V922 kuyruk kablosu değişimi (home-made)

İlgi Alanı
Heli
Selamlar:

V922 uçuşlarında klasik kuyruk çıkması kablo kopmasıyla sonuçlandı...umutsuz bir şekilde banggooda kablo ve bir kaç yedek parça siparişi verdim...

Daha sonda kabloyu incelediğimde bobin teli olduğunu anladım. Ve 20 gün beklemektense riske girip onarıma giriştim. Aşamalar aşağıdadır.

1- İnce lehim yapmayı bilmediğim için bir arkadaştan lehim yapmayı öğrendim. Daha sonra kullanılmayan kabloları lehimleyerek deneme yanılmayla pratik yaptım.

2- Kopan kırmızı ve bakır renkteki kuyruk motoru kablosu kalınlığında bobin teli ve 1 m ince makaron satın aldım (maliyet 1.5 tl)

3- Kuyruk motorunun bakır kablolarını receiver kartın soketine bağlayan üstü siyah ve kırmızı kaplı kablolardan lehimle ayırdım.

4- kuyruk motorunun siyah ve beyaz kablolarını da bakır kablolardan lehimle ayırdım.

5- Lehimlemeden önce kabloların uçlarından yarım santım kadar izolasyonlarını yavaşça kazıyarak lehim için yer açtım. Hangi kablonun hangisiyle bağlanacağını karıştırmamak için işaret koydum.

6 - Dikey kuyruğu taktım sonra kabloları önce anakart bağlantısını sonra kuyruk boomundan ve kuyruk motoru yuvasından geçirerek kuyruk motorunu da lehimledim ve makaron uyguladım.

7- Bu işlemler havya kullanma ve lehim konusunda tecrübesiz olmamdan dolayı 2,5 saatimi aldı.VE sonuç uçuşa devam. :)

NOT: v922 alıcı kartınızın veya kuyruk motorunuzun yanma riski vardır. Riski göze alma konusunda tercih size ait.
kırımsız uçuşlar ....

Eralp Bey,

Paylaşım için teşekkürler. Benim de aklıma gelmiş ama henüz deneme şansım olmamıştı. Bu faydalı paylaşımı hemen V922 ile ilgili aşağıdaki konulara link olarak verelim ;)

WLtoys V922 : Kullanıcı Yorumları / Tavsiyeleri / Önerileri / Bulguları :
WLtoys V922 : Tavsiye Edilen Yedek Parça Listesi :

Mehmet hocam:

Benim için en zor kısmı ince ve sağlam lehim yapabilmekte.Model helikopter sayesinde öğrendim biraz.

Daha garanti olması açısından kullanacağımız bobin telinin ohm değerini ölçüp modelin kendi kablosunın direnciyle kıyaslamak gerekir diye düşünüyorum.

Abi benimde basima ayni sey geldi. Kopan kismin ucunu cakmakla yaktim. Sonra sonra birbrine kivirdim. Kabloyuda disarda gecirdim. Kuyruguda iyice sabitledim. Eskisinden iyi oldu :thumbup:

e güzel bi süre böyle uçarsın ilk kopmada bende aynısını yaptım
sonra boom yarılınca bobin teli ve yeni boomu taktım

yalnız kıvırıp bağladığın kabloları nasıl izole ettin makaronla mı?

kısa devre sonucu alıcı kart yanarsa dikkat!!!