[Video]: ilk ucus Raptor 50

Ahmet Egemen SAYIN' Alıntı:
Harika bence. Tebrikler... :thumbup:
Tesekkurler

Mehmet ÖZER' Alıntı:
Uçuşunuz başlangıç için mükemmel :saygilar: Uçuşunuz esnasında kuyrugun tutmadığını düşündüğünüzde indirip gyronun gainini biraz daha artırıp tekrar baksaydınız sorun gainden de olabilirdi..Videodan baktıgımda indirip gain değişikliği yapmadınız sanırım..
Kayış gerginliği de alakalı tabi kuyruk için..

Az once tekrar bi ucus yaptim gain ayarlariyla oynamama ragmen duzelmedi. Rudder verdigimde kuyruk yavas sekilde dönuyor kuyrugun donmesini bekliyorum resmen sizlerin videolarini izledigimde kuyruk cok hizli donuyor bunun sebebini arastirmam gerekecek. Tesekkurler yorumlar icin

Bu helikopter işleri ayar olarka çok karışık işlerdir. Kuyruk yavaş yavaş dönüyorsa kuyruk palleri yeterince açı almıyordur. Kuyruk servosu gyrodan limitli olabilir , yada toptan bozuk olabilir.

Kuyruğu stabil tutamıyorsa , gain düşük olabilir , kafaturu düşük olabilir (pervaneler yavaş döndüğü için yeterli kuyruk tutma gücünü üretemez kuyruk palleri büyültülebilir yada kuyruk ön aktarma dişlileri değiştirip daha hızlı dönmesi sağlanabilir) , governor kullanılıyorsa governer gain düşük olabilir , gene servo bozuk olabilir vs. Ama bence en olası sebep kuyruk servosu dişlileri sıyırmıştır.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Gyro ve kuyruk servonuzun modeli nedir.

Futaba s 9254

İlker Sönmez' Alıntı:
Bu helikopter işleri ayar olarka çok karışık işlerdir. Kuyruk yavaş yavaş dönüyorsa kuyruk palleri yeterince açı almıyordur. Kuyruk servosu gyrodan limitli olabilir , yada toptan bozuk olabilir.

Kuyruğu stabil tutamıyorsa , gain düşük olabilir , kafaturu düşük olabilir (pervaneler yavaş döndüğü için yeterli kuyruk tutma gücünü üretemez kuyruk palleri büyültülebilir yada kuyruk ön aktarma dişlileri değiştirip daha hızlı dönmesi sağlanabilir) , governor kullanılıyorsa governer gain düşük olabilir , gene servo bozuk olabilir vs. Ama bence en olası sebep kuyruk servosu dişlileri sıyırmıştır.

Soylediklerinizi kontrol etcem. servoda problem yok limit ayarlarini kontrol etmem gerekecek galiba gyro limiti konusunuda arastirmam gerekecek tesekkurler yorumlariniz icin

İlk ucuş için gerçekten süper Emre, tebrikler :bravo:. Belli ki çok soğukkanlısın, üzerine düzenli sim de çalışınca sonuç böyle güzel oluyor. :halay:
Side-In, Nose-In ve hatta nerede ise alan turu da geliyormuş artından....

Gaz verip yükselmeye başlayınca kuyruk barış şekilde sağa kaçıyor. Aşağıdaki konuda anlatıldığı şekilde Gyro gain değerleri ile oynamanız gerekecek. O zaman bu problem de düzelir. Gerçi son mesajlarında gain ile oynadım düzelmedi diyorsun. Ilker hocamın dediği gibi bunun bir çok sebebi olabilir. Aşağıdaki check-list sana problemi tespit ve düzeltme için yardımcı olacaktır ;)

Bir ne nacizane 1-2 küçük tavsiye. Ilk uçuş olarak nerede ise inmeden 8 dak uçmuş ve simdeki tüm hareketleri denemişsin ve sonuç gayet başarılı. Ama unutmayalım ki kırım bu işin olmazsa olmazı. Istersen 5-6 uçuş çok fazla zorlamadan uçuşlarına devam et, modele iyice alış. Zira bu ilk başlarda gelecek erken kırım, insanda gerilemeye neden oluyor. Bu durumu da dikkate almanı tavsiye ederim ;)

Ama dediğim gibi son dönemlerde gördüğüm en yetenekli yeni pilotlardan birisisin. Inşallah çok güzel yerler çok kısa bir süre içerisinde geleceksin %p

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
İlk ucuş için gerçekten süper Emre, tebrikler :bravo:. Belli ki çok soğukkanlısın, üzerine düzenli sim de çalışınca sonuç böyle güzel oluyor. :halay:
Side-In, Nose-In ve hatta nerede ise alan turu da geliyormuş artından....

Gaz verip yükselmeye başlayınca kuyruk barış şekilde sağa kaçıyor. Aşağıdaki konuda anlatıldığı şekilde Gyro gain değerleri ile oynamanız gerekecek. O zaman bu problem de düzelir. Gerçi son mesajlarında gain ile oynadım düzelmedi diyorsun. Ilker hocamın dediği gibi bunun bir çok sebebi olabilir. Aşağıdaki check-list sana problemi tespit ve düzeltme için yardımcı olacaktır ;)

Bir ne nacizane 1-2 küçük tavsiye. Ilk uçuş olarak nerede ise inmeden 8 dak uçmuş ve simdeki tüm hareketleri denemişsin ve sonuç gayet başarılı. Ama unutmayalım ki kırım bu işin olmazsa olmazı. Istersen 5-6 uçuş çok fazla zorlamadan uçuşlarına devam et, modele iyice alış. Zira bu ilk başlarda gelecek erken kırım, insanda gerilemeye neden oluyor. Bu durumu da dikkate almanı tavsiye ederim ;)

Ama dediğim gibi son dönemlerde gördüğüm en yetenekli yeni pilotlardan birisisin. Inşallah çok güzel yerler çok kısa bir süre içerisinde geleceksin %p

Cok tesekkur ederim mehmet abi bu guzel yorumlarin icin kuyruk konusunu incelicem hatta sonucunuda burada paylasirim.
bugun 2. Ucusumu gerceklestirdim artik alanturu yapmaya basladim sorunsuz gecti tabi kuyruk sorununuda cozersem cok daha iyi olcak.

Dedigin gibi cok sogukkanli sabirli ve kendime guveni ust seviyede birisiyim.sime cok vakit harciyorum invert calismaya basladim.Hedefim sizler gibi seri bir sekilde 3d ucus gerceklestirmek.3D pilotaj icinde kendime tanidigim 1 seneyi atlatmam gerekcek. Cok hevesliyim .
sizler sayesinde Bu durumdayim hepinize ayri ayri tesekkur ederim :saygilar:

Emre BİÇEN' Alıntı:
..........
sizler sayesinde Bu durumdayim hepinize ayri ayri tesekkur ederim :saygilar:
Sizler gibi yeni başlayan arkadaşlara az da olsa forum olarak faydamız dokunabiliyorsa ne mutlu bize :RCKolik:

Emre ilk uçuşun olduğuna inanmak gerçekten zor, tebrik ederim. :bravo:

Aynı moldelden, seninki gibi ahşap pallisinden kullandım. O konuda hiç endişen olmasın soft uçtuğun sürece hiç sıkıntı yok. ;)

Bence oldukça yeteneklisin, çok kısa bir sürede istediğin noktalara ulaşacağına eminim. :RCKolik:

Türker Akgün' Alıntı:
Emre ilk uçuşun olduğuna inanmak gerçekten zor, tebrik ederim. :bravo:

Aynı moldelden, seninki gibi ahşap pallisinden kullandım. O konuda hiç endişen olmasın soft uçtuğun sürece hiç sıkıntı yok. ;)

Bence oldukça yeteneklisin, çok kısa bir sürede istediğin noktalara ulaşacağına eminim. :RCKolik:

Tesekkurler turker abı guzel yorumun ıcın gelişim surecını sızlerle paylascam eksık olmayın.

Emre tebrik ederim kardeşim :) bu ilk uçuş mu gerçekten :D

rafet odabaş' Alıntı:
gayet başarılı 10 numara 5 yıldız uçmuşsun.ben fbl ye çok kötü alışmışım.arkadaşın raptorla bi depo uçayım dedim kuyruk düzeltmekten imanım gevredi.700 dfc den sonra çubuklu zor geldi yaw.
nose in gelmeler falan gayet güzel.allah yolunu açık etsin baya ışık var sende.

bence uçurduğunuz raptorda sorun vardı , çünkü FBL ile normal gyrolu kuyruk arasında hiçbir fark yok

Mesut AKIN' Alıntı:
Emre tebrik ederim kardeşim :) bu ilk uçuş mu gerçekten :D

Evet mesut abi sim haric ilk ucus. Bende inanamadim kendime :D inis biraz sert olmus oda nazarboncugu olsun :D Ellerde ve ayaklarda hafif titreme vardi ama 2. Ucusumda oda kalmadi guzel bi duyguymus :thumbup: