[Video]: Ustadlar yardiminiza ihtiyacim var:( Trex 450 sport v2

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

nette bı resım bularak çizdim pal tutucuların ustune o sekılde duz olacak sekılde takın vida ile yukarıdan asagıya dogru ayar yaparak inin

gordugunüz gıbı paralel olarak gozukuyor

bu sekılde sakın servo lara güç vermeyın yoksa zorlanmadan dolayı yanabılır

asagıya dogru paralel bı sekılde ındıgınız zaman en son kısım servo ball lınklerın boyu manuel dekı ölçuye gore ayarladıktan sonra stıck orta konumda ıken pal acılarınız 0 oalcaktır ve pallerde trackıng olayıda nerdeyse % 0 olmus olacak kolay gelsın

mustafa temuralay' Alıntı:
bu sekılde sakın servo lara güç vermeyın yoksa zorlanmadan dolayı yanabılır

asagıya dogru paralel bı sekılde ındıgınız zaman en son kısım servo ball lınklerın boyu manuel dekı ölçuye gore ayarladıktan sonra stıck orta konumda ıken pal acılarınız 0 oalcaktır ve pallerde trackıng olayıda nerdeyse % 0 olmus olacak kolay gelsın
Ben genelde aşağıdaki yukarıya doğru ayar yapıyorum ama sizinki de mantıklı ;) Burada tek sorun servoların eneriliji olmaması. Bu ayar sırasında zorluk teşkil etmiyor mu :rolleyes: Yani servo kolları az bir zorlama sonrası kendiliğinden oynayacaktır ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ben genelde aşağıdaki yukarıya doğru ayar yapıyorum ama sizinki de mantıklı ;) Burada tek sorun servoların eneriliji olmaması. Bu ayar sırasında zorluk teşkil etmiyor mu :rolleyes: Yani servo kolları az bir zorlama sonrası kendiliğinden oynayacaktır ?

önceden bende oyle yapıyordum memet abı servolardan başlayarak ama bı turlu ayar tutmuyordu pallerı tutan lınklerde zorlanıyordum dengelı olmuyordu bu sekılde denedım super olmustu demıs oldugun gıbı en son servo lınklerını takarken zorlama oldugu zaman ayar gıdıyor yanı swash yamuluyordu onuda en son leveler ile yaptıktan sonra hıc bır sıkıntı kalmıyor .

önlem almak önemli yanlıslık la ilkin servoya güç vermiştim biri gitti :)

o yüzden her satıra güç vermeyin diye ekliyorum :laugh:

mustafa temuralay' Alıntı:
önceden bende oyle yapıyordum memet abı servolardan başlayarak ama bı turlu ayar tutmuyordu pallerı tutan lınklerde zorlanıyordum dengelı olmuyordu bu sekılde denedım super olmustu ......
Amaç ve sonuç aynı olduktan sonra hangisi kolayımıza geliyorsa onu kullanmak en güzeli Mustafa ;) %p

arkadaslar resimdekini nasil yapa bilirim?gp790 gyro-sunun manuelinden goturdum resmi.helinin kuyruk tarafi,kuyruktaki shaft diyelim o taraf yukarida helinin arka tarafinin resmini yuklemistim.orda gore bilirsiniz bende oyle duruyor.slider tarafda paralellik yok bende.forumda onun konfigurasyonu olan videoda gore bilmedim.nasil yeniden acip kontrol ede bilirim?(slider tarafi).bide kuyruk servosu 90derece olmasi mutlaka fiziksel olmasi lazimmi?yoksa subtrim vere bilirmiyim?tesekkurler.

ben helinin tamamliyanacan forumunuzu sorgu yamunuruna tutdurucam PS: emegi gecen tum arkadaslara ustadlara tesekkur ediyorum.cok isime yaradi bu forum

subhi taghiyev' Alıntı:
ben helinin tamamliyanacan forumunuzu sorgu yamunuruna tutdurucam PS: emegi gecen tum arkadaslara ustadlara tesekkur ediyorum.cok isime yaradi bu forum
İlk uçuş videonuzu bizimle paylaşmaya söz verirseniz her türlü sorunuzu cevaplarız elbette. :laugh: :lollol:

Kuyruk servonuza hiç sub trim vermeden 90 dereceyi yakalayabilirseniz en güzeli olur. %p Bunun için elinizde birden fazla varsa servo kollarını ve tam 90 dereceye denk gelecek kol pozisyonlarını deneye deneye bulmanız gerekecek. Örnek olarak 4 kollu servo kolu takıyorsunuz diyelim bu 4 koldan çevire çevire baktığınızda büyük bir ihtimalle bir tanesi oldukça 90 dereceye yakın bir pozisyona denk gelecektir. Ball linkinizi bu kola takarak ayarlara bunun üzerinden devam etmelisiniz. Tam mükemmel olmuyorsa da yapacak birşey yol en idealini tercih edip yola devam edin.

Kuyruk tarafınızdaki mesafeyi ise servonuz ile kuyruğunuz arasındaki metal linkin ucundaki linkleri sıkıp açarak yapacaksınız. Manual'deki gösterim doğru, aynen o şekilde uygularsanız kuyruğunuz iyi tutacaktır.

subhi taghiyev' Alıntı:
arkadaslar resimdekini nasil yapa bilirim?gp790 gyro-sunun manuelinden goturdum resmi.......
Kuyruk ayarları ile ilgili şu konulara henüz bakmadınız galiba Subhi Bey ;)

Bu konuda servo kolu ile ilgili olarak şöyle demişiz ;)
c-) En iyi 90 der Horn ve pozisyonunu bulup ve Horn servoya monte ediyoruz.

NOT: Baştan da belirtiğimiz gibi bu kısım OPSIYONELDIR. Servo kolu 90 Der ayarı ilerleyen aşamalarda yapılabilir. Sayet GYRO ayarları sırasında CH-4 REVERSE yapmak zorunda kalırsak, bu ayarın yeniden kontrol edilmesi gerekecektir.

Bunun haricinde elinizdeki GP790 Gyro programlama ile ilgili olarak aşağıdaki konular size yardımcı olacaktır :

GP790 çok benzeyen GP780 ayar videosu

Türker Akgün' Alıntı:
İlk uçuş videonuzu bizimle paylaşmaya söz verirseniz her türlü sorunuzu cevaplarız elbette. :laugh: :lollol:

Kuyruk servonuza hiç sub trim vermeden 90 dereceyi yakalayabilirseniz en güzeli olur. %p Bunun için elinizde birden fazla varsa servo kollarını ve tam 90 dereceye denk gelecek kol pozisyonlarını deneye deneye bulmanız gerekecek. Örnek olarak 4 kollu servo kolu takıyorsunuz diyelim bu 4 koldan çevire çevire baktığınızda büyük bir ihtimalle bir tanesi oldukça 90 dereceye yakın bir pozisyona denk gelecektir. Ball linkinizi bu kola takarak ayarlara bunun üzerinden devam etmelisiniz. Tam mükemmel olmuyorsa da yapacak birşey yol en idealini tercih edip yola devam edin.

Kuyruk tarafınızdaki mesafeyi ise servonuz ile kuyruğunuz arasındaki metal linkin ucundaki linkleri sıkıp açarak yapacaksınız. Manual'deki gösterim doğru, aynen o şekilde uygularsanız kuyruğunuz iyi tutacaktır.

Söz :RCKolik:
Teşekkürler şimdi onu ayarlayıp dönücem geri))

Kuyruk ayarları ile ilgili şu konulara henüz bakmadınız galiba Subhi Bey ;)

Bu konuda servo kolu ile ilgili olarak şöyle demişiz ;)
c-) En iyi 90 der Horn ve pozisyonunu bulup ve Horn servoya monte ediyoruz.

NOT: Baştan da belirtiğimiz gibi bu kısım OPSIYONELDIR. Servo kolu 90 Der ayarı ilerleyen aşamalarda yapılabilir. Sayet GYRO ayarları sırasında CH-4 REVERSE yapmak zorunda kalırsak, bu ayarın yeniden kontrol edilmesi gerekecektir.

Bunun haricinde elinizdeki GP790 Gyro programlama ile ilgili olarak aşağıdaki konular size yardımcı olacaktır :

GP790 çok benzeyen GP780 ayar videosu

tesekkurler ustad.anladigim kadariyla servo 90 derece yapmazdan once gyro ayarlarini yapmaliyim.ama servo 90derece olmadan travel limit,gain falan filan o ayarlari yaparsam yalnislik olmaz?

subhi taghiyev' Alıntı:
tesekkurler ustad.anladigim kadariyla servo 90 derece yapmazdan once gyro ayarlarini yapmaliyim.ama servo 90derece olmadan travel limit,gain falan filan o ayarlari yaparsam yalnislik olmaz?
Subhi Bey şu konudaki sırayı aynen uygulamanız gerekiyor, yoksa sizin dediğinizi yaparsanız yanlış olur ;) ;)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ustad dedigin gibi yaptim videolari bire bir izledim valla sizi biktirmak istemem :( ama slider bir tarafda asagiya dogru geldikde direniyor,cizz diye yapiyor ama yukariya saga dogru tam gitmiyor.cozum nedir?limit ayari yapmadim.ama servomu 90 derecede servo tipini secdim coook az kaldi kumanda ayarlari hover icin baslangic degerler falan filan kaldi.bide pallerin acisi.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

subhi taghiyev' Alıntı:
ustad dedigin gibi yaptim videolari bire bir izledim valla sizi biktirmak istemem :( ama slider bir tarafda asagiya dogru geldikde direniyor,cizz diye yapiyor ama yukariya saga dogru tam gitmiyor.cozum nedir?limit ayari yapmadim.ama servomu 90 derecede servo tipini secdim coook az kaldi kumanda ayarlari hover icin baslangic degerler falan filan kaldi.bide pallerin acisi.
--Kuyruk Servo kolunu 90 dereceye ayarlaması yanlış olmuş :(

konusunun 1. maddesi olan "1-) Kuyruk Servo Kolunun (Horn) 90 derece Ayarı:" anlattığımız şekilde kuyruk servosunu direkt alıcıya bağlaman gerekiyor
Şu hali ile kuyruk servo yönü doğru olmuş ama kuyruk palleri yanlış takılmış :( Ana palleri saat yönünde döndürdüğünde kuyruk pallerin hucüm kenarı (Sivri tarafı) bize doğru gelmeli.

--Kuruk pallerini düzgün takında kuyruk servosunu reserve yapman gerekiyor ki, kumanda komutları olan sag ve sol burada olduğu gibi yine doğru olsun.
Sonra limit ayarları ve GYRO Doğrultma yönlerini ayarlaman lazım.

--Kuyruk Servo kolunu 90 dereceye ayarlaması yanlış olmuş :(

konusunun 1. maddesi olan "1-) Kuyruk Servo Kolunun (Horn) 90 derece Ayarı:" anlattığımız şekilde kuyruk servosunu direkt alıcıya bağlaman gerekiyor
Şu hali ile kuyruk servo yönü doğru olmuş ama kuyruk palleri yanlış takılmış :( Ana palleri saat yönünde döndürdüğünde kuyruk pallerin hucüm kenarı (Sivri tarafı) bize doğru gelmeli.

--Kuruk pallerini düzgün takında kuyruk servosunu reserve yapman gerekiyor ki, kumanda komutları olan sag ve sol burada olduğu gibi yine doğru olsun.
Sonra limit ayarları ve GYRO Doğrultma yönlerini ayarlaman lazım.

mehmet bey size katiliyorum palleri yalnish takmışımmış.değiştirdim ve reverse yaptim rudderi.şimdide slider tam gitmiyor.bunu limit-den yapmalıyım yoksa ball linkleri uzatarakmı? forumdada yazmışlar gyro ayarları yapılmışsa direk gyro-a bağlaya bilirsiniz.bende gyro ayarını yaptim sadece limit ayarı kaldı onuda servo,ve kuyruk pal yönünü yaptıktan sonra yapmak istiyorum.
1-) Kuyruk Servo Kolunun (Horn) 90 derece Ayarı:
Bu yöntem OPSIYONEL'dir. Isteyen bu ayar kısmını GYRO tamamen konfigure ettikten sonra da yapabilir.

kuyruk servonun linkage ball-unu burdaki gibi taktim,derece ise 90 derecedir,niye yalnis olsunki?rudder servosunu direk receiver-a baglayip ayar yaptiktan sonra gyro-a taksam farki olurmuki?