V977 Kuyruk Motoru Problemi

Kuyruk motorunuz duruyor olabilir. Heli elinizde çalışırken durumu kontrol edin. Zorlanma v.s. varmıdır.

Kuyruk motor kablosu ya da aradaki uzatma kablosunda sıkıntı olabilir. Bağlantıları gözden geçirmekte fayda var.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cok tesekkurler mehmet abi deneyip donus yapicam.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Diğer bir ihtimal :
inişlerde yada hafif düşmelerde kuyruk pervanesi bir yere değerse
kuyruk motoru piminden gevşiyor ve devrini tam almadan boş dönüyor ama siz normal çalışıyor sanıyorsunuz
kuyruk pervanesinin sıkılığını kontrol edin deliği genişledimi diye

Herkese merhaba,

v977 kuyruk sorunlarından birini yaşayan olarak yardımızı rica ederim,gördüğüm kadarıyla su ana kadar bahsedilen sıkıntılardan farklı bir sıkıntım var.Durum şu şekilde;

En son yenı anakart değişimiyle helikopter calısır haldeydi ve akabinde kuyruk motor sorunu oluştu ve kontrol ettiğimde kuyruk motorunun kendisinin bozuldugunu gördüm.Yeni motor siparişi verdim ve motoru taktıgımda kuyruk motorunda dengesiz bir dönme ve ardından tamemen donmeme (helikopter ekseni etrafında donuyor,kuyruk motoru hiç çalışmıyor)durumu ile karsılastım.Yapılan ve denenen işlemler bu sekilde;

-Yeni motor takıldı,anakarta kadar olan baglantılarda hiç bir sıkıntı yok.2 pinli soketten elektrik verince motor çalışıyor.Lehimler her iki kablo kombinasyonunda da yapıldı.Ancak sonuc aynı
-Tx sıkıntılarından ve lehim kopmalarından bahsedilmiş .Tek tek kontrol ettim problem gorunmuyor.Hatta mode 2 rudder kablosunu farklı soketlere takıp farklı kanallarda denedim, kumandanın işlevi ile alakalı sıkıntı yok.Yani sol stick yatay hareketi çalışmakta.
-Tx ekranında hareketler ve konum % leri olması gerektiği gibi çalışıyor.Aklıma tx deki stick lerin kablolarının girdiği kumanda anakartının uzerındeki 'Rudder yazılı ''soketin bozulabileceği geldi ancak sokup kontrol edemedim.
-Aklıma ilk anakart geliyor,ancak anakart zaten yenı ve herhangi bir kırım-kısa devre yasamadım.Zaten cok az ucus yapmısımdır anakart değişiminden sonra.Kaldı ki anakart kuyruk motoruna giden pin e elektrik akımı gelmekte

işin aslı cok kararsız kaldım yedek parça alma konusunda,anakart işimi cozer mi yoksa farklı bir problem mı emin olamıyorum.Ayrıca v977 konusunda da ciddi soru ısaretlerim var.Arızalardan ötürü ağız tadıyla pilotajımı geliştiremedim ne yazık ki

Yardım ve yorumlarınızı rica ederim.

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Şuan bende farklı bir modelde bu sorunu yaşıyorum. Kumanda üzerinden rudder verdiğinizde kart üzerinde elektrik var mı?

Vericinin içinde bir bağlantısızlık olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor.

Vericinin içinde bir bağlantısızlık olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor.
Levent bey merhaba;

Vericinin içini açıp kopan kablo kontrolu yaptım ancak herhangi bir kopma vs yok.Verici ekranındaki yönler ve hareket % leri doğru olarak çalışmakta.Her kanalanı farklı soketlere takarak denedim, her kanal düzgün çalışmakta.Ayrıca verici tüm 4 modlara da geçiş yapabiliyor.Tüm modlarda tüm eksenler çalışmakta.

Kuyruk motorunu çıkarıp doğrudan pile bağlayın. Sıkıntısız dönüyorsa ana kartta bir sorun var.

Not: Siz zaten yazmışsınız motor pille dönüyor diye. O takdirde ana kart arızalı anlaşıldığı kadarıyla.

Eğer motorun takılı olduğu sokete elektrik geliyor ise ve motor orijinal değil ise sorun motor olabilir.

Kuyruk motorunu çıkarıp doğrudan pile bağlayın. Sıkıntısız dönüyorsa ana kartta bir sorun var.

Not: Siz zaten yazmışsınız motor pille dönüyor diye. O takdirde ana kart arızalı anlaşıldığı kadarıyla.

Motorun kendisini direkt pile bağlayınca herhangi bir sıkıntı yok.Motor donmekte.Anakarta kadar olan bağlantıda da sıkıntı yok,yine güç verince motor donuyor ancak anakarta bağlayınca hiç tepki yok.

Eğer motorun takılı olduğu sokete elektrik geliyor ise ve motor orijinal değil ise sorun motor olabilir.

Taha bey,

Bilgi için tesekkurler.Motor özellikle ''v977 motoru'' olarak satılanlardan değil,birebir boyutlarda rc helikopter motoru olarak satılan motorlardan.Orijinalinden bir farklı yok;en azından görüntü itibariyle(3,7 V olarak geçiyor ayrıca).Aklıma bu secenek geldi ancak boylesine basit bir parçanın v977 için özel üretim olması fikri pek olası gelmedi.

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Benim modelim de v977'nin kartını kullanmakta. Aynı problemi yaşıyorum ama benim arka motor bozuldu. Hasar aldığı için. Peki bir sorum olacak. Servolar düzgün çalışıyor mu?

Taha bey her sey duzgun calısıyor,Yalnızca kuyruk motoru çalışmıyor;yenisini her iki kablo kombinasyonunda denememe rağmen.

sanıyorum yenı bır anakart dan başka çare yok