[Video]: trex 450 son gaz havalanmıyor

Seninaradığın her şer
burada var gibi geldi bana bu videoları 2 defa izle herseyi çözersinson soru kuyruk ayarlarında 5.5ve 5.6 konu

evet mustafa bey daha önce mehmet bey gönderdi bu linkleri ve o videoların hepsini izledim oradaki gyro gp 780 ama hemen hemen ayarlar aynı kumandalarımız değişik videoda futaba bende turnigy 9x.ama sanırım sorun bende çözemedim:(

rifat dirikolu' Alıntı:
mehmet bey reverse işi tamam paller çıkık gaz kolu %70 lere kadar ortada sabıtlıyor ama %70 gaz dan sonra kuyruksürekli olarak 7-8 cmlik saga ve sola atıyor saniyede 2-3 defa.bu paller takılı olmadıgı için olabilirmi?
Rifat bey sizin söylediğiniz şekilde pek bir anlam ifade etmiyor. Yaptığınız doğru çalışıp çalışmadığını paller dönmeden şu şekilde kontrol ediyoruz. Bu konudaki gibi davranıyorsa doğru ayarlamış demeksiniz, değilse hala bir yerlerde yanlışınız var.

Bu durum da gaini kısmıyorlarmı? veya gyro altına bir pet daha eklemesi gerekmez mi veya ben mi yanlış anladım kuyruk osilasyona girmiş tarifi yapıyor arkadaş.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Bu durum da gaini kısmıyorlarmı? veya gyro altına bir pet daha eklemesi gerekmez mi veya ben mi yanlış anladım kuyruk osilasyona girmiş tarifi yapıyor arkadaş.
Paller takılı olmadan bunları söylemek çok da doğru olmaz Mustafa. Paller takılı iken osilasyon olayı bariz şekilde ortaya çıkacak olursa o zaman senin söylediklerini yapmak gerekiyor.

Rifat henüz Gyro yönünün doğru olup olmadığını kontrol etme aşamasında ve ben de bu kontrollü en sağlıklı nasıl yapabileceğini açıklamaya çalıştım.

mehmet bey,
Gyro yönü sizin açıklamalarınız ve gönderdiğiniz linklere göre ayarladım.ki dogru olduguna inaniyorum.cunku paller çıkık olsada Gyro tersken % 30-40 gaz seviyesinde kuyruk saatin ters yönüne doğru yavaş yavaş dönüyordu gazı artirınca daha hızlı dönüyordu. ama gyroyu reverse edince bu donus sizin de bahsettiginiz gibi dengelendi kuyruk donmek istiyor gyro devamli engelliyor.yani gyro sabitliyor.buraya kadar herşey mukemmel.fakat gazı yükseltince bu sefer kuyruk sağ sol yapıyor.bunun sebebi Pal olmadigi icin titreşimin çoğalmasından dolayi olabilirmi? bu arada tsk ederim.

rifat dirikolu' Alıntı:
mehmet bey,
....fakat gazı yükseltince bu sefer kuyruk sağ sol yapıyor.bunun sebebi Pal olmadigi icin titreşimin çoğalmasından dolayi olabilirmi? bu arada tsk ederim.
Büyük ihtimal öyle olduğunu düşünüyorum. Müsait bir zamanda pallerle yapılacak test sırasında bu durum da netleşir. Şu aşamada bence daha fazla kurcalamaya gerek yok ;)

Pal takılı değilken ve heli yerdeyken gyro'yla yapabileceğiniz tek ayar Mehmet abinin dediği gibi yönünü ve limitlerini kontrol etmek olur. Gain vs gibi ayarlar yerde olmaz, palsiz hiç olmaz. Şimdi helide pal yok, dolayısıyla tork yaratacak bir şey de yok. Kuyruktaki hareket tamamen kuyruk pallerinin kendi dönüşlerinden kaynaklanıyor.

Teşekkür ederim.su an ben isteyim.musait zamanda palleri takip deneme yapıp sizle paylasacam.umarim başarıya ulasirim

sanırım kacirdigim ve cok onemli bi noktanın farkına vardım:saygilar:Mehmet bey tşkler birkere daha saolun.sizin turnigy9x konusuyla iliskin yazdiginiz bu yazı sayesinde :RCKolik:

Arkadaşlar uzun süre turnigy 9x kullanıp herşeyini kurcalamış birisi olarak lafınızı balla bölücem ama turnigy 9x kumandada garip bir durum vardır.

AVC dedigi RATE moddur yani HEAD LOCK için NOR ayarlanır onda. eğer ikisinide AVC yaparsanız ozaman sürekli rate uçarsınız öyle bi garipliği var, bunu zaten şundan anlayabiliyosunuz, iki değeride NOR olarak ayarladıktan sonra örnegin 45 bende 45di değerler gyronun ışıgının yeşil yandıgını görüyosunuz yada mavi ne renkse artık :D , ondan gain ayarı şu şekilde olucak.. bendeki kumandada böyle bi saçmalık vardı AVC konusunda, sendede öylemidir bilemem ama öyledir büyük ihitmal.

GYRO SENS
STATE ACT
UPRATE NOR 045
DNRATE NOR 045
MODEL GY

tabi bunu yapmanız tek başına birşey ifade etmez, cunku en başda aux -ch menusunden channel 5 GEAR olarak ayarlamanız lazımki bu gyro gainler çalışmaya başlasın.. önce o menüden eger ayarlamadıysanız chanell 5 GEAR seçiniz ve sonra yukardaki değerlerle deneyiniz. eğer gaz verince kuyruk saga sola sallarsa değerleri kısarsınızki sanmıyorum gerekecegini, eğer heli kendi çevresinde dönüyorsa ozamanda değerleri yükseltin birazcık.

Linkback:

mrb biraz önce paller takılı olmadan bir deneme daha yaptım ama rate modda.cunki normal modda gain 45-45 yapınca kuyruk osilasyona girmiyor anca rate modda.kumandada ayarı görebilirsiniz. yalnız flaybar sağ sitigi herhangi bir yöne tam dayayinca yani son noktada ani bi değişime uğruyor bu normalmi sizce :-\
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dikkatimi çeken bir şey var, siz pil esc bağlantısını sökmeden kumanda kapatmayı alışkanlık yapmışsınız, bu durumda model kontrolsuz çalışmaya başlar ve bir kazaya sebebiyet verebilirsiniz. O hatayı birkere yapmıştım dalgınlıkla, sonra kumandayı tekrar açıp çalışmaya başlamış olan modeli kontrol edebilmiştim.

Eğer gazı cektiğinde 2 cm gibi havalanma yapıyosa en üstteki salıncagı tutan parcanın yönü değişecek demektir..Bendede vardı aynı sorun..gaz verdiğinde palin ince ucu asagıya degilde yukarı bakıyor bu yüzden ucmuyor.