[Urun]: Walkera 3DPro Mini CP Brushless inceleme

yanakadam

Hiç php ile dans ettiniz mi?
Web sitesi
yanakadam.com
Merhabalar,
Sonunda kumandamızda geldi ve ürünümüzü deneme şansı bulduk.

İlk gözlemlerim;
  • Evin içerisinde uçurmak için çok profesyonel olmak gerekiyor. Neden derseniz inanılmaz ötesi çeviklikte bir alet.
  • Yanında gelen 3 adet pil sayı olarak çok yeterli gibi geldi bana. 2 pili birden şarj eden bir şarj aleti ile geldiği için ufak dinlenmelerle sürekli uçuş yapılabilir
  • Malzeme kalitesinde sıkıntı yok. CNC rotor inanılmaz havalı olmuş :) Ama sanki beni sert çarpma dağılırım ben diyor gibi. IDLE-UP açık iken 2 kere çaktım ama hiç sıkıntı olmadı :)
  • Pillerden devam edecek olursak %90 idle up'da ikinci dakikadan sonra pilin yetmemeye başladığını hisseder gibi oldum ama tam tespit için tek başıma 4-5 pillik bir uçuş yapmalıyım
  • Kumandası Devo 7e özellik olarak herşey herşey var kibar kullanımıda bahsedildiği gibi zor değil. 2 dakikada herşeyini ayarlabildim... Fiyatı bence pahalı...
  • Havada bıraktığında çok güzel süzülebiliyor
  • rc711 den almıştım çok hatta aşırı güzel, güvenli bir paketle geldi.

Toplarsak küçük ama kesinlikle yeni başlayan işi değil. Yeni başlayanların 1 dakikada pert edeceğine eminim. Evde çalışmak için almıştım ama evde çalışacak hale gelebilmek için çooook alışmak lazımdır. Minicik bir ekside 1 metre aşağı iniyor alet :)

Foto ve video ekliyorum. Uçuş pek güzel değil ilk dışarı uçuşu ve ilk inverti idi. Modeli tanımıyorum sonuçta ancak bukadar edebildim :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Can eline sağlık :) gelmiş canavar :D fotoğrafları düzenledim yanlış link eklemişsin :) tüm mikrolarda şu invedrte veya bi harekete girecekken modelin dağire çizmesine kıl oluyor büyük abileri gibi durduğu yerde yapamıyorlar hareketleri :(

Can hayırlı olsun. Keyifli, kırımsız uçuşlar dilerim. :thumbup:

Her modelciye böyle bir minik şart bence. Fiyatı nedir ?

Özellikle motorun bruhsless olması çok güzel. %p

Mesut AKIN' Alıntı:
Can eline sağlık :) gelmiş canavar :D fotoğrafları düzenledim yanlış link eklemişsin :) tüm mikrolarda şu invedrte veya bi harekete girecekken modelin dağire çizmesine kıl oluyor büyük abileri gibi durduğu yerde yapamıyorlar hareketleri :(

Valla harika alet abi. Ama gerçekten çok ilerletmiş olmak lazım bu aletleri ev içinde sürebilmek için :)

Türker Akgün' Alıntı:
Can hayırlı olsun. Keyifli, kırımsız uçuşlar dilerim. :thumbup:
Her modelciye böyle bir minik şart bence. Fiyatı nedir ?
Özellikle motorun bruhsless olması çok güzel. %p

Teşekkür ederim üstad. Fiyatı 250$ felan galiba.

Can, oncelikle hayirli ugurlu olsun, bol keyifli ucuslar %p

Sayende Micro Heli sinifinda farkli bir modeli yakindan inceleme firsati bulduk, paylasim icin ayrica tesekkurler hemen "Micro Heli INDEKS" sayfamıza ilave edelim :bravo:

Teknik detaylara girmeden once, ilk ucus icin gayet basarili oncelikle bunu soyleyeyim :thumbup: Ama senin de dedigin gibi evde 3D icin biraz ugrasmak gerekiyor :laugh:

Gerci Turker ve ben bunu kendimize hedef olarak koyduk. Bu kis gelmeden indoor 3D yapacagiz, en azindan deneyecegiz ama evin Salonu'ndan biraz dah buyuk olan sirket toplanti odasinda :laugh:

Gelelim urun ile ilgili sahsi gozlem ve sorularima ;

1- Öncelikle Walkare ürünleri gerçekten görsel olarak diğer rakiplerinin nedense hep 1 adim ötesinde oluyor. Yani kullaniciyi gorsel anlamda etkiliyor. Mesela ben Walkera urunlerine nedense oldum olasi ısınamadım ama itiraf edeyim almamak icin çook direndim :laugh:
2- Walkera kumandaları fonksiyon olarak gayet tadmin edici. Tek eksi tarafı kendi kumandamız ile kullanmak için ayrı bir modul satılmaması.
2- Gorsel anlamda guzel olmasinin yaninda bu modelde kullandigi cnc upgradeler ile bir adim daha fazla etkileyici olmus.
3- Fakat bu upgrade sonrası ağırlık ne kadar arttı onu merak ettim doğrusu. Mesela orjinal versiyonu plastik ve pil dahil 45 gr imiş ? Bunu ölçtün mü hiçk aç gr su an ?
4- Bu upgrade bence diğer bir olumsuz tarafı da model çok rijit hala geliyor. CNC plastiğe göre daha dayanklı ve daha az esnek olunca, acaba diyorum kırımlar sırasında daha kalıcı bir arıza çıkarır mı ??
5- Servo kol bağlantısı direkt yapılmış ve linler oldukça sağlam gözüküyor. Bu da çarpma sırasında tüm gücün aynı şekilde servolara yansıması ve sonrası servo arızası demek olabilir. Yanlıs hatırlamıyor isem bu tür arızaların önüne geçmek için "Servo Kolu Modifikasyonu" diye bir şeyler vardı internette. Bir bak istersen
6- Ana motoroun Brushless olması büyük avantaj ama fark ettin mi bilmiyorum kuyruk motoru ne yazık ki Brush versiyon :(
7- Bu modelin iniş takımı ana gövdeye birleşik mi ayrı mı ? Eğer birleşik ise bu da bence bir eksi. Zira iniş takımını değiştirmek için komple ana gövde değişimi zorunlu hala geliyor :(

Kusura bakma biraz uzun bir yazı oldu. Netice de güzel bir model ve eminim ki sen bu modelin hakkını verirsin.

Son bir not. Özellikle başlarda uçarken çim veya otluk zemin üzerinde uçmanı tavsiye ederim en azından modele ve tepkilerine iyice alışıncaya kadar. Orneğin video da invert normalle dönüş sırasında beton zemine epey bir teyet geçtin. Gerçi güzel bir refleks ile kurtardın ama beton zemine düşme ihitmalinde vardı. Şayet zemin yumuşak olur ise, mciro modeller hafif oldukları için hiç hasar almadan kurtulma şansları artıyor ;)

Bana kalırsada Micro bir model için fazla rijit. Bunun negatif tarafı kırım potansiyelinin artması, pozitif tarafı ise modelin manevralarının sertleşmesi oluyor bence. Malesef her ikisini birden sağlayan bir dizayn henüz icat edilmedi. :laugh:

Microlarda model seçerken pilotaj seviyesine göre karar vermek en doğrusu bana kalırsa. Senin pilotajına göre bu model gayet iyi bir tercih olmuş bence Can, ama yeni başlayan bir arkadaşımız olsaydın önermezdim açıkçası.