Yak-55M 2.2m Wing Span 50cc

Ilk gonderide yazdiklarinizdan anladigim kadari ile iyi bir 3D/Pattern pilot adayisiniz motivasyon bakimindan. Bu baglamda, fikirlerimi icten sekilde dile getirmek istiyorum yukaridaki gonderiye istinaden.

Birkac farkli yonden ele alacagim konuyu:

1-Halihazirda bir trainer ile ucmaktasiniz. YAK55M oldukca ustun ucus yetenegine sahip bir Giant Scale (avantajli taraflarini uzun uzun konusabiliriz) lakin bu performansin sergileyebilmesi ancak dogru motor + dogru servo / guc besleme konfigurasyonu ve tabi ki iyi duzeyde bir pilotajla mumkun.

En bastan fikrimi belirteyim, gonderdiginiz linkteki servolarla bu is olmaz (lafi evirip cevirmeyi sevmiyorum, fazlasiyla tadina bakmis biri olarak yaziyorum butce dostu gorunen servolarin. Yazilan teknik degerleri falan unutun). Dogru konfigurasyon olmayinca da model keyif vermeyecek. Ha ben yalnizca meydan turu atarim, guzelce inip kalkarim diyecekseniz sozum yok ancak yazinin basinda belirttigim gibi sizi 3D pilotaj icin hevesli gordugumden bu sekilde fikir beyan ediyorum. Son 6-7 yildir servolar konusunda cok ciddi gelisme var ve bir defa kaliteli servonun tadini alan, ben neyle ugrasiyormusum su zamana kadar diyor. Bu konuyu kesin olarak es gecmeyin derim.

Servo konusunda gerçekten kafam çok ama çok karışık. Linkte ki servoyu hali hazırda kullanan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine almaya karar vermiştim. Kaliteli servo kullanıp ilerde servo kaynaklı bir sorun istemiyorum. Bu net. Ama diğer yandan kaliteli servo fiyatları ateş pahası. Bangood dan 6 Adet servo fiyatına buradan 1 tane servo anca alınabiliyor. ? Bu uçak için önerebileceğiniz, fiyat olarak birazcık daha uygun servo var ise paylaşırsanız çok sevinirim.

2-Sizi simdiden tedirgin ediyor model. Bu tedirginligi yasamak yerine, kirilmasi neredeyse imkansiz olan, kirilsa dahi 5 dk icerisinde yapistirici ile tamir edilebilen ve en buyuk masrafinin 20 liralik bir pervane oldugu EPP (ustune basa basa soyluyorum, fotoblok, depron, kapron, maket kartonu, EPS vs degil, EPP. Bildiginiz kaucuk gibi olan, cakilinca seken, en fazla bir noktasindan kopan, 5dk icerisinde kopan noktanin tamir edilebildigi malzeme) model ucurmanizi samimi sekilde oneriyorum. 50cc modeli insa etseniz de etmesenizde EPP bir modelle (tercihen profil kanatli 1 metre uzeri kanat acikligi olan bir modelle. Twisted hobbies de cesitli ornekleri var) ucun. Tahmin edemeyeceginiz kadar gelistirecek sizi. Hele disiplinli bir simulasyon calismasi ile cok hizli ve dogru sekilde o sizi tedirgin eden, kaygilanmanizi saglayacak eksikliklerinizden kurtulacaksiniz.

Bu uyarınızı özellikle dikkate alacağım. ?:saygilar:

Hayırlı olsun ve kolay gelsin Selçuk kardeşim. Ben olaya başka açıdan yaklaşacağım. Hevesini kırmak istemem ama, ben olsam önce bir kaç tane daha basit balsa model yapardım. Eğer bulabilirsem, kit olarak alır öyle başlardım. Hiç inşaat deneyimi olmadan böyle bir modeli yapmak seni yoracaktır. Üstelik de yapım kılavuzu vs olmadan plandan yapmak daha da zor olacak. Farkına varılmayan geri dönülmez hatalara yol açacak, bu da uçuş güvenliğini tehlikeye bile atabilir.
Teşekkür ederim Ömer Abi. :):saygilar:
Aslında bu uçak hiç aklımda yoktu. Hali hazırda elimde ki motor ve ekipmanlar ile kullanabileceğim bir uçak inşa etme fikriyle yola çıkmıştım. Sonradan arkadaşların etkisiyle karar değişti. :) Bu arada aralarında tek tecrübesiz benim. Diğer arkadaşlar hali hazırda bu tarz uçak uçurup, plan üzerinden bir çok kez uçak inşa etmiş deneyimli pilotlar. Zaten o avantajım olmasa kesinlikle kendi başıma ilk modelimi Yak55 yapmaya kalkmazdım. Ben en azından acele etmeden yavaş yavaş modeli tamamlayıp hazır olduğum zamana kadar uçuşumu erteleyeceğim.

Ayrıca bu ölçekte bir model inşa etmek için geniş bir atölye, büyük bir tezgah ve alet adavat gerekir. Bunlar var mı, bilmiyorum. Yardım konusunda sanal ortamdan ne kadar olabilirse o kadar yardımcı oluruz elbet. Ama bu da çok kolay olmayacak. Öte yandan, büyük modeli muhafaza etmek, taşımak, alanda kurup sökmek de bir başka eksi yanı. Tabii uçuracak alan olduğu varsayımında...

Çok büyük bir atölyem yok malesef. :( Ama balkon geniş ve modeli orada inşa edebilirim. Bir çok gerekli aletleri temin ettim. Yine trainer 60 gibi bir müddet salonda muhafaza edip, model uçuşa hazır hale geldiğinde işyerinde ki depo da muhafaza ederim düşüncesindeyim. :)

Uçaklarımın şu an ki durumu. Uçakların asılı olduğu yere özel raf yaptırıyorum. Şimdilik bu şeklide asılı :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bunları yazmaktaki nedenim, daha önce etrafımızdaki bazı arkadaşların büyük heveslerle başladıkları bu hobiyi hüsranla sonlandırmalarıdır. Elbette ki aynı şey olacak değil. Tekrar şimdiden kolay gelsin!

Abi iyi ki varsınız. Bir çok kırılma noktasında imdadıma burası koştu. Elimden geldiğince sabırlı olup, pes etmemeye gayret edeceğim. :):saygilar:

Servo konusunda gerçekten kafam çok ama çok karışık. Linkte ki servoyu hali hazırda kullanan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine almaya karar vermiştim. Kaliteli servo kullanıp ilerde servo kaynaklı bir sorun istemiyorum. Bu net. Ama diğer yandan kaliteli servo fiyatları ateş pahası. Bangood dan 6 Adet servo fiyatına buradan 1 tane servo anca alınabiliyor. ? Bu uçak için önerebileceğiniz, fiyat olarak birazcık daha uygun servo var ise paylaşırsanız çok sevinirim.

Servo konusunda 50cc için 70-100 dolar aralığında savox/hitec dusuk voltaj modellerine bakabilirsiniz (20-40 kg-cm tork)

Daha üstün servolar bakarım derseniz fırçasız ve yuksek voltajlı modellere bakılabilir 100+ dolar

Daha da üstün derseniz MKS in oldukça üst duzeyde servoları var. Rakamlar fiyat performans olarak degerlendirlmeyecek kadar yükseliyor (104" slick 3DHS da birkaç uçuş deneme fırsatım oldu. Tabiri caizse bilek kıran Servolar)

Servonun tasarrufu olmaz diyerek noktalayım konuyu ?

Daha büyük model ve kötü servo yerine daha küçük model ama iyi bir servo diyorum

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Servolar için adım adım bir liste yapayım size:

Makul bütçeyle:

Savöx 1230sg modeli 0.16 sn hız, 36 kg-cm torka sahip

Fiyat 70-80 dolar bandında

Üst duzey teknik verili servoyla:

Yok ben benzer tork değerini ama iki kat hızlı çalışan bir servo istiyorum dediğinizde mks de buna uygun bir servo var:

Lakin rakam 175 dolar mertebesine yukseliyor bir anda

Önceki gonderide belirttiğim gibi, asgari kalitenin altına düşmemek lazım.

Yalnız daha iyi teknik veriler istediğinizde rakamlar doğrusal artmıyor malesef. Bu bakımdan şu an çok üst düzey servo size bir fayda etmeyecegi için savox dahq doğru bir tercih olacaktır.

Yukarıdaki savox benim kuyruktaki servom. 30cc lik bir model için fazlasıyla yeterli. 50 cc de de rahatlıkla kullanilir mesela (belki bir servo tray ihtiyacınız da olabilir o ölçeğe geçince, kendi Yak55M modelimde kullanıyordum)

Banggood'a bakılırsa 60 kg-cm servoya 100 lira bedel biçmiş ??

Varsa bulduğunuz farkli servolar. Oturur aralarında kıyaslamayı yaparız

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Erdoğmuş
Servolar için adım adım bir liste yapayım size:

Makul bütçeyle:

Savöx 1230sg modeli 0.16 sn hız, 36 kg-cm torka sahip

Fiyat 70-80 dolar bandında

Üst duzey teknik verili servoyla:

Yok ben benzer tork değerini ama iki kat hızlı çalışan bir servo istiyorum dediğinizde mks de buna uygun bir servo var:

Lakin rakam 175 dolar mertebesine yukseliyor bir anda

Önceki gonderide belirttiğim gibi, asgari kalitenin altına düşmemek lazım.

Yalnız daha iyi teknik veriler istediğinizde rakamlar doğrusal artmıyor malesef. Bu bakımdan şu an çok üst düzey servo size bir fayda etmeyecegi için savox dahq doğru bir tercih olacaktır.

Yukarıdaki savox benim kuyruktaki servom. 30cc lik bir model için fazlasıyla yeterli. 50 cc de de rahatlıkla kullanilir mesela (belki bir servo tray ihtiyacınız da olabilir o ölçeğe geçince, kendi Yak55M modelimde kullanıyordum)

Banggood'a bakılırsa 60 kg-cm servoya 100 lira bedel biçmiş ??

Varsa bulduğunuz farkli servolar. Oturur aralarında kıyaslamayı yaparız

Merhaba. Kusura bakmayın biraz geç yazabildim. Malum sene sonu devri ve sene başı açılışı çok iş var. :lol:

Linkte ki servoları inceledim çok teşekkür ediyorum. ? Bu uçağa uygun bir servo alacağım. Yine almadan önce son kez fikrinize başvurabilirim. :)

Bu arada lazer kesim hazır artık. Geriye inşa kısmı kalıyor. İlk uçağı 3 kişi yapacağız. Belki ayrıntılı bir paylaşım yapamayabilirim ama kendi uçağımı inşa ederken adım adım buradan paylaşıp fikir ve önerilerinizi alacağım. :):saygilar:

Yak 55M ilk resmi. :hoppa:

Merhaba. Kusura bakmayın biraz geç yazabildim. Malum sene sonu devri ve sene başı açılışı çok iş var. :lol:

Linkte ki servoları inceledim çok teşekkür ediyorum. ? Bu uçağa uygun bir servo alacağım. Yine almadan önce son kez fikrinize başvurabilirim. :)

Bu arada lazer kesim hazır artık. Geriye inşa kısmı kalıyor. İlk uçağı 3 kişi yapacağız. Belki ayrıntılı bir paylaşım yapamayabilirim ama kendi uçağımı inşa ederken adım adım buradan paylaşıp fikir ve önerilerinizi alacağım. :):saygilar:

Yak 55M ilk resmi. :hoppa:

Baslamaniza sevindim. Govdenin her iki yanindan dairesel kesitli birer karbon cubugu kanat hizasindan kuyruk servolarinin hizasina kadar koymaniz dumen (yaw) eksenince ciddi rijitlik saglayacaktir. Guncel modellerinden bir cogunda bu uygulama mevcut

Takip ediyor olacagim konuyu

Merhaba :RCKolik:.

İlk uçağı, parçaları yapıştırmadan birleştirmeye başladık. Öncelikli hedefimiz çizimde ki eksik veya hatalı yerleri bulmaktı. Bu sayede fazla kesilen, Kontra yerine planda balsa gözüken ve eksik olan bir kaç parça belirledik. Tüm bu düzeltmeleri yapıp diğer 2 uçağı hafta sonuna kadar kesime vermeyi planlıyoruz.

Uçağın inşası tahminimden çok kolay olacak gibi duruyor. Parçalar birbirine geçme olduğundan kolay bir şekilde birleşiyor.

Son durum bu şekilde;:hoppa:

Tekrar merhaba herkese.:):saygilar:

Diğer 2 uçağın da kesimini tamamladık. Kendi parçalarımı aldım. Fakat bir türlü başlamak nasip olmadı. Şimdilik son hali bu şekilde.

Bu ara gerçekten kendime fırsat yaratamıyorum. Bu sürede eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum.
@Sumer Yamaner abim sayesinde Kill switch,, elektronik switch, ubec ve RPM ölçeri tamamladım. Buradan kendisine tekrar çoook teşekkür ederim. İyi ki var:):saygilar:
I Love SumeronicsRC:heartxf:

Yekeler için 20x20 ölçülerinde devre kartı aldık. Üzerinde ki bakırı pehidrol+tuz ruhu karışımı ile eritip kesime verdik. Bu malzeme lazer kesimde biraz zor kesiliyor. Şansımıza makine ufak bir ayarla (gücü arttırarak) tek seferde kesti. Kenarlarda ki yanığı zımparaladıktan sonra montaja hazır hale gelecek.

İniş takımının da siparişini verdik o da yolda. :)

Şimdilik gelişmeler bu kadar. Herkese keyifli forumlar ve kırımsız uçuşlar. :):saygilar:

Son düzenleme:
Bu sürede eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum.
@Sumer Yamaner abim sayesinde Kill switch,, elektronik switch, ubec ve RPM ölçeri tamamladım. Buradan kendisine tekrar çoook teşekkür ederim. İyi ki var:):saygilar: I Love SumeronicsRC:heartxf:
Vay epey bir SumeronicsRC ürünu almışsın Selcuk :halay:

• Beğen
Tepkiler: Selçuk Erdoğmuş