gönderiyorlar. Yurtdışında insanlar genel de bu şekilde alıyorlarmış.

Gelelim modul konusuna. Nette okuduğum kadarı her ne kadar fiziksel olarak her modul Turnigy 9X takılabiliyor olsa da gerek hardware gerekse software olarak çoğunu desteklemiyor diye biliyorum. Mesela DMS2 kesin desteklemiyor. Hatta buna çzöüm olarak ana kartın üzerinde 2 yeri kısa devre yaparak çalıştıranlar olmuştu.

Bir de şunu bir kere daha vurgulayalım, Turnigy 9XR üzerinde gelen yazılım ER9X tabanlı. Bu da bazı menu / ayar / özelliklerin alışıla gelen diğer kumandalardan farklı olmasına neden oluyor. Mesela geçen gün biz Türker ile beraber en temel ayar parametresi olan "Sub-Trim" hemen bulamadık. Netten ve manual bakmak durumunda kaldık.

Turnigy 9 ise yazılımı diğer kumandalara cok benziyor.

Özetle TURNIGY 9XR alınca menu / ayarlar için manual ve nette bazı araştırmalar yapmak gerekiyor. Mesela bizim kurulum videolarındaki karşılıkları birebir aynı değil ama cok benzer. Alırken bunu da dikkate almakta fayda var derim

Cok tesekkur ederim mehmet abi. Ilerde blade markasinin micro modelleriyle kullanmak istedigim icin dsm2 lazim. O yuzde dedigin gibi yapip backorder siparis vercem.

Mehmet abi bu kumandanin bataryasini sarj etmek icin hobikingden onerebilecegin bi sarj alati ve adaptoru varmi acaba. Neye gore sececemi bilmiyorum. 20 30 dalar arasi is gorur bise onerbilirmisin abi.

ali çınar' Alıntı:
Mehmet abi bu kumandanin bataryasini sarj etmek icin hobikingden onerebilecegin bi sarj alati ve adaptoru varmi acaba. Neye gore sececemi bilmiyorum. 20 30 dalar arasi is gorur bise onerbilirmisin abi.
Türkiye'den alabilirsin. Az önce baktım kampanya devam ediyor. %p Bu fiyat yurtdışından bile uygun :thumbup: Bizden 2 arkadaş kullanıyor oldukça memnunlar.

KAMPANYA:İmax B6 Balancer Charger [47 Tl]

Şayet daha kaliteli bir şey istersen $80 + Kargo civarı onu da ayrıca önerebilirim

NOT: Genel bilgi vermesi amacı ile aşağıdaki konuda paylaştımız "7- Ne tip Şarj Aleti Alayım ?" videosunu da izlemeni tavsiye ederim

Model Helikopterci Adaylarına Tavsiyeler : Ilk Model ve Ekipmanlar Ne olmalı ?

abi ilgin icin cok tesekkurler. kumandayla lipoyu siparis verdim, sarj aletinide dedigi yerden alcam. tekrar tesekkurler

9xr için kumanda haricinde yanında almam gereken bişey varmı

modül ve alıcı + lipo pil

İ.ERİNÇ SALMAN' Alıntı:
modül ve alıcı + lipo pil
kumanda sipariş verdim + pil içindekiler aşağıdaki gibi bunlar yeterlimi pil için ayrıca şarj aletimi almam lazım

Required:
Battery

Included:
Turnigy 9x 9Ch Transmitter
Turnigy RF9X-V2 module
Turnigy 9X8C-V2 8-channel receiver