[Video]: Model Ucaklarin Neler Yapabilecegini Gormek isteyenlere

gencer007

Çalışkan Uye
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: [Video]: Model Ucaklarin Neler Yapabilecegini Gormek isteyenlere

Güvenlik ile ilgili olarak sıkça konuştuğumuz şu son dönemde çok yerinde bir paylaşım olmuş abi, eline sağlık %p

Bazılarımız seyretmiş olabilir. Bu onlar için hatırlatma, ilk defa seyredenler için de bir örnek olsun.

Özellikle ILK VIDEO geçen INGILIZCE Kısmı ana hatları ile Tercüme etmek istedim.

"Arkadaşlar, öncelikle bilmenizi isterim ki yüz üstü yere falan düşmedim. Yaklaşık 1 ay önce uçmaya hazır epey bir modelimle uçuş sahasına gitmiştim.

Diğer üye arkadaşlarımdan birisi kalkış yapar yapmaz kontrollü kaybetti. Gördüğünüz resimler OS 46 tam gaz yüzüme çarpması sonucunda oluşan yaralanmaya aittir.

Kan tutması olanlar lutfen videonun geri kalanını seyretmesin.Sadece güvenlik konusunun önemini sizlere bir kere daha hatırlat amacı ile paylaşıyorum.
"

Bence de çok önemli bir paylaşım, bazı şeyleri güzel hatırlatıyor, yaşanmadan ve geç olmadan..

Hüseyin, paylaşım için gerçekten teşekkürler.

Bazı şeyleri öğrenmek için başımıza gelmesini beklemek gerekmez. Başkalarının yaşadıklarından da dersler çıkarmalıyız. Havacılıkta kurallar kanla yazılırmış! Bu örnekler model havacılıkta bile ne kadar kan akabileceğini gözler önüne seriyor. Aramızda şimdiye kadar neyse ki bu kadar ciddi yaralanmalar olmadı. Ama bu uğraşı ciddiye almaz isek, olmayacağı anlamına gelmez! Bir kırım yaşadığımızda "eğer birisine çarpsaydı" diye düşündüğümde hep ürpermişimdir!...

CANLI ÖRNEKLER İÇİN TEŞEKKÜRLER :)p

Seneye ilk konularımın arasında. Tekrar teşekkür.

mehmet çağlar' Alıntı:
Seneye ilk konularımın arasında. Tekrar teşekkür.
Belki baslarken hemen degil ama cok kisa bir sure sonra bu konulari ve dolayisiyla GUVENLIK konusunu ayrica ve detayli bir sekilde irdelemek gerekiyor. Yoksa yaptigimiz sey hobi olmaktan cikip, Allah korusun kabusa dönüşebilir :-\

:embarras: itiraf. 23 nisanda ilçe mem den hocam bayramda şöyle bir iki tur atsanız da çocuklar görse eğlense denildi. Aklımdan otoyool kıyısı meskün mahal kuralları vs. şerit gibi geçti ama hani uçağın havadayken beklemediğiniz bir durumda ani karar vermemiz gibi olur dedim. Ve uçurdum ya istemediğimiz durum olsaydı.
Peki size bayramda uçurma isteği-teklifi olur sa ne yapılmalı?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

mehmet çağlar' Alıntı:
:embarras: itiraf. 23 nisanda ilçe mem den hocam bayramda şöyle bir iki tur atsanız da çocuklar görse eğlense denildi. Aklımdan otoyool kıyısı meskün mahal kuralları vs. şerit gibi geçti ama hani uçağın havadayken beklemediğiniz bir durumda ani karar vermemiz gibi olur dedim. Ve uçurdum ya istemediğimiz durum olsaydı.
Peki size bayramda uçurma isteği-teklifi olur sa ne yapılmalı?

Resimden gorebildigim kadari ile ucak seyircilerin cok yakinindan geciyor. En azindan ucus parkurunu seyircilerden uzak olacak sekilde planlamak, donuslerde daima disa dogru yapmak, havada olasabilecek aksi durumlarda olayin riskini min dusurecektir.

Bunun harici ekipmanin durumu ve pilotaj da gosteri ucusu icin oldukca onemli birer kriter diye düşünüyorum. Sayet bunlardan birinde suphe varsa, mesela alici pilleri tam dolu mu degil mi emin degilseniz, kesinlikle ne olursa olsun ucus yapmamaliyiz.

Ama en onemlisi yine de ucus parkurunun belirlenmesi diye dusunuyorum. Bakalim degerli arkadaslarimiz baska ne yorumlari olacak ;)

Uçurmadan 1-2 gün önce antrenman yaptım. Agresif manevralardan kaçındım. Kumanda pilleri sıfır ve akşamdan motor balansını sıfırladım. Servolar ve trim ayarları tek tek denendi. Manevralar stadyum dışından dönüş şeklindeydi. Yalnız son sortide kale direği seviyesinde 1 tur. Malum istenmeyen seyirci modu ;) Abi yakın geçte çekelim. Al işte inince çek. Bizim gariban hangar.

mehmet çağlar' Alıntı:
... Ve uçurdum ya istemediğimiz durum olsaydı.
Bizim modellerin uçması bir mucize sanki, her tarafları zayıf halka. :lollol:
Sinyal gider, servo bozulur, pil biter, ESC yanar, motor durur, pervane fırlar, kanat katlar vs. vs. vs.....

İnsan ne kadar dikkat etse bile planda olmayan birşey çıkabilir her zaman. :eek: Bu yüzden ne kadar insanlardan uzak olurlarsa o kadar güvenli elbette. Fakat sonuç olarak modelimizi gözümüzle izlemekte durumdayız ve çok uzak olmasıda mantık olarak ters. :rolleyes: Duruma göre karar vermek lazım ama çevrede çok sayıda insan varken modellerimizle gereksiz risk almak bence pek mantıklı değil. Modelin türüde çok önemli elbette elektrikli köpük bir model için risk farklı, 100cc benzinli bir uçak için farklı, helikopter için daha farklı olacaktır. Bununla da kalmıyor modeli kullanan kişinin pilotaj yetkinliği de ortaya çıkıyor sonrasında gibi gibi.... Epey derin ve üzerinde tartışılabilecek bir konu.

mehmet çağlar' Alıntı:
..... Bizim gariban hangar.
Olur mu hic Mehmet Bey. Modelin buyugu kucugu olmaz hele bir de icinde emek varsa :thumbup: Tokatta bunlarin olmasi ve ozellikle genclerin bunlari izlemesi bile basli basina bir sey :halay: Sizi ve bu yolda verdiginiz emegi cani gonulden tebrik ediyorum Mehmet Bey %p

Cidden tehlikeli işler. Dikkat etmek lazım.

Rc lerin bulunduğu odaya iş güvenliği yazıları asmak lazım.
[attachimg=1]

Fabrikada çalışmış olanlar bilir, duvarda güvenlikle ilgili yazılar asılıdır. Bir yazı şöyleydi: YAPTIĞIN İŞ KENDİNDEN ÖNEMLİ DEĞİLDİR !

Gerçekten son derece tehlikeli bir hobi ile uğraşıyoruz.Buradan tüm modelci arkadaşlara,büyüklerime ricam tedbiri elden bırakmayalım.Hiçbir şey bizim sağlığımızdan daha önemli değil.

O değil de, uzun süredir hayalim olan yakıtlı bir model uçağa sahip olmak.Zaten tehlikesinden dolayı yakıtlı motorlardan daha çok korkuyordum.Ve uzun süredir nasip olmuyordu bu hayalim.Şimdi düşünüyorum da, belki de böylesi daha hayırlıdır benim için.

Aman aman, güvenlikten ödün vermeyelim lütfen.Ümit ediyorum ki böyle üzücü olaylarla hiçbirimiz karşı karşıya kalmayız. ;)