[Video]: Masal tadında SMD direnç lehimleme :)

BLackX

Çalışkan Uye
Web sitesi
www.omerkose.net
Arkadaşlar Merhaba;

SMD parça lehimleme tam olarak nasıl yapılır diye YouTube'da gezinirken birden bu güzel, masal tadında videoyu buldum. Sizinle de paylaşmak istedim. Şimdi bu güzel ve öğretici video ile başbaşa bırakıyorum sizleri :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Amcamın sesi gerçekten rahatlatıcı ve uyku getirici bir ses :laugh: :D

Bu arada o lehim olarak kullandığı malzemenin adı ne acaba ??

Aynen abi :) Küçük bir araştırma yaptım sanırım kullandığı malzeme bu.

Fakat şu malzeme sanki daha doğru.

Bauhaus'ta Rosol 3 adıyla satılıyor. Sıvı lehim olarak da biliniyor.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sumeryamaner' Alıntı:
Bauhaus'ta Rosol 3 adıyla satılıyor. Sıvı lehim olarak da biliniyor.

Teşekkürler abi :thumbup:

Videoda kullanılan malzeme krem lehim. Sıvı lehim demek yanlış olur. SMD komponent kullanılan devre kartları için vazgeçilmez malzemedir. Malzeme kart üzerinde serigrafiye benzer yöntemle lehim olacak bölgelere uygulanır. Üzerine otomatik dizgi makineleri ile komponentler dizilir ve 250 - 300 derece aralığındaki fırına verilir. Kullanılan malzemeye göre fırından kalma süresi 1 ile 2 dakika arasında değişir. Videodaki amcanın veya elemanın sesini duymadım ama ısı tabancası ile tamir edilecek bölgeyi ısıtıyor. Bu işlem malzeme olmayan bir yere malzeme eklemek için kullanılabilir ama tam olarak bir tamir yöntemi değildir. En sonda kullandığı malzeme ise flux tır. Hem temizlik hem de lehimlemede kolaylık için kullanılan bir malzemedir. Pasta yerine daha çok kullanılıyor.

SMD malzeme tamiratı için en kullanışlı edevat cımbız havyadır. Hem malzeme sökmek için hem de tekrar lehimlemek için vazgeçilmezdir. Fiyatı yüksek olmasa alacağım ilk edevatlardandır ama henüz alamıyorum maalesef. Buyrun aşağıda bir örnek.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada şu an bir matbaada grafikerlik yapıyorum ama daha önceki işimin Vestel Elektronik fabrikasında otomatik dizgi makinesi programlama teknisyeni olduğunu söylemişmiydim. SMD parçalarla ve bu havya setleri ve daha fazlasıyla az haşır neşir olmadım zamanında.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
...Bu arada şu an bir matbaada grafikerlik yapıyorum ama daha önceki işimin Vestel Elektronik fabrikasında otomatik dizgi makinesi programlama teknisyeni olduğunu söylemişmiydim. SMD parçalarla ve bu havya setleri ve daha fazlasıyla az haşır neşir olmadım zamanında.
Bu kısmı şahsen ilk defa duyuyorum. Teşekkürler Nesimi Bey :thumbup:

Verdiğiniz faydalı bilgiler ve paylaşım için teşekkürler.

Kendi adıma yeni şeyler öğrendim.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Videoda kullanılan malzeme krem lehim. Sıvı lehim demek yanlış olur. SMD komponent kullanılan devre kartları için vazgeçilmez malzemedir. Malzeme kart üzerinde serigrafiye benzer yöntemle lehim olacak bölgelere uygulanır. Üzerine otomatik dizgi makineleri ile komponentler dizilir ve 250 - 300 derece aralığındaki fırına verilir. Kullanılan malzemeye göre fırından kalma süresi 1 ile 2 dakika arasında değişir. Videodaki amcanın veya elemanın sesini duymadım ama ısı tabancası ile tamir edilecek bölgeyi ısıtıyor. Bu işlem malzeme olmayan bir yere malzeme eklemek için kullanılabilir ama tam olarak bir tamir yöntemi değildir. En sonda kullandığı malzeme ise flux tır. Hem temizlik hem de lehimlemede kolaylık için kullanılan bir malzemedir. Pasta yerine daha çok kullanılıyor.

SMD malzeme tamiratı için en kullanışlı edevat cımbız havyadır. Hem malzeme sökmek için hem de tekrar lehimlemek için vazgeçilmezdir. Fiyatı yüksek olmasa alacağım ilk edevatlardandır ama henüz alamıyorum maalesef. Buyrun aşağıda bir örnek.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada şu an bir matbaada grafikerlik yapıyorum ama daha önceki işimin Vestel Elektronik fabrikasında otomatik dizgi makinesi programlama teknisyeni olduğunu söylemişmiydim. SMD parçalarla ve bu havya setleri ve daha fazlasıyla az haşır neşir olmadım zamanında.

Nesimi hocam malzeme tam bizim aurdinoculara göreymiş , forumca para toplayıp bir tane alsak mı , ihtiyacı olan istediği devreyi yaptırırdı.. :D :lollol:

Amaaannn pahalı dediği üç bin TL. Alırız beyaa... [emoji14]

Bende Ersa'nin nano modeli var. O bile giris seviyesi olmasina ragmen cok iyi. Fakat bu modelin yeri ayri :)

Çok ince işler bu tarz ince işleri normal havya ile yaptığım olmuştu. :laugh: Şimdi havya bile ince kalıyor.Konnektörler için ısı tabancası aldım huzura erdim. ;D

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Bir gobline şak diye 5000 TL veriliyor buna niye verilmesin.[emoji12]
Kaldı ki Goblin üç günde pert ama bu evladiyelik. :)