v977 yeni alıcı anakartın tanıtılması

Uzun zamandır beklediğim yeni anakart (alıcı) elime ulaştı. Öncekini sanırım kısa devreden yakmıştım. Yenisini değiştirmeden önce kuyruk motorunu lehimledim. İşin ilginç tarafı daha önceden güç vermeden kendi kendine dönen kuyruk motoru dönmüyordu düzelmişti durduğu yerde ama heli havalanmıyordu ve farkettim ki bu seferde gazı arttırdığımde kendi kendine elevatör hareketi çalışıyor pal açısı değişiyordu yani sonuçta tüm stick hareketleri çalışıyor ana motor ve kuyruk motoru çalışıyordu bir sorun yoktu (kafasına göre elevatör hareketi algılayan anakart dışında) anakartı çıkardım fotosunu çektim hangi kablonun hangi sokete gidereceğini not ettim yeni anakartı taktım fakat şimdi hiç bir hareketi algılamıyor sanırım kumanda eski alıcıyla iletişim kurduğundan bind mi gerekiyor bir işlem mi yapmam gerekir kendi kendine tanımıyormu kumanda alıcıyı? Tüm yedek parçaları aldım lehim aleti aldım anakartım da geldi yine olmuyor yine olmuyor :(

Önce heliye enerji verin , ve ardından kumandayı açın , mutlaka eşleşecektir.Bu dediğim işlem sadece bind yaparken olur , normal zamanlarda her zaman kumanda önce açılır , heliye öyle enerji verilir. :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Önce heliye enerji verin , ve ardından kumandayı açın , mutlaka eşleşecektir.Bu dediğim işlem sadece bind yaparken olur , normal zamanlarda her zaman kumanda önce açılır , heliye öyle enerji verilir. :saygilar:

şimdi tekrar baktım dediğiniz gibi yapıyorum pili takıyorum kırmızı yanıp sönüyor kumandayı açıyorum ışık sabit yanmaya başlıyor sonra ışık komple kapanıyor veya sabit yanmaya devam ediyor gaz verince ışık kapanıyor. Yine bir yerlerde sorun ama nerde

Kumandayı tanıdığının işaretiydi ışığın sabit yanması kumandayı tanıyor ama bir yerlerde terslik var ki gücü kesiyor anladığım kadarıyla aldığıma alacağıma pişman oldum adam akıllı 2 kere uçurabildim dışarıda kuyruk motoru bozuldu anakart bozuldu kuyruk motoru koruyucu kırıldı 1 aydır anakart bekle yine elimizde patladı. 200 tl den fazla da yedek parça var elimde ne varsa aldım ama uçan bir helikopterimiz yok

sertac kaymaz' Alıntı:
Kumandayı tanıdığının işaretiydi ışığın sabit yanması kumandayı tanıyor ama bir yerlerde terslik var ki gücü kesiyor anladığım kadarıyla aldığıma alacağıma pişman oldum adam akıllı 2 kere uçurabildim dışarıda kuyruk motoru bozuldu anakart bozuldu kuyruk motoru koruyucu kırıldı 1 aydır anakart bekle yine elimizde patladı. 200 tl den fazla da yedek parça var elimde ne varsa aldım ama uçan bir helikopterimiz yok

:( , gerçekten çok üzücü bir durum , Bursa 'da olsam inanın üzşenmez , kalkar gelirdim yanınıza , sorunu neyse halletmeye çalışırdık.....Şimdi aklıma başka bir şey geldi , siz iki anakartta da aynı sıkıntıyı yaşıyorsanız , acaba şüpheli ekipman esc olabilir mi diye düşündüm birden.... :-\

Işık sabitlendiğinde servoları bir oynatmayı denediniz mi , sonra ışık komple kesilince servoların hareketleri de kesiliyorsa , esc kaynaklı bir sıkıntı olabilir , pil bağlantı kablolarını , esc'nin kartı beslediği kabloları falan bir kontrol edin , belki minik bir kopuk kırık yeri vardır , ara ara temas ediyordur , bu durumda helide saçma hareketlere sebep olur.......

Edit: Pilin taze olduğundan emin misiniz , pil de iyice bitikse bu tür sorunlara sebep olabilir , siz pili doldurdum sanırsınız , oysa pil çökmüştür , bu şekilde attığım bir kaç pilim olmuştur.

Hakan bey sagolun dusunmeniz bile yeterli sunu farkettim ki su pilin soketin in yani beyaz ucunun baglandigi heliden gelen beyaz soket var birbirinin icine gecirdigimiz farkettim ki heliden gelen iki kablodan birinin o beyaz sokete giren yeri gevsek geri cikiyor onu tekrar yerine sabitledim ama degisen bir sey yok bunu farketmeden once takiyordum ses te gelmiyordu isikta yanmiyordu bazen o sebeptenmis . Ama simdi oynaya oynaya saglam bir tarafi kalmayacak helinin zaten :( kabloyuda sabitledim hersey normal yanip sonuyor kumandayi tanidiginda isik sabitleniyor ama nafile yarin videosunu da cekip yollamayi dusunuyorum. 1 saat ugrasarak cozebilecek olsam raziyim ama saha sebebini bile bulamiyorum. tek bildigim mekanik aksam servolar motor kuyruk motoru ve kumanda saglam esc de sorun olsa eski anakartta en azindan calismazdi diye dusunuyorum. Orada tek sorun kendi kendine swasplati oynatmasi yani elevator hareketi algilamasi durup dururken. Daha oncede kuyruk motoru donuyordu kumanda kapaliyken. Wltoysa gondersem yenisini verirlermi :D en son wltoys yada banggod a geri gondermeyi dusunuyorum bu halde ne kullanabilirim ne de satabilirim.

Yazmayi unuttum pilden kaynaklanan soprun yok kendi pilini de denedim sifir 4 tane upgrade pilde vardi onlarida sarz edip ilk defa taktim degisen birsey yok 5 tane pille doya doya kullanirim diye almistim doyamadan kara topraga verecez heliyi :(

Banggood`a ürün iadesi meşakkatli. Çünkü ürünü iade alırken kargo parası üründen fazla olabiliyor, bu tür durumlardan dolayı iade süreci bunu size iade ediyorum demekle bitmiyor. Youtube`da arızalı ürünün nasıl çalıştığını videoya alıp, banggood`a epostayla beraber videonun linkini verenler gördüm. Bu daha makul görünüyor.

Birde şu varki ürünü iade etmenizin masrafını artırıyor; Ptt kargo yurtdışına alıcı ödeyecek şeklinde gönderim yapmıyor.

FERDİ İKİZ' Alıntı:
Banggood`a ürün iadesi meşakkatli. Çünkü ürünü iade alırken kargo parası üründen fazla olabiliyor, bu tür durumlardan dolayı iade süreci bunu size iade ediyorum demekle bitmiyor. Youtube`da arızalı ürünün nasıl çalıştığını videoya alıp, banggood`a epostayla beraber videonun linkini verenler gördüm. Bu daha makul görünüyor.

Birde şu varki ürünü iade etmenizin masrafını artırıyor; Ptt kargo yurtdışına alıcı ödeyecek şeklinde gönderim yapmıyor.

Yurtdisindan urun almanin da cefasi bu heralde yurticinde 2 kati fiyatla satiliyor belki ama distrbutor firmasi garantisi muhattabi tamiri var elektronikciler ufo gormus gibi bakiyor tamirinden anlayan da yok yedek parcasi da yok muhattabida yok bu urunun yurtici satisi da yok bildigim kadariyla hesap etmedim ama helinin kendisine 53 tl gumruk vergisi odedim arti upgrade pilleri yedek parcasi anakarti heralde 600 tl civarinda harcamisimdir cope atacaz yani bu parayi

Yenı anakartı cıkartmadan eskısını bırdaha deneyeyım acaba kabolara mı zarar verdım degıstırırken dıye dusundum. Kabloları eskısıne taktım eskısı calısıyor servo hareketlerı oluyor cozemedıgım sey gaz verdıkce motor devrı artıyor ancak havalanmıyor ve halıya koydugumda farkettım gaz verdıkce kuyruk gerıye yaslanıyor kuyruk motorunun ıcıne gırdıgı kuyruktan asagı dogru uzanan adı neyse plastık halının ıcıne gomuluyor havalanmıyor. Isın tuhaf tarafı ıdle ıp ı actıgım gıbı throttle en gerıdeyken bıle kı normalde havalanmaması gerekır, son surat ılerı dogru havalanıyor helıkopter. 3 kez actım ıdle ıp ı ve 3 unde de ılerı dogru havalanarak koltuga carptı yanı havalanmasını engelleyen hasarlı mekanık parca yada pal yok. Yenı gelen anakartı taktıgımda ıse durum aynı kumandayı actıgım gıbı ısık sonuyor ve hıcbır hareket yok maaselef.

Sertaç bey , halledilemeyecek sorun değil bu aslında ama ben bir türlü sorunu anlayamadım , kablo oynuyordu içine ittim demişsiniz , lehim kopuksa ya da konnektörden çıktıysa , itme ,sıkıştırma gibi şeyler sorunu gidermez...yeni gelen kartta ışık yanmıyorsa , yine kartta bir sorun var desem , olabilir de olmayabilir de , hele bir video çekin de , bakalım , kumandanın göstergesi ile beraber çekin , kumandadan kaynaklı bir sıkıntı da olabilir..Tüm bağlantı yerlerinin yakın fotolarını da çekin , 977 çilekeş alet , bu kadar sıkıntının size rastgelmesi iki ihtimal , ya çok acele davranıyor birşeyleri gözden kaçırıyorsunuz , ya da benim kargolarla yaşadığım bahtsız bedevi misali sıkıntı sizde de mevcut..Sabır , sabır , elbet çözülür , öyle ya da böyle... :saygilar:

Bazen Hakan abinin dediği gibi ESC yüzünden de böyle saçmalıklar olabiliyor. Modeli tamir etmeniz biraz zahmetli ve bence riskli. Yerinizde olsam bnf alırdım, onu uçurur bir yandanda arızalı sanılan parçaları ona takıp bakardım arızanın asıl sebebine. Çünkü düşük ihtimal ama Escnin anlık bir anormalliğinden anakart sersemleyebilir ve ikisi aynı anda bozulabilir. Tabii tüm bunlar kumanda sağlam diye düşünülerek yazıldı.
Bence bnf alın, yeni başlayanlar bolca yedeğe ihtiyaç duyar elinizdekilerin hepsi lazım olur :RCKolik:

Biraz sonra bir aksilik olmassa videosunu cekecegim belki dediginiz gibi dikaktimden kacan bir ayrinti olabilir. Yeni bnf olayinada girmem cunku zaten ana motor servolar ve esc disinda butun parcalardan en az 1 tane ki kirima ugrayan disli kuyruk motoru paller inis takimlari kuyruk borusu kablosundan 3 er 5 er tane elimde mevcut.

Bugun video cektim ama istedigim gibi olmadi pek net gozukmuyor ama banggood a mail atmistim urunun etiketini arizali parcanin videosunu cekip gonderin degerlendirelim dediler onlara gonderdim videoyu bakalim ne sonuc cikacak

Arkadaslar uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar v977 3. anakartim elime ulasti yukarida mesajlarimda yazdiklarimi ozetleyecek olursam ilk anakarti yakmistim 2. sini siparis vermistim oda arizali cikmisti videosunu cekip yollamistim ve saolsun cinli amcalar ucretsiz yenisini yolladilar. Simdi bunu denedim yine husran :( Hersey normal gozukuyor ama heli havalanmiyor gazi arttirdigimda yan profilden bakinca ana paller kuyruga dogru aci degistiriyor yani bas kismina dogru pozitif kuyruga karsi negatif aci aliyor bu sekilde havalanmaz sanirim 3. anakartinda arizali olma ihtimali yok sorun nerede olabilir? Trex 450 sport almistim hatirlarsaniz 2 kucuk kirim yasamistim ve v977 ile ustalasmadan kullanmak yok dedim oda rafta yatiyor... v977 ucacak hale getirmem lazim ne yapabilirim sorun pal acisimi ondan da emin degilim baska ne olabilir fikri olan varmidir?