v922 servo arızası

Berkay Eğmür

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
V922'nin arkadaki servosu bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ve eli yakacak derecede ısnıyor sorun ne olabilir ?

v922 servo arızası

Bilgisi olan yok mu ?

v922 servo arızası

Berkay elektronik arızası gibi görünüyor, parça değiştirmek dışında ne yapılabilir bilemiyorum. :-\

v922 servo arızası

Abi zaten servo siparişi verdim fakat sorunu merak ediyorum :)

v922 servo arızası

Berkay,

Nacizane bir elektronik muhendisi olarak :laugh: elektronikde neden arıza oluşur konusu zor bir soru :D Eğer kablolamada problem yoksa, ana karttaki yada servo kartındaki bir elemanının tolerans dışı üretilmiş olması buna neden olabilir.

Özellikle servolar ilk enerji verilirken arıza yaparlar. Bu nedenler her türlü helide ilk enerji sonrası servolar normal mi kontrol edilmeli.

Sendeki problem ise büyük ihitmal servo bazlı bir konu ama nereden ve neden ortaya çıktı söylemesi oldukça güç ;)

v922 servo arızası

Abi şöyle söyleyim servonun kabloları kopmuştu sonra İzmir ekibinden Murat abi onları lehimledi lehimlerde hiç sorun yok monte ettim sol kolu yukarı aşağı yapıyorum arka servo bazen çalışıyor bazen duraklıyor :)

v922 servo arızası

Berkay35' Alıntı:
Abi şöyle söyleyim servonun kabloları kopmuştu sonra İzmir ekibinden Murat abi onları lehimledi lehimlerde hiç sorun yok monte ettim sol kolu yukarı aşağı yapıyorum arka servo bazen çalışıyor bazen duraklıyor :)
Peki bu problemli servo ile sağlam olanlarından birinin ana kart üzerindeki yerini değiştir. Şayet hala aynı servo takılıyor ise, o zaman servo arızalı. Değilse ana karttın ilgili çıkışında problem var.

Bir de hiç yapmadım ama nette hatırladığım kadarı ile özellikle tozlu ortamlarda ucunca servolar bazen takılıyormuş. Servoyu söküp alkol ile içini temizle. Bakalım ne olacak

v922 servo arızası

Başka girişe takıp denedim servo gene çalışmıyor çıkarıp ufledim ettim sanki eskiye göre daha az tekliyor ama motorun ısınması hiç normal değil servoyu birşey engelliyor motorda zorlanıp ısınıyor gibi bir şey olabilir mi? Bi ara kontak spyrey sıkıp deneyeceğim.

v922 servo arızası

İlk enerjiyi verme anında heli sabit olmadığı zaman servolarda dengesizlik olabiliyor.Heliyi tekrar bind etmediğin sürece düzelmiyor.

Fakat senin durum biraz daha farklı gibi dediğine göre diğer servolara göre fazlaca ısınıyorsa servoda sorun olabilir.Yinede tekrar bind etmeni tavsiye ederim.