Wing Dragon Sportster V2 // 2. Şans

Pervanenin ölçüleri üzerinde kabartma yazı ile belirtilir. O yazılar pervanenin ÖN tarafıdır. Yani uçuş istikametini gösterir. Motorun dönüş yönünü ise ESC kablolarından ikisini, birbiri ile değiştirerek ayarlarsın.
Elektrikliler için olan pervaneler CW (saat yönü) ve CCW (saat yönünün tersine) olabilir. Bazı pervanelerde bu belirtilmemiştir ama üzerindeki kabartma yazılara bakarak ön tarafın neresi olduğunu anlar, ona göre motorun veya motorlarının yönünü ayarlarsın.

ÖNEMLİ NOT: Pervaneyi söküp takarken, ESC kabloları ile uğraşırken MUTLAKA pili çıkar!

Kadircim Modele monteli olan iki resimde mavi motorun üstündeki pervane ters takılı, Kırmızı siyah motordaki düz takılı. Ömer bey o yüzden sorumuş sanırım.:)
Mehmet abi mavi motorda R pervane, kırmızıda düz pervane takılı. Bunu yazmayı unutmuşum. İkisinde de yazılar modelin önüne doğru bakıyor. Pervane takılışında bir yanlışlık yok abi  :):saygilar:Tavsiye edilen ölçüler bunlar olmadığı için yapacak bir şey yok sanırım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hatta prop saver a pervane tam oturmadığı için 1mm lik parçayı tam oturacak şekilde lazerde kestirdim. Pervane üzerindeki yazılar da zor gözüküyor kusura bakmayın.

Pervanenin ölçüleri üzerinde kabartma yazı ile belirtilir. O yazılar pervanenin ÖN tarafıdır. Yani uçuş istikametini gösterir. Motorun dönüş yönünü ise ESC kablolarından ikisini, birbiri ile değiştirerek ayarlarsın.
Elektrikliler için olan pervaneler CW (saat yönü) ve CCW (saat yönünün tersine) olabilir. Bazı pervanelerde bu belirtilmemiştir ama üzerindeki kabartma yazılara bakarak ön tarafın neresi olduğunu anlar, ona göre motorun veya motorlarının yönünü ayarlarsın.

ÖNEMLİ NOT: Pervaneyi söküp takarken, ESC kabloları ile uğraşırken MUTLAKA pili çıkar!
Detay için teşekkürler Deniz abi. Yıllar önce ilk zagi ile uğraşmamda bu olayı iyi öğrenmiştim. Dün yaptığım testlerde de bir yanlışlık yok. Pervane üzerindeki yazılar uçuş istikametini gösteriyor. Zamanında bir iki ufak kaza olunca daha daha dikkatli oldum bu konuda. Pervane ile uğraşırken mutlaka pili çıkartıyorum. :):saygilar:

Son düzenleme:
Bu son fotolara bakınca sanki o pervaneler o motorlara küçük gibi geldi bana. Pil - pervane - ESC uyumunda bir hata olabilir mi?

Kaç hücreli pil kullanıyorsun? 2S yerine 3S kullansan?

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt
Ben de pervanenin küçük olduğunu düşünüyorum bir boy büyük takma imkanı varsa 8*4 ile falan daha iyi thrust alınır. Son fotoğrafta motorun kvsi 1400 gözüküyor. 7 inç pervane o yüzden yetmemiş olabilir:saygilar:

Bu son fotolara bakınca sanki o pervaneler o motorlara küçük gibi geldi bana. Pil - pervane - ESC uyumunda bir hata olabilir mi?

Kaç hücreli pil kullanıyorsun? 2S yerine 3S kullansan?
3s pil kullanıyorum Deniz abi. Dediğiniz gibi pervaneler küçük. Normalde mavi motor için 10 inç, kırmızı motor için 9 inç pervane lazım. Bu gövdeye max 7 inç sığdıyı için motoru yükseltmeden 7 inç takıp deneyeyim demiştim ama ciddi anlamda performans kaybı oldu maalesef.

Motoru yükseltmek biraz zor olacak. Motor yükselince de çok fazla burun basma olayı olur mu olmaz mı bilemiyorum.

Ben de pervanenin küçük olduğunu düşünüyorum bir boy büyük takma imkanı varsa 8*4 ile falan daha iyi thrust alınır. Son fotoğrafta motorun kvsi 1400 gözüküyor. 7 inç pervane o yüzden yetmemiş olabilir:saygilar:
Maalesef 8 inç sığmıyor. Yükseltme ya da yüksek kv motor lazım. A2212 1400kv sarı motorlar var. 8 inç prop ile 910g çekiş sağladığı yazıyor. Arkadaşımda mevcut o motor. İlk fırsatta o motoru bu pervane ile deneyeyip sonuca göre hareket edecem.

Fotolara yakından baktığımda pervane ölçüsünü 7x3,5 olarak görüyorum. Bu pervanenin en az 7x5 veya daha da iyisi 7x6 olması lazım.
Evet abi 7x3.8. Açıkçası adım sayısının çekişe çok etkisi olduğunu bilmiyordum. Sadece hıza etkili diye düşünüyordum :rolleyes: Bu şekilde bunuda öğrenmiş oldum. Unutmam artık :D

Arkadaşlara sorayım o zaman. Ellerinde 7x5 7x6 varsa hemen deneyeyim. Bilgi için teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Evet abi 7x3.8. Açıkçası adım sayısının çekişe çok etkisi olduğunu bilmiyordum. Sadece hıza etkili diye düşünüyordum :rolleyes: Bu şekilde bunuda öğrenmiş oldum. Unutmam artık :D

Arkadaşlara sorayım o zaman. Ellerinde 7x5 7x6 varsa hemen deneyeyim. Bilgi için teşekkürler :)
Adım sayısı da çap da sonuçta havayı önden alıp arkaya gönderen faktörlerdir. ;)
7x6 ile hayli farkeder.

Önce şöyle bir fotoğraf ile başlayayım.

Sonra yok böyle şanssızlık diyerek devam edeyim. Üst fotoğraflarda görünen kırmızı motor ve esc maalesef yandı. Uçuşta pilotajdan kaynaklı bir şey olsa içim yanmayacak. Re-maiden uçuşu için pili takar takmaz tık diye ses geldi motor çok az hareket etti ve duman çıktı. Böyle durumlarda gerçekten canım sıkılıyor. Evde pervane denemeleri yaparken hiçbir sıkıntı yoktu. Konnektörlerde de herhangi bir açık yer yoktu. Neden, nasıl yandı bilmiyorum.

Öğleden önce 3 farklı uçak ile 7-8 pil uçtuktan sonra öğleden sonra tekrar alana gittik. Her şey öğleden sonra başladı. :D Benim motor, esc yandı, fotoğrafta gözüken twin boom modeli son alan turunda enerji kesti asfaltla buluştu, arkadaşın arkadan itişli modelinin motor yuvası inişte kırıldı. Artık kimin nasıl gözü değdiyse öğleden sonra pert olduk ;D

Edit: Model yere vurmadan önce elektrik tellerinin arasından bile geçmiş :eek:

Son düzenleme:
Geçmiş olsun. Senin model taşıma sırasında bir şeyler yaşadıysa, muhtemelen başına bir kısa devre gelmiş gibi.:(
Yol gidilip uçulacaksa yol boşa gidilmiş olmasın diye yedek model ile gitmek gerek .:)

• Beğen
Geçmiş olsun. Senin model taşıma sırasında bir şeyler yaşadıysa, muhtemelen başına bir kısa devre gelmiş gibi.:(
Yol gidilip uçulacaksa yol boşa gidilmiş olmasın diye yedek model ile gitmek gerek .:)
Teşekkürler Mehmet abi. En son arkadaştan aldığım 7x6 pervane ile denemiştim evde. Pervane balanslı değildi, aşırı titreşim vardı modelde. Terazide max çekişi ölçecek kadar 1 2 deneme yapmıştım. 480g sonuç çıkmıştı. Çok titreşim olunca ve çok aşırı fark olmayınca onu söküp yeşil pervaneyi takmıştım öyle duruyordu. Yanlış hatırlamıyorsam ondan sonraki ilk denemeyi bugün yaptım ve yandı. Alakası var mı bilmiyorum ama belki o olay sebep olmuş olabilir. :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Teşekkürler Mehmet abi. En son arkadaştan aldığım 7x6 pervane ile denemiştim evde. Pervane balanslı değildi, aşırı titreşim vardı modelde. Terazide max çekişi ölçecek kadar 1 2 deneme yapmıştım. 480g sonuç çıkmıştı. Çok titreşim olunca ve çok aşırı fark olmayınca onu söküp yeşil pervaneyi takmıştım öyle duruyordu. Yanlış hatırlamıyorsam ondan sonraki ilk denemeyi bugün yaptım ve yandı. Alakası var mı bilmiyorum ama belki o olay sebep olmuş olabilir. :rolleyes:
Kadircim bir kez benim başıma gelmişti. Turnigy çan motorlardan bırının içine minik vida girmiş, farketmedim. Gaz verip biraz da ısrarcı olunca as zonra duman çıktırydı. Mıknatıslar bişiler çekmiş de olabilir.

Bir iki kere benim de benzer bir şey başıma geldi. Yaptığım araştırmalar sonucunda şöyle bir şey öğrendim:
ESC'nin motora ya da pile giden kabloların lehimleri titreşim, darbe, çekme, bükülme vb. gibi sebeplerle kopmasa da zarar görebiliyor. Ya da kablo izolasyonu içinde, görünmeyen bir yerinde 'incelebiliyor'.
Pili takınca, veya tam güç verince bu tip yerlerden kaynaklanan aşırı yüklenme nedeniyle bazı bileşenler yanabiliyor(muş).
Bu gibi can sıkıcı arızalar neticede uçuş öncesi kontrol yapıldıktan sonra yine de oluyorsa sadece kabullenmek gerekiyor.

Kadir, paylaştığın ilk foto çok güzel! Başınıza gelenler de üzücü. Bazen her şey ters gidiyor. Yalnız, ikinci foto biraz tehlikeli bir yerde uçuş yapıyormuşsunuz izlenimi veriyor. Model elektrik tellerinin içinden geçmeseydi, çok daha kötü bir durum yaratabilirdi.

• Beğen
Geçmiş olsun Kadir. Epey maceralı ve hareketli bir gün olmuş.

Kırılan, dökülenlere yapacak bir şey yok. Daha güzellerini yaparsınız eminim. :RCKolik:

• Beğen