Wireless Sim & Trainer - Futaba ve Hitec Kumandalar için

Delta 8'in çalışma gerilimi klavuzunda 3 - 16 V diyor. İlk fırsatta deniyeceğim.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Galiba boşuna uğraştım! :( Dün 35 mhz alıcı takılı bir iki modeli uçurayım dedim, daha 100m uzaklaşmadan model saçmalamaya başladı. Aynı saçmalamayı anten kapalı iken mesafe denemesi yaptığımda da yaptı. Eclipse'den sonra Optic 6 da gidici galiba, ne oluyor anlamadım! :-\

Omer Erkan' Alıntı:
Kaptan, bunların amacı insanı deli etmek, her telefonun farklı şarj aleti olduğu gibi. Futaba 14SG'de de kulaklık girişi var ama boşta.

Sümer bey, aslında alıcının PPM çıkışı için yaptığımız kablonun (+) ucunu hiç çıkarmasak ve stereo kulaklık soketi kullansak vericiden beslenebilir. Ama benim Optic 6 eski sistem olduğu için çıkış voltajı 8,4 V. Alıcı için fazla . Gerçi alıcı bu voltaja uygunsa sorun yok.

Omer abi
14 sg ye yazilim yukleyince telemetri konusabilir hale geliyor tabiki kulaklik takarak fakat bu seferde yeni yazilim ile klon alicilari kullanamaz hale geliyor

Sümer Yamaner' Alıntı:
Sahada kablosuz trainer olarak da test edeceğim bir ara.
Sümer abi bunu test etme imkanının oldu mu? Sonuç nedir ??

Mehmet'ciğim henüz imkanım olmadı daha doğrusu simde güzelce kullandıktan sonra saha testi aklımdan çıkıverdi. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet, onun denemesini sahada Cihanla ben yapacağım (inşallah!).

sumeryamaner' Alıntı:
Mehmet'ciğim henüz imkanım olmadı daha doğrusu simde güzelce kullandıktan sonra saha testi aklımdan çıkıverdi. :)

Anladım abi :)

Omer Erkan' Alıntı:
Mehmet, onun denemesini sahada Cihanla ben yapacağım (inşallah!).

Hadi bakalım, şimdiden kolay gelsin o zaman abi :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben yaptım bundan :thumbup:

Ellerine ve emeğine sağlık Sümer abi :)

Sümer abi bu kodun daha önce kullandığım Frsky alıcıyla çalışıp, şu anda Futaba alıcı ile çalışmamasının bir sebebi var mıdır?

Eğer alıcı çıkışlarında zamanlama farklı ise çalışmayabilir. Sonuçta Futaba zamanında 2.4 modül takılmasını zorlaştırmak için 35 MHz vericilerinde çıkış katına giden kablonun renklerini karıştırmış bir markadır. Burada da alıcı servolara sinyali 1 den başlayıp sırayla göndermiyor olabilir.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Eğer alıcı çıkışlarında zamanlama farklı ise çalışmayabilir. Sonuçta Futaba zamanında 2.4 modül takılmasını zorlaştırmak için 35 MHz vericilerinde çıkış katına giden kablonun renklerini karıştırmış bir markadır. Burada da alıcı servolara sinyali 1 den başlayıp sırayla göndermiyor olabilir.
Ben boşuna Futaba'ya gıcık olmuyorum :laugh: ;D

Sümer Yamaner' Alıntı:

Anladim abi. Pwm to ppm diye aratarak 500 kusur satirlik bir kutuphane ve bir o kadar da kod buldum. Uno'ya yukledim denedim calisti. Ancak atmega328 ile calisir denmis. Bu durumda once kullandigim harici attiny84 ise yaramayacak sanirim. Atmega385'im de var bi tane bosta ama o da kocaman bisey. Bir pro miniye yukleyip oyle kullanmayi dusunuyorum.

Nano klonları Banggood'da 2.99 dolar! Tek başına işlemciden ucuz yani!!!
Günlük kullanımlık bir şey yapacaksan ben Atmega328 kullanarak bir plaket yapmanı öneririm. Uno uyumlu her kodu orada çalıştırabilirsin.

Bu PWM - PPM dönüşümü biraz netameli bir iş. Kullandığın kütüphane nasıl bir yaklaşım kullanıyor bilmiyorum ama birkaç farklı seçenek var.
Başarılı bir dönüştürme, alıcının çıkışındaki sinyal zamanlamasına bağlı. Normalde klasik olarak birinci kanal darbesi ile başlıyor, sonra sırayla birbirini izliyor çıkışlar. Benim bir uygulamam bu mantıkla sadece değişimleri izleyerek çalışıyordu. En güvenilir olanı da o zaten. En basit kodu olan da.
Diğer yöntemde her bir kanalı ayrı ayrı okuyup kaydedip sonra çıkışa veriyoruz ki burada şöyle bir sıkıntı oluyor. Örneğin 1. kanal darbe süresini ölçüp kaydettiğimiz zaman ikinci darbe başlamış oluyor ve yeni bir darbe gelmesi için 20 küsur milisaniye geçmesi gerekiyor. Yani bizim sekiz kanalı okumamız neredeyse 200 milisaniyeyi buluyor ki bu simde sorun yaratmasa da gerçek hayatta kabul edilemez bir değer. Buna karşı ürettiğim çözüm ise şöyle idi: İlk turda 1 - 3 - 5 - 7 no'lu kanalları ikinci turda 2 - 4 - 6 - 8 no'lu kanalları okumak. Halen sahada kullanmakta olduğum wireless sim bağlantısı bu algoritma ile çalışıyor ve hissedilebilir bir sorun yok.
Ama eğer alıcı kanal çıkış sırasına uymuyor ise ya da tüm kanallara aynı anda çıkış veriyorsa işler karışıyor. Öyle bir alıcı var mı bilmiyorum ama varsa onunla kullanabilmenin tek yolu daha güçlü bir mikroişlemci kullanmak olur. Tabii farklı bir algoritma geliştirmek de gerekir.
Senin alıcıyı en az iki kanallı bir osiloskop ile kontrol etmek uygun olur. Bu şekilde darbe çıkış zamanlamasını ortaya koyabilirsin.