[Urun]: YAK 55 EPP RC FACTORY

ntt

Uye
Arkadaşlar esasında genelde helikopterler ile uğraşsamda arada sırada değişiklikliklerin modelcilik hayatımız için faydalı olacağına inanıyorum. Bu sebepten dolayı uzun zamandır ara verdiğim uçak macerasına, YAK 55 EPP RC FACTORY ile geri döndüm :) Size dilimin döndüğü kadar uçağımızı anlatmaya çalışacağım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçağımız Yak 55 EPP "Gövde Uzunluğu" 1 mt, "Kanat Açıklığı" ise 1.20 mt. Yani akrobasi için biçilmiş kaftan demek yanlış olmaz.

Bu uçağı geçen sene bir süre uçurduğum için yorumlarımı bu kadar rahat yapabiliyorum.Etrafımda olsun, yurtdışı forumlarda olsun bu uçak kadar dengeli uçanının ne duydum nede gördüm.Adamlar yapmışlar bedelinide malesef alıyorlar yani anlayacağınız işin farkındalar.

Uçağın "Uçuş Ağırlığı" 450 gr. ile 600 arasında. Bunun sebebi ise uçağın imalatçısı benim gibi upgrade ile arası iyi olanları düşünmüş olması ben uçağı standart şekilde toplamadım, araştırdım ve bu uçağın toplanması ile ilgili çeşitli internet kökenli kaynaklardan ve kendi fikirlerimide içine harmanlayarak aşağıda görmüş olduğunuz modeli upgradeli şekilde uçuşa hazırladım.

Uçağı aldığım sitenin linki

Benim fikrime göre uçağın en büyük eksikliklerinden bir tanesi cowlinge bağlanan motor idi.

Uçağı seçmemdeki en büyük etkenlerden birtanesi istediğiniz kadar kırın japonunuz olsun beş dakika sonra bu uçak tekrar havalanır.Hatta Karainde uçağın kendi kendine uçtuğuna şahit olan arkadaşlarım bile var :D.Rüzgar çıktı bir gün ben helikopterler ile uğraşırken uçak resmen havalandı tabi inişi güzel olmadı ama zararı yok japonlar sağolsun.

Daha öncede belirttiğim gibi bu uçağı uçurmak için birkaç şeye ihtiyacınız var. Kumanda,biraz kabiliyet ve japon yapıştırıcı.

Yaptığım Modifikasyonlar:
Benim yaptığım modifikasyonlar içinde yukarıda da belirtmiş olduğum gibi;

1-) Motorun direk olarak cowlingin önündeki panjura bağlanması tamamen bir tasarım hatası kırımlarda çok zarar görüp paneli parçalaması açısından.Ben motor milini ters çevirip motorun arkasından vidalar ile bunu bir balsa kaidesine oturttum ve motor mount olarak kullandığım bu parçayıda uçağın gövdesine sabitledim. Hem çok sağlam oldu hemde söküm ve kırım esnasında bana çok yardımı dokunacak.

2-) Servoları havya yardımı ile kanadın içerisine gömdüm ve hem sağda solda fazladan tefarruat ortadan kalktı hemde gayet sağlam olduğu kanısındayım.

3-) Uçağımız EPP olduğu için sert rüzgarlarda haliyle kanat çırpacak ve stabilitesini bozacak idi bunuda kanadın içinden boydan boya geçirdiğim 3 mm.lik karbon borular ile çözdüm hatta biraz daha işin boyutunu değiştirip aynı uygulamayı kuyruk ve rudder içinde kullandım taş gibi oldu kesinlikle ilk modelimden daha sağlam olduğu inancındayım.

4-) Uçağın hareket mekanizmalarını tamamen karbondan yaptım karbonların eğilmemesi içinde balsa ağacından kanallar ile uçağın gövdesine sabitledim, bunun uçuş esnasında servoların verdiği hareketlerin sapmadan tam ve düzgün olarak bağlandığı yerlere gideceği konusunda inançlıyım.

5-) Uçağın arka tekerleği yoktu onuda THK dan aldığım bir teker düzeneği ile hallettim biraz ağırlık verdi ama uçak çok güzel Taxi yapıyor bu ağırlığa değer diye düşünüyorum.

Bu kadar zımbırtıdan sonra uçağın ağırlığı şu anda 598 gr pil ile beraber.Ben bu sonucu beklemiyordum açıkçası külçe gibi olmuştur derken beni şaşırtmadı değil ortaya çıkan sonuç.

Pil olarak 3S 1200 Mah Rhıno piller bu uçağın uçması için biçilmiş kaftan elimde üç adet var, helikopter ile yaptığım uçuşların aralarında eğlenmek için beni yeteriyle idare eder diye düşünüyorum. Bu piller ile uçak yaklaşık olarak 9 dakika havada kalabiliyor ki bu yeterli bir zaman hatta bazen bu pil bitmeyecek mi dedirtecek kadar bile iyi bir uçuş süresi.

Gelelim motora. Motorumuz "TİGER 980 KV'lık" ESC si ile birlikte takım halinde geliyor. Benim yapmış olduğum ilk uçuşu başarı ile geçti bir ısınma ve performans kaybı kesinlikle görmedim.

Kullanmış olduğum pervane 10/4.7 slowflyer tipi çünkü bu uçak çok güzel hover yapıyor bu pervane tam bu iş için.Hem yavaş uçuyor hem pili fazla yormuyor hemde beton gibi havada uçağı hoverda tutuyor bundan iyisi şamda kayısı :thumbup:

Uçağın pil yuvasını normalde gövdeyi keserek yapıyorlar ancak ben biraz uğraşma ile carbon parçalardan çokta yakıştığına ve pilide koruyacağına inandığım bir pil yuvası yaptım ve uçağın CG sini bozmadan bunu yerleştirdim.

Bu kadar gevezelikten sonra esas bölüme gelelim görsellere ve neticeye. Uçak ile kısa bir video çektim, tabi ustaların yanında lafı olmaz, helikopterciden ancak bu kadar uçakçı olur diyerek iyi seyirler diliyorum :saygilar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Valla bir helici olarak bu şekilde hover yaptığın için öncelikle seni tebrik ederim abi, valla helal olsun :bravo:

Gelelim uçağımıza. Senin de dediğin gibi bu EPP uçak gerçekten yurtdışında cok tutuluyor. Gönül diyor ver 95 Euro üzerine koy 50 TL Hobbyking Elektronik al bir tane :laugh: Ama bu sene yapacak çok şey var, ölmez sağ kalırsak seneye alırım artık ;)

Bu kadar modifiye sonrası ağırlığın üretici limitlerinde kalması da oldukca enteresan olmus :D

Güzel inceleme yazısı için de teşekkürler abi. Videoların devamını bekliyoruz ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla bir helici olarak bu şekilde hover yaptığın için öncelikle seni tebrik ederim abi, valla helal olsun :bravo:

Gelelim uçağımıza. Senin de dediğin gibi bu EPP uçak gerçekten yurtdışında cok tutuluyor. Gönül diyor ver 95 Euro üzerine koy 50 TL Hobbyking Elektronik al bir tane :laugh: Ama bu sene yapacak çok şey var, ölmez sağ kalırsak seneye alırım artık ;)

Bu kadar modifiye sonrası ağırlığın üretici limitlerinde kalması da oldukca enteresan olmus :D

Güzel inceleme yazısı için de teşekkürler abi. Videoların devamını bekliyoruz ;)
Mehmet teşekkür ederim ama benimkisi sadece biraz değişiklik için yapılan ufak bir aksiyon sonuçta ben helikopterlerimle daha mutluyum. Herkez bildiği ve sevdiği şeyi yapacak ;) İnşallah alırsın çünkü her modelcinin elinde olması gereken bir model diye düşünüyorum. Modifiye sonrasında ortaya çıkan ağırlık ile ilgili ben biraz ağırlığı aştım malesef çünkü arkaya kullandığım iniş takımı, Pil için yapmış olduğum karbon mount,kanatların ve gövdenin daha mukavemetli olması için koymuş olduğum karbon takviyeler haliyle uçağı150 gram daha ağırlaştırdı ve ortaya böyle bir sonuç çıktı. Bu uçak 440 gr olarak bitirilse neler olur düşünemiyorum bile. Bırakırsın kendi kendine uçar gelir herhalde. :thumbup:. Sonuçta bu işi kendimizi biraz oyalamak ve rahatlamak için yapıyoruz, bunun bedeli 150 gr ise varsın olsun. :)

Ucak gercekten cok guzel, yazi ve anlatim ondan guzel olmus :) Detayli anlatim ve tuyolariniz icin tesekkur ederim.
Fiyati bana biraz pahali geldi acikcasi, elektroniklerinin de dahil olmadigini gorunce merak ettim dogrusu :) Umarim parasinin hakkini veriyordur, modifiyeli halini gormek dilegimle :)
Kirimsiz ucuslar dilerim.

Tolga' Alıntı:
Ucak gercekten cok guzel, yazi ve anlatim ondan guzel olmus :) Detayli anlatim ve tuyolariniz icin tesekkur ederim.
Fiyati bana biraz pahali geldi acikcasi, elektroniklerinin de dahil olmadigini gorunce merak ettim dogrusu :) Umarim parasinin hakkini veriyordur, modifiyeli halini gormek dilegimle :)
Kirimsiz ucuslar dilerim.
Tolga Bey zaten yazımdada belirttiğim gibi modifiyeli hali bu şekildedir. Modifiyeler uçağın mukavemetini değiştirmek için yapılmıştır ve gayet başarılı olmuştur. Parasının hakkını veriyormu diye soracak olursanız inanın sonuna kadar veriyor. Ben birşeyler uçurabilmek adına hafta sonu git gel tam 90 Km. yol yapıyorum. En basit şekliyle düşünecek olursak maliyet hesabı yapalım şimdi. Git gel en az yakıt olarak 30 TL yakarız, uçağı uçururken çaktınız kanatları katladınız ortadan bütün gün orada hiçbirşey uçuramadan milleti seyrettiniz, 100 liraya maletmiş olduğunuz herhangi bir modeli çöpe attınız ve geri döndünüz mutsuz bir şekilde bunun bedeli matamatiksel olarak 130 TL olarak gözüküyor. Benim bu uçak için yapmış olduğum sayısal değerlendirmeye gelince ben bir hafta sonu uçuşunda bu parayı çıkartırım :D. Bu uçağı neresinden yere vurursanız vurun yapıştırır ve tekrar uçurursunuz ben bu uçağı sonuna kadar parçalarım diyen biraz bence abartmış olur ilk seferinde. Gerekli olan sadece bir japon yapıştırıcı ve pervaneden ibaret belki kafadan yere çakarsanız birde motor milini değiştirir uçuşa devam edersiniz, dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi uçağın parçalarını iyi takip edip toplayıp tekrar birleştirmek %p Hangi uçak vardırki ortadan ikiye ayrılacak kanatlar ayrı duracak ve on dakika sonra tekrar havada görebileceksiniz. Bu yüzden maliyet belli bence çok ama çok ucuza geliyor. Uçak nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde servolarada zarar vermiyor çünkü EPP köpük olduğundan dolayı darbe esnasında gücü emerek elektronikleri bir şekilde koruyarak bize problem çıkartmıyor.
Korkusuzca ve zevk alarak uçurulan modelin benim fikrime göre başta satış rakamında görmüş olduğumuz fiyatıyla alakası değil kullanım süresi ve bize yaşattıkları ile değerlendirilmesi gerekmektedir. :saygilar:

Merhaba Tuğra Bey,
Gerçekten de çok güzel özetlemişsiniz :) Dediğiniz gibi fiyat ölçüsü yapılırken diğer faktörler de dikkate alınmalı.
Birgün izleme fırsatım olursa ben de almayı düşünebilirim, zira görünrü harika, dediğiniz modifiyelerle çok daha güzel olduğuna eminim.
Mutlu Pazarlar, iyi uçuşlar dilerim.

Tuğra Abi tek kelimeyle harika. :bravo:
Elimde beklemede olan 4 zamanlı, 91cu hacimli O.S. Marka Surpass2 pompalı bir glow motorum var. Onu kullanarak bir fun-fly uçak yapmaya niyetim var ilerleyen zamanlarda.
Ama senin Yak kafamı karıştırdı doğrusu. :laugh: Sanki çok daha pratik ve keyifli olacaktır diye düşündüm helinin yanında.
Bu güzel paylaşım için tekrar teşekkürler Abi.

Türker Akgün' Alıntı:
Tuğra Abi tek kelimeyle harika. :bravo:
Elimde beklemede olan 4 zamanlı, 91cu hacimli O.S. Marka Surpass2 pompalı bir glow motorum var. Onu kullanarak bir fun-fly uçak yapmaya niyetim var ilerleyen zamanlarda.
Ama senin Yak kafamı karıştırdı doğrusu. :laugh: Sanki çok daha pratik ve keyifli olacaktır diye düşündüm helinin yanında.
Bu güzel paylaşım için tekrar teşekkürler Abi.
Türker'im RC-FACTORY uçakları Topmodels stoklarına girmiş :thumbup: Eee malum elinde uçak motoru da yok artık :laugh: Haberin olsun dedim :D

Çoktandır var Mehmet abi...

Delikopter' Alıntı:
Fİyatta çok güzel, yurtdışından almaya değmez yani

Top-models ve yurtdışının iki katı değil yani fiyat öyle mi. :eek: Resmen şok oldum. :lollol:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
O zaman haber veren yok Hüseyin :laugh: Inan ben bugün fark ettim :D

Fİyatta çok güzel, yurtdışından almaya değmez yani

Türker Akgün' Alıntı:
Top-models ve yurtdışının iki katı değil yani fiyat öyle mi. :eek: Resmen şok oldum. :lollol:
Aslında fiyat hemen hemen 2 katı fakat kargo ücreti ve gümrük sıkıntısınıda göz önünde bulundurursak yurtiçinden almak daha mantıklı bana göre.

Delikopter' Alıntı:
Aslında fiyat hemen hemen 2 katı fakat kargo ücreti ve gümrük sıkıntısınıda göz önünde bulundurursak yurtiçinden almak daha mantıklı bana göre.
Katılıyorum, bazı ürünleri Türkiye'den almak pahalı olmasına rağmen bence de daha mantıklı.

Abi fiyatlar ne dersek diyelim pahalı.Ancak yurtdışında bir tanıdığım olmadığı için , bahara doğru planlamamı yaptığım SpektrumDX9 için yurtiçi seçeneklerini düşünmüyorum değil..... :) :saygilar: