v922 titreme sorunu

Oğuz Gün

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Oncelikle v922 nin pallerinin ortasindaki cikintiyi arastirmama ragmen bir cevap bulamadim. Sorunuma gelince v922 orjinal pallerini takinca asiri titremeye motor bile 0 olmasina ragmen zorlanmaya basliyor. Havalandiktan 10 sn kadar sonra titresimden ya kuyruk cikiyor yada kablo lehimlerinde sorun oluyor. Helinin hic bir ayarina dokunmadan solo pro 100d heliye ait palleri taktigimda bu paller dumduz oratada cikinti vs yok. Sanirim v977 ile ayni pal heli okadar sakin ve stabil oluyor ki birakin kuyruk titremeyi hoverda kumandayi birakacak kadar stabil. Ayrica motor ilk paketten ciktigindanda sakin ve sessiz tabi komit verincede bir okadar seri mukemmellesiyor. Elimde solo pro pali olsa bu konuyu acmazdim bile ama bol miktarda v922 pali oldugundan ve sadece tek takim solo pro palim oldugundan konumu actim. Orjinal palde helim neden sapitiyir olabilir. Main shaft disli ve featring shaft kontrol ettim hicbir sorun goremedim. Simdiden yardimlariniz cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

v922 titreme sorunu

taktığın palin 1 heli ile gelen pal diğeri büyük ihtimal yedek alınan pallerden aynı şey benim başıma geldi balansları eşit llmuyor kesinlikle

v922 titreme sorunu

En az 3 takim farkli orjinal palini denedim. Hepsinde aynisini yapiyor. Disli shaft bosluguna baktim. Tek bakmadigim rulmanlar hasar goruyor mu acaba modelde. Yedek sorunum yok zaten biraz abartmisiz 4 tane falan v922 toplarim. :)

v922 titreme sorunu

Oğuz Gün' Alıntı:
En az 3 takim farkli orjinal palini denedim. Hepsinde aynisini yapiyor. Disli shaft bosluguna baktim. Tek bakmadigim rulmanlar hasar goruyor mu acaba modelde. Yedek sorunum yok zaten biraz abartmisiz 4 tane falan v922 toplarim. :)
Kuyruğu çıkartacak kadar vibrasyon yapması şaşılacak şey. :eek: Bu pallerin yere çarpıp uçları bile kırılsa böyle bir problem olmuyor.

Benim aklıma gelen tek şey palleri sıkı takıyor olmanız. Eğer palleri sert bir şekilde takıyorsanız olabilir böyle birşey bence. Gayet gevşek bir şekilde bağlı olmalılar.

v922 titreme sorunu

Zaten bakılabilecek bir kaç şey var. Onlarada bakmışsınız. Ve bencede (kontrollerinii ettiğiniz şeylerden sonra) rulmanlardan olabilir diye düşünüyorum. Zaten onlardan başka birşeyde kalmıyor gibi. Sorun çözülmezse bir video yüklerseniz belki yardımcı olabiliriz.

Birde kuyruk bile çıkıyor demişsiniz. Acaba kuyruk borusunu normalde de elinizle nazikçe hareket ettirseniz bile çıkıyor mu ? Eğer böyleyse boruda sorun var demektir.

Ynt: v922 titreme sorunu

Benim 922 de olmuştu geçen hafta,denemediğim birşey kalmamıştı,sonra shaft'tan ve swash plate den kaynaklandığını farkettim ve değiştirdim,sıfır gibi oldu.

Ynt: v922 titreme sorunu

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Benim 922 de olmuştu geçen hafta,denemediğim birşey kalmamıştı,sonra shaft'tan ve swash plate den kaynaklandığını farkettim ve değiştirdim,sıfır gibi oldu.

Az once swash degistirdim olmadi. Disli degistirdim gene olmadi. Shafta bakmistim ama degistirmedim herhangi bir catlak vs gorememistim sizin shafta gozle gorulur bisey var mi?

v922 titreme sorunu

Oğuz Gün' Alıntı:
Oncelikle v922 nin pallerinin ortasindaki cikintiyi arastirmama ragmen bir cevap bulamadim.
Oguz Bey, pallerde bulunan ağırlıklar helinin agresifliğini ortadan kaldırıp, biraz daha sakin uçuş sağlamak amacı ile yapılıyor. Diğer ağırlıksız paller de ise heli daha çevik ve atak bir uçuş sergiliyor ve bu yüzden bu pallere genel olarak "Sport Pal" adı veriliyor.

Daha önce yaptığımız testlerde, V922 ana kartının ağırlıklı paller ile kalibre edildiği için daha iyi performans verdiğini test etmiştik. Ağırlıksız pallerde uçuş stilini pek de tatmin edici bulmamıştık.

Şimdi sizdeki probleme gelirsek. Shaftları ve mekanik aksamı kontrol etmişsiniz. Kontrolleri nasıl yaptınız peki ? Var ise yedekleri ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ağırlırsız pallerde bu sorun yok diyorsunuz. Bu durumda ya kullandığınız ağırlıklı pallerin ağırlıkları farklı ya da palleri monte ederken çok sıkıyorsunuz. Palleri aşırı derecede sıkmamak gerekiyor. Rulmanlarda bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

Ynt: Ynt: v922 titreme sorunu

Oğuz Gün' Alıntı:
Az once swash degistirdim olmadi. Disli degistirdim gene olmadi. Shafta bakmistim ama degistirmedim herhangi bir catlak vs gorememistim sizin shafta gozle gorulur bisey var mi?
Main shaft'ta swash plate in hareket alanında aşınma farkettim.

v922 titreme sorunu

Ozaman shafta da bir sorun yok abi. Baska neye bakabilirim ki. Icimden bir kurt dürtüyor yedeklerden sıfırdan bir tane topla diye ama herseyi saglam duran bir heliyide iptal etmeye icim elvermiyor.

v922 titreme sorunu

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Oguz Bey, pallerde bulunan ağırlıklar helinin agresifliğini ortadan kaldırıp, biraz daha sakin uçuş sağlamak amacı ile yapılıyor. Diğer ağırlıksız paller de ise heli daha çevik ve atak bir uçuş sergiliyor ve bu yüzden bu pallere genel olarak "Sport Pal" adı veriliyor.

Daha önce yaptığımız testlerde, V922 ana kartının ağırlıklı paller ile kalibre edildiği için daha iyi performans verdiğini test etmiştik. Ağırlıksız pallerde uçuş stilini pek de tatmin edici bulmamıştık.

Şimdi sizdeki probleme gelirsek. Shaftları ve mekanik aksamı kontrol etmişsiniz. Kontrolleri nasıl yaptınız peki ? Var ise yedekleri ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ağırlırsız pallerde bu sorun yok diyorsunuz. Bu durumda ya kullandığınız ağırlıklı pallerin ağırlıkları farklı ya da palleri monte ederken çok sıkıyorsunuz. Palleri aşırı derecede sıkmamak gerekiyor. Rulmanlarda bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

Kontrollerimi sokup gozlemleyerek yaptim. Ama dedigim gibi solo pro 100 d nin palini taktigim anda hicbir sorun kalmiyor. Agirlikli pallerden bir kac tane sifir var hepsini denedim ayni sorun. Sadece solo pro da sorun olmuyor. Solo pro pali ile agirlikli pal arasinda en buyuk farkta motor sesi. Solo proda bariz motor rahatliyor fircali motor gibi cok tiz sesi geliyor motorun.

v922 titreme sorunu

Oğuz Gün' Alıntı:
Kontrollerimi sokup gozlemleyerek yaptim. Ama dedigim gibi solo pro 100 d nin palini taktigim anda hicbir sorun kalmiyor. Agirlikli pallerden bir kac tane sifir var hepsini denedim ayni sorun. Sadece solo pro da sorun olmuyor. Solo pro pali ile agirlikli pal arasinda en buyuk farkta motor sesi. Solo proda bariz motor rahatliyor fircali motor gibi cok tiz sesi geliyor motorun.
Motor sesindeki farkı hatırlamıyorum ama shaft göz ile kontrol edilmemeli. Düz bir zeminde hareket ettirmek süretiyle tam olarak düz oldukları teyid edilmeli. Bir de bu problem nasıl ortaya çıktı ? Kutudan çıktığından beri mi var yoksa, uçuşlar sırasında çarpma olayı mı yaşandı ??

v922 titreme sorunu

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Motor sesindeki farkı hatırlamıyorum ama shaft göz ile kontrol edilmemeli. Düz bir zeminde hareket ettirmek süretiyle tam olarak düz oldukları teyid edilmeli. Bir de bu problem nasıl ortaya çıktı ? Kutudan çıktığından beri mi var yoksa, uçuşlar sırasında çarpma olayı mı yaşandı ??

Gozle kontrol dedigim dediginiz gibi yaptim hem main shaft hemde featring shafti. Ilk baslarda iyiydi ama carpma sonucu bu sorun meydana geldi. Az once ana kart, ana shaft, swash plate, rulmanlar ve ana disliyi 0 lari ile degistirdim. Simdi eskisindende kotu oldu heli hic duz ileri kaciyor ve titriyor.

v922 titreme sorunu

Oğuz Gün' Alıntı:
Gozle kontrol dedigim dediginiz gibi yaptim hem main shaft hemde featring shafti. Ilk baslarda iyiydi ama carpma sonucu bu sorun meydana geldi. Az once ana kart, ana shaft, swash plate, rulmanlar ve ana disliyi 0 lari ile degistirdim. Simdi eskisindende kotu oldu heli hic duz ileri kaciyor ve titriyor.
O zaman çok basit bir şeyi gözden kaçırıyoruz ama neyi :rolleyes: :-\

v922 titreme sorunu

Sanirim bu gidisle yedeklerden 0 km yeni bir heli toplayacagiz. Geriye servolar ve ana govde kalmadi degistirmedigimiz.